Διάφανα Κρίνα ?κι η αγάπη πάλι θα καλεί?

εγώ δεν το έχω ακούσει ακόμα ολόκληρο το άλμπουμ, γενικα τα Κρίνα δεν με πολυσυγκινούν πέραν των πρώτων ημερών (Μαγικό Βοτάνι, Λιώνοντας Μόνος ΕP + πρώτο άλμπουμ). Πάντως ενα κομμάτι που είχα ακούσει σε μια εκπομπή μου άρεσε, από την άλλη το “Με ρωτούν οι χειμώνες” που το πάιξανε live μου φάνηκε αρκετά περιέργο. Θα τον τσεκάρω κάποια στιγμή.

Ενταξει τραγουδια οπως η μαχαλουδα, λιωνοντας μονος,κατω απο το ηφαιστειο κλπ δεν υπαρχουν.Για μενα ειναι αξεπεραστα…βγαζουν ενα τοσο αγνο συναισθημα…Απλα που ομως περνανε ακριβως αυτο που θελουν πραγμα που δεν εγινε ολες τις φορες αργοτερα.

Το με ρωτουν οι χειμωνες ειναι καπως περιεργο για τα δεδομενα των Κρινων και σε πολλους δικαιολογημενα εφερε στο νου Αγγελακα(κραυγες κλπ:D)…Συνηθως τετοιου ειδους τραγουδια των Κρινων δεν με συγκινουσαν τοσο παλιοτερα το συγκεκριμενο μ εκανε ιδιαιτερη εντυπωση οπως και το ‘‘στη κολαση βαθεια’’.

συμφωνώ, για το συναίσθημα, όπως και τα περισσότερα γκρουπ της εποχής… όσο για το ΛΙώνοντας μόνος, μυθική είναι αναφορά στα thanx: “ευχαριστούμε τον τάδε και ζητάμε συγγνώμη που τον καταντήσαμε αλκοολικό”, χαχαχα

βέβαια είναι κλεμμένη η ατάκα, καθώς οι “Εν Πλώ” στον δίσκο τους αναφέρουν στο οπισθόφυλλο “Ο δίσκος ακούγεται πιωμένος”, χαχαχαχα!

χαχαχαχαχαχα αυτα ειναι8)

Δεν είχα ακούσει νότα από δαύτους μέχρι πριν 10 λεπτά, έβαλα αυτο το τελευταίο σιντι τους να δω γιατι τοσος ντόρος.

Τι μαλακιάρα είναι αυτή ρε, σοβαρολογείτε τώρα ότι το ακούτε αυτο το πράγμα;

Δηλαδή ασουμε, μ’αρεσει μια κοπέλα, και είπα να το βάλω επειδή είναι η αγαπημένη της μπάντα και να 'μαι λιγο ενημερωμένος να δω τι σκατά, αλλά τόσο χάλι δεν το περίμενα.

ε καντε τον BAN.

Ναι αλλά εσύ θα παραμείνεις μέγιστη λούγκρα

εισαι πολυ ψαγμενος και σε ζηλευω.

Στα σοβαρα, εμενα το καινουριο, μετα απο καμια 150αρα ακροασεις, μπορω να πω οτι μου αρεσει παρα πολυ, ισως το καλυτερο του μετα τα 2 πρωτα. Γενικως εγω λατρευω και τις “καρδιες”, το ιδανικο soundtrack για να καθεσαι να πινεις μονος σου, πραγματικα:D

Απο το τελευταιο, πραγματικα με κανει κομματια ο Τελευταιος Σταθμος και τα σπαω ασχημα με το Στην Κολαση Βαθεια. Οχι οτι ολα τα υπολοιπα υστερουν :wink: Αντε, καλα θα περασουμε στις 198)

Δεν ξέρω γιατί μερικές φορές ενώ είμαι ένας καλοσυνάτος άνθρωπος θα υπάρξει κάποιος που θα μου πουλήσει ειρωνεία αλλά αυτό με κάνει να νιώθω πολύ άσχημα να το ξέρεις. Θα 'ταν πιο ώριμο από τη μεριά σου να αφήσεις γυναικείες μεθόδους και να πεις την γνώμη σου στα ίσα.

Μου αρεσει που περιμενεις και σοβαρη απαντηση.

Δηλαδη στο σοβαρο και τεκμηριωμενο “Τι μαλακιάρα είναι αυτή ρε, σοβαρολογείτε τώρα ότι το ακούτε αυτο το πράγμα;” επρεπε να στησω μια αγορευση ωστε να αντικρουσω τα ακλονητα λογικα σου επιχειρηματα.

Βαριεμαι, προτιμω να ειρωνευτω.

Οκ, την επόμενη φορά να ξέρω ότι η κακογουστιά θέλει προβολή επιχειρημάτων για να φανεί.
Είναι ο πιο “άτσαλος” και προσποιητός τραγουδιστής που θυμαμαι να έχω ακούσει, αν έλειπε αυτός ίσως το συζητάγαμε για μια καλούλα μουσική. Οι στίχοι που έχουν καταπλήξει τόσο τα πλήθη είναι βαρετοί και χτυπάνε κατακέφαλα μικρά κοριτσάκια, για όνομα, μια φορά κλείστε το hype έξω από τη ζωή σας. Αυτά είχα να πω σ’αυτό το θρεντ.

Σέβομαι απόλυτα τη γνώμη σου, προφανώς δεν μπορεί να αρέσει σε όλους η ίδια μουσική.
Το να μη σε αρέσει το στυλ των στίχων το βρίσκω απόλυτα λογικό.

Φιλικά πάντα, εδώ είμαστε για να ανταλλάζουμε γνώμες και οχι για να μαλώνουμε για την μουσική :slight_smile:

Hype. ΟΚ ο,τι πεις. Τα Κρινα (και το ελληνικο ροκ) ειχαν hype πριν καμια 10αρια χρονια. Αλλα βλεπεις, για να διατηρησεις το προφιλ του “ω ειμαι τοσο γαματος, μπαινω και θαβω τους παντες με το υφος του υπερπολυξερου παντογνωστη” πρεπει να συνεχισεις ολο αυτο το πραγματακι, go on δεν σε ενοχλω απο εδω και περα.

Hype τα Κρινα, απο τα πιο αστεια πραγματα που εχω διαβασει εδω μεσα, και εχω διαβασει πιο πολλα, ποσο μαλλον οταν το λεει καποιος που ακουσε Κρινα γιατι τους γουσταρει μια κοπελα. Τρεχα γυρευε.
Αυτα που λες για τον τραγουδιστη και τους στιχους ειναι αστεια και εκτος πραγματικοτητας. Γουαου για δες, μπορω να γραψω και εγω με το απολυτο υφακι του uber μεταλλο-ροκ-ο-πατερα, θα το καθιερωσω, με κανει να φαινομαι πιο γαματος.

Εχμ, ναι. Δεν ξέρω τι πρόβλημα έχεις αλλά σίγουρα είναι σοβαρό. Η έκθεση μιας γνώμης είναι “υπερπολύξερος παντογνώστης” (για μια μπάντα που άκουσα πρώτη φορά και το είπα εξαρχής), “θάβω τους πάντες” (λολ, που όποτε γράφω για κάποια μουσική κάνω πίπες στη μπάντα τις περισσότερες φορές), μάλλον νομίζω είσαι από τα 15χρονα που τους βρίζεις την μουσική που ακούνε και κλαίγονται και λένε χίλιεςδυο μαλακίες.

Ναι, hype ο τελευταίος δίσκος κρίνα, που ο παπάρας ο Νομιστεράκης τους έβγαλε και “δισκαρα” (δεν λέω οτι δεν θα του άρεσαν, καλό πουστράκι είναι του λόγου του κι έχει περίεργο γούστο [εδώ δεν γουστάρει μπλακμεταλ]) κι ένα σωρό άλλος κόσμος ξετρελάθηκε και αουα ξαφνικά. Τέλος πάντων αυτή είναι η γνώμη μου, δεν θα στη χώσω στο κεφάλι με κάποιον τρόπο, απλά στην είπα. Το αστείο είναι υποκειμενικό, το γούστο μου βρίσκει αστεία αυτή τη μπάντα οπότε έχουμε ένα μικρό χάσμα στα περι χιουμορ. Τέλος, ούτε uber-μεταλο-ροκ πατερας είμαι (τους σιχαίνομαι δαύτους) ούτε γαμάτος θα φανώ από ένα φορουμ που δεν γνωρίζω κανέναν και δεν με πολυνοιάζει, ούτε ότι παπαριά θα συνεχίσεις να λες. Λέω τη γνώμη μου για τη μουσική, αν σ’ ενοχλεί προσπερνάς με ευκολία τα ποστς μου.

Και τέλος πάντων διάλεξε τι θες, το πρώτο ποστ δεν σου άρεσε επειδή δεν αιτιολογούσα κάτι, στο δεύτερο που το έκανα μου είπες αηδίες, ε δεν έχω και πολύ υπομονή.

rip_nood well said ρε φιλος, μία αντίθετη γνώμη είπα, αλλά πάντα θα υπάρχει ο κατεστραμένος σ’ένα φόρουμ που θα θιχτεί άμα του κράξεις λίγο τη μουσική.

2/4/1983, οχι οτι εχει σημασια.

Το να πεις Τα Κρινα δεν μου αρεσουν, ειναι γνωμη και προφανως εχεις δικαιωμα να την εκφρασεις.

Το να πεις Τα Κρινα ειναι για τον πουτσο, ειμαι ο υπερτατος Θεος που θα σας ανοιξει τα βουλωμενα απο το hype αυτια σας ωστε να δειτε την υπερλαμπρη αληθεια ειναι: α) Ανακριβεια (μα hype για τα Κρινα? Επι 2009? Που? Στο θρεντ των Κρινων μονο απ’οσο γνωριζω), β) Πιστη ο,τι κατεχεις μια ανωτερη αληθεια με ο,τι αυτο συνεπαγεται και γ) Υποτιμηση των ασοβαρων (δικα σου λογια) που τολμουν να ακουνε αυτο το κατωτερο πραγμα.

Το πρωτο ειναι εκθεση μιας γνωμης κακως προκαλει αντιδρασεις, το δευτερο ειναι προσπαθεια ξεκινηματος flame οποτε λογικο να προκαλει και οχι μονο απο “15χρονα που τους βρίζεις την μουσική που ακούνε και κλαίγονται και λένε χίλιεςδυο μαλακίες.”

Η υποτίμηση των ασόβαρων που λες, είναι καθαρά χιουμοριστικο θέμα, είχα κατά νου οτι γίνομαι αντιληπτός όταν κάνω πλάκα (στα περισσότερα ποστς μου κανω λιγο). Αυτό με το hype μεταξύ μας ίσως είναι λίγο τραβηγμένο (όπως πολλά που λεω) αλλά το πείσμα μου με οδηγεί σε υπερβολές συγχωρείστε το. Ούτε υπέρτατος οτιδήποτε είμαι, ούτε υπέρλαμπρες αλήθειες γνωρίζω, μην ξαναλέμε τα ίδια. Απόψεις λέω βρε παιδιά μου, όπως λέμε όλοι μας. Ίσως τις εκφράζω εντονότερα, don’t get me wrong. Αυτό με το flame ξεκίνημα που λες υποθέτω αναφέρεσαι στο τέλος του ποστ με το hype ε, οπότε τώρα που το ξαναδιαβάζω μάλλον έχεις δίκιο. Παρεκτράπηκα πάλι :!:

No offence.
Βασικα, τωρα πιανω οτι παιζει ενα inside joke με τον nomisteraki το οποιο δεν ηξερα, δωσε και εσυ ενα clue ρε παιδι μου, μπουκαρεις εδω και αρχιζεις το θαψιμο και οποιον παρει ο χαρος:lol:
Ληξαν, sorry και απο εμενα για την επιθεση και, ναι, αυτο με το hype ψιλομαλακια ηταν:p

OK, την διαβασα τη “διαφωνια” σας. Δεν ξερω αν πρεπει να την θεωρησω σοβαρη (ετσι νομιζα στην αρχη), αν ητανε για πλακα ή αν τελικα την κανατε να φανει ετσι. Morgoth, συμφωνω με τα περισσοτερα απ’οσα ειπες. Φιλε ΒΑΝ, αν πραγματικα χρειαζεται να αναλυσει καποιος με επιχειρηματα το “πως μπορουμε να ακουμε αυτη τη μαλακιαρα” κανε ενα κοπο και ξαναδιαβασε το παρακατω ποστ. Δεν νομιζω οτι θα μπορουσαν ευκολα να ειπωθουν ορθοτερα, αν και δεν ειμαι σιγουρος κατα ποσον μπορει να τα καταλαβει καποιος που εχει αχοληθει με τα Κρινα τοσο πολυ: “Δεν είχα ακούσει νότα από δαύτους μέχρι πριν 10 λεπτά, έβαλα αυτο το τελευταίο σιντι τους να δω γιατι τοσος ντόρος.”

Respect φιλε VivThomas.
Eννοειται πως αγοραζουμε τους δισκους απ’οσες μπαντες αγαπαμε!! (οχι απ’οσες μας αρεσουν, απ’οσες αγαπαμε…)

Δυστυχως ουτε εγω ειμαι 15. ειμαι ηδη 26 (ρε πως περνανε τα γμνα τα χρονια…) αλλα τους παρακολουθω απο το 1996. Ναι, τοτε ημουνα 14. Αλλα πιστευω πως και ενας 14χρονος ή 15χρονος εχει δικαιωμα και στη μουσικη αλλα και την ικανοτητα να κανει σωστες επιλογες που ισως χλευαστουν απο καποιους “ανωτερους” ηλικιακα και πνευματικα. Εκτος αν εσεις στα 15 σας νιωθατε τοσο ηλιθιοι…

Ναι, και αν θελετε πειτε με φλωρο επειδη γουσταρω Κρινα. Ειναι πολυ μεγαλη μαγκια αυτο ρε.

Ρε chill, είπαμε πλάκα έκανα για το “πως τους ακούτε αυτούς”.
Ακούω αρκετά πράγματα που θα τα χαρακτήριζες πιο γκέη και φλώρικα κι απ’αυτό http://www.youtube.com/watch?v=3j4t185wl-0

Έχω κάνει τα ίδια σχόλια και για τον ίδιο μου τον εαυτό, μην είστε τόσο εύθικτοι επειδή ένας σ’ένα φόρουμ σας είπε μια παπαριά.
Επίσης δεν είπα ότι τα 15χρονα δεν έχουν δικαίωμα στην μουσική, σχολίασα την αντιμετώπιση τους μερικές φορές προς αυτήν σε κάποια περίπτωση. Εμένα ολημερίς θα υπάρχει κάποιος που θα μου κάνει καζούρα για το τι ακούω, άλλος για μπλακμεταλ (αγκαγκαγκα), άλλος για το ντουμ (τι μαλακία είναι αυτή, πιο αργό κι απο τον θανατο), κανας καφρος τιποτα indie πραγματα (πουστράκι) κλπ, δηλαδή τι θα έπρεπε να κάνω, να θυμώνω με το κάθε τσίγκλισμα; Σιγά, απλά τα παίρνω στην πλάκα και οκ.
Το ότι δεν είχα στο παρελθόν επαφή με την μπάντα πιστεύω πως κάνει δύσκολη τώρα τη δημιουργία της, αφού βρίσκομαι σε τελείως άλλες φάσεις από τέτοιου στυλ ελληνόφωνο ροκ κι αυτό είναι όλο. Τώρα τ’ αλλα που είπα είναι υπερβολές, μην τρελαίνεστε.

ρε BAN οποιος σου ξανακανει καζουρα για μπλακ μεταλ…σκοτωσε τον