Ταξίδια Στο Εξωτερικό

Αυτό ακριβώς. Έχω πάει και Σικελία (Ταορμίνα και λίγο Κατάνια και Συρακούσες) και είναι επίσης πάρα πολύ ωραία. Πιο κοντά σε Ελλάδα.

5 Likes

Πηγαινε μια Κων/πολη μπας και αλλαξεις γνωμη. Εχω παει 6 και θα μπορουσα να παω αλλες 66

1 Like

Πρωτον, απηλαυσα το κειμενο του @Lupin και χαιρομαι που το Τραστεβερε ηταν το σποτ σου. Δευτερον, κριμα για την ταλαιπωρια στην παραγραφο με το μπαστουνι και τον πονοδοντο. Τριτον, ειναι πασιγνωστο οτι δεν γινονται αεροπειρατιες στα τελευταια 15 λεπτα της πτησης, δεν προλαβαινουν να κανουν ολες τις κινησεις, γι’ αυτο να εχεις παντα το νου σου στο πρωτο ημιωρο απο την ωρα που σου λενε να λυσεις τη ζωνη, εχω inside info.

Ρωμη πηγα το 2007 και το 2009, εδω και δυο βδομαδες (γαμω το Μιλανο και τους Μεταλλικα) λεω να κλεισω το Ρωμη → Φλωρεντια (ή ανάποδα, εξαρταται απο τις πτησεις) αλλα δεν το κανω. Εννοειται οτι θα παω, ειναι μαγικη πολη. Αλλα η Φλωρεντια μαγικοτερη (δεν υπαρχει η λεξη, το ξερω) και γι’ αυτο θελω να τα συνδυασω σε ενα connection με τρενο.

Τελος, θελω να θυμηθω παλι το Βατικανο και το μουσειο του, βασικα ημουν ετοιμος να κλεισω ενα Ναπολη → Ρωμη με τρενο μονο για αυτον τον λογο οταν ημουν Ναπολη τον Ιανουαριο, αλλα δεν ειχε διαθεσιμα εισιτηρια το Βατικανο και ετσι εμεινα στα αυγα μου. Γενικα τι να πεις για τη Ρωμη, ενα απεραντο μνημειο οπου περπαταας πανω σε ιστορια 2+ χιλιαδων ετων; Λεμε για τα δικα μας, αλλα οι ανθρωποι φροντισαν να ΜΗΝ καταστρεψουν οσα ειχαν, σε αντιθεση με εμας που τα καναμε τσιμεντο. Με ταξιδεψες Λουπεν, παντα τετοια.

EDIT: αυτό με τη Ρεαλ το προσπερασα. Μιας και αναφερθηκε η Πολη απο @Red_Viper, ειναι το αλλο επομενο ταξιδι που θελω να κανω (7-8 φορες ηδη εκει), μαζι με τη Μαδριτη (διψηφιες επισκεψεις) στην οποια εχω να παω απο το 2020, λιγες μερες πριν το λοκνταουν.

4 Likes

Να γραψεις για Στοκχολμη. Την αγαπω

1 Like

Την εχω αχτι. Εχω να παω απο το 2014. Πες μου οτι πηγαινες και Dorock

1 Like

και να προλάβαιναν, θα μπλέξουν με τον λάθος καριόλη.-

Βατικανό όποιος πάει, ας κλείσει ένα skip the line εισιτήριο νωρίς, η ταλαιπωρία του να περιμένεις να βγάλεις εκεί είναι πραγματικά αφάνταστη - 4 ώρες μου είπε ένας μαν ότι ήταν στην ουρά, κάτω από καυτό ήλιο και με ένα σωρό κορναρίσματα/φωνές/κόσμο δίπλα του.

Κωνσταντινούπολη έχει πάει πολλάκις η Λούπενα που σπούδαζε Κομοτηνή και μου έχει πει ότι θα ξετρελαθώ -την πιστεύω- Μαδρίτη πέρα από την πλάκα θέλω φουλ να πάω (Ισπανία έχω πάει μόνο Βαρκελώνη, Μαδρίτη και Ανδαλουσία είναι οι προορισμοί του μέλλοντος)

4 Likes

Οχι, η αληθεια ειναι οτι τις περισσοτερες φορες στο Καντικιόι (ας το λεμε Χαλκηδονα) παμε ως το απογευμα, διοτι εχουμε φιλους στην Πολη που παντα μας τραβανε απο δω κι απο εκει. Ωστοσο, μπορω να προτεινω ενα εξαιρετικο ocakbasi στο Καρακιόι (μας πηγε ντοπιος και με πολυ καλο γουστο). Δεν ξέρω αν ειναι καλύτερα να το επισκεφτεις μερα ή νυχτα, νομιζω μερα ειναι καλυτερα αν εχει καθαρο ουρανο και ηλιο. ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ και σιγουρα δεν το πιανει το ματι σου, κοιταζα λιγο λοξα αριστερα-δεξια μεχρι να φτασουμε στην εισοδο του κτιριου. Πληρως ασφαλης η περιοχη, αλλα Κωνσταντινουπολη εισαι.

Να πας @Lupin αφου εχεις και “ντοπιο” οδηγο, ειναι τρομερη πολη. Τρομερη. Μαδριτη >>>>> Βαρκελωνη (και δεν το λεω απο πλευρας ομαδων, που ειναι καθαρα χαβαλες). Ακομη και φιλη που εχω στη Βαρκελωνη, πηγε προπερσι Μαδριτη για πρωτη φορα και εκτοτε παει τρεις με τεσσερις φορες καθε χρονο μονη της για εκδρομη. Βρηκε και bf εκει με ολα αυτα :smiley: Οταν το συζητησαμε, συμφωνησαμε οτι η Βαρκελωνη ειναι “Ευρωπη” και η Μαδριτη ειναι “Ισπανια”. Μοντερνα πολη vs παραδοσιακη πολη.

Απο Ανδαλουσια ειδα λιγα πραγματα, αλλα ειναι αλλη κατηγορια αυτη. Ειδικα η Κοστα Ντελ Σολ οπου εμεινα για λιγο διαστημα (και το Γιβραλταρ) εχουν μια “ζω μονο για το καλοκαιρι” αυρα.

Δεν προλαβαινουν, αλλα μου αρεσει ο τροπος που σκεφτεσαι. Ποτε πεταμε μαζι για να νιωσω ασφαλεια;

4 Likes

29/5 για Μιλάνο :stuck_out_tongue:

4 Likes

Γαμηθηκες.

1 Like

Εντωμεταξύ όταν ειχαμε πάει με την γυναίκα μου Φλωρεντία πριν χρόνια είχα ακόμα πρόσφατα τα Assassin’s creed με τον Ezio.Με είχε πιάσει μια ακατάπαυστη βλακεία όλο το διάστημα που είμασταν εκεί και έλεγα συνέχεια δυνατά “Requiescat in pace”.Τέτοιος βλαμμένος :joy:. Αφού δεν με μπουζούριασαν πάλι καλά.

6 Likes

Όταν κανονίσετε για Πόλη ρίχτε κι εδώ ένα μήνυμα. Πάω όποτε και όσες φορές θέλετε.

1 Like

Ζηλεύωωωωωω

Είναι το #1 απωθημένο μου η Ρώμη!

Χαίρομαι όμως που εσύ και η Λούπενα περάσατε πλ όμορφα γλυκούλια!

@martian το κορίτσι στη Ρώμη ΧΘΕΣ. Φανταστικά πρέπει να είναι και στη Φλωρεντία για 3ήμερο.

2 Likes

Κ μενα

Αν ενδιαφέρεσαι, κανονίζουμε για του χρόνου τέτοια εποχή Ιαπωνία, έχει πακέτα με 4-5k για 20 μέρες περίπου ο Μάνεσης, αλλά απ’ ότι καταλαβαίνω θα τα κλείσουμε μόνοι μας και ό,τι βγει. Ένας φίλος μου πάει το Δεκέμβρη (από Ισπανία βέβαια) και έχει κλείσει εισιτήρια Μαδρίτη → Πεκίνο → Τόκιο και πίσω με 750€.

Μιας και αναθερμάνθηκε το topic, για πείτε κάποιος tips για Βαρκελώνη, Μάλαγα-Σεβίλλη-Καντίθ (και γενικότερα προς εκείνη τη μεριά, θα υπάρχει αμαξι) και Αλμερία

5 Likes

Γενικά πήγα με λίγο ενθουσιασμό γιατί δεν με “έκαιγε” σαν προορισμός και επίσης βρέθηκα να συντονίζω όλη την παρέα για κάθε βήμα, πράγμα που δεν ήμουν διατεθιμένος να κάνω. οπότε βρέθηκα με αρκετά χαμηλές προσδοκίες. με βάση αυτά, γράφω εντυπώσεις

για 5 μέρες ήταν το ταξίδι, αλλά ουσιαστικά 3,5 αφού φτάσαμε μεσημέρι και φεύγαμε πρωί.
ωραία η παλιά πόλη (Gamla Stan), με σοκάκια κλπ, γέφυρες με θέα σε λίμνη και θάλασσα. κάναμε ένα free tour και κάναμε ωραία βόλτα, αλλά και μάθαμε διάφορες πληροφορίες.

μέναμε στο Sodermalm (αν το γράφω σωστά), όμορφη περιοχή, μου θύμιζε Βερολίνο έτσι όπως ήταν απλωμένο. είχε αρκετή ζωή και τα βράδια μέναμε εκεί. βρήκαμε και δύο ωραία μπαράκια και πόσο το φχαριστήθηκε η ψυχούλα μου που άκουγα κιθάρες σε μπαρ του εξωτερικού δε λέγεται!

επίσης είχε κάποια σημεία στα δυτικά του Sodermalm όπου ήταν ψηλά με θέα, και βγήκε και μια ωραία βόλτα προς τα κει.

πήγαμε στο μουσείο μοντέρνας τέχνης, οκ ήταν. αποφύγαμε συνειδητά τα υπόλοιπα μουσεία. γενικά δεν με ψήνουν και πολύ έτσι και αλλιώς.

πήγαμε στο Skansen, κυρίως για να κάνουμε βόλτα με το καράβι, αλλά ψιλο-απογοήτευση γιατί δεν είχαμε συνειδητοποιήσει ότι ήταν τόσο κοντά, οπότε δεν είχε μεγάλη βόλτα στη θάλασσα, και επίσης εκεί ενώ περίμενα περισσότερα πράγματα με τα σπιτάκια κλπ, το κυρίαρχο ήταν ο ζωολογικός κήπος, οπότε ΔΕΝ.

από φαγητό γενικά πήγε καλά, αν και δε φάγαμε κάτι ντόπιο. ήθελα έναν τάρανδο ή καναν κιοφτέ, αλλά η παρέα ήταν περίεργη. οπότε τρώγαμε burger, πιτσες κλπ. πολύ τίμια τα μαγαζιά που βρήκαμε πάντως. αυστηρά κάθε μέρα αυτό το bun με την κανέλα.

επίσης δεν πήγαμε σε ένα τζαζ μπαρ που πετύχαμε στην παλιά πόλη και κάπως μου έμεινε αυτό, γιατί έχω ακούσει πως έχει παράδοση η Σκανδιναβία στη τζαζ. τεσπα…

γενικά όμορφη πόλη, έχει και αυτό που μου αρέσει με την ομοιομορφία στα κτίρια και τα πολλά χρώματα. δεν είχε τουριστίλα, οπότε κομπλέ και από αυτό. αλλά θέλει επίσκεψη πιο καλοκαίρι, τύπου Ιούνιο και μετά, να έχει ανοίξει περισσότερο ο καιρός.

αυτά :roll_eyes:

7 Likes

Vasa ρεεεεε, έχει ολόκληρο :open_mouth: ένα καράβι του 1628 που βυθίστηκε στο πρώτο του ταξίδι, βγαίνοντας από το λιμάνι. Το ανέσυραν κάπου τη δεκαετία του '50 και ήταν σχεδόν άθικτο. Αν θυμάμαι καλά βυθίστηκε γιατί δεν είχε σχεδιαστεί καλά και το κέντρο βάρους του ήταν πολύ ψηλά. Έγειρε και βούλιαξε :stuck_out_tongue:. Την επόμενη φορά να πας στο μουσείο, εγώ έχω πάει και τις 2 φορές που έχω βρεθεί στη Στοκχόλμη.

3 Likes

να αυτά τα αρχαία τα βαριέμαι :stuck_out_tongue: … είναι εντυπωσιακά δε λέω και στο συγκεκριμένο ίσως είχε περισσότερο ενδιαφέρον… αλλά προτιμώ 2 ώρες βόλτες και καφέ, ποτό, φαι παρά 2 ώρες κλεισμένος σε ένα μουσείο

1 Like

Βούλιαξε γιατί είχε σχεδιαστεί με 2 καταστρώματα και πάνω στην κατασκευή έμαθε ο βασιλιάς τους ότι οι Δανοί (νομίζω) έφτιαχναν μεγαλύτερο και διέταξε να προσθέσουν κατάστρωμα on the fly με αποτέλεσμα να γαμηθεί το κέντρο βάρους και στο πρώτο αεράκι να τουμπάρει. Εκπληκτικό μουσείο!

3 Likes

Κάτι τέτοιο με τον βασιλιά θυμόμουν κι εγώ, ότι είχε πει να βάλουν ένα επιπλέον κατάστρωμα, αλλά δεν ήμουν σίγουρος ότι θυμόμουν καλά :joy:

1 Like

μια χαρά το θυμάσε!!!

1 Like