Ταξίδια Στο Εξωτερικό

71nsxi

5 Likes

Tag @myself για να θυμηθω αυριο να γραψω παρομοια ιστορια απο το 2002 :smiley:

1 Like

Πρώτη φορά στο York. Είναι απίστευτο γραφικό και όμορφο.

13 Likes

Έκλεισα και τα αεροπορικά για φλεβάρη (159 ευρω, φτανω cdg πεταω απο orly) για την 3η μου φορά στο Παρίσι, ο λόγος είναι να πάω στη συναυλία των τεράστιων Magma.
Την πρώτη φορά πήγα το 14 για 8 μέρες και τα ειδα σχεδον ολα, τη δευτερη (2015) πηγα για 24 ωρες για να δω the Who και περασα μια βολτα απο τα βασικα. Τωρα θα πάω για 48 ωρες, θα μεινω σε ενα χοστελ κοντά στο πιο όμορφο παρκο που εχω παει (μπυτ σομόν) και θα ψαξω για αξιοθετα-κρυφα διαμαντια που δεν πηγα την πρωτη φορα.
Καθε προταση δεκτη :blush:

3 Likes

Ζηλεύω, απιστευτη πολη. Τι διαμαντια να ψαξεις, ενα διαμαντι ειναι ολη η πολη. Ελπιζω να κλεισω Μεταλλικα εκει, αν και ειναι πανακριβα ολα. Αν εμεινες 8 μερες εκει, δεν ξερω πώς μπορω να συνεισφερω. Την πρωτη φορα πηγα για δουλεια, 4 μερες, ειδα τα βασικα. Τη δευτερη για διακοπες περυσι τετοια εποχη, αλλες 5 μερες. Αν παω και τον Μαϊο, θα κανω βολτες πανω-κατω στις οχθες του Σηκουανα, δεν θελω τπτ αλλο.

1 Like

Εκλερ από το Faucon. Έχει αρκετά σε όλη την πόλη, οπότε κάπου θα βρεις. Όταν ξαναπάω θέλω να πάω στο σπίτι του Μονέ. Νομίζω είναι καμιά ώρα έξω από το Παρίσι.

1 Like

Λοιπόν για μια χοντρική εικόνα, πήγαμε με Aegean, μια εβδομαδα διαμονή σε 4x4 camper οπότε δεν είχαμε τρελά λούσα. Μια διαμονή σε ξενοδοχείο για να κάνουμε και κανένα μπάνιο. Για φαγητό κυρίως μαγείρεμα / σαντουϊτσάκια που φτιάχναμε έχοντας κάνει τα ψώνια μας στο σουπερ μάρκετ, αλλά και 2-3 φορές σε εστιατόριο.

Κάναμε γύρω στα 2200 χιλιόμετρα, και το 4x4 έκαιγε πολύ, οπότε για τα καύσιμα μας έφυγε γύρω στο 700ρι.
Το κόστος του αυτοκινήτου γύρω στα 1700 με την τέρμα ακριβή ασφάλεια (επειδη την έχουμε πατήσει παλιότερα, πλέον προτιμούμε να παίρνουμε φουλ προστασία σε όλα, πόσο μάλλον στην Ισλανδία που οι συνθήκες ειναι περίεργες) και την μεταφορά από/προς το αεροδρόμιο, συν παπλώματα, inverter για να φορτίζουμε και κάτι άλλα μικρά παρελκόμενα (από εδω)

Αεροπορικά παίζει πολύ ανάλογα με την εταιρεία που θα πετάξεις οπότε υπολόγιζε χοντρικά ένα 500ρι+ για καθε άτομο. Μπορείς να βρεις και φθηνότερα με μεγαλύτερες αναμονές, low cost εταιρείες κλπ.

Ιδανικά για Ισλανδία θες να πας περίοδο που να μην είναι φουλ τουριστικα (καλοκαίρι) αλλά να έχει και αρκετές ώρες φως. Εμείς που πήγαμε αρχές Νοέμβρη, είχαμε φως περίπου από τις 8:30~9:00 μέχρι 17:00 (αλλάζει μέρα με τη μέρα αυτή την εποχή αυτό)

Διαδικαστικά δεν έχει κάτι φοβερό να σου πω, αν μπορείς να έχεις βγάλει ένα πλάνο περίπου με τα μέρη που θες να δεις, να υπολογίσεις ώρες μετακίνησης κλπ βολεύει για να μην είσαι στο ψάξιμο κάθε μέρα. Οδήγηση το βράδυ πολύ δυσκολη γιατί οι δρόμοι ειναι χωρίς διαχωριστικά και χωρίς φωτισμό, δε θα το πρότεινα με τίποτα.

Επίσης θέλει προσοχή στους ανέμους, υπάρχουν εφαρμογές που ενημερώνουν ώρα με την ώρα για την κατάσταση των δρόμων και των ανέμων, μπορεί να γίνει ΠΟΛΥ επικίνδυνο με ριπές ανέμου, ειδικά αν έχεις μεγαλύτερο όχημα που έχει ύψος κι επιφάνεια.

Σίγουρα καλά μποτάκια και ρούχα, όπως είπα είναι απρόβλεπτος ο καιρός, σε 10 λεπτά από ήλιο μπορεί να έρθει καταιγίδα οπότε ειδικά αδιάβροχο παντελόνι και καλό μπουφάν νομίζω ειναι must.

Φαγητο ακριβό αλλά ωραίο συνήθως κι έξω, εγώ έτρωγα όπου έβρισκα σουπα προβατίνα που παίζει πολύ. Για φθηνά instant ζυμαρικά και τέτοιες σαπίλες βοηθάνε να κρατήσεις το κόστος πιο χαμηλά.

Αν αξίζει κάτι να δώσεις τα λεφτά, ειναι τα lagoons (blue lagoon/sky lagoon) που πας στα θερμά νερά, έχει σάουνες κλπ. Πάει γύρω στο 100ρικο το άτομο αλλά ειναι από τα πιο χαλαρωτικά κι ωραία πράγματα που έχουμε κάνει, ειδικα τελευταία μερα πριν φυγεις αξίζει.

Χοντρικά εμάς μας βγήκε γύρω στα 2500 το άτομο, βάζοντας μέσα και tour σε ice cave και βαρκάκι αμφίβιο που σε πάει στους παγετώνες που νομιζω αξίζουν και τα δυο πολύ.

Για ότι θες άλλο εννοείται ρώτησέ με :grinning:

9 Likes

Έχουμε νικητή. Σεβασμός.

2 Likes

Και για του λόγου το αληθές:

6 Likes

Μεγάλος παίχτης. Έπαιξα κι εγώ έτσι.

3 Likes

Κάνατε camping σε camping areas ή όπου βρίσκατε στην πορεία σας;

Κυρίως παίξαμε yolo. 2 βραδιες μειναμε σε οργανωμένα camping, αλλά λόγω εποχής το ένα δεν λειτουργούσε κανονικά, απλά ήταν dedicated περιοχή για τέτοιο σκοπό.

Γενικά βρισκαμε απόμερα σημεία για να παρκάρουμε και να διανυκτερεύσουμε, αλλά και λόγω off-season φαντάζομαι που δεν το κυνηγάνε και τόσο. Προφανώς για τουαλέτα/ντους κλπ χρειαζεσαι οργανωμένο, το οποίο συνήθως παίζει περίπου 7~15 ευρω το ατομο, αναλογα με τις παροχες και την περιοχή. Σε κάποια έχει πχ κ εστιατοριο/καφε/μινι μάρκετ.

1 Like

Χιονισμένα Highlands , πανέμορφη Σκωτία.





Λίμνη του Λοχνες

18 Likes

Την Νέσι την είδες;;;

Όχι δεν μας έκανε την τιμή

1 Like

Η μοναδική πτήση που πραγματικά έχω τρομάξει, κάπου είχα διαβάσει ότι το αεροδρόμιο του Καστελόριζου είναι ένα από τα 10 πιο επικύνδινα παγκοσμίως.

Έπρεπε να φτάσω 35 για να τύχει να μείνω σε χόστελ και η εμπειρία ήταν τραυματική. Αλλά ας τα πιάσουμε απ’την αρχή.
you’re probably wondering how i ended in this situation

Οι προηγούμενες φορές στο Παρίσι ήταν large, με Λούβρα, Βερσαλλίες, πρώτο πιάτο, δεύτερο πιάτο, 4άστερα ξενοδοχεία κλπ κλπ αλλά η κάψα μου να δω Magma φέτος (με 2 παιδιά στο σπίτι και έξοδα που έπεσαν μαζεμένα) με ανάγκασαν ή να πάω φουλ οικονομικά ή να μην παω καθόλου, εύκολη η επιλογή.
Το φθηνότερο μονόκλινο (χωρίς μπανιο) επαιζε στα 100 ευρώ το βράδυ (1 θα εμενα στην πολη +1 στο αεροδρομιο) οπότε άρχισα να κοιτάζω για χόστελ, βρήκα ενα με 24 ευρω + πρωινό. Έναν υπνο ηθελα να κανω, τοσος κοσμος μενει σε χόστελ οπότε ψηθηκα και το εκλεισα.
Έφτασα λοιπον Παρισι 11 το πρωι και βγήκα κατευθείαν ile de la cite. Είχα τσεκάρει τα δωρεάν μουσεία (αποφασισα να παω σε 3)για να περάσω την ώρα μου. Πέρασα απο τη Notre damme που ειναι κλειστη γυρω γυρω απτη φωτια και μετα και περπατησα μεχρι το μουσειο Carnavalet (ιστορίας της Γαλλίας), δε με εντυπωσίασε ιδιαίτερα, έχει όμως τη Διακήρυξη των δικαιωμάτων του ανθρώπου και του πολίτη στον τελευταίο οροφο.

Στη συνεχεια περπατησα ολη τη διαδρομη μεχρι τον πυργο του Άιφελ και επισκέφθηκα το μουσειο μοντερνας τεχνης που ειναι ακριβως απεναντι. Έμεινα πάνω απο δυο ώρες εκεί και πραγματικα αξιζει τον κοπο.

Μετα απο ενα γρηγορο περασμα κατω απτον πυργο ειπα να γυρισω παλι με τα ποδια πισω να περασει και η ωρα γιατι δεν ηθελα να παω νωρις στο χοστελ. Καπου στις 21,30 πηρα το μετρο και αφου χάθηκα λίγο και βγηκα σε γκέτο νότια του gare du nord, βρηκα το χοστελ.
Μπηκα στο δωματιο, κρεβατι κατω, η κουβερτα ηταν απλυτη την πεταξα στην ακρη.Σκέφτηκα οτι επιτελους θα ξεκουραστω, η ωρα ηταν 22,00 και ηθελα να κοιμηθω αμεσως. Μπαινει λοιπον ενα γαλλος γυρω στα 27-30 και πιανει το κρεβατι απεναντι μου, κουβαλαει μια μεγαλη κουπα τσαι, ενα μπουκαλι νερο και ενα πιατο φαγητο. Κοιταζει περιεργα τους υπολοιπους στο δωματιο και αρχιζει το παραμιλητο. Κλεινω κουρτινα και αραζω. Αρχιζει να ρουφαει το τσαι, να καθαριζει συνεχεια το λαιμο του, να πινει νερο με αποτελεσμα να πηγαινει στην τουαλετα καθε 10 λεπτα, να μιλαει μονος του, να γελαει. Μην τα πολυλογώ, δεν υπήρχε περιπτωση να κοιμηθω πριν απο αυτον μιας και εχω δει πολλες ταινιες τρομου να ξεκινανε καπως ετσι. Εκανα υπομονή, εμενα με το ζορι ξύπνιος ενώ συνεχιζε να μιλάει και να γελάει μονος του μεχρι τις 01,30 οπου τον ακουσα να ροχαλιζει και επιτελους κοιμηθηκα. Ξυπναγα απο την εγνοια μου καθε 40-50 λεπτα μεχρι τις 06,30 που σηκωθηκα και εφυγα απο κει μεσα.
Α, καποια στιγμη εβαλα το χερι μου κατω απτο μαξιλαρι και βρηκα μια ροζ απλυτη καλτσα.

Διπλα ηταν το αγαπημενο μου παρκο μπυτ σομον οποτε περασα εκει το πρωινο μου. Μετά πηγα και αραξα στο petit palais οπου ειδα καποια ενδιαφεροντα γλυπτα αλλα περισσοτερο ενδιαφερον ειχε ο χωρος δεξια με ξαπλωστρες οπου εκατσα περιπου 2 ωριτσες να ξεκουραστω.

Απο κει περπατησα ολη τη champs elysees μεχρι την Αψιδα του θριαμβου και πηγα προς το συναυλιακο χωρο. Για τη συναυλια τα εγραψα τοτε, θα εχει παντα ξεχωριστη θεση στις αναμνησεις μου και μετα το τελος της εφυγα κατευθειαν για το Ορλυ.

Εκτός απο τις μεταφορές μου δεν νομιζω να αφησα στο Παρισι πάνω απο 20 ευρω, mission accomplished.
Μάλλον θα το ξανάκανα :wink:

23 Likes

Πανέμορφο Yorkshire

18 Likes

Ηello!

Ανακοίνωσε η PJ Harvey περιοδεία και είμαι μεταξύ Αμστερνταμ και Πράγας.
Το Άμστερνταμ θα ήθελα να το δω, θέλω να πάω στο Paradiso, και βολεύει επειδή είναι ΣΚ. όμως αν ισχύον οι τιμές που βλέπω σε ξενοδοχεία κλπ και δεν παίζει κάτι φθηνότερο που δεν το βλέπω… τότε η κατάσταση ξεφεύγει πολύ σε budget και θα επιλεγεί η Πράγα.

3 διανυκτερεύσεις το ταξίδι.

Έχει κανείς να προτείνει κάτι είτε για τη μία πόλη, είτε για την άλλη;

thanks!

1 Like

Μπορείς να μείνεις και κάπου κοντά στο Άμστερνταμ, δεν είναι ανάγκη να μείνεις μέσα. Τραίνα υπάρχουν και μετά τις συναυλίες, απ’ όσο ξέρω. Τσέκαρε κάνα Haarlem ή κάνα Zaandam, είναι πολύ κοντά. Το πρώτο ψηφίο των αεροπορικών από τι ξεκινάει;

2 Likes