Ταξίδια Στο Εξωτερικό

Γαμηθήκατε να ταξιδεύετε! :joy:

Υπάρχει αξιόπιστο site ενοικίασης αυτοκινήτων…βρήκα αυτό χθες:

Summary

Europcar: Car Rental - Rent a Car & Van Worldwide

1 Like

Είμαστε στο planning level (γιατί είμαι ο μόνος που θέλει να πάμε με ταξιδιωτικό και να γλιτώσουμε το χασλ) για Απρίλη 2025. Για 15-20 μέρες με λίγο αέρα στα έξοδα μεταξύ 4-5k υπολογίζω. Μόλις τελειώσουμε και τα κλείσουμε θα σου στείλω itinerary, ενώ ισχύει η προσφορά αν θες να πάρεις το John Havlicek βραβείο

3 Likes

:sweat_smile:

Ο κουμπάρος μου είχε πάει πριν μερικά χρόνια με την κυρία του (νομίζω το 2018-2019?) για κανένα 20ήμερο και αυτός, Χριστούγεννα/Πρωτοχρονιά και όλα και όλα πρέπει να του βγήκαν κανένα 8άρι, από όσο θυμάμαι.
Οπότε υποθέτω είσαι καλά στα έξοδα -γιατί εκείνοι φάγαν και καπέλο λόγω γιορτών + solo χωρίς πρακτορείο (που υποθέτω κάπου κάτι γλιτώνεις με αυτό).
Στο ενδιάμεσο μέχρι να κλείσετε θα έχω αλιεύσει παραπάνω πληροφορίες να γράψω και εδώ λίγο το πρόγραμμά τους.

Από την άλλη, πήγε επίσης ο ξάδερφός μου τώρα το Πάσχα Ιαπωνία - Κίνα, δεν τον έχω δει ακόμα αλλά όταν τον δω και μάθω τα καθέκαστα + τα οικονομικά, θα ενημερώσω

Ολα τα ταξιδια μου εκτος Ευρωπης βγαιναν περιπου στα 3κ τις 2-2.5 εβδομαδες χοντρικα - αυτο το ποσο εχω σα μπουσουλα περιπου.
Στις περισσοτερες περιπτωσεις μαλιστα το μισο απο αυτα ηταν τα εισητηρια :stuck_out_tongue:

2 Likes

Άσε μας ρε Evil, ήμαστε όλοι σαν εσένα θαρρείς - sludge και άγιος ο θεός, να κυλιόμαστε μέσα στις λάσπες και τα βοσκοτόπια

2 Likes

χαχα τοσο ειναι περιπου μωρε πριγκιπεσσα.
Απο Μυανμαρ μεχρι Περου δλδ και σε διαφορα ενδιαμεσα τοσο μου εχει βγει.
Ιαπωνια θαναι φυσικα πιο ακριβα αλλα ολα μανατζαρονται απο τη στιγμη που θα κανεις μονος σου το ταξιδι/πλανο.

3 Likes

Το αντίθετο, σχεδόν πάντα το πρακτορείο θα βγει πιο ακριβά από το σόλο ταξίδι. Από όσα έχω ελέγξει εγώ δηλαδή. Βιετνάμ με πρακτορείο θα έβγαινε καπου 1.5k επιπλέον η φάση, σκέψου.

Γενικά το σόλο το μοντάρεις πιο εύκολα και από άποψη οικονομικών και προγράμματος. Έχει τα θετικά του το πρακτορείο (κυρίως η άνεση που κλείνεις), αλλά είμαι team Evil σε αυτό.

1 Like

καλά και εγώ δεν ξέρω, προφανώς - το πρακτορείο μου φαίνεται κάτι πολύ ξένο/δεν νομίζω να χρησιμοποιήσω ποτέ anyway, μου αρέσει το οργανωτικό κομμάτι και εμένα από πολλές απόψεις (και νιώθω και μια κρυφή ικανοποίηση όταν πάνε όλα according to plan που έχω μοντάρει μήνες πριν)

1 Like

Το άλλο θετικό των πρακτορείων είναι πως δίνουν ωραίες ιδέες τόσο για εξορμήσεις, αλλά και για τον προγραμματισμό του εκάστοτε ταξιδιού. Δεν λέω απαραίτητα να ακολουθήσεις το πλάνο ενός ταξιδιωτικού πακέτου, αλλά μπορεί να πέσεις σε κάποιο καλό tip που να βολεύει και στο δικό σου χρονοδιάγραμμα.

2 Likes

Κι εμένα το μεγαλύτερο συν είναι ότι απλά εμφανίζεσαι στο πρακτορείο, πληρώνεις τέλος, δεν έχεις να σκέφτεσαι τι και πώς, και η βόλεψη είναι μεγάλο επιχείρημα για εμένα.

Λέγοντας αυτά, σκοπεύω να χαλάσω και αρκετά για ρούχα, δε θα πας για streetwear και sneakers στην Ιαπωνία??

1 Like

Αν πας Ιαπωνία με στόχο να σου βγει το ταξίδι 3κ συνολικά για 2-3 βδομάδες, λογικά θα κοιμάσαι σε αυτά τα pods που νοικιάζεις μόνο για ύπνο.

Όλα αυτά εξαρτώνται από την χώρα που επισκέπτεσαι πάντα, αλλά τα λεφτά που λες βγαίνουν μόνο αν μένεις σε χοστελ φαντάζομαι. Προσωπικά απλά αρνούμαι, καλύτερα να ξοδέψω περισσότερα ή να μην πάω καθόλου, από το να μείνω σε χοστελ :stuck_out_tongue_closed_eyes:

Πάντως για το επερχόμενο μου ταξίδι σε Αυστραλία και Νέα Ζηλανδία νομίζω το ποσό θα βγει τελικά γύρω στα 4-5 χιλιάρικα για κάθε άτομο, που δεν το θεωρώ τραγικό για τέτοιο ταξίδι (23 μέρες). Και συμπεριλαμβάνει όλα τα εισιτήρια για activities που θα κάνουμε και όλα τα Airbnb.

Όχι αν είσαι πάνω από 25 :stuck_out_tongue_closed_eyes:

1 Like

Τσεκάρω για εισητηριο προς Νέα Υόρκη, ημέρα Κυριακή, γιατί αυτή με βολεύει, μήνα Ιούλιο… κ η τιμή είναι… Το ένα μου νεφρό να πω??:sob:

Λιγότερο από δύο μήνες πριν το ταξίδι?

Δε θα γίνει καλή η τιμή. Μπορείς να ταξιδέψεις σε άλλη φάση που να μην είναι high season? Το καλοκαίρι οι τιμές είναι απαίσιες. Από 10 Ιουνίου έως 20 Αυγούστου βαράνε στο κεφάλι, δε θα βρεις καλύτερα εκτός αν πετύχεις προσφορά 6 μήνες νωρίτερα

Μακάρι να μπορούσα να το πλαναρω νωρίτερα αλλά δυστυχώς δεν γινόταν…το περίμενα ότι θα είναι σκατα αλλά το ότι θα ξέφευγε τόσο κ σε συγκεκριμένες μέρες όπως Σάββατο ή Κυριακή δεν το περίμενα…:roll_eyes:

Όχι στο εύρος που ανέφερα αυστηρά Airbnb η ξενοδοχεία - μια φορά έχω μείνει σε χοστελ κ αυτό Λονδινο.

1 Like

@eviL και λοιποί, φώτα για Λονδίνο και καλύτερες περιοχές διαμονής την περίοδο των Χριστουγέννων.

Δεν έχω κλείσει ακόμα αεροπορικά γιατί είμαι στο 50/50 ακόμα (επειδή υπάρχει και μια άλλη πρόταση εντός Ελλάδας που παίζει και επειδή περιλαμβάνει ευρύτερη παρέα θα προτιμηθεί πρώτη) αλλά ελπίζω το ΣΚ να καταλήξουμε - και προτρέχω τώρα λίγο ώστε να κινηθώ άμεσα, γιατί οι τιμές του Booking για UK βαράνε αναμενόμενα :stuck_out_tongue: .

Έχω να πάω 15 χρόνια σχεδόν, ξέρω τις καλές και ακριβές περιοχές του κέντρου (Notting Hill, Soho, Covent Garden και Fitzrovia κυρίως, που έχω μείνει κιόλας σε διάφορα καταλύματα εκεί φοιτητής), ενώ back in the day έμενα καμιά φορά και σε έναν φίλο στο Greenwich - αλλά με νοιάζει τώρα κάτι πιο “κυριλέ” και κεντρικό πλην των παραπάνω (ή τεσπά εκεί κοντά, όχι δηλαδή Brixton και σια) μιας και λέμε με την κερά Λούπενα να το “ζήσουμε” Christmas-y όσο πάει (και δε γαμιέται :stuck_out_tongue: )

3 Likes

για διαμονή είχα προτιμήσει Ibis (ibis London Earls Court) όπου και μέσα από την πλατφόρμα της All Accor, με μια απλή εγγραφή έχεις και ένα 10% έκπτωση , οπότε φθηνότερα από τις τιμές του booking. μικρό αλλά τίμιο δωμάτιο για δύο άτομα. Πολύ κοντά σε πράσινη γραμμή, αλλά νομίζω και κοντά σε κάποια από αυτές με το παρατεταμένο ωράριο και γενικά 4-5 στάσεις από κεντρικά σημεία. Η περιοχή σχετικά κομπλέ γενικά. Υπήρχε και ένα άλλο αντίστοιχο στην ανατολική μεριά του Λονδίνου που από ότι κατάλαβα εκ των υστέρων, έχει και κάποιο hype για να κυκλοφορήσεις.

για ένα ΠΣΚ είχα πάει, οπότε δεν είμαι ο καταληλότερος, αλλά καμιά πληροφορία δεν πάει χαμένη, οπότε είπα να στα γράψω :slight_smile:

2 Likes

ΟΚ - ποσες μερες λες??
Γενικα να αποφυγεις το κεντρο που θα ειναι ΧΑΟΣ που δε θα εχεις ξαναδει, και να το επισκεπτεσαι με σταγονομετρο.
Θα κοπυπασταρω αυτα που ειχα πει και στον Μιχαλη,

Διαμονη
Για διαμονη προτιμησε περιοχη με λιγες αλλαγες απο κεντρο, αλλα οχι κεντρο.
Σημαντικο ειναι σε ποιο αεροδρομιο πας/φευγεις.

Μια επιλογη ειναι το Brixton.
Πολυ κοντα στο κεντρο, παιζει γενικα πολυς κοσμος και ειναι φαση,και αν θελεις μαυρη πχ αλλαζεις ευκολα στο Stockwell.
Μια επιλογη ειναι το Angel.
Πολλα μαγαζια, ωραια αγορα και γενικα vibe.
Finsbury Park επισης βολευει / θα διαλεγα.

Πραγματα να τσεκαρεις:

  • Κυριακη παιζει φαση στα ανατολικα στη Brick Lane που μπορεις να πας και εχει υπαιθριο μαρκετ να τσεκαρεις, και αν εχεις ορεξη περπατας ολο κατω προς τη Tower Bridge και το Tower of London.
  • Μπορεις να πας μετα κ προς Camden να τσεκαρεις την αγορα εκει κ να μεινεις για βραδυ μιας κ εχει καλη εξοδο. Μια ιδεα ειναι να κατεβεις Baker street, να διασχισεις το Regents Park και να πας Camden απο εκει.
  • Μια βολτα στο Barbican, και για την αρχιτεκτονικη / φαση και για κανα event.
  • Μια ιδεα ειναι να πας ποταμι, και να παρεις το καραβακι (κανονικα με oyster/καρτα) και να πας ανατολικα πχ μια βολτα .
  • Τσεκαρε κλασσικα τα Hyde Park - προτεινω να μπεις απο South Kensington και να κανεθις μουσειοβολτα: V&A, Natural H (απεξω μονο), Royal Albert Hall κλπ, και να συνεχισεις στο παρκο και να βγεις απο την αλλη. Κατα τη διαρκεια των Χμας θα εχει και το τεραστιο Winter Wonderland που θα γινεται της μουρλης.
  • Για πιο εναλλακτικο προτεινω ενα half day στο Richmond (Ted Lasso ftw) και στο Richmond park που ειναι ενα δασος ουσιαστικα με ελαφια κλπ και απεξω ωραιες παλιακες παμπ.
  • Αλλη εναλλακτικη βολτα ειναι στο Hampstead Heath παρκο που ειναι με λιμνουλες και βλεπεις το Λονδινο λιγο απο πιο ψηλα και στο Highgate Cemetary οπου ειναι διαφοροι γνωστοι (με τον Μαρξ να ειναι ατραξιον).

Βολτα κεντρο:

  • Ξεκινα απο Waterloo και πιασε το ποταμι
  • περπατα διπλα στο ποταμι προς την Tate Modern και ανεβα στον πανω πανω οροφο / δες τις μονιμες εκθεσεις
  • Περνα απεναντι στη Millennium bridge και γυρνα προς το κεντρο δλδ προς ολα τα κλασσικα: City, Covent Garden, Soho, Piccadilly, Oxford C, Buckingham, και αραξε στα παρκα.
    Μετα μπορεις να συνεχισεις προς Westminster/Big Ben/Eye.

Για βραδυ, καποια στεκια:

  • Camden: Black Heart και το The Dev
  • Κοντα Waterloo : Lord Nelson (το αγαπημενο χειροποιητο burger κ μπαρ)
    αλλα νταξ θα βρεις απειρα

Γενικα καλα και ανετα παπουτσια :stuck_out_tongue:
Οyster δε χρειαζεσαι, ολα ειναι με τη καρτα (κ δε σε συμφαιρει η εβδομαδιαια εκτος κ αν τη χτυπας 2-3 φορες τη μερα για 7 μερες).

1 Like

Όπερ και εγένετο λοιπόν, Λονδίνο 25 με 29 Δεκέμβρη :partying_face:
Παίζει ισχυρά και φιλοξενία από φιλικό ζευγάρι, οπότε κάπως έτσι ίσως ρεφάρω τις εξωπραγματικές αεροπορικές τιμές που βρίσκει κανείς μήνα Ιούλιο για τον Δεκέμβριο προς Λονδίνο :stuck_out_tongue: (θυμίζω ότι δυστυχώς δεν πετάω με low cost λόγω σχετικής αεροπλανοφοβίας)

Οκ μένει του χρόνου ένα Παρίσι + μια Ισπανία κάπου και ψιλο-κλείσαμε από Ευρώπη θεωρώ χονδρικά - ο στόχος μετά θα τεθεί για άλλου, αρκετά πιο εξωτικά

θενκς για τα παραπάνω tips, έχω και εγώ πολύ πράμα από τη θητεία μου στο γειτονικό Birmingham και ανά 2-3 βδομάδες εξορμήσεις μου προς τα κάτω - από όλα τα επερχόμενα ταξίδα (Λισαβόνα και Βενετία τα άλλα 2 κλεισμένα) μάλλον για το Λονδίνο νιώθω παραπάνω προσμονή και λαχτάρα!

10 Likes

Πολύ κρίμα , προσπάθησε λίγο να το παλέψεις γιατί εγώ πήγα με 40€ πηγαινελα Λονδίνο , στο Λούτον :stuck_out_tongue:

1 Like