Ταξίδια Στο Εξωτερικό

24/10 Zeke @ Legend Club
25/10 Dream Theater @ Unipol Forum
25/10 King Buzzo and Trevor Dunn @ Santeria Toscana 31
27/10 Billy Cobham @ Blue Note Milano Jazz Club & Restaurant
28/10 Kim Gordon @ Alcatraz

:stuck_out_tongue:

6 Likes

@Lupin εχεις παρεα για το τριημερο; Ψηνομαι.

3 Likes

Να είστε 100% σίγουροι ότι ο Lupin θέλει να πάει να δει Theater

6 Likes

Αυτό ισχύει. Στα συν ότι πας παντού γύρω τριγύρω και πιο πέρα με τρένο και αν βγαίνει στο πρόγραμμα πετάς μια μονοήμερη σε καμία Βερόνα πχ ή κάτι άλλο. Και βέβαια ότι βρίσκεις φθηνά αεροπορικά, ακόμα και ψιλοτελευταία στιγμή και μπορείς να πετάξεις από εκεί για άλλες πιο δυσπρόσιτες πλέον ευρωπαϊκές πόλεις.

1 Like

Τα μπερδεψε λιγο ο μπαρμπα@jonkyr. Η πιτσαρια ειναι διπλα σε ενα ωραιο παρκο που οντως περπατησαμε, κοντα στην πινακοθηκη που ανεφερε. Το υπαιθριο καφε ειναι στο μεγαλο παρκο πισω απο το Castello Sforzesco, το οποιο ειναι πολυ μεγαλυτερο παρκο και επισης πολυ ωραιο για περπατημα. Γενικως ενα τριημερο ειναι μια χαρα για Μιλανο, υπεραρκετο.

5 Likes

Σωστα ρε μαστορα. Τα μπερδεψα. Στο πρωτο παρκο πηγαμε για περπατημα, στο αλλο για να δουμε το καστρο.

2 Likes

:green_heart:

2 Likes

Σιγουρα unpopular opinion, αλλα εχω αποφασισει οτι πλεον οπου και να παω διακοπες, δε θα πηγαινω σε κανενα απολυτως μουσειο (με ελαχιστες εξαιρεσεις - μουσεια που ειναι ιδιαιτερα). Κοιτωντας πισω στις αναμνησεις μου απο οσες χωρες εχω επισκεφτει, τα μουσεια δε μου εχουν μεινει καθολου, και δεν βρισκω πλεον κατι το τοσο ενδιαφερον σε αυτα. Μιλαω κυριως για αρχαιολογικα, ιστορικα, μοντερνας τεχνης, και μεχρι ενος σημειου και φυσικης ιστοριας (αυτα μου ειναι λιγο πιο ενδιαφεροντα).

2 Likes

Όχι απαραίτητα unpopular, πολύς κόσμος πάει σε μουσεία για το checklist, σαν να πρέπει επειδή πήγες σε ένα γνωστό μέρος να πας και στο γνωστό μουσείο.

Προσωπικά, προσπαθώντας να θυμηθώ από μετά κοβιντ ταξίδια μου, τις στιγμές που έχω ζήσει στο Musee D’Orsay, στο μουσείο και την ξενάγηση στο Gettysburg, στο Pompidou στο Παρίσι και στο Tate Modern στο Λονδίνο και φυσικά στους βασιλικούς τάφους της Βεργίνας δεν μπορώ να τις ξεχάσω. Στο Musee D’ Orsay θα μπορούσα να μείνω για μέρες.

Γενικά πάντως νομίζω δεν έχει να κάνει μόνο με το μουσείο, αλλά γενικά με το ποσό invested είσαι με το μέρος/μουσείο που θα πας νομίζω. Για μένα ένα μεγάλο ταξίδι ξεκινά πολύ καιρό πριν. Πχ τώρα που πήγα Τέξας, είχαν προηγηθεί μήνες ντοκιμαντέρ, διαβάσματος ιστορίας της πολιτείας (lone star state, πόλεμοι με Μεξικό κλπ), ιστορίας της περιόδου της άγριας δύσης και των pioneers του Τέξας, λογοτεχνίας σχετικής (Lonesome Dove έπος επών) και αρκετό RDR2. Και τα πάντα μου φαίνονταν τόσο απίστευτα από κοντά, κράσαρα από την υπερπροσφορά σε όλα τα μέρη και στην έρημο του δυτικού Τέξας και στο κεντρικό Τέξας.

Πάλι βέβαια κάποια μουσεία μπορεί να είναι underwhelming. Δηλαδή πάρα το διάβασμα και το investment, το Bullock Texas State History Museum στο Austin ήταν ψιλό πατάτα. Ενώ το Texas Rangers Hall of Fame Museum ή το Fort Davis ήταν καταπληκτικά. Θέλει έναν καλό συνδυασμό νομίζω investment και έρευνας.

6 Likes

Αντιστοιχα εγώ, στο Pompidou. Εχω παει τρεις φορες, δυο απο αυτες στο ιδιο ταξιδι back to back μερες, επειδη ηθελα να το ξαναδω. Τρεις φορες στο Λουβρο επειδη δεν τελειωνει ποτε αυτο το ατιμο. Τρεις φορες στο ΕΜΣΤ που το θεωρω το Πομπιντου της Ελλαδας. Περιμενω πώς και πώς να ανοιξει ξανά το Pergamon και θα πηγαινω στο MOCO και στο Πικασο της Βαρκελώνης οποτε με βγάζει εκεί ο δρόμος. Πλέον είναι σπάνιο να πάω σε πόλη και να μην επισκεφθω τουλάχιστον ένα. Θεωρώ απίθανο να μην βρεις κάτι που να σου αρέσει.

Άρχισα να πηγαίνω σε μουσεία πριν από καμία 20αριά χρόνια, ίσως λίγο παραπάνω, με μονες εξαιρεσεις τα αρχαιολογικα (που τα λατρευα απο νεος). Ως τότε ως checklist όπως ανέφερε ο χωριςκεφαλι. Ομως εν τελει δεν βλεπω κατι κακο σε αυτο, διοτι αν πας στο μουσειο, μπορει να παρεις μεσα σου κατι παραπανω απο αυτο που εχεις. Εμενα παντως με τριγκαρε, μου εδειξε εναν νεο δρομο που δεν ειχα ψαξει ποτε.

Σιγουρα θυμαμαι το ταξιδι στο Αμστερνταμ και το μουσειο Φαν Χοχ. Πρεπει να ειμαι ο ανθρωπος που περασε τα εκθεματα γρηγοροτερα απο ολους στην ιστορια των μουσειων. Κι ομως, αυτη η επισκεψη και η πρωτη επισκεψη στο Reina Sofia ηταν αυτη που μου εδειξε οτι η ζωγραφικη ειναι κατι που πρεπει να εξερευνησω. Τουλάχιστον γεμίζει την ψυχή μου το γεγονός ότι μπορεί να βλέπω ένα πράγμα από τα εκατοντάδες εκθέματα και να το μεταφράζω όπως θέλω. Άλλωστε, αυτό είναι η τέχνη. Κάπως έτσι αντιλήφθηκα τη ροπή μου προς την μοντέρνα τέχνη τα τελευταία χρόνια, άσχετα από το γεγονός ότι είμαι άσΚετος με αυτήν.

Να σημειωσω μια σημαντικη λεπτομερεια: στα περισσοτερα μουσεια της Ευρωπης εχω ατελεια, οποτε μπορω να παω σε οποιο θελω ειτε με τη μορφη checklist ειτε επειδη βαριεμαι. Στο Reina Sofia πηγα για εμπνευση, στο μοντερνας τεχνης της Βουδαπεστης επειδη βαριομουν (εξαιρετικο, να το δειτε), στο Pompidou επειδη ηθελα σαν τρελος να το δω. Καθε φορα η αναγκη ηταν διαφορετικη.

4 Likes

Δέχομαι προτάσεις και συμβουλές για Λονδίνο Οκτώβριο

4 Likes

Ξεκινα απο εδω

Κανε σκιπ το τσιτ τσατ που ακολουθει και συνεχισε απο εδω

Κρατα ο,τι σου κανει, δωσε λιγο context παραπανω για το τι θελεις να δεις/κανεις και παμε να δωσουμε καμια συνεχεια αν ειναι δυνατον :slight_smile:

4 Likes

Tower Bridge και London Tower.
H Αιγυπτιακή συλλογή στο Βρετανικό μουσείο
Το National Gallery για τους ιμπρεσιονιστές και τον Turner.
H Tate (όχι modern), κοντά στο Vauxhal.
Για burger στο burger and Lobster.
Για steak στο Gaucho
Αν έχει καλό καιρό (ΧΑ, εδώ γελάνε!) βόλτα στις όχθες του Τάμεση. Από Waterloo προς Twoer Bridge όσο αντέξεις να περπατήσεις είναι όμορφα.
Με αγορές, παζάρια κλπ δεν τα πάω καλά οπότε no idea.
Από πάρκα, Hyde Park/Kensington Gardens (προφανώς) και Regent Park.
Αν έχεις χρόνο πάρε το τρένο και πήγαινε μονοήμερη Οξφόρδη. Όμορφη αρχιτεκτονικά και πράσινη.
Αν είσαι μαιντανός προσκύνημα στο Cart and Horses, αν όχι δεν με ενδιαφέρεις :upside_down_face: LOL

3 Likes

2 Likes

Να σας πω την αλήθεια και να μην είσαι , είναι και γαμω τις pub με τρομερή ( ροκ προφανώς ) αισθητική και φθηνή trooper ,που μου φάνηκε αγιασμός μπροστά στις νερομενες που δίνουν οι Άγγλοι στις άλλες που επισκέφθηκα :rofl:

Να δεις ποια είναι τα δωρεάν μουσεία γιατί το βρετανικό και το φυσικής ιστορίας μου άρεσαν αρκετά πχ και αξίζουν την επίσκεψη

Κατά τα άλλα ο,τι είπε ο @jonkyr . Κι εγώ εκείνον άκουγα όταν πήγα :stuck_out_tongue:

2 Likes

Blockquote Να σας πω την αλήθεια και να μην είσαι , είναι και γαμω της pub με τρομερή ( ροκ προφανώς ) αισθητική και φθηνή trooper ,που μου φάνηκε αγιασμός μπροστά στις νερομενες που δίνουν οι Άγγλοι στις άλλες που επισκέφθηκα :rofl:

Γενικώς αποφεύγω τις British Ale. Μία καλή lager που την έχουν σε πολλές pub είναι η Camden Hells.

1 Like