Ταξίδια Στο Εξωτερικό

Αν δε βαριέσαι, μπορείς να μείνεις σε άλλη πόλη και να πηγαινοέρχεσαι με το τρένο στο Άμστερνταμ

1 Like

το σκέφτηκα, αλλά σίγουρα δεν είναι το ίδιο βολικό φαντάζομαι, και μην φτάσω να πληρώσω τη διαφορά της διαμονής στα τρένα. επίσης το βράδυ τι γίνεται; γενικά δεν είμαι εξοικειωμένος με το να μένω εκτός της πόλης της συναυλίας, και επίσης θέλω να το συνδυάσω και με το να δω κάποια πόλη και όχι με το να μένω απλά κάπου.
οπότε αν έχετε και κάτι πιο χειροπιαστό θα βοηθούσε σε αυτό το ενδεχόμενο.
γενικά τιμές σε ποτά/φαγητά είναι Αθήνας ή και εκεί πάμε πιο πάνω;

περίπου στα 250 είναι τα αεροπορικά και στις 2 περιπτώσεις.

Αν μείνεις εκεί που σου λέω, δε θα φας τίποτα στα τραίνα, υπάρχει ενιαίο εισιτήριο για 2 και για 3 και για 4 μέρες το οποίο έχει λογική τιμή και μπορεί να σε περιμένει στο αεροδρόμιο όταν φτάσεις (δες λίγο εδώ). Η διαφορά στις τιμές της διαμονής είναι τέτοια που στη θέση σου δε θα είχα κανένα πρόβλημα να μείνω λίγο πιο δίπλα για να μην πληρώσω τα τρελά ποσά που ζητάνε όσοι είναι εντός Άμστερνταμ.

2 Likes

Εγώ θα πήγαινα Πράγα, μου φαίνεται πολύ πιο όμορφη και έχω και ένα γνωστό που μένει εκεί, αλλά έχω πάει και στο Άμστερνταμ και δε μου πολυάρεσε.

2 Likes

Και στα 2 εχω παει, και μου αρεσαν / περασα πολυ καλα για διαφορετικους λογους.
Τελειως διαφορετικες αισθητικα πολεις αλλα παραλληλα ενδιαφερουσες, και εχουν να σου προσφερουν ωραιες εικονες.
Απο τη στιγμη που πας καθαρα κ μονο για την Polly Jean, θα κοιτουσα ποια επιλογη απο τις δυο ειναι η πιο φθηνη σε συνολο. Το Αμστερνταμ ειναι λογικα λιγο πιο ακριβο ως προς τα καθημερινα εξοδα, αλλα εχει μεγαλη ευκολια στις μετακινησεις (ακομα και απο κοντινες πολεις) ενω η Πραγα ειναι λογικα πιο φθηνη.
Σημαντικο για εμενα θα ηταν τα αεροπορικα και η διαμονη - τα αλλα βρισκονται.

2 Likes

Όπως είπε σωστά ο evil όμως, το θέμα είναι να βάλεις κάτω τις τιμές των αεροπορικών και το ξενοδοχείο/σπίτι. Αν βγαίνουν ίσα βάρκα, ίσως το Άμστερνταμ είναι καλύτερη επιλογή.

Στα μάτια μου, η συγκεκριμένη πόλη είναι όμορφη για μία φορά (μία επίσκεψη). Διαφορετική από όσα έχεις πιθανώς δει ως τώρα. Τιμές στα ύψη από όσο ξέρω από φίλους που βρέθηκαν πρόσφατα εκεί, ειδικά τον τελευταίο χρόνο παράγινε, αλλά και πού δεν είναι ακριβά…

Πράγα έχω πάει 2-3 φορές, άλλες για συναυλία, άλλες για διακοπές. Μέσα στο καλοκαίρι θα είναι πανέμορφη. Οι τιμές έχουν ανέβει τα τελευταία χρόνια κι εκεί, αλλά υπολογίζεις περίπου όπως Αθήνα. Ο @Tsexodr9 (αν είναι πράγματι στην Τσεχία :rofl:) θα σε βοηθήσει περισσότερο.

Θα ήθελα να πάω Άμστερνταμ επειδή η προηγούμενη φορά ήταν το 2009 και θα ήθελα να δω πώς είναι τώρα, αλλά νομίζω ότι δεν έχει πολλά να μου προσφέρει πια. Κανένα μουσείο ίσως, που δεν έχω δει. Στην πράξη, επειδή ο Λαρς μού πήρε και τα δύο νεφρά πρόσφατα, η επιλογή θα ήταν τελικά η Πράγα. Σούπερ φαγητό, υπέροχη μπύρα, όμορφη πόλη, όλα σε πολύ νορμάλ τιμές.

4 Likes

όσο ψάχνω την τελευταια ώρα, ακόμα και μετά τις συμβουλές των παιδιών παραπάνω, ακόμα και από το φθηνότερο air bnb/ξενοδοχείο που βρήκα στο Zaandam η διαφορά στη διαμονή είναι σημαντική. οπότε… η Πράγα μονόδρομος, ειδικά αν βάλουμε και τα καθημερινά έξοδα που ανεβάζουν και αυτά το budget.

πάντως από πλευράς αισθητικής, πιο πολύ θα με έψηνε το Αμστερνταμ, γιατί αυτό το βαρύ-κεντρικο-ευρωπαϊκό της Πράγας δε μου αρέσει καθόλου.

ευχαριστώ για τη βοήθεια και τον κόπο σας!
πιο συγκεκριμένες προτάσεις για Πράγα ευπρόσδεκτες εννοείται!

4 Likes

Έγραψα ποτέ οτι μένω Τσεχία???Ποιος διάολο ξέρει τι είχα πιει.Δεν έχω περάσει ούτε απ έξω.

Δεν ξέρω αν πηγαίνεις με παρέα, εγώ όταν πηγαίνω μόνος μου για συναυλία τη μία από τις 2 διανυκτερεύσεις (ή και 3 στις 4 :joy:, θα επανέλθω) την κάνω στο αεροδρόμιο λόγω οικονομικής στενότητας. Προτιμώ η πτηση που θα γυρίσω να είναι όσο πιο πρωινή γίνεται .Just saying.

1 Like

με το κορίτσι πάω. οπότε ψάχνω το ακριβώς ανάποδο, να φτάνουμε το νωρίτερο και να φεύγουμε το αργότερο

αν ήμουν μόνος μου θα είχα πολύ χαμηλότερα standards στο ταξίδι :stuck_out_tongue:

3 Likes

Ποτέ. Εγώ διάβασα το nickname σου ως “tsexoS”. Στην τελικη, ας εμενες Τσεχια. Δικο σου το λαθος :rofl:

4 Likes

:joy::joy:

Ο @progfreak έχει πει ότι μένει Τσεχία, ίσως μπορεί να βοηθήσει.

5 Likes

Παρων , ευχαριστως να βοηθησω , αλλα μενω Brno αλλα δεν εχω θεμα και να φιλοξενησω καποια μερα αν χρειαζεται… 2,5-3 ωρες ειμαι απο Πραγα… :slight_smile:

1 Like

Με συγχωρείς😂

1 Like

Εννοούσα με tips για Τσεχία γενικότερα και Πράγα ειδικότερα!

1 Like

Τελος παντων, για πρωτη φορα σχωρεισαι.

1 Like

Η Πραγα ειναι πανεμορφη οποτε δεν χρειαζεται καποιο ιδιαιτερο tip… Θα ευχαρηστηθει μπυρες οποιος εθρει εδω Τσεχια το μονο στανταρ… Στειλτε και pm για οτιδηποτε αλλο

4 Likes

με έχετε συγκινήσει :flushed:

2 Likes

Βερολίνο πρώτη φορά την προ-προηγούμενη εβδομάδα, πρώτο ταξίδι με αεροπλάνο εδώ και 10 χρόνια, μεγάλο άγχος πριν -γιατί κυριολεκτικά γιόλαρα και είπα στην κυρά Λούπενα ‘‘κλείστα τα γαμημένα, ή τώρα ή ποτέ’’- μηδέν άγχος κατά τη διάρκεια, φοβερή εμπειρία + πέρασα τέλεια με το να βλέπω ταινία στο tablet (για χιλιοστή φορά “Τα Καλά Κοπέλια”, ΑΚΑ Goodfellas, μια ταινία που την προτείνω σε όποιον θέλει να δει κάτι που θα του κάνει τις 2,5 ώρες ταξιδιού να φαίνονται 10 λεπτά, με τον φρενήρη ρυθμό της), να τρώω σαν ζώο ότι μου σερβίραν στην Aegean και να κοιτάω από το παράθυρο τη Γερμανία όταν άρχισε η κάθοδος. ΟΚ 2,5 ώρες πτήση πολύ κυριλέ, μεγαλύτερη κατά λίγο ακόμα νομίζω το έχω -ήδη ψάχνομαι για Αύγουστο, να μην χαθεί το hype- αλλά υπερατλαντικές κτλ με τίποτα, 10-11 ώρες εκεί μέσα θα τρελαθώ. Οκ και για αρχή μόνο με Aegean, τα σκάσαμε αλλά ένιωθα πιο safe παρά με καμιά της κακιάς ώρας.

Στα διαταύτα, Βερολίνο ανταποκρίθηκε στο hype και με το παραπάνω, ποδήλατο από τις 9 το πρωί μέχρι τις 10.30 το βράδυ γύρω-γύρω όλη τη πόλη, είδαμε νομίζω τα πάντα, αράξαμε, λιώσαμε, φάγαμε, περπατήσαμε, ρεμβάσαμε, μια τελειότητα. Ακολούθησα πιστά πρόγραμμα περιήγησης μπίστη @ChrisP και συμβουλές μπίστη @RiderToUtopia , λίρα 100 both αφού έφυγα απίστευτα πιο γεμάτος από ότι περίμενα + πέτυχα το ιδανικό για εμένα σε εξωτερικό (παλιά που ταξίδευα anyway) να νιώσω οικεία με την πόλη/προορισμό γρήγορα ώστε να την απολαύσω ακόμα περισσότερο!

Τέτοια vibes σε Ευρωπαϊκή πόλη πάντως, από τις μεγάλες έστω που έχω πάει (Βαρκελώνη, Ρώμη, Φλωρεντία, Άμστερνταμ, Λονδίνο και όλο το νησί, Παρίσι) δεν έχω συναντήσει σε καμία, έμενα για πλάκα -και πόσο κρίμα που δεν πήγα κανένα ταξίδι ή erasmus φοιτητής εκεί, δεν θα γύρναγα ποτέ πίσω. Ανυπομονώ να ξαναπάνω πάντως, σίγουρα του χρόνου θα παίξει πάλι!

Αυτά, Βερολινάρα ούμπερ άλλες και έτοιμοι τώρα να αναπληρώσουμε το κενό των 10 ετών μαραζώματος εντός συνόρων -και να αποφύγουμε το Πάτρα - Ανκόνα, που το έχω κάνει Πατήσια - Κυψέλη :stuck_out_tongue:

Summary

Τίποτα, όλοι οι δρόμοι οδηγούν στο Βερολίνο για τους Lupin αυτού του κόσμου μάλλον :stuck_out_tongue:

19 Likes

Βερολιναρα για πάντα, όσες φορές έχω πάει δεν θέλω να γυρίσω πίσω. Σε αντίθεση με το ποδήλατο, προτιμώ να κάνω τα πάντα με τα πόδια όταν είμαι στο εξωτερικό. Όσο πάει δλδ… Τον επόμενο Μάρτιο το επόμενο ραντεβού μου με την μοναδική γερμανική πόλη που δεν είναι Γερμανία.

Βερολίνο, Μαδρίτη, Παρίσι, Ρώμη, οι τέσσερις από τις πέντε πόλεις που έχω επισκεφθεί και θεωρώ κορυφαίες. Στις τρεις πρώτες θα έμενα χθες. Πεντάδα θα έκλεινε μία από τις Κωνσταντινούπολη, Φλωρεντία, με την πρώτη να είναι στην καρδιά μου και τη δεύτερη στο μυαλό μου λόγω ομορφιάς.

Πάμε τώρα στα σοβαρά: τιπς για Βαρσοβία κανείς; (Μάλλον) περιμένουν οι Τάλικα το επόμενο καλοκαίρι.

4 Likes