Ταξίδια Στο Εξωτερικό

3η και τελευταία στάση Μασαχουσέτη.
Εδώ ήταν ο προορισμός μου, όχι τουριστικό πέρασμα. Παρ όλα αυτά κάπως ήταν κ τουρισμος, όμως χωρίς τους τουρίστες, κ με πολύ περίπατο στη φύση κ σε όμορφα πάρκα.





19 Likes

Μιας και γύρισα από άδεια και ήδη με ενοχλεί που δουλεύω, αλλά είμαστε ακόμα λίγο χαλαρά από φόρτο, ξεκίνησα να ψάχνομαι για το επερχόμενο ταξίδι στο Μιλάνο (2-5/11) και είπα να ενοχλήσω τους συμφορουμίτες που έχουν ήδη πάει.
Θα πάω με αφορμή το live των Fontaines (4/11). Έκλεισα ξενοδοχείο πολύ κοντά στο μετρό Repubblica (αλλά είναι με δωρεάν ακύρωση, οπότε αν υπάρχει λόγος αν αλλάξω είμαι ανοιχτός)

βασικές πρώτες ερωτήσεις:

  1. Βλέπω για το Duomo, διάφορες επιλογές για εισιτήριο, αξίζει να πάρω όλο το πακέτο (ταράτσα, εκθέσεις κλπ) ή να πάω με το πιο φθηνό να δω τον ναό και να τελειώνω;
  2. Για La Scala υπάρχει δυνατότητα πρόσβασης έστω στο φουαγιέ πχ;
    3)Κάποιο άλλο κλασικό αξιοθέατο-μουσείο;
  3. Έχει κάποια διαφορά να προτιμήσω τρένο ή λεωφορείο από το αεροδρόμιο(Malpensa) ή ό,τι μου αρέσει;
  4. Βλέπω και αυτές τις κλασικές τουριστικές κάρτες “Milan Pass” που υποτίθεται έχουν και πρόσβαση σε μουσεία κλπ. Δεν έχω βγάλει ποτέ σε καμία άλλη πόλη. Λέτε να αξίζει ή να πάω με μεμονωμένα εισιτήρια σε αυτά που θέλω να δω;

Αναμένω και έξτρα συμβουλές προτάσεις κλπ. :smiley:

2 Likes
  1. Έχω πάει παλιά στην οροφή και θυμάμαι ότι είναι αρκετά ωραία. Με εκθέσεις δεν ξέρω τι παίζει.
  2. Malpensa Express αξίζει, κάνει πολύ γρήγορα και κοστίζει 13€ αν θυμάμαι.
  3. Έχω πάρει σε άλλη πόλη παλιότερα και αξίζει, είχα επισκευτεί πάρα πολλά μουσεία και είχε μέσα και τις αστικές συγκοινωνίες.
1 Like

La scala ειχαμε μπει κανονικα,και σε ενα χωρο σαν μικρο μουσείο με φωτο,κουστούμια κλπ,αλλα ειδαμε και την κεντρικη σάλα μεσα απο ενα θεωρείο.
Πανε βέβαια αρκετά χρόνια.
Βλεποντας την έκθεση αυτή καταλαβαίνεις το τεραστίο μέγεθος της Μαρίας Καλλας καθως πολυ μεγάλο μέρος των αντικειμένων την αφορά.

1 Like

Ημασταν προσφατα με Παντελη και Λυκαινα και Ντρενηδες και Ενενενκουκουκου και αλλους τελος παντων, αλλα οι τουριστες της ιστοριας ημασταν εγω και η συζυγος και προστεθηκε ο Ντελος την επομενη μερα. Οποτε:

  1. Ο,τι εγραψε ο Παντελης παραπανω ισχυει, δλδ αντε δες τη μπουγαδα στην ταρατσα και καλος εισαι. Εμεις δεν ανεβηκαμε καν (νταξ, ειχε και πολυ κοσμο).
  2. Περασαμε εξω απο τη Λα Σκαλα, ηταν κλειστη εκεινη την ημερα/ωρα. Δεν ασχοληθηκαμε περισσοτερο, οι σκαλωσιες ηταν πολλες και σκεφτηκα οτι ισως δεν δεχεται κοσμο. Τωρα σκεφτομαι οτι ισως απλως ημουν μλκς.
  3. Μαλπενσα Εξπρες. Εισαι κομπλε. Εντος πολης ομως μονο τραμ/ποδι/μετρο. Δεν θυμαμαι τι πηραμε, νομιζω παιζαμε μπαλα με ημερησια εισιτηρια, αλλα μπορω να το ξαναψαξω.
  4. Για εμενα δεν αξιζει η τουριστικη καρτα. Δεν εχει τοσα σημαντικα μουσεια που να πρεπει να τα κανεις “ολα σε ενα”. Αλλα η τελικη αποφαση ειναι δικη σου. Εγω θελω “οχι”.

Τιπζ:

  • Pinacoteca di Brera. Δεν χανεται αν σου αρεσουν οι πινακες. Ειναι απο τις ομορφοτερες πινακοθηκες που εχω δει. Και, σημειωτεον, δεν ημουν μεγαλος φαν της ζωγραφικης, αλλα εκει μπορουσα να καθισω (και καθισα) για ωρες.
  • Εχει μουσειο μοντερνας τεχνης, ειναι το αδερφακι εκεινου στη Βενετια. Ημουν ενθουσιασμενος πριν παω για να το δω, τελικα κατι διαβασα στα ριβιους που με χαλασε και αποφασισα να το καψω. Αντιθετα, βρισκεται μεσα σε ενα υπεροχο παρκο οπου συναντηθηκαμε με τον Παντελη ανημερα της συναυλιας και την αραξαμε για καφεδακι σε ενα πολυ ωραιο υπαιθριο καφε/μπαρ. Αξιζει, να πας.
  • Εχει πινακοθηκη μεσα στο κεντρο, πολυ κοντα στο Ντουομο, αλλα ηταν κλειστη την ημερα που πηγαμε και δεν εχω αποψη. Θυμαμαι οτι ειχα διαβασει πως ειναι μικρη, αλλα πολυ ωραια.
  • Πας για πιτσα στο Napiz, εξαιρετικη προταση της Λυκαινας, πολυ πολυ κοντα στο παρκο που λεγαμε. Ειναι τρομερα δημοφιλες κοσμο και εχει αναμονη εξω, αλλα αν πας οταν ανοιγει για απογευμα, θα βρεις ανετα (ελπιζω δλδ). Ετσι καναμε κι εμεις. Πιτσα ναπολιτανικη στο Μιλανο νομιζω οτι ειναι καλυτερα να παραγγειλεις απο τη Ναπολη απευθειας, παρα εκει. Ε, το Napiz φτιαχνει τη σωστη, την καλη, την ναπολιτανικη.
  • Εννοειται οτι θα πας τουλαχιστον ενα βραδυ για ποτακι ή και φαγητο στο Navigli. Πρεπει να θυμηθουμε πού ηπιαμε ποτο με τον Παντελη, ηταν ωραιο μαγαζι. Νομιζω οτι ηταν το Mag Cafe. Παλι προταση της λυκαινας, αλλα με τη συζυγο εχω την εντυπωση οτι καθισαμε στο Bugandé (για ποτο, διοτι εχει και φαγητο).
  • Παγωτο βρισκεις παντου και δεν απογοητευει ποτε, αλλα το κορυφαιο το εφαγα στο LatteNeve, κοντα στο Navigli.
  • Σημαντικο τιπ που μου εδωσαν τα παιδια που ειχαν ξαναπαει και ηξερα ηδη απο αλλα ταξιδια στην Ιταλια: ΤΣΕΚ ΣΤΙΣ ΩΡΕΣ που λειτουργουν τα καταστηματα. Δεν ειναι ποτε στανταρ, το καθενα εχει τη δικη του ωρα λειτουργιας.

ΕΙμαι σιγουρος οτι θα ερθουν κι αλλες προτασεις.

5 Likes

@pantelis79 @jonkyr @chemist ευχαριστώ πολύ πολύ για οδηγίες και προτάσεις! έχουν σημειωθεί όλα!

το ξενοδοχείο είναι 2 τετράγωνα από εκεί, οπότε θα τιμήσω σίγουρα! λογικά το πάρκο που λες είναι αυτό δίπλα; ε θα γίνει κι εκεί βόλτα καιρού επιτρέποντος.

από ότι κατάλαβα η λυκαινα σας κυκλοφόρησε :stuck_out_tongue:
ελπίζω να έρθουν και άλλες προτάσεις κυρίως για φαι/ποτό. ειδικά αν παίζει κανα ωραίο μπαρ να ακούσουμε καμιά κιθάρα (και μετά το λάηβ για το σβήσιμο).

3 Likes

Ναι.

Για βραδυ ναι, αλλα εξ αποστασεως. Εστελνε μνμ. Για την τεχνη, put the blame on me and Pantelis.

3 Likes

Οσλο την ειχα βγαλει εγω και αξιζε φουλ, τα μουσεια ηταν ολα πολυ ωραια και πολυ κοντα μεταξυ τους. Μιλανο πιθανοτατα δε θα αξιζει, ναι.

Για συγκοινωνιες υπαρχει εισιτηριο για 2-3 μερες, εγω αυτο θυμαμαι οτι εβγαλα. Δεν ξανασχολεισαι μετα.

2 Likes

Ναι, εχεις δικιο, δεν το διευκρινισα. Για το Μιλανο εννοω οτι δεν αξιζει κατ’ εμε. Εχοντας τσεκαρει απο νωρις τις διαθεσιμες δραστηριοτητες σε μια τοσο μικρη πολη, το οφελος αν τη χρησιμοποιουσα παντου για sightseeing θα ηταν ελαχιστο σε σχεση με το κοστος ανα επισκεψη. Χωρις αυτην εκαψα ο,τι δεν ηθελα/μπορουσα να κανω.

Παιζει ρολο οτι μιση μερα τη χασαμε και στη συναυλια ε; Θελω να πω, οτι ενας υπολογισμος “τι θελω να δω - τι κοστιζει το καθενα ξεχωριστα - ποσο κανει η καρτα” ειναι απαραιτητος πριν γινει αγορα.

@mixalis_purple ξεχασα μια πολυ σημαντικη προταση! Κοντα στο κεντρο της πολης υπαρχει ο Μυστικος Δειπνος του Λεοναρδου του Νταβιντσιου. Ειναι ενα μικρο παρεκλησσι διπλα στην εκκλησια, για να μπεις θελει κλεισιμο νωρις. Ειναι λιγο ακριβο, κανενα 10αρικο νομιζω, για 15 λεπτα επισκεψη (μονο αυτο θα δεις δλδ, δεν ειναι κανενα μουσειο). Δεν καταφερα να βρω επειδη ολοι θελουν να το δουν και κλεινεις εισιτηρια μονο

Το τιπ #1: Καθε Τεταρτη στις 12 ακριβως ανοιγει η πλατφορμα για τα εισιτηρια των επομενων 7 ημερων. Οποτε μπαινεις την Τεταρτη 30 Οκτωβριου στις 12.00 και βρισκεις ο,τι προλαβεις να κλεισεις, για μια εκ των ημερων που θα εισαι εκει, διοτι φευγουν σε λιγα λεπτα ολα τα slots. Καπου καπου κατι ανοιγει, αλλα σιγα μην καθεσαι να κανεις ριφρες διαρκως οταν εισαι εκει (εκτος αν εισαι μποτακι).

Το τιπ #2: Το προτεινε ο Παντελης και το φανταστηκα κι εγω, αλλα για διαφορους λογους δεν το προσπαθησα. Μπορεις να πας εκει εξω απο την εκκλησια, να ρωτησεις αν υπαρχει κανενα ελευθερο σλοτ και να μπεις μεσα χωρις να κλεισεις. Αλλα νταξ, αυτο ειναι ραντομ. Τον Μαϊο με ηλιο και ζεστουλα μπορουσε να γινει. Τον Νοεμβριο αν π.χ. βρεχει, δεν ξερω αν αξιζει να χασεις χρονο.

3 Likes

ΠΑΙΧΤΑΡΑΣ. σε υπερ-ευχαριστώ!

3 Likes

Τπτ. Απο απλη κωλοφαρδια σου ειπα να μπεις στις 30 Οκτωβριου για “επομενη εβδομαδα”. Οπως φαινεται ειναι η μιση αληθεια: https://cenacolovinciano.vivaticket.it/index.php

Λεει οτι στις 18 Ιουλιου ανοιξαν τα σλοτς για 3 μηνες, εως 30 Οκτωβριου. Οποτε ειτε στελνεις μειλ ειτε τσεκαρεις καθε μερα μετα τις 15 Σεπτεμβρη για να δεις ποτε θα ανοιξει το επομενο τριμηνο.

Παρ’ ολα αυτα, το “Τεταρτη 12.00 καθε εβδομαδα” 99% ισχυει. Διοτι μου το ειπαν στο τηλ (δεν μιλησα με μποτ, ηταν η προταση της τηλεφωνητριας) και το τσεκαρα ιδιοις ομμασι οτι ειχε σλοτς για ολη την εβδομαδα. Δεν ειχε ομως για την ιδια μερα (λογικο) και το επομενο πρωι πετουσαμε. Οποτε το εκαψα κι αυτο. Νεξτ ταιμ.

3 Likes

Ισχύει αυτό με την Τετάρτη, αλλά τα γράφει ως additional tickets. Δεν ξέρω ακριβώς τι σημαίνει αυτό. Θα στείλω και ένα email-δεν πάει χαμένο. και έχω βάλει και υπενθύμιση για την Τετάρτη 30/10.

Για να το συνοψίσω από μουσεία-αξιοθέατα έχουμε: Duomo, La Scala, Last Supper, Pinacoteca di Brera. υπάρχει κάτι άλλο; (Πες αν θέλεις και τι σε χάλασε για το Μουσείο Μοντέρνας Τέχνης και τελικά δεν πήγες)

Ντάξει βόλτες στην πόλη, πάρκο και Navigli θα γίνουν.

1 Like

Δεν θυμαμαι αυτη τη στιγμη, πρεπει να ξαναδω τα ονλαιν ριβιους και τις σημειωσεις μου και δεν εχω τον χρονο αυτη τη στιγμη. Αλλα νομιζω οτι ειχε να κανει με το γεγονος οτι μου φανηκε φτωχο. Οπως εγραψα, ειναι αδερφακι εκεινου της Βενετιας το οποιο σκοπευω να επισκεφθω ακριβως εναν μηνα πριν εσυ πας στο Μιλανο και καπου εκει εκανα τη συγκριση στο κεφαλι μου.

Επαιζε ρολο και ο χρονος που ειχαμε στη διαθεση μας ε; Ωστοσο, θα προσπαθησω να θυμηθω τι ηταν για να σου πω με σιγουρια. Σε καθε περιπτωση παντως, αφου μενεις εκει κοντα, δεν εχεις κανεναν λογο να μην πας. Νταξ, ενα εισιτηριο θα πληρωσεις, δεν θα πλακωσουν οι μπατσ…, οι φυλακες του μουσειου ξερωγω. Αν δεν ειναι καλο, τι ειχες τι εχασες.

3 Likes

Για την κουβέντα πιο πολύ σε ρώτησα, οπότε μην ασχοληθείς άλλο. Το έχω κρατήσει και αυτό το μουσείο, αλλά θα δούμε και με το κορίτσι στη συνολική σούμα με το τι θέλουμε να δούμε και τι θα θυσιάσουμε για να κάνουμε παραπάνω βόλτες στην πόλη που είναι κάτι που προτιμάμε.

Από τιμές γενικά πως είναι; Γιατί μου είπε ένας γνωστός για κάτι 10αρικα για μπύρες και τρόμαξα. Αν και γενικα ο συγκεκριμένος πάει σε ακριβά μαγαζιά.

2 Likes

έχω να πάω κοντά 20 χρόνια, αλλά από ότι θυμάμε μόνο το κάστρο μου είχε αρέσει. Στην ουσία ήμουνα περαστικός βέβαια, ένα τριήμερο νομίζω, αλλά θυμάμε ότι δεν είχα ενθουσιαστεί με την πόλη.

1 Like

Πάνω κάτω Αθήνας, εκεί που έχω κυκλοφορήσει εγώ ατ ληστ. ;p

Ευχαριστώ για τα κρεντιτς άνωθεν, αλλά για να λέμε του στραβού το δίκιο έχω φίλο που ζει μόνιμα εκεί οπότε όλες οι προτάσεις είχαν έρθει καρφί από αυτόν. Παράλληλα, εμείς εκείνη την ημέρα/νύχτα βολτάραμε κάπου στην Πράγα αντί να βλέπουμε Μπρους (σνιφ). Φαν φακτ, ωραίος και σχετικά φθηνός καφές στο Μιλάνο αν θυμάμαι καλά, αλλά για κάποιον λόγο στην Πράγα ήπια το καλύτερο καπουτσίνο που έχω πιει στην ζωή μου όλη. ο.Ο Τέσπα, κατά τα λοιπά δεν έχω πολλά να προσφέρω στην κουβέντα, @mixalis_purple να περάσεις τέλεια!!

2 Likes

επιβεβαιώνω για εξαιρετικό καπουτσίνο στην Πράγα (εδώ αν θυμάμαι καλά: Bistro Monk)

Θενξ @Sh_Wo_f !

1 Like

[Σόρρυ τώρα για το άσχετο]
Δεν πήγα καν κάπου συγκεκριμένα, πήρα καφέ από το πρώτο που βρήκα πριν φτάσουμε στο δωμάτιο και την άλλη μέρα από το πρώτο που βρήκα φεύγοντας. Ραντομ και διαφορετικά, εξίσου απίστευτος καφές και στα 2.

2 Likes

Εεεε τώρα με βάλατε κ ψάχνομαι και εγώ για 28η τριήμερο :expressionless:

3 Likes

Πολυ ωραιος ο καπουτσινο στην Πραγα. Αλλα δεν υπαρχει τπτ σαν εναν καλο καφε στην Ιταλια. Και το “κακος καφες στην Ιταλια” ειναι σπανιο φαινομενο, συνηθως δεν μπαινουν ολες αυτες οι λεξεις μαζι στην ιδια προταση.

Τιμες Αθηνας θυμαμαι κι εγω, οπως ανεφερε η λυκαινα. @mixalis_purple, δυο ατομα ξοδεψαμε 320 ευρω σε 3 μερες με διαφορα ψωνια και αρκετη βραδινη βολτα, χωρις να μας λειψει τπτ. Λιγο τσιμπημενο ειναι το φαγητο, πληρωσαμε 45 ευρω την πρωτη μερα, 50 ευρω τη δευτερη, 27 την τριτη (δυο ατομα). Απολυτα αντιπροσωπευτικο ειναι το τελευταιο, οταν φαγαμε μονοι μας. Στα αλλα δυο τραπεζια, ημασταν με Παντελη και Λυκαινα, οποτε παιζει να πληρωσαμε κατι περισσοτερο/λιγοτερο εκει γιατι ειχαμε πληρωσει κατι λιγοτερο/περισοτερο νωριτερα εμεις. Δεν θυμαμαι.

Για τριημερο ειναι μια χαρα @Lupin, για περισσοτερο δεν αξιζει. Έκτος αν εισαι η Τουνη ή κατι αναλογο και θελετε να ψωνισετε. Κανονισε το, θα το ευχαριστηθεις. Ειδικα αν συνδυαστει με καποια συναυλια ή αγωνα ποδοσφαιρου.

3 Likes