Ταξίδια Στο Εξωτερικό

έχω σκοπό να προσπαθήσω πολύ, trust me :stuck_out_tongue:
αλλά σίγουρα όχι σε τόσο μεγάλες πτήσεις για αρχή, θα επιχειρήσω κάτι κοντινό πχ Ιταλία ή Τουρκία από του χρόνου με low cost και βλέπουμε πως θα πάει

ουφ άντε, με αυτά και αυτά και τόσα ταξίδια μέσα στο τελευταίο 1,5 έτος, δίπλωμα πιλότου με βλέπω να παίρνω στο τέλος :sweat_smile:

2 Likes

βλέπω ότι φτάνεις 25 του μήνα. έχε υπόψη σου ότι στις 25 δεν υπάρχει public transport και όλα τα μαγαζιά, εστιατόρια κλπ είναι κλειστά.

1 Like

το ξέρω δυστυχώς αλλά δεν υπήρχε άλλη ημερομηνία που να βολεύει την αναχώρηση, θα παίξει ταριφιά ή κάτι που θα αυτοσχεδιάσω εκείνη τη στιγμή μάλλον :stuck_out_tongue:

1 Like

Καλησπέρα από Νέα Ζηλανδία και νότιο ημισφαίριο

20 Likes



Καλημέρα από ΝΥ!
Ένα ελάχιστο δείγμα απ’τη χθεσινή μου βόλτα στο central park το οποίο κ λάτρεψα!

21 Likes

Α τελικά πήγες! Καλή φάση, ελπίζω να περάσεις άψογα. Εγώ δυστυχώς θα επιστρέψω από τις διακοπές μου σε μια βδομάδα.

Προς το παρόν είχαμε Great Barrier Reef σήμερα, και κατάδυση με φιάλη:

19 Likes

Μπράβο, κορίτσι μου! Να περάσεις τέλεια!

1 Like

Ναι, τα κατάφερα!:grin:
Εντάξει, εσύ το χεις πάει σε άλλο λεβελ. Φοβερή εμπειρία πρέπει να είναι!
Μέχρι να επιστρέψεις, απόλαυσε την κάθε στιγμή σου εκεί!:wink:

1 Like

Ευχαριστώ πολύ Αντιγόνη μου! :blush:

2 Likes

3:30 τα ξημερώματα εκεί, jetlag μυρίζομαι.

Αν είσαι ακόμα Νέα Υόρκη, μην χάσεις με τίποτα το East Ferry NYC, είναι ένα μικρό και όχι πολύ τουριστικό πραγματακι που μπορείς να κάνεις , και αξίζει άπειρα.

Σήμερα αγκάλιασα ένα μικρό κοάλα, οπότε έπιασε κορυφή το ταξίδι.

2 Likes

επειδη ειναι ονειρο μου να παω εκει - το ριφφ υπαρχει ακομα ; ολο γραφουν οτι πεθαινει και πεθανε και θα πεθανουμε ολοι.

το συστηνεις σαν εμπειρια ;

2 Likes

Οσο υπαρχουν οι δισκοι των JUDAS PRIEST, αγγλικες παμπ και λιονταρια τα ΡΙΦ δεν πεθαινουν.-

15 Likes

Ζει και βασιλεύει, απλά ένα κομμάτι έχει “ξεραθεί”… αλλά μας εξηγούσε η marine biologist στο σκάφος ότι όλα αυτά που λένε τα μίντια είναι τρελές υπερβολές.

Πάντως τα κοράλλια και τα ψάρια και η όλη εμπειρία είναι όλα εντυπωσιακά και το συστήνω ανεπιφύλακτα. Δε θα δεις μέσα στο νερό τα χρώματα φυσικά όπως βγαίνουν στις επαγγελματικές φωτογραφίες, αλλά είναι και πάλι πολύχρωμα και πληθωρικά. Δεν μπορώ καν να φανταστώ πόσα πράγματα εκεί κάτω θα έχουν δει οι επαγγελματίες δύτες.

1 Like

Ότι πρέπει το Μπέργκαμο για διήμερη απόδραση (1 διανυκτέρευση δηλαδή) και όχι ιδιαίτερα ακριβό.
Έτυχε να έχω ανταπόκριση 10 ώρες για Στοκχόλμη και πέρασα πάρα πολύ ωραία!

14 Likes

Βρήκα αεροπορικά+διαμονή. Τώρα, έμεινε το δύσκολο κομμάτι, να πείσω τους γονείς μου.

9 Likes

…και συνεχίζω, χτες το πρωί βγαίνω Στοκχόλμη και έχει 12 βαθμούς ξερωγώ με βροχή, είμαι με βερμούδες και κοντομάνικα (είχα δει και προβλέψεις τρομάρα μου) οπότε περιμένω να ανοίξουν τα μαγαζιά για να βγω από το αεροδρόμιο στις 09:30. Πάω ψωνίζω ένα φουτεράκι και ξεκινάω τις βόλτες. Δυστυχώς δεν πρόλαβα να πάω στο μουσείο Vasa που ήθελα οπότε αναλώθηκα στο ιστορικό κέντρο της πόλης και απογοητεύτηκα! Δεν είναι όσο γραφικό το περίμενα, τα κτίρια δε μου κίνησαν το ενδιαφέρον, έφτασα μέχρι χαμηλά ,στο μουσείο της ιστορίας της πόλης (δωρεάν είσοδος) που είχε κάποιο ενδιαφέρον. Περισσότερο ενδιαφέρον όμως είχαν οι κουνιστές καρέκλες στον προαύλιο χώρο που μου πρόσφεραν έναν 40λεπτο υπνακο που είχα ανάγκη πριν τη συναυλία του Springsteen. Στην επιστροφή προς τον κεντρικό σταθμό εξερεύνησα κάποια ακόμα στενά αλλά και πάλι καμία συγκίνηση.
Από φαγητό το πιο εξωφρενικά ακριβο που έχω πετύχει στην Ευρώπη , βρήκα ένα μαγαζάκι πολωνικής αγοράς και ένα ψιλικατζιδικο αργότερα και βολεύτηκα με μπισκότα και μπαγκέτα (μια απλή 6,5 ευρώ. :roll_eyes:).
Επίσης πανάκριβο μετρό. Πλήρωσα 8,40 να πάω και να έρθω στη συναυλία που ήταν δύο στάσεις μακριά.
Ούτε απ’ έξω ξανά!

Επόμενη (και τελευταία) στάση σήμερα στη φανταστική Ρίγα που με κέρδισε μόλις κατέβηκα από το λεωφορείο στο κέντρο στης πόλης! (1,81 ευρώ η διαδρομή)
Φοβερό ιστορικό κέντρο που το χωρίζει από την υπόλοιπη πόλη ένα πολύ όμορφο πάρκο. Επισκέφθηκα το εθνικό μουσείο τέχνης που έχει μεγάλο ενδιαφέρον και μετά δεν σταμάτησα να περπατάω και να θαυμάζω την αρχιτεκτονική της πόλης!
Δοκίμασα μπέργκερ με χαλούμι, πολύ νόστιμο και τοπική μπύρα ,επίσης πόλη καλή! Μακάρι να είχα πτήση 2-3 ώρες αργότερα γιατί παίζουν οι Φινλανδοί thrashers Prestige και την ώρα που πέρασα από κει ούτε που είχε ξεκινήσει το σαπόρτ.
Εδώ θα ξαναέρθω σίγουρα!

*Μόνος αστερίσκος η μουσική στις παμπ και στα “ροκ” μαγαζιά. Έπαιζαν πιο λάιτ και από τον rock fm και την περισσότερη ώρα τελείως ποπ

13 Likes

Jetlag καραμπινάτο… Το πολύ 5 ώρες ύπνου κάθε βράδυ. Κατάφερα να κοιμηθώ στην πτήση για Ελλάδα ευτυχώς, γιατί ένιωθα ένα κουρέλι :sweat_smile:… Σε καμια ωρίτσα πατάω το πόδι μου Ελ. Βενιζέλος

Δεν ήμουν… Έμεινα για μιάμιση μέρα περίπου κ είχα στο πλάνο πολύ συγκεκριμένα πράγματα που επέλεξα να κάνω /δω ανάλογα κ με το χρόνο που είχα. Τις επόμενες μέρες πέρασα από Κονέκτικατ κ κατέληξα Μασαχουσέτη. Θα επιστρέψω με υλικό😉

Εύχομαι να μην δυσκολευτείς όσο σκέφτεσαι. :crossed_fingers:

3 Likes

Μια ακομα φωτογραφια απο τα κοραλλια στα γρηγορα, πριν επεξεργαστω και αρχειοθετησω τις λιγες χιλιαδες φωτογραφιες που πηραμε σε Νεα Ζηλανδια και Αυστραλια τωρα που γυρισα σπιτι.

Η οποια δεν αποκαλυπτει ουτε το 10% του ποσο μαγικα ηταν εκει κατω.

11 Likes

Επέστρεψα απ τις διακοπές κ είχα άλλες 3 μέρες κενές μέχρι να επιστρέψω κ στη δουλειά. Ίσα για να προσαρμοστώ κ πάλι στην κανονικότητα… Κ αρρωσταίνω! Κοβιντ…:expressionless:
Γιατί υπάρχει ακόμα αυτό??:roll_eyes:
Κάπως έτσι επιστροφή στη δουλειά από Δευτέρα όπως φαίνεται. Κ μιας κ νιώθω κ πολύ καλύτερα πλέον, ευκαιρία να μοιραστώ λίγο απ το φωτογραφικό υλικό των διακοπών.

1η στάση Νέα Υόρκη. Κινήθηκα πολύ κεντρικά λόγω περιορισμένου χρόνου. Time square, central park, μουσείο φυσικής ιστορίας. Μόνο το πάρκο κ το μουσείο για να τα εξερευνήσεις θες μια μέρα το καθένα… Άξιζε όμως.





12 Likes

2η στάση Κονέκτικατ
Mystic Aquarium. Ότι καλύτερο (Μια φορά είχα βρεθεί στο παρελθόν σε ενυδρείο, αυτό της Ρόδου)
Το συγκεκριμένο δεν είναι απλώς ένα ενυδρείο. Είναι θαλάσσιο πάρκο. Φάλαινα beluga, πιγκουίνοι, φώκιες, θαλάσσια λιοντάρια, καρχαρίες και πόσα άλλα. Επίσης σε κοντινή απόσταση μια ολόκληρη γειτονιά από θεματικά gift stores. Δεν μπορούσα να αντισταθώ να μην μπω στα περισσότερα.





12 Likes