Ταξίδια Στο Εξωτερικό

Μαϊάμι για τις επόμενες 5 μέρες.

Λες και είμαι στο GTA είναι η φάση.

13 Likes

ΛΟΙΠΟΝ ΜΟΡΤΕΣ ΚΑΙ ΜΟΡΤΙΣΕΣ, ακούω προτάσεις για Ρώμη (16 και σήμερα)!!!
Έχει πάει η κυρά-Λούπενα δις, εγώ 0 - οκ τα πολύ γνωστά και must αξιοθέατα πάνω κάτω τα ξέρω/έχω βρει αλλά δεν με χαλάει ένα recap από κάποιον επίσης γνώστη happy traveller.

Έχουμε κλείσει Βατικανό κτλ με skip the line εισιτήρια και δεν νομίζω ακόμα κάπου αλλού/αν και η Λούπενα όλο σκαλίζει κινητό και σημειώνει πράματα/ακούω και κάτι μπιπ-μπομ στο κινητό μου διαρκώς από Alpha bank - ελπίζω να είναι κάτι για εκεί και όχι κάτι για το οποίο θα αναγκαστώ να πάρω extra ντουλάπα για το σπίτι #ελαφρολαϊκόςσεξισμόςon.
Το πιο κρίμα είναι ότι λόγω λίγων ημερών, μάλλον τρώνε skip τα studio Cinecittà -μεγάλο πλήγμα για εμένα αλλά ελπίζω έστω και last minutes να πρήξω τόσο πολύ ώστε να πάμε. Κατά τα άλλα, feel free όποιος θέλει τίποτα tips για εναλλακτικά μέρη, συμβουλές, must-see σημεία κτλ.
(Για φαγητό επίσης όποιος ξέρει κάτι ευπρόσδεκτο - κλασσικά, η φάση μας είναι σάντουιτς στο χέρι και περιπλάνηση μέχρι να μην αντέχουν τα πόδια μας, αλλά αν κάποιος γνωρίζει και συστήνει κανένα καλό μαγαζί, όχι τουριστικό αλλά με παραδοσιακό χαρακτήρα, το ρίχνει)

full excited για τη φάση, αν αναλογιστεί κανείς πόσο ΑΔΙΑΝΟΗΤΑ ΚΑΙ ΓΑΜΩ πέρασα Φλωρεντία (road trip Τοσκάνη) πριν 4 χρόνια + το πόσο τρελαίνομαι για Ιστορία/μουσεία/αξιοθέατα/λαογραφία, η Ρώμη ήδη έχει πάρει ένα φοβερό hype στο κεφάλι μου (θα αρχίσω και το ΣΚ πρόγραμμα με κλασσικό Ιταλικό σινεμά σπίτι + θεματική “ταινίες που διαδραματίζονται σε Ρώμη”, win-win από όπου και να το πιάσει κανείς :grimacing: )

6 Likes

Pompi για τιραμισού, κοντά στα Ισπανικά Σκαλιά, τα λέμε :wink:

Τι live θα δεις :hugs:;

3 Likes

Noted The Office GIF - Noted Note The Office - Discover & Share GIFs

δεν έχει τίποτα 3-4-5 Μαίου δυστυχώς :confused:

3 Likes

St.Peter, εντυπωσιακή εκκλησία που αξίζει με τα 1000 να ανέβεις στον τρούλο για να δεις εντυπωσιακή θέα και από μέσα και από έξω. Παλιότερα το είχαν κλείσει για μια περίοδο, απ ότι βλέπω μάλλον είναι ανοιχτό. Εχετε στο νου σας, ότι είναι συγκεκριμένες ώρες (εμείς δεν το ξέραμε τότε και το προλάβαμε στο τσακ), οπότε κάντε τα κανονίσματα σας. Ίσως είναι ξεχωριστό εισιτήριο για πάνω.

St. Peter’s Dome Climb Hours:

  • From April to September: 7:30 am to 5 pm
1 Like

νομίζω έχει κλείσει η Λούπενα και εκεί -αλλά μόνο για αυτήν, δυστυχώς δεν είμαι για μεγάλα ύψη (υπάρχει σχετική ιστορία από το Duomo στην Φλωρεντία, όπου στήθηκε ολόκληρη επιχείρηση για να με κατεβάσουν στα μισά του ανεβάσματος, καθότι κοκκάλωσα στην σκάλα από έναν συνδυασμό κλειστοφοβικού σοκ και ακροφοβίας :stuck_out_tongue: )

1 Like

σημειώνω κι εγώ τα της Ρώμης καθώς είναι επιθυμία της Πέρπλενας :stuck_out_tongue: και το κοιτάμε για Σεπτέμβρη-Οκτώβρη
4 μέρες (3 διανυκτερευσεις) είναι καλά λέτε από θέμα χρόνου;

1 Like

Το έχω πάθει στον πύργο του Άϊφελ, αλλά κατέβηκα μόνος μου :stuck_out_tongue:. Στον Άγιο Πέτρο πάντως ανεβαίνεις στην κορυφή του τρούλου ΜΕΣΑ από αυτόν, υψοφοβία και ακροφοβία δεν υπάρχει περίπτωση να πάθεις εκεί μέσα. Για κλειστοφοβία δεν παίρνω όρκο. Πάντως θυμάμαι ότι υπάρχει και ασανσέρ.

Καλά είναι, αρκεί να είναι τέλη Οκτώβρη, να δεις και Dream Theater :sunglasses:

3 Likes

Aπό την μέσα πλευρά του τρουλου, έχει από πάνω ως κάτω κάγκελο, οπότε δεν παίζει να έχεις θέμα. Απ έξω δεν το καταλαβαίνεις τόσο πολύ, ασχετως αν είναι πολύ ψηλά.
Και μιλάς με άνθρωπο που έχει και υψοφοβία και ακροφοβία :smiley:
H διαδρομή βέβαια για να φτάσεις στον τρούλο είναι ελαφρως πιεσμένη (καλά όχι κάτι τραγικό), όπου περνάς από σκάλες με τοίχους με κλίση (σε τρούλο ανεβαίνεις βέβαια).
Θα έκανα το βήμα να σου πω την αληθεια. :heart:

1 Like

Εν συντομια, στη Ρωμη μονο τα κλασιξ, Κολοσσαίο, Βατικανό, Πανθεον, Παλατινο, Καπιτωλιο για να τα δεις σωστα ειναι 3 μερες σιγουρα. Φοντανα ντι Τρεβι νταξ τυριλα το ιδιο αλλα εχει ωραιες γειτονιες τριγυρω και Transtevere για περιπλανηση/τεχνες/trve kvlt hood

Εχω παει μια φορα μονο, πριν πανω απο δεκαετια, ελπιζω να καταφερω να ξαναπαω.

3 Likes

Και δεύτερο γιατί μπορώ

Ο τρούλος που ανεβαίνεις και βλέπεις απ έξω την θέα (η μαλακίτσα με τους κιονες εκεί πάνω):

Η θέα που βλέπεις απο εκεί πάνω:

και το πως βλεπεις απο μέσα

5 Likes

αφού δεν είναι τέλη Ιούνη να δω Fontaines ή μέσα Ιούλη να δω Deep Purple τι να το κάνεις… :sweat_smile:

@Sevek εγώ θα κάνω πάσο για τον τρούλο… η θέα από μέσα είναι τρομακτική… τον καταλαβαίνω τον Lupin. σε πολλά τέτοια δεν ανεβαίνω για τους ίδιους λόγους. και με την πολυκοσμία είναι πολύ δύσκολα σε στενές σκάλες κλπ

2 Likes

δεν με βλέπω δυστυχώς, δεν το έχω καθόλου για τέτοια σκηνικά -και ήδη η πίεση που νιώθω στο αεροπλάνο είναι αρκετή. Μου θυμίζει πολύ duomo Φλωρεντίας
image
image


που δεν, δυστυχώς απλά δεν

3 Likes

οχι, όχι, όχι… δεν αξίζει το στρες…

1 Like

tartufo και affogato (my personal favorite) στο tre scalini στη πλατεία navona. μου τρέχουν τα σάλια και μόνο που το σκέφτηκα

2 Likes

image

Ωριαία η Ρώμη, έχω πάει 2 φορές και μάλλον μια τρίτη το φθινόπωρο αλλά θα δούμε.

Εντυπώσεις, το είχα πει και παλιότερα για Ιταλία, εννοείται παγωτό παντού και πάντα, οκ δεν είναι Τοσκάνη όπως μου είπατε αλλά gelato μμμμμμψψψψουα.

Νερό λίγο πιο παγωμένο από τον Πλούτωνα στις δημόσιες βρύσες, φοβερό feat ειδικά αν κάνει ζέστη με το κωλοπατωμα που έχουν 2000 χρόνια οι απολίτιστοι.

Μεγαλύτερη ξενέρα, όταν μπαίνεις στο Βατικανό, και ο θεός με τον Αδάμ είναι 50 μέτρα πάνω, το βλέπεις στο ίντερνετ και νομίζεις ότι είναι πρώτο έκθεμα (όπως και η πολιτεία, αφού όπως περπατάς πρέπει να κάνεις αναστροφή για τη δεις σε ένα ραντομ τοίχο), αλλά είναι ένα από τα πολλά (και δεν μπορείς να το δεις και καλά, είναι 50 μέτρα πάνω λέμε).

…που καταλήγει στο γενικότερο πρόβλημα μου με την πόλη, είναι too much. Σε κάθε γωνιά κι ένα αρχαίο ή άγαλμα ή έκθεμα, δλδ κάπου ώπα.

Να πάτε και στη Βίλα Μποργκέζε, θυμάμαι μου άρεσε, έκανα ποδήλατο, έφαγα παγωτό και άραξα στη σκιά.

Για τα υπόλοιπα δεν ξέρω, την πρώτη φορά πήγα για να δω τους Muse και όλα περιστρέφονταν γύρω από αυτό, και τη δεύτερη είχα Ιταλούς και με πήγαιναν σε καταγώγια, ωραία περάσαμε όμως.

6 Likes

και από ένα τουλάχιστον μενίρ σε κάθε πλατεία!

2 Likes

Αυτό θα πρότεινα πέρα απ τα κλασικά που ήμουν σίγουρη ότι θα έχουν ειπωθεί κ απ τους υπόλοιπους…
Αν έχετε πέσει με τα μούτρα στην εξερεύνηση κ το περπάτημα στο κέντρο της πόλης κ θέλετε να πάρετε μια ανάσα κάπου πιο κοντά σε φύση κ ηρεμία, είναι το κατάλληλο μέρος.
Να περάσετε όμορφα!


6 Likes

Σουπερ ολες οι παραπανω προτασεις, κοιταζω ηδη καμποσο καιρο πώς θα ξαναπαω τριτη φορα στη Ρωμη, δεν βγαινουν καλα τα οικονομικα. Μαλλον θα το συνδυασω σε πακετο Φλωρεντια-Ρωμη (με τρενο), αφου η Τοσκανη ειναι μια μαγεια.

Για να προσθεσω κατι στο ολο κονσεπτ, φαγητο στο Τραστεβερε. Δυστυχως αυτη τη στιγμη δεν μπορω να θυμηθω την εξαιρετικη τρατορια ή οστερια οπου εφαγα πριν απο 10+ χρονια, ομως πραγματικα ακομη κι αν καθισεις καπου με κλειστα ματια, εντελως ραντομ, πιθανοτατα θα φας καλυτερα απο οπουδηποτε αλλου στο κεντρο της πολης. Ισως επανελθω αν βρω 1-2 σημειωσεις απο τοτε.

Ζηλευω ηδη…

5 Likes

Σούπερ όλες οι προτάσεις θα πω και εγώ guys, thanks a lot - όλα γίναν noted εννοείται :blush:

3 Likes