Ταξίδια Στο Εξωτερικό

Εχει κατι το αυτοκρατορικο στην ατμοσφαιρα της. Ετσι την θυμαμαι δηλαδη

Λισαβόνα booked για 5 μέρες, τελευταία βδομάδα Σεπτέμβρη :partying_face:

Έτυχε κολλητό μας ζευγάρι να πήγε πέρυσι ίδια περίοδο -οπότε θα έχουμε και info + tips- αλλά εννοείται, αρχές Σεπτέμβρη θα ενεργοποιήσω και εδώ τους fellow travellers να δώσετε τα tips σας - που μέχρι τώρα όλα με έχουν βγάλει ασπροπρόσωπο σε Βερολίνο/Κοπεγχάγη/Ρώμη :metal: :handshake:

Επίσης έχει προσφορές η Aegean για τα 25 της χρόνια για το επόμενο 2ημερο, όποιος τυχόν ενδιαφέρεται να κλείσει κάτι (τραβάει από 7ο/2024 μέχρι 3/2025) να τσεκάρει το site

υγ. 4ωρη πτήση, longest trip so far :grimacing:

9 Likes

πήγα πέρσι το καλοκαίρι, οπότε feel free to ask!

2 Likes

Λισαβόνα η πιο προσβάσιμη αγορά ναρκωτικών στον κόσμο, περπατάς αμέριμνα και σου σκάνε ανά 2’ “coke?” οι περαστικοί

7 Likes

Είχα πάει στον τελικό CL το 2014 να φέρω επιτέλους το 10ο στη Real :smiley:

Από φαγητό το μόνο που θυμάμαι είναι ένα τιπ που μου είχαν δώσει και πήγα
https://www.tripadvisor.com/Restaurant_Review-g189158-d1846455-Reviews-Stasha_Restaurante-Lisbon_Lisbon_District_Central_Portugal.html

1 Like

Δεν ήξερα ότι το επάγγελμά σου είναι διαιτητής :stuck_out_tongue_closed_eyes:

Αν κάποιος έχει ταξιδέψει στην Ωκεανία, θα μπορούσα να δανειστώ τα φώτα σας. Προς το παρόν έχουν μπει στο πλάνο τα εξής:

1/7 : Αναχώρηση από Νέα Υόρκη
3/7 : Άφιξη σε Νέα Ζηλανδία μετά από 17.5 ώρες στον αέρα , ανυπομονώ τρελά για αυτό το κομμάτι του ταξιδιού ΝΟΤ
4/7 : Εξερεύνηση Auckland και περιχώρων
5:7 : εκδρομή σε κάτι σπηλιές με bioluminescent σκουλήκια για να καλύψω το sci-fi κομμάτι
6:7 : Επίσκεψη στο Shire και το Hobbiton και ξενάγηση
7/7 : Αναχώρηση για το νότιο νησί της Νέας Ζηλανδίας, chill μέρα στην Queensland (πτήση νο 2 - τρεις ώρες με ανταπόκριση)
8/7 : 10ωρη εκδρομή με λεωφορείο και καράβι σε Milford Sound μέσα στα βουνά, τα λαγκάδια, τα ποτάμια κτλ
9/7 : Οδήγηση 2 ώρες προς το πιο νότιο κομμάτι του νησιού , στο οποίο ελπίζω να δούμε Aurora Australis στον ουρανό, αλλά σίγουρα θα δούμε τον γαλαξία
10/7 : Χαλαρή μέρα στο Bluff

11/7 : Αναχώρηση για Μελβούρνη (πτήση νο3 - μόλις τρεισήμισι ώρες) και βραδινή άφιξη
12/7 - 15/7 : Τέσσερις ημέρες και κάτι ψιλά εξερεύνησης της πόλης, συμπεριλαμβανομένης εκδρομής στο Philip Island για να δούμε κοάλα , φάλαινες, δελφίνια και πιγκουίνους, και μίνι road trip στο Great Ocean Road (Gathering :heart:)

16/7 : Αναχώρηση για Cairns στο βορειοανατολικό κομμάτι της Αυστραλίας (πτήση νο4 - άλλες 3 ώρες)
16/7 - 19/7 : Λίγο πιο χαλαρή φάση με επίσκεψη στο Great Barrier Reef την μια μέρα και σε ένα πάρκο για περισσότερα κοάλα μια από τις άλλες μέρες )

20/7 : Πρωινή αναχώρηση για Σίδνεϊ (πτήση νο5 - άλλες δύο ώρες)
20/7 - 24/7 : Πέντε γεμάτες μέρες στις οποίες δεν έχουμε σχεδιάσει ακόμα τίποτα, αλλά φαντάζομαι με την κούραση που θα παίζει θα περιοριστούμε σε εξερεύνηση της πόλης χωρίς εκδρομές. Πείτε προτάσεις για φαγητό ή κάτι άλλο που να μην απαιτεί πολλή ενέργεια
25/7 : Αναχώρηση για Λος Άντζελες για το connection με Νέα Υόρκη (πτήση νο6 - συνολικά 22 ώρες σίγουρα το καλύτερο κομμάτι του ταξιδιού)

5 Likes

Δε θα μπω στο τριπάκι σου :smiley:

1 Like

Καλοπροαίρετη πλάκα εξού και το ημοτζι

Άνθρωπος που λατρεύει Χοστ είναι φίλος μου

1 Like

Άντε να βάλω να ακούσω τη δισκάρα ένεκα και της πρόσφατης επετείου.

1 Like

Δεν έκανα μη-κλισέ πράγματα στη Λισαβόνα, αλλά έχω να προτείνω ένα εστιατόριο άλλου λέβελ.

O Vinhaça λέγεται. Κουτούκι στα “Λαδάδικα” της Λισαβόνας, την περιοχή Alfama. Έχει 5 τραπέζια γι’ αυτό κλείστε από πριν. Ιδιοκτήτης μερακλής, σου μιλάει και σου εξηγεί την φιλοσοφία και όλα τα πιάτα. Ήπια το καλύτερο λευκό κρασί της ζωής μου (Casa Albuquerque - Encruzado) και όλη η κουζίνα είναι απλή με ολόφρεσκα υλικά. Θα περάσετε τέλεια γενικά πάντως, αλάνθαστος προορισμός!

1 Like

A γειά σου, πήγαν και οι φίλοι μας εκεί και το εκθειάζουν σε κάθε ευκαιρία -όπως και του @otto παραπάνω
Μπαίνουν στα must :handshake:

1 Like

Δεν εντυπωσιάστηκα, αλλά καλά είναι για μια φορά. Το καλύτερο πράγμ απου είδα είναι η Σίντρα. Ξαναπήγαινα μόνο για αυτή.

https://www.sintra-portugal.com/

1 Like

Είχα πάει κι εγώ Λισσαβόνα το 14 στο τελικό, δέκα χρόνια μετά την πρώτη φορά, στο Euro. Το 04 φάγαμε τα πιο απίθανα θαλασσινά που έχω δει ποτέ, άγνωστες μορφές ζωής με θέα το Ατλαντικό.

Το 14 ήμουν με φίλους από το εξωτερικό, γυρίζαμε την πόλη ποδαράτο και φάγαμε μπακαλιάρο όσο δεν πάει. Γενικά, δεν θυμάμαι τπτ, όλα γίνονταν τόσο γρήγορα λόγω δουλειάς που δεν συγκρστουσα πληροφορίες, πάρα μόνο εικόνες στη μνήμη και στη φωτογραφική μηχανή.

Για αυτό θέλω να κλείσω κι εγώ με τη σύζυγό, εδώ και 3 μήνες το συζητάμε, αλλά έχουμε ξεφύγει οικονομικά με τα ταξίδια φέτος. Επίσης, θέλω να το συνδυάσω με Πόρτο και ίσως Βιγκο επειδή έχω φίλο εκεί και μας περιμένει. Πολλά logistics, λίγος ελεύθερος χρόνος δυστυχώς.

1 Like

είμαι και εγώ πολύ των θαλασσινών - περισσότερο από οτιδήποτε άλλο, οπότε συγκρατημένα αισιόδοξα και με σκυμμένο το κεφάλι, αναμένω στη Λισσαβόνα να τα γ@μήσω όλα :stuck_out_tongue:

1 Like

Αδερφέ @QuintomScenario πήγα Αυστραλία παρά πολύ μικρός και δεν θυμάμαι τίποτα. Θα ρωτήσω την μάνα μου που έμενε καμία 20ρια χρόνια για κάνα κρυφό διαμάντι.

Νέα Ζηλανδία παίζει να πήγε ο θείος μου θα ρωτήσω και από κει μπας και μάθω τίποτα

1 Like

Εγώ να ρωτήσω κάτι άσχετο? Μιας κ βλέπω εδώ οι φορουμίτες ταξιδεύετε αρκετά…
Παίζει να αναχωρήσει κάνεις απο Αθήνα προς Νέα Υόρκη στα μέσα Ιουλίου? Ψάχνω για παρέα στο αεροπλάνο γιατί προβλέπεται να το κάνω μόνη μου κ ψιλοφρικάρω… :grimacing::sweat_smile:

2 Likes

Ακουστικά, τρεις ταινιουλες σερί , και είσαι μια χαρά. Δεν είναι εύκολο ταξίδι, αλλά αν βλέπεις ταινίες περνάει πιο εύκολα. Με το πως έχει προχωρήσει η τεχνολογία πλέον είναι πολύ πιο εύκολα αυτά τα ταξίδια.

Πάντως αν θέλεις καμιά πρόταση για Νέα Υόρκη πες, και επίσης πάμε και για ΚΑΛΟ μπεργκερακι με την σύζυγο αν κάτσεις μέχρι μετά τις 25 Ιουλίου. Τον @akefaloskavalaris τον πήγα για τάκος και ήταν καλά , αλλά τα ποτακια ήταν καλύτερα :joy:

3 Likes

Τι να σου πω… Μακαρι να χεις δίκιο! Δεν το χω ξανακάνει. Πέρσι μπήκα 1η φορά σε αεροπλάνο κ πήγα Ιταλία… Δεν το λες κ μεγάλο deal😅
Γενικά δεν μπορώ να πω ότι φοβήθηκα αλλά το ότι θα είμαι μόνη μ αυτη τη φορά κ για τόσες ώρες…το σκέφτομαι σαν μεγάλη πρόκληση.

Πολύ δελεαστική πρόταση αλλά εγώ μάλλον 15 με 20 θα μείνω κ όχι τόσο στη Νέα Υόρκη… Η παρέα μου θα είναι Βοστώνη,οπότε κατά βάση εκεί θα μείνω. Θα έχω πληροφορίες εκ των έσω για τη διαμονή μου εκεί οπότε αυτό είναι το τελευταίο που με απασχολεί. :sweat_smile:
Όταν κατοχυρώσω πάντως, θα ενημερώσω εδώ για support. Αν όντως το κλείσω μάλλον θα ανχωθω κ περισσότερο, οπότε θα χρειαστώ θετικά vibes!
Υ. Γ. : Κ μόνο που είδα το πόσες πτήσεις έχεις να κάνεις σε τόσο χρονικό διάστημα, ένιωσα λιγο καλύτερα για την πάρτη μου… Όχι, μπράβο σου😁

3 Likes

Αδέρφια μου, αλήτες, ΠΟΥΛΙΑ…που ολοένα πετάτε ψηλά…πάρτε κι εμένα αγκαλιά, να φύγουμε ΜΑΚΡΙΑ.

4 Likes

Επειδή του γ@μησα που του γ@μησα με τα ταξίδια 1 χρόνο τώρα και είμαι σε μια φάση dream big -μιας και πρέπει να γίνει σύντομα η πρώτη σοβαρή προσπάθεια για εκτός Ευρώπης/είτε αυτό θα είναι Ιαπωνία, είτε θα είναι Βοστώνη ξανά μετά το 1996 -να δω και το μισό μου σόι που μένει εκεί, πριν πεθάνουν όλοι :stuck_out_tongue: ), έκλεισα το πρωί και Βενετία για το τετραήμερο της 25ης Μαρτίου -πολύ, πολύ φθηνά με Aegean + flex λόγω προσφοράς (μην τα ξαναλέω, λήγει αύριο, ρίξτε καμιά ματιά οι ενδιαφερόμενοι προς 2025 Q1 που έχει ακόμα κάποιες καλές εκπτώσεις γιατί το 2024 σχεδόν ξεκοκκαλίστηκε)

Οπότε όλα good, υποθέτω θα έχετε πάει οι περισσότεροι -θα σας ενεργοποιήσω όταν έρθει η στιγμή :partying_face:

υγ. χαίρομαι τώρα μόνο μου εγώ, που το μισό+ φόρουμ είναι σε ένα αεροπλάνο τον μισό χρόνο για συναυλίες εκτός :stuck_out_tongue: αλλά οκ, you get my picture

8 Likes