Φοιτητικές Παρατάξεις

Tο συστημα ομως ειχε προβλεψει εγω που ημουν τεχνολογικη να κανω κοινωνιολογια κι οχι να κανω μονο μαθηματικα και φυσικη.Πιστευεις οτι σε ενα ιδιωτικο/εμπορικο εκπαιδευτικο συστημα θα κανεις κοινωνιολογια αν δεν θες να σπουδασεις ψυχολογια ή φιλοσοφια?Θα κανεις μαθηματικα αν δεν θες να γινεις χημικος ή φυσικος ή μηχανικός? κτλπ

Από τη δικιά μου την εμπειρία και μόνο (για άλλους δεν ξέρω) που τελείωσα ιδιωτικό, μπορώ να πω ότι, ναι σε μαθήματα όπως η κοινωνιολογία ή η λογοτεχνία, ακόμα και στην 3η λυκείου κάναμε εποικοδομητικότατες συζητήσεις ακόμα και όσο πλησίαζαν οι πανελλήνιες. Στη μεν κοινωνιολογία αναλύαμε κι εμείς σοβαρά θέματα, και στη δε λογοτεχνία, αφήσαμε στην άκρη το βιβλίο του οργανισμού και αρχίσαμε να μελετάμε ποιητές όπως ο Πόε και ο Μποντλέρ, παρ’ όλο που θα μπορούσαμε να κάνουμε έκθεση για τις εξετάσεις μια και είχαμε την ίδια καθηγήτρια και στα 2…

εδιτ, το ίδιο και στη βιολογία που στο δικό μου τμήμα ελάχιστοι την είχαν επιλέξει ως μάθημα γενικής…

Σε ιδιωτικό σχολείο πήγα και δεν βίωσα τίποτα από όλα αυτά. Απεναντίας, είχα πολύ βαρύ πρόγραμμα επίσης, με αρκετή δουλειά για τα μαθήματα που δεν έδινα πανελλήνιες και σε πολλά μαθήματα μας πήγαν πολύ παραπέρα από ότι έλεγε η ύλη του υπουργείου. Μην πέφτεις στην παγίδα να εξειδανικεύεις αυτό που βίωσες μειώνοντας κάτι που δεν ξέρεις.

Ξέρω κόσμο από πολλά δημόσια σχολεία, από γνωστά ιδιωτικά, από πειραματικά, από φημισμένα ημι-ιδιωτικά (π.χ. Ελληνογερμανική/Αρσάκειο), κλπ. Αυτό που περιγράφεις μου το έχουν πει για ελάχιστα σχολεία και δίχως να είναι κατ’ανάγκη ιδιωτικά. Έχουν αρκετά διαφορετικά χαρακτηριστά, αλλα ως προς το εκπαιδευτικό κομμάτι είναι μάλλον στο ίδιο επίπεδο τα ιδιωτικά με τα δημόσια. Ένα καλό ιδιωτικό σχολείο (προσοχή: είπα καλό κι όχι ακριβό) είναι εξίσου καλό με ένα καλό δημόσιο σχολείο.

Αρχικα,τα ιδιωτικα σχολεια στα μαθηματικα,φυσικη,αρχαια και λοιπα μαθηματα που δινονται σε πανελλαδικες ειναι σχεδον παντα ανωτερα.Ημουν τυχερος στο σχολειο και ειχα καθηγητη στα μαθηματικα που ενδιαφεροταν κι εκανε τρομερο φροντιστηριακο μαθημα που θεωρω οτι επαιξε πολυ σημαντικο ρολο στα αποτελεσματα των εξετασεων μου.Στα αλλα μαθηματα των πανελληνιων οι καθηγητες μου ηταν τρομακτικα αδιαφοροι κατι που δεν θα συνεβαινε ευκολα σε καποιο ιδιωτικο σχολειο.Υπαρχουν και ιδιωτικα σχολεια με διαφορετικη νοοτροπια αλλα εγω οσους γνωστους ειχα απο ιδιωτικα τριτη λυκειου δεν ασχοληθηκαν με τιποτα αλλο παρα με τα μαθηματα των πανελληνιων,οποτε δεν ειμαι σιγουρος οτι ειναι μειοψηφια.
Το οτι υπαρχουν καλα ιδιωτικα δεν αναιρει το γεγονος οτι υπαρχουν κακα ιδιωτικα,κι οπως και σε ολο τον επιχειρηματικο κοσμο δυστυχως,οσες επιχειρησεις δεν εχουν ηθικους φραγμους και χρησιμοποιουν αθεμιτο ανταγωνισμο ειναι σημερα αυτες που αργα η γρηγορα κυριαρχουν στην “αγορα”.Η αποψη μου ειναι οτι η κοινωνια πρεπει να εχει αποψη και να ειναι η βασικη επιροη του προσανατολισμου της παιδειας(εστω μεσω του κρατους και της κυβερνησης).Κατι που θα ειναι δυσκολο εως ακατορθωτο οταν υπερισχυσει ενα ιδιωτικο συστημα που εχει βασικοτερο κινητρο το κερδος.Τελος παντων,δεν νομιζω οτι καταφερα να περασω το σκεπτικο μου και μαλλον ευθυνομαι εγω για αυτο,οποτε το παραταω :stuck_out_tongue:
Σε συγκεκριμενα πανεπιστημιακα θεματα(προφανως οχι σε ολα) παντως συγκρινουμε χωρις ελαφρυντικα ενα δωρεαν για ολους τους φοιτητες συστημα εκπαιδευσης με αλλα συστηματα αντικειμενικα καλυτερα τα οποια βεβαια κοστιζουν 25 χιλιαρικα το χρονο.

Στο πρώτο σκέλος, βλέπεις ότι πάντα επαφίεται στην διάθεση του καθηγητή αν θα κάνει κάτι πέρα απ’ τα βασικά που ορίζει το αναλυτικό πρόγραμμα ή έστω αν θα το διδάξει σωστά (φροντιστηριακά όπως λες κι εσύ). Από 'κει και πέρα, μη νομίζεις ότι σε όλα τα ιδιωτικά υπάρχει υψηλότερο επίπεδο, και πάλι θα βρεις ΚΑΘΗΓΗΤΑΡΕΣ που θα κάνουν τρομερό μάθημα και σε προετοιμάζουν για τις εξετάσεις σαν 2ο φροντιστήριο ενώ αν δε δίνεις το μάθημά τους σε βάζουν στη διαδικασία να βάλεις το ρημαδιακό να δουλέψει μέσω συζητήσεων αλλά θα βρεις και απίστευτους μαλάκες επιπέδου των χειρότερων δημοσίων που υπήρχαν μέρες που δεν έμπαιναν ΚΑΝ στην τάξη για μάθημα ενώ ήταν κανονικά στο σχολείο και μίλαγαν στον διάδρομο για μπάλα. Είχε τύχει να πέσω και στα 2 είδη και φυσικά η διαφορά ήταν χαοτική.

Συμφωνώ πάντως στο ότι είναι πολύ σημαντικό πως με την δημόσια δωρεάν παιδεία με όλα τα στραβά της, ο καθένας μαθαίνει έστω τα βασικά (και αν δεν μάθει ούτε αυτά, μάλλον κάπου φταίει κι ο ίδιος και όχι “το γαμημένο το σύστημα που τρώει τα παιδιά της πατρίδας”). Άλλωστε απ’ όσο ξέρω όλα τα μεγάλα γνωστά πανεπιστήμια του εξωτερικού (λέγε με Stanford, MIT, Harvard) ιδιωτικά είναι. Δε νομίζω ότι ένα δημόσιο αμερικάνικο πολυτεχνείο πχ είναι καλύτερο από το ΕΜΠ.

Πλέον έχουμε βγει όντως πολύ εκτός θέματος. Ας γίνει καμιά μεταφορά αν είναι πρόβλημα.

Το μοντέλο “ο ανήθικος κυριαρχεί στην αγορά” δεν εφαρμόζει εδώ. Το κακό ιδιωτικό για το οποίο μιλάω εγώ είναι αυτό που ποτέ δε γιορτάζει τη 17 Νοέμβρη (ναι υπάρχουν) ή που εφαρμόζει εκπαιδευτικές μεθόδους διαφορετικές από αυτές που εγώ θεωρώ σωστές. Αυτή είναι η δική μου άποψη. Ο γονιός όμως που στέλνει το παιδί του σε ένα τέτοιο ιδιωτικό, προφανώς τις θεωρεί σωστές και για αυτό δίνει λεφτά. Κακό ιδιωτικό, όπως το εννοείς εσύ (δηλαδή καθηγητές που δεν ενδιαφέρονταν) ή που παροτρύνει τα ‘αθέμιτα’ μέσα στις πανελλήνιες εγώ δεν ξέρω. Κανένα. Μόνο γονείς έχω γνωρίσει να παροτρύνουν ‘αθέμιτα’ μέσα. Καθηγητές ποτέ. (σημείωση:πλέον έχω καταλήξει πως είτε ιδιωτικό είτε δημόσιο δεν έχει σημασία, την διαφορά την κάνουν οι γονείς των συμμαθητών του παιδιού - αυτός είναι ένας από τους πλέον κρίσιμους παράγοντες).

Από εκεί και πέρα, η κοινωνία έχει άποψη και με γνώμονα αυτή προσφέρει την δημόσια παιδεία. Αλλά αν εσύ το παιδί σου δε θες να το μεγαλώσεις με την άποψη της κοινωνίας, τότε έχεις το δικαίωμα να επηρεάσεις την παιδεία που θα λάβει υπό την κηδεμόνευση σου. Αν κάποιος θέλει να λάβει το παιδί του Μοντεσσοριανή εκπαίδευση, ποιος είμαι εγώ να του πω όχι; Μόνο στην Σπάρτη δεν είχε άποψη ο κηδεμόνας για την εκπαίδευση του παιδιού του. Και αυτός είναι ένας από τους βασικούς λόγους που υπάρχουν ιδιωτικά σχολεία ενώ η τριτοβάθμια εκπαίδευση είναι δημόσια. Στους μαθητές ο κηδεμόνας έχει την ευθύνη της εκπαίδευσης, ενώ στους φοιτητές/μελλοντικούς πολίτες την ευθύνη την έχει το κράτος και ο φοιτητής.

Συμφωνω απολυτα στο γεγονος οτι οι γονεις παιζουν πλεον τον μεγαλυτερο ρολο.Εχω καταληξει,βλεπωντας τον αδερφο μου στην πρωτη γυμνασιου,ακριβως στο οτι το μεγαλυτερο βαθμο επιροης τον εχει η καθε οικογενεια και οι γονεις κι οχι το εκπαιδευτικο συστημα.Και ομολογω οτι αυτο που ειπες για τον κηδεμονα που θελει να επιλεγει τον τροπο εκπαιδευσης δεν το ειχα σκεφτει ποτε και οντως ειναι μια διασταση του θεματος που δεν την ειχα σκεφτει.

Το ποστάρω εδώ, γιατί έχω δει πόσο γρήγορα κινητοποιούνται οι φοιτητικές παρατάξεις όταν κάποιος αφισοκολλήσει πάνω από τις δικές τους αφίσες και πώς κανένας δεν κινητοποιήθηκε για να υπερασπιστεί τον δημόσιο χαρακτήρα του ΕΚΠΑ. Για κάθε λαχανικό/φρούτο που πέφτει, 10% λιγότεροι διακεκριμένοι ακαδημαϊκοί έχουν όρεξη να διδάξουν σε δημόσιο ΑΕΙ της Ελλάδας. Ενέργειες σαν την παρακάτω, μεγαλώνουν μακροπρόθεσμα τις ανισότητες στους εργασιακούς χώρους, όπου οι φτωχοί νέοι απόφοιτοι έχουν κενά στις γνώσεις τους λόγω της εσωστρέφειας των ΑΕΙ μας. Κενά γνώσεων που μάλλον δεν θα τα έχουν όσοι είχαν αρκετά λεφτά για να σπουδάσουν (και) εκτός ελληνικών δημοσίων ΑΕΙ.

Με φρούτα και απειλές υποδέχθηκε χθες, Τρίτη, τους αξιολογητές στη Νομική Σχολή και στην Σχολή Θετικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Αθηνών ομάδα φοιτητών. Αφού οι πέντε αξιολογητές συνομίλησαν με τους φοιτητές αποχώρησαν από τις δύο σχολές, ενώ δεν εμφανίστηκαν καν στη Φιλοσοφική φοβούμενοι ότι θα έρθουν αντιμέτωποι με το ίδιο σκηνικό.

«Διακεκριμένοι καθηγητές από πανεπιστήμια των ΗΠΑ και της Ευρώπης θεωρήθηκαν ανεπιθύμητοι στους πανεπιστημιακούς χώρους και αντιμετωπίστηκαν με εξευτελιστικό τρόπο από μια μειοψηφία ατόμων, που επέβαλε την άποψή της με αντιδημοκρατικό τρόπο» αναφέρει στην ανακοίνωση του ο Υπεύθυνος του Τομέα Παιδείας της Νέας Δημοκρατίας, βουλευτής Επικρατείας και καθηγητής Θεόδωρος Φορτσάκης, επισημαίνοντας στο «Βήμα» ότι το περιστατικό αυτό «είναι πολύ λυπηρό γιατί ευτελίζει όχι μόνο την εικόνα του πανεπιστημίου, αλλά και της χώρας».

Την ίδια στιγμή ο πρώην πρύτανης της Νομικής σχολής Αθηνών αφήνει αιχμές κατά των πρυτανικών αρχών και του υπουργείου Παιδείας για το γεγονός ότι δεν προστάτευσαν τους αξιολογητές λαμβάνοντας τα κατάλληλα μέτρα. Παρόλο που γνώριζαν ότι στους χώρους του πανεπιστημίου εδώ και χρόνια κινούνται μειοψηφίες φοιτητών που εναντιώνονται σε κάθε κανόνα ορθής λειτουργίας των πανεπιστημιακών ιδρυμάτων.

Όπως χαρακτηριστικά αναφέρει στην ανακοίνωση του «τα πανεπιστήμια της Χώρας έχουν αφεθεί από τη συγκυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ-ΑΝΕΛ στο έλεος των θρασύτατων συμπεριφορών κάποιων βίαιων μειοψηφιών. Η προκλητική απάθεια του Υπουργείου Παιδείας ενθαρρύνει δυστυχώς τέτοιες πρακτικές, με αποτέλεσμα η Χώρα μας να διασύρεται διεθνώς. Οι πρυτανικές αρχές και το Υπουργείο Παιδείας οφείλουν να ασκήσουν αμέσως τις αρμοδιότητές τους για να μπει ένα τέλος σε αυτό το ρεζιλίκι. Η παράλειψη άσκησης αυτών θέτει ζητήματα διοικητικών και πολιτικών ευθυνών, που πρέπει να αναζητηθούν».

Έτσι. Αλλά what goes around, comes around, οπότε οι ίδιοι που κλείνουν σήμερα τις σχολές χωρίς λόγο και πετάνε φρούτα σε σοβαρούς επιστήμονες, λογικά θα πάρουν πτυχίο στα 27 και μετά ταμείο ανεργίας και βέβαια ανάθεμα στο κράτος που τους δίνει μόνο 250 Ευρώ και δεν έχουν να πιουν την φραπεδούμπα. Κάποιοι άνθρωποι δυστυχώς αξίζουν την κρίση που έχουμε.

Κρίμα σε αυτούς που δεν μπορούν να βγουν έξω για σοβαρές σπουδές (και μετά σοβαρές δουλειές) και πρέπει να υποστούν τη μαλακία του καθενός - ανυπεράσπιστοι.

Στη Νομική, στη ΦΜΣ και στη Φιλοσοφική «προπηλακίστηκαν» οι εξωτερικοί αξιολογητές. σύμφωνα με άρθρα που έχουν δημοσιευθεί σε athens voice, neapolis και άλλες γνωστές «ποταμίσιες» e-φυλλάδες. Εμείς, θέλουμε από την πλευρά της ΕΑΑΚ να βοηθήσουμε να διαλευκανθεί το μυστήριο.

Καταρχήν δηλώνουμε ένοχοι?

Πράγματι οι αξιολογητές διώχτηκαν από εμάς, τους αγωνιζόμενους φοιτητές της Φιλοσοφικής και άλλων σχολών. Και είμαστε ένοχοι γιατί είμαστε και περήφανοι γι? αυτό και θα το ξανακάνουμε όποτε ξανάρθουν!

Όμως τι είναι αυτή η αξιολόγηση ;

Πρέπει να γίνει σαφές: Η αξιολόγηση δε θα γίνει για να γίνει πιο διαδραστικό το μάθημα, να αντιμετωπιστούν οι ελλείψεις και τα προβλήματα της σχολής, για να γίνουν πιο ποιοτικές οι σπουδές μας. Δεν αξιολογούνται οι σχολές γι? αυτό.

Η εξωτερική αξιολόγηση γίνεται με πλαφόν περικοπών 15% στις δαπάνες οποιοδήποτε κι αν είναι το αποτέλεσμα. Δηλαδή στην ήδη μειωμένη κατά 80% χρηματοδότηση του ΕΚΠΑ έρχονται κάποιοι κύριοι για να δουν σαν καλοί χασάπηδες πόσο ψαχνό έχει μείνει ακόμα και μπορεί να αφαιρεθεί…

Πέραν τούτου η αξιολόγηση θα αποτελέσει την αντικειμενική βάση της πρότασης του Υπουργείου Παιδείας για νέο σχέδιο Αθηνά με συγχωνεύσεις/καταργήσεις τμημάτων στα ιδρύματα μέσα από διαβούλευση με ορίζοντα την άνοιξη, όπως έχει ήδη ανακοινωθεί. Η λεγόμενη αξιολόγηση επιβάλλεται μέσω του νέου μνημονίου και γίνεται στη βάση όλων των κατευθύνσεων της ΕΕ για περικοπές και είσοδο των επιχειρήσεων στα πανεπιστήμια. Πλέον όλα είναι για ξεπούλημα. Αν ?αξιολογηθεί? ότι στη Φιλοσοφική υπάρχει κάποιο φιλέτο τότε θα ξεπουληθεί κι αυτό για πέντε δεκάρες όπως τα αεροδρόμια. Σημειωτέον ότι το φαγητό της λέσχης δεν τρώγεται διότι λίγα χρόνια πριν ?αξιολογήθηκε? ότι ο δημόσιος φορέας ο οποίος παρείχε σαφώς καλύτερη ποιότητα φαγητού ήταν περιττή πολυτέλεια. Το αστείο της υπόθεσης είναι ότι ο εργολάβος αμοίβεται πολλαπλάσια χρήματα από τον δημόσιο φορέα. Γενικώς παρατηρείται ότι πριν από κάθε μεγάλη περικοπή στις δαπάνες και υπάρχει και μια ?αξιολόγηση? που τη δικαιολογεί σαν εξορθολογισμό και απαιτεί οι επιχειρήσεις να βάλουν το χεράκι τους.

Για αυτούς τους λόγους κι ακόμα έναν δεν αφήσαμε τους αξιολογητές να πατήσουν στη Φιλοσοφική. Οι αξιολογητές έφτασαν στη σχολή με δύο μαύρες λιμουζίνες audi a6 και μια mercedes αντίστοιχης κλάσης με κόστος όσο πέντε επιπλέον λεωφορεία για τη μεταφορά μας στη σχολή. Φορούσαν ρούχα που αξίζουν περίπου όσα τα δίδακτρα δύο τριών μεταπτυχιακών στη σχολή. Έφτασαν στη σχολή και στο lunch break τους οι ξετσίπωτοι δεν θα έτρωγαν τη μαγειρική σόδα με “κάτι σαν κρέας και λαχανικά” που τρώμε καθημερινά στη λέσχη αλλά θα τους έκανε πολυτελές γεύμα η αγαπητή κοσμήτορας της σχολής κ. Καραμαλέγκου.

Αυτοί οι τύποι ήρθαν με έξοδα του ΕΚΠΑ για να αποφασίσουν πού θα γίνουν περικοπες… Νοιώσαμε σα να κοροϊδεύουν και να περιπαίζουν όλους τους φοιτητές μαζί κι εμάς, αλλά είπαμε να είμαστε ψύχραιμοι. Εμείς τους απαντήσαμε ότι οι μόνοι που πρέπει να περικοπούν είναι αυτά τα παράσιτα μαζί και οι επιχειρήσεις που κουβαλάνε από τις οποίες παίρνουν μίζες για την καλή δουλειά που κάνουν.

Τους δηλώνουμε λοιπόν κι ας το έχουν στο νου τους ότι την επόμενη φορά που θα έρθουν στη σχολή με τον ίδιο τρόπο ας το ξανασκεφθούν. Αν δεν πάρουν το μετρό στις 8μιση που ναι πήχτρα, αν δεν στριμωχτούν στο 250 σα σαρδέλες για ανέβουν στη σχολή, αν δεν φάνε τη σόδα που τρώμε καθημερινά αντί για φαγητό στη λέσχη θα κατέβουν τα σκαλιά στον 4ο με το σαγόνι και τα ακριβά τους ρούχα θα πάνε σε πρόσφυγες από τη Συρία.

Θα μπλοκάρουμε λοιπόν κάθε αξιολόγηση, που γίνεται με κριτήριο τις ανάγκες του κεφαλαίου και των επιχειρήσεων. Το ζήτημα είναι για ποιό σκοπό γίνεται και κυρίως από ποιόν γίνεται η αξιολόγηση.

Εμείς από τη μεριά μας προτείνουμε μια άλλου τύπου αξιολόγηση: Από τους πληττόμενους φοιτητές και τους εργαζόμενους με κριτήριο κατά πόσο η λειτουργία του πανεπιστημίου (γνώση, έρευνα, εργασιακές συνθήκες) κατευθύνεται στη βάση των δικών μας αναγκών. Να ανοίξουμε τα λογιστικά βιβλία της σχολής και των εργολάβων για να δούμε πού πάνε κι από πού έρχονται τα λεφτά! Και σε αυτή την αξιολόγηση πανεπιστήμιο ? κυβέρνηση ? ΕΕ πάνε για? λουκέτο!

Στα συντρίμμια τους θα χτίσουμε μια άλλη εκπαίδευση και ένα άλλο πανεπιστήμιο με μόρφωση και έρευνα για τις δικές μας ανάγκες, με φοιτητικό και εργατικό έλεγχο.

http://www.foititikanea.gr/πανεπιστήμια/πανεπιστήμιο-αθηνών/4564-φοιτητές-εαακ-φιλοσοφικής#ixzz3qVyta3NB

Exactly my point. Και χαίρομαι που τελικά στο σωστό τόπικ την ανέβασα την είδηση. Ποιος θέλει να διδάξει σε ένα ΑΕΙ που δεν είναι δημόσιο αλλά είναι των ΕΑΑΚ; Δεν πρέπει να έχω πετύχει έκθεση εξωτερικών αξιολογητών που να μην αναφέρει μέσα θέματα όπως την υποχρηματοδότηση, την υποστελέχωση και τις αδιαφανείς προσλήψεις ακαδημαϊκών από τα ΑΕΙ (με την στήριξη σχεδόν όλων των κομματικών φοιτητικών παρατάξεων - προσθέτω εγώ). Όμοιοι με τους Ταλιμπάν είναι τα ΕΑΑΚ. Προτιμούν την απομόνωση των φοιτητών από τον έξω κόσμο με πρόσχημα τις δικές τους θεωρίες συνομωσίας, παρά να χάσουν την εξουσία τους μέσα στο ίδρυμα.

Θα εκπλαγώ πολύ αν η ΔΑΠ, η ΠΑΣΠ, ΠΚΣ ή κάποια άλλη φοιτητική παράταξη πάρει έμπρακτη θέση υπέρ της εξωτερικής αξιολόγησης και διαχωριστεί από τα ΕΑΑΚ. Σε αυτό το θέμα, περιμένω να τους δω όλους συμμάχους κατά της εξωτερικής αξιολόγησης και κατά αλλαγών που μπορεί να οδηγήσουν σε αλλαγή του status quo μέσα στα ΑΕΙ.

Δε θυμάμαι αν εδώ γράφουμε γενικά για τα πανεπιστήμια, αν υπάρχει άλλο, πιο κατάλληλο topic, ας το μεφέρει κάποιος mod.

Ήθελα να μοιραστώ απλά κάποιες (πολύ χαρούμενες) σκέψεις μου που έκανα σήμερα, και με αφορμή ένα post που είχα σχολιάσει σε άλλο topic περί security αντί για αστυνομία στα πανεπιστήμια (by the way, σεκιουριτάδες υπάρχουν εδώ και χρόνια ούτως ή άλλως) κι αν μέχρι εκεί φτάνουν τα προτάγματα μας -έστω όσων δε βολεύονται με μια απλά “πιο δημοκρατική διαχείριση”, αλλά με μία ριζική κριτική του υπάρχοντος, άρα και των πανεπιστημίων.

Που λέτε εδώ στο Α.Π.Θ. είναι πολλές σχολές κατειλημμένες εδώ και εβδομάδες, και σήμερα πέρασα μία βόλτα γιατί ο καιρός ήταν ηλιόλουστος και υπήρχε σε εξωτερικό χώρο ένα bazaar βιβλίων. Διέσχισα σχεδόν όλο το campus και η εικόνα που είδα δε μου θύμισε τίποτα άλλο παρά την εικόνα που είχαν τα πανεπιστήμια και στο κίνημα του '11. Έξω από το Πολυτεχνείο εκδήλωση με καμιά εκατοστή άτομα -φοιτητές και καθηγητές. Πλατεία Χημείου το bazaar που έλεγα με πάνω από 100 άτομα, σκυλιά, παιδιά κλπ. Γρασίδια φιλοσοφικής άλλη εκδήλωση, με τον κόσμο να κάθεται κατάχαμα κι άλλους να μιλάνε. Και σε όλη την έκταση των πανεπιστημίων ΣΥΝΕΧΕΙΑ να βολτάρει νεολαία, φοιτητές να πηγαινοέρχονται κλπ.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι, τουλάχιστον στα δικά μου μυαλά, επιβεβαιώνεται μία διαπίστωση κι εμπειρία χρόνων που λέει ότι δεν υπάρχει καλύτερη λύση για το ζήτημα της “ασφάλειας” των ελληνικών πανεπιστημίων, από το αυτά να είναι ζωντανά, γεμάτα κόσμο, γεμάτα εκδηλώσεις, με τους φοιτητές/φοιτήτριες παρόντες/παρούσες έχοντας τη δυνατότητα να διοργανώνουν πράγματα που τους ενδιαφέρουν, καθώς και ανοιχτά στον κόσμο που αναζητά λίγες ανάσες πράσινου σε μία πόλη που πραγματικά τέτοιοι χώροι σαν το campus του Α.Π.Θ. σπανίζουν. Το αίσθημα “ασφάλειας” που ένιωθα όταν βόλταρα στο campus φοιτητής και έπαιζαν καταλήψεις και κίνημα είναι απερίγραπτο -με τον κρίσιμο, όρο, βέβαια να μιλάμε για καταλήψεις ζωντανές, όχι κλείνω τη σχολή και φεύγω… Αν κανείς μπει στο kinimatorama θα πάθει σοκ από το εύρος και το πλήθος των εκδηλώσεων που υπάρχουν αυτές τις μέρες. Αντιμαθήματα, εκδηλώσεις για τη ψυχική υγεία και την πανδημία, bazaar βιβλίων, προβολές ταινιών, συζητήσεις για την αύξηση της στρατιωτικής θητείας κι άλλα τόσα. Αυτό το αίσθημα ασφάλειας ένιωσα και σήμερα και σχεδόν συγκινήθηκα να πω την αλήθεια, γιατί ήμουν με τα παιδιά μου και ξέρω ότι τέτοιες στιγμές δυστυχώς επιχειρούν να κόψουν με τη βία τέτοιου είδους εκπαιδευτικοί νόμοι εδώ και χρόνια, με σκοπό να έχουμε ένα πανεπιστήμιο αποστειρωμένο, προσιτό μόνο για φοιτητές/φοιτήτριες που μπαινοβγαίνουν βιαστικά να ολοκληρώσουν τα μαθήματά τους και τίποτα πέρα από αυτό κλπ., και πραγματικά λυπάμαι που σε λίγα χρόνια ίσως να μην υπάρχει αυτή η εικόνα που περιγράφω εγώ, μία εικόνα ανεπανάληπτη και τόσο μακριά από τα ρεπορτάζ για τις καταστροφές, την ανομία, τα drugs και την “ανασφάλεια”. Πραγματικά, το θεωρώ τόσο, μα τόσο, ζωτικό τα πανεπιστήμια να μην αδειάσουν ποτέ, ο μόνος εγγυητής για να τα διασχίζουμε άφοβα είναι να σφύζουν από ζωή, από πράγματα κι ανθρώπους που τα οικειοποιούνται χωρίς να νοιάζονται για την εξωπανεπιστημιακή τους ιδιότητα, αλλά γι΄αυτό τα αγαπάνε και τα προσέχουν. Δυστυχώς τέτοιοι νόμοι βρίσκουν και πατάνε σε δικές μας ελλείψεις, ελλείψεις του κινήματος, “καταλήψεις” με άδειες σχολές, εμπειρίες που χάνονται και δε μεταφέρουν από γενιά σε γενιά πώς είναι να περπατάς μεσάνυχτα στο campus και ούτε μία στιγμή να μη φοβάσαι μη στην πέσει κανένας, γιατί ξέρεις ότι παίζουν 3-4 φάσεις σε κάθε σχολή οπότε ο κόσμος συνεχώς βολτάρει.

Κωλόγερος mode off.

5 Likes

Δεν αλλάζω ούτε τελεία στο απο πάνω.
Ειδικά στο σημείο

Αρχισα να φωνάζω εσωτερικά “NAI ΡΕ ΜΑΛΑΚΑ, ΝΑΙ!”.

1 Like