Ταξίδια Στο Εξωτερικό

Δεν τις ψήνουν μέσα σε αυτό, έτσι είναι το σερβίρισμα απλά. Σε μίνι φριτεζακι. Δε με ενοχλεί.

1 Like

Μ αρέσει που μου απαντάς σοβαρά…

3 Likes

Χαχαχχ δεν κατάλαβα καν ότι αστειευοσουν…

Ξέρει κανείς αν απαιτούνται έγγραφα covid ή pfl για είσοδο στην ιταλία;

Καλύτερα να το επαληθεύσεις βέβαια

1 Like

Όποιος έχει κάποιο τιπ για Ρουμανία (Βουκουρέστι-Μπρασόφ), ας μιλήσει. Κάποια άχαστη ατραξιόν, μπαρ, εστιατόριο, οτιδήποτε. Γενικά είμαστε άτομα που περπατάμε πολύ, επισκεπτόμαστε όσα μουσεία/ιστορικά (και μη) αξιοθέατα γίνεται, ενώ και το φαγητό/ποτό είναι προτεραιότητα (από τοπική κουζίνα μέχρι ψάχνουμε να βρούμε τι σνακς έχουν τα σούπερ μάρκετ). Επίσης προτιμούμε όσο πιο λόκαλ φάσεις γίνεται, δεν μας νοιάζουν τα τουριστικά spots όσον αφορά το φαγητό και το ποτό.

Μέρες έχουμε, συνολικά θα φάμε 5 μέρες (και κάτι ψιλά) στο Βουκουρέστι και 4 στο Μπρασόφ (φιλοδοξούμε σε εκδρομές στα πέριξ).

3 Likes

Για 3η φορά στην ζωή μου, η μοίρα με φέρνει για κάποιον λόγο στην Νότια Καρολίνα. Για έναν γάμο που είναι υποχρέωση κι όχι επιλογή. Θα δω το ζευγάρι που παντρεύευται μόνο σήμερα, και σχεδόν σίγουρα ποτέ ξανά. Τουλάχιστον έχει ωραία θέα εδώ πέρα. Α και στον γάμο θα φάω μπριζόλα αλιγάτορα, θα σας πω πως ήταν .

6 Likes

Γιατί είναι υποχρέωσή σου να πας σε έναν γάμο του οποίου το ζευγάρι έχεις δει μόλις μία φορά στη ζωή σου;

Φαντάζομαι ότι ειναι εύκολο για όποιον έχει σύζυγο/αρραβωνιαστικιά να απαντησει σε αυτό. Για να μην αφήσεις το ζευγάρι σου μόνο του.

Σε άλλα νέα, έφαγα αλιγάτορα. Γάμησε

5 Likes

Παραφραζοντας το γνωστό δημοσιογραφικο αξίωμα, είδηση είναι όταν ένας αλιγάτορας φάει άνθρωπο ή όταν άνθρωπος φάει αλιγάτορα; :stuck_out_tongue_closed_eyes:

3 Likes

Καλησπέρα απ’ τη ρομαντική Λισαβόνα

13 Likes

Πρόσεξε με τα παραισθιογόνα εκεί ψηλά που είσαι

Και τα δυο! Αλλα βρηκα και φωτογραφια ε, την πηρε μια απο τους καλεσμενους, απλα κλαιω:

3 Likes

Είμαι στο αεροδρόμιο του Βουκουρεστίου, πάρτε αναμνηστικές φωτογραφίες ενώ μελαγχολώ που επιστρέφω. Δεν είναι όλες από την πρωτεύουσα (μόνο η τελευταία είναι για την ακρίβεια), ίσως γράψω δυο λόγια όταν επαναπατριστώ και κάτσω σε PC.





22 Likes

Δεν είχα δει πιο πάνω ότι έγραφες για Μπρασοφ και Βουκουρέστι.
Είχα κάνει ακριβώς το ίδιο ταξίδι πριν 5-6 χρόνια με νοικιασμένο αυτοκίνητο.

Το μόνο που θα σου έγραφα ήταν, στο Μπρασόφ μην περιοριστείς μόνος στο κάστρο του Τέπες (Δράκουλα), έχει άλλα κάστρα πολύ πιο ωραία η γύρω περιοχή. Εγώ είχα αυτοκίνητο και μπόρεσα να παω εύκολα, αλλά δεν ξέρω πόσο εύκολη είναι η πρόσβαση με συγκοινωνία.

Χαλαρή βολτούλα από το όμορφο Λονδίνο.

12 Likes

Πανέμορφη φωτογραφία.

2 Likes

Θέλω να πάω κι εγώ Ρουμανία κάποια φορά. Μιας και πήγες Βουκουρέστι, μην μου πεις ότι δεν πέρασες να δεις το Arenele Romane.

Μικρή γεύση από Ισλανδία





29 Likes

Ενας φιλος γυρνουσε σημερα απο Ισλανδια, αλλα εξερραγη ο ενας κινητηρας στον αερα και τους γυρισαν πισω με τον αλλον :hot_face: