Πρωτοφανή επεισόδια στο κέντρο της Αθήνας

δεν συμφωνω

οσο υπαρχουν συμπατριωτες τους που πεινανε και ειναι τιμιοι δεν δικαιολογουνται σε καμια περιπτωση…

να δω ρε isis αν ανοιξουν το σπιτι σου και το αδειασουν (και αποδειχτει πως το ανοιξαν αλλοδαποι) πως θα αντιδρασεις και αν θα συνεχισεις να λες πως φταιμε εμεις σαν δυτικος κοσμος…

αντε γιατι και εμεις οι υπολοιποι δεν ειμαστε ζαπλουτοι ωστε αν μας κλεψουν να πουμε: στα παπαρια μου ποιος χεστηκε

αντε θα αρχισουν να με λενε ρατσιστη μετα απο αυτο και μενα :lol:

Όχι ευχές… Δεν το αξίζει :slight_smile:
Και όχι τέτοιοι χαρακτηρισμοί… Απλά διαβάζει το παιδί και δεν ξέρει τι ακριβώς συμβαίνει γύρω του… Να δεις ποιον μου θυμίζει…

με εχουν κλεψει αλλοδαποι, και οσο και να εκνευριστηκα το ξεπερασα. και ξερεις γιατι? Γιατι θεωρω υποκριτικο να τα βαζω με μια αδυναμη κοινωνικη ομαδα που μαστιζεται απο κοινωνικες ασθενειες οπως : φτωχια, αμαλφαβητισμος, γκετοποιηση, κλπ, οταν οι γραβατωμενοι και οι μουρατοι (βλ. πολιτικοι, μεγαλοεπιχειρηματιες αλλα και ο εμπορακος της γειτονιας που θα σε υπερχρεωσει αν τα καταφερει ή δε θα σου κοψει αποδειξη χρρεωνοντας σου το ΦΠΑ υπερ του) μας κατακλεβουν μεσα στα μουτρα μας και λεμε κ ευχαριστω.

Κ υπαιτιοι για τον κοινωνικο υποβαθμισμο των μεταναστων ειμαστε υπαιτιοι εμεις, οι πολιτισμενοι. Κ σαν ατομικες μοναδες αλλα και σαν κρατη. Ο πολιτισμενος κοσμος ειναι που καταστρεφει λαους και περιβαλλον.
Ας τα λουστουμε λοιπον.

Οποιος εδω μεσα ειχε προγονους μεταναστες στον τοτε Δυτικο κοσμο, οταν η Ελλαδα ηταν υποαναπτυκτη, ας εχει κατα νου οτι τα λεφτα που στελναν πισω στις οικογενειες τους, και μπορουμε εμεις τωρα να ζουμε σε ενα σπιτι, υπαρχει η περιπτωση να αποκτηθηκαν οχι και με τους πλεον “νομιμους” τροπους. Αλλα την δικια μας την ιστορια σαν λαος την ξεχναμε. Μας νοιαζει η παρτυ μας και μονο.

ρε isis μαζι σου ειναι υποβαθμισμενοι κακως ναι,ναι υπαρχουν μεγαλυτεροι κλεφτες στην κοινωνια μας

αλλα το θεμα ειναι πως οι περισσοτεροι μεταναστες ζουν κατω απο τα ορια της φτωχειας και δεν τολμανε να κλεψουν ουτε μισο κιλο ψωμι…εμεις γιατι να δικαιολογουμε αυτους που κλεβουν?

Πρώτα να πατάξουμε τους μεγαλοκλέφτες και μετά οι μικροκλέφτες δεν θα έχουν ανάγκη να κλέψουν (όποιος το πιασε, το πιασε) 8)

γιατι παιζει ρολο και ο υποκειμενικος παραγοντας. καποιος δε θα κλεψει γιατι θα φοβαται η θα το θεωρησει ανηθικο. καποιος θα κλεψει γιατι θα κοιταξει την παρτυ του. Το θεμα δεν ειναι να το περιορισουμε στο επιπεδο του ατομου αλλα να το δουμε στην ολοτητα του, ενα κοινωνικο προβλημα που ειναι.
Οταν λεω οτι τους δικαιολογω , δεν εννοω οτι θα τους πω και μπραβο η θα τους προτρεψω να συνεχισουν. Δεν τους δικαιολογω σαν ατομικες μοναδες. Δικαιολογω την ολη κατασταση στη βαση της, δηλαδη της κοινωνικης αδικιας, που στην περιπτωση των μεταναστων ξεπερνα καθε οριο.

Θα γκρινιαξουμε για τον “Αλβανο” που θα μας κλεψει, αλλα θα θεωρησουμε ασημαντο το γεγονος οτι λιγο πιο πριν ο εργοδοτης του του εδωσε το μισο μεροκαματο γιατι ετσι του καπνισε, η του αρνηθηκε τα ενσημα. Τον ενα θα τον θεωρησουμε αλητη, ενω ο δευτερος θεωρειται κατα πασα πιθανοτητα υγιες μελος της κοινωνιας μας.

Οντως…απορω με τοσα π ακουνε πως δν εχουν σπρωξει ακομα κανεναν.

Αν βουταγε ενα οπλο κ αρχισε να ριχνει σε οποιον μπατσο εβρισκε θα ειχε αδικο.Εν βρασμω ψυχης θα ηταν,οπως ο Μελιστας,η οχι;

Καλα αυτο με τον Καρατζαφερη π τον λενε ολοι φασιστα τεραστια μαλακια…τοσο παρεξηγημενο ανθρωπο δν εχω ξαναδει.Αλλα τι να πεις…μυαλο δν μπορεις να βαλεις σε κανεναν.

Φημες λενε οτι πυροβολησαν εναν Αλεξη κατι.

Μεμονομενο περιστατικο…

η διαφορα μας ειναι πως εγω δε δικαιολογω τη ληστεια ειτε προερχεται απο ελληνα ειτε απο μεταναστη, εσυ τις διαχωριζεις τις περιπτωσεις…αλλα να ξερεις πως οσοι ανθρωποι δουλευουν δεν προκειται να κλεψουν ακομα και μισο μεροκαματο να τους δωσεις :wink:

Δε διαχωριζει ελληνες-μεταναστες. Εννοει γενικα τους “κολασμενους” που οι μεταναστες ειναι στην πλειοψηφια τους!!!

  1. αρχικως εστιασα σε μεταναστες γιατι απαντησα σε ποστ που αφορουσε τους μεταναστες.

  2. Τους διαχωριζω ναι, γιατι βλεπω το προβλημα οπως ξαναειπα μεσα απο το αναλογο κοινωνιολογικο πρισμα.

  3. Ξερω πολλους ανθρωπους που δουλευουν και αμα λαχει κλεβουν κιολας. Να σου φερω παραδειγμα? Πηγα σημερα φαρμακειο και πηρα ενα σιροπι γιατι κρυωσα ο καημενος και εχω βηχα. 6.60 μου λεει ο φαρμακοποιος. Παω σπιτι κοιταω τη συσκευασια και βλεπω τιμη 6.08. Με εκλεψε. Ανθρωπος που δουλευει.

Ας πούμε μια φανταστική ιστορία αν και είμαστε οff topic… Ας υποθέσουμε πως κάποιος, ανεξαρτήτως εθνικότητας, μπαίνει σε ένα σπίτι και το κλέβει. ΠΡΟΦΑΝΩΣ το κάνει γιατί το είχε ανάγκη. ΠΡΟΦΑΝΩΣ δεν έχει γεννηθεί με το DNA του εγκληματία μέσα του. Τον πιάνουμε λοιπόν εμείς οι “καλοί” και τον χώνουμε φυλακή. Μετά από καμία πενταετία αυτός βγαίνει πάλι έξω. Μετανιωμένος όσο δεν πάει που έκλεψε και έτοιμος να αλλάξει ζωή. Όμως μαντέψτε: το σύστημα που τον ώθησε να κλέψει ζει και βασιλεύει. Και όσο και αν θέλει να αλλάξει ο αποφυλακισμένος δεν μπορεί. Γιατί αυτός μπήκε φυλακή αλλά το σύστημα παραμένει το ίδιο και συνεχίζει να τον ωθεί στο να κλέψει. Και αυτήν την φορά πολύ πιο επιτακτικά αφού πριν, αν ήταν μια φορά δύσκολο να βρει δουλειά, τώρα είναι δέκα φορές πιο δύσκολο με τον ρατσισμό που θα έχει να αντιμετωπίσει σαν πρώην κρατούμενος. Οπότε τι γίνεται; Ξανακλέβει, ξαναπάει φυλακή και ο φαύλος κύκλος συνεχίζεται.

Η εύκολη λύση είναι να κατηγορήσουμε αυτόν και να αγνοήσουμε όλους τους παράγοντες που τον οδήγησαν εκεί. Το σύστημα με την σειρά του, επειδή δεν θέλει να το κατηγορήσουμε καλλιεργεί τον ρατσισμό, μας μπολιάζει με αυτόν και εμείς κατηγορούμε το ΘΥΜΑ και όχι τους ΘΥΤΕΣ… Και έτσι συνεχίζεται αυτή η ωραία ιστορία επ’ αόριστον…

το ξαναλεω οι κλοπες ειναι αξιοκατακριτη,ειδικα απο τη στιγμη που πληττουν κυριως ατομα με ασχημη οικονομικη κατασταση…εχουμε βγει καπως οφτοπικ παντως :stuck_out_tongue:

@μανσον
δεν νομιζω να υπαρχει ανθρωπος που να μην κατηγορει το συστημα…αλλα μην λεμε πως φαινομενα παθογενειας δικαιολογουνται…justice for all guys ειτε μεγαλολαμογια ειναι ειτε μικροεγκληματιες τελος οφτοπικ :smiley:

προφανως αξιοκατακριτεες οι κλοπες, αλλα οπως ειπε και ο μανσον κλεφτης δε γεννιεσαι αλλα γινεσαι , δεν ειναι εγγεγραμμενο στο γενετικο σου κωδικα, οποτε πρεπει να δουμε ποια τα κοινωνικα αιτια της κλοπης. Το να λεμε απλα κλοπη= κακο πραγμα και να μενουμε εκει νκ μονο δεν λυνει το προβλημα.

Isis,'αμα δείς εκτός απο το mail μου είναι και η ηλικία μου φανερή. Επομένως όχι δεν έζησα στη χούντα. Αυτα μου τα έχουν πει διάφοροί, δεν ξέρω απο που κρατάει η σκούφια τους. Αλλά με ενδιαφέρουν τέτοια πράματα και άμα με παίρνει ρώταω/συζητάω. Ενας απο αυτούς πάντως είναι ο παππόυς μου, γεννηθείς το 1918, που μάλιστα πρόσφατα, είχα μια συζήτηση μαζί του, περι την κατάσταση των Σκοπίων, δίοτι έτυχε να γεννηθεί στην Όρμα,ένα χωρίο του νομου Αλμωπίας να μιλάει το ιδίωμα των Σκοπίων και να έχει χάσει 2 αδέρφια το 40 - και μου έχει πεί τρελλά πράματα για τον δεύτερο Παγκόσμιο και τη χούντα. Και δόξα το Θεό είναι υγειέστατος σε ψυχη και σώμα. Είναι έγκυρη πήγη.

Σε ότι αφορά τους αλλόδαπούς και την κατασταση τους, στην Ελλάδα, είναι μεγάλο θέμα. Θα συμφωνήσω μαζί σου όμως, σε ότι αφορά την εκμετάλευση που υπάρχει απο τις πλούσιες χώρες. Αλλά επίσης είναι μεγάλο θέμα.

Κλείνοντας όμως θα σου πώ δύο πράματα, και θέλω να συμφωνήσεις. Ο καθένας μας Isis είναι άξιος της μοίρας τους και η Ελλάδα και η κάθε Ελλάδα δεν είναι φιλανθρώπικό ίδρυμα. ¶μα κάποιος μπορεί να τα καταφέρει κάπου θα τα καταφέρει όπου και να είναι, και στην τελικη ρε συ ποιά ειναι η Ελλάδα που μπορεί να φρόντισει ξένους? Τώρα θα μου πείς οι ξένοι που ζουν στη Σουηδία γιατι περνάνε καλύτερα απο τους ξένους που ζούν στην Ελλάδα? Ας αναρωτηθεί κάποιος πρώτα πως ζουν οι Σουηδοί στην Σουηδία και πως ζούν οι Ελληνες στην Ελλάδα.

Μην κοροιδεύομαστε, σίγουρα όλοι έχουν δικαίωμα στην ζωη, αλλά, στην πραγματικότητα τα πράματα δεν είναι έτσι, ο κάθένας είναι άξιος της μοίρας του, έτσι πιστέυω. Και άμα μιλήσεις με νέα παιδιά, απο χώρες της ΕΕ θα δείς οτι η πλειοψηφεία δεν θέλει ‘‘κακούς’’ ξένους στην χώρα του. Και στην Ελλάδα δεν νομίζω οτι έχομε και τίποτα επίστήμονες…Και λίγο η θρησκεία λίγο τα έθιμα, θα γίνουμε όλοι ένα μπάχαλο. Δεν πρόκειται πότε να προσαρμοστει κανείς. Αυτη τη στιγμή που μιλαμε το Βερολίνο είναι η δευτερη μεγαλύτερη Τουρκική πόλη μετα την Αγκύρα και, άμα πάς στο Βερολίνο, παρόλο που έχουν αλλάξει γενιες και γένιες, οι Τουρκοι κάνουν μπαμ απο μακρία, ξέρεις απο τι τους καταλαβαίνεις? Φυσικά όχι απο τη γλώσσα ή απο τις φάτσες, αλλα απο τον τρόπο που περπατάνε. Ο αντρας πάντα μπρόστα και οι υπόλοιπη οικογένεια ακολουθει…

Να σου πώ και οτι, έχω συγγενείς στην Νορβηγια και πρόσφατα είχα πολιτικη συζήτηση με την ξαδέρφη μου, και μου είπε οτι πλέον για να πάει κάποιος στη Νορβηγια, είναι πολύ δύσκολο ειδικά άμα είσαι εκτος ΕΕ. Το γιατί ειναι οτι η Νορβηγία - ποιά η Νορβηγία, που κάθε χρόνο έχει περρίσευμα στο προυπολογισμό της - ειδαν οτι δεν πάνε καλα τα οικονομικά του κράτους και βγάλανε ανακοίνωση οτι, αλλόυς ξένους δεν θέλουμε, μέχρι και ανθρώπους να μας καθαρίζουν τις τουαλέτες έχομε δεν θέλουμε. Το πιστεύες?

Και να τελιώνω Isis, και ας ακούει και ο φίλος Manson21. Προχθές ήμουν σε ένα βαγόνι του Μετρο, και είχα
μπροστα μου 4 Ελληνόπουλα, γύρω στα 20, που βρίζαν φώναζαν και γενικά κάνανε μαλακίες λες΄και ήταν σε κάποιο δωμάτιο και είχαν πάρτυ και, ακριβώς δεξιά μου ήταν 2 Πακιστανοι, καημένοι κακομοίρηδες με τα
εισητήρια στα χέρια τους δεν μιλούσαν δεν λαλούσαν.

Αυτους που είχε τα κότσια να πει στα μαλακισμένα Ελληνόπουλα, σκάστε ρε, διαφέρει πολύ απο αυτον που απλά θα αψηφούσε τη φασαρια και την κατασταση του βαγονιού, και απλα είχε ένα καρφωμένο σταθερό κακοβουλο βλέμα στράμενο στους Πακιστανους, ετσι απλα επειδή είναι Πακιστανοι.

Αυτος ειναι ο Ρατσιστης.

Είσαι σίγουρος γι αυτό; Απ’όσο ξέρω η αντιασφυξιογόνος μάσκα μπορεί να θεωρηθεί όπλο. Και το μαχαίρι π.χ. δεν είναι παράνομο να το έχεις αλλά αν σε πιάσουν στο δρόμο με ένα μπορούν να σε κατηγορήσουν. Γι αυτο π.χ. όταν κάνουν το κατηγορητήριο, η μάσκα αναφέρεται μαζί με τα υπόλοιπα ευρήματα/αντικείμενα που χρησιμοποιούνται για να στηρίξουν τις κατηγορίες.

edit: άρθρο wikipedia http://el.wikipedia.org/wiki/Δακρυγόνο

Μέτρα Προστασίας
Αναπνοή

Μάσκες οι οποίες βοηθούν την αναπνοή σε περιβάλλον όπου έχουν ριχθεί δακρυγόνα είναι οι μάσκες με εσωτερικά ψήγματα ενεργού άνθρακα. Είναι οι ίδιες που χρησιμοποιούνται και από τους άνδρες της Ελληνικής Αστυνομίας. Η κατοχή τους όμως σε διαδήλωση θεωρείται παθητική αντίσταση κατά της αρχής.


και τα ίδια πάνω κάτω λένε και στο indymedia. Για την ακρίβεια λένε ότι αν συλληφθείς με αντιασφυξιογόνο μάσκα κατηγορείσαι για οπλοκατοχή και ότι η χρήση τους κατά τη διάρκεια του ψεκασμού θεωρείται παθητική αντίσταση κατά της αρχής

Aυτό!

Αλλά από περισσότερους Γκράκχε.
Δες τι υποδοχή είχε το ψύχραιμο και ευγενικό ποστ του Giannis…

Έχει πάψει προ-πολλού να γίνεται ανταλλαγή απόψεων στα πολιτικά θρεντς του φόρουμ. Αντίθετα με ειρωνεία και τζάμπα-μαγκιά ορισμένοι προσπαθούν να φιμώσουν κάθε άποψη που δεν συμφωνεί με την δική τους.

μετά από συνεχιζόμενα ριπορτ αναγνωστών, αναγκαστήκαμε να επέμβουμε κ να σβησουμε κάποια ποστ τα οποία ήταν καθαρώς υβριστικά

δεν κλειδώνουμε το τόπικ ως ένδειξη σεβασμού στα 4-5 άτομα που μιλάνε σοβαρά κ έχουν να πουν κ δύο πράγματα ενδιαφέροντα.

σας παρακαλώ να σεβαστείτε το τόπικ. αν δεν θέλετε να διαβάζετε “ανήκουστα” πράγματα, μην μπαίνετε. δεν μπορώ να κάνω ban τον damnation όταν αρθρώνει ένα πολιτικό λόγο διαφορετικό από το δικό σας κ τον δικό μου γιατί κάτι τέτοιο θα έκανε…


η χόυντα. ειρωνικό? ίσως

ελπίζω να μην χρειαστεί να ξαναεπέμβουμε

ευχαριστούμε τα παιδιά που έκαναν ριπορτ. επειδή δεν προλαβαίνουμε, ξανακάντε αν χρειαστεί

Λίγο διεστραμμένο να χαρακτηρίζουμε χουντικές, κινήσεις οι οποίες στρέφονται κατά χουντικών, ή έστω ανθρώπων που υπερασπίζονται την χούντα και το στρατιωτικό καθεστώς της ανοιχτά, δεν νομίζεις;
Άσε που κανείς δεν αναφέρθηκε σε ban.

Τα reports υποθέτω προήρθαν από τους ίδιους ανθρώπους που θίγονται, τους ίδιους που θα φώναζαν έναν ματατζή να διώξει τους κακούς αναρχικούς από τα Εξάρχεια. Δεν τους κακολογώ όμως άλλο, έχω πειστεί για κάποια πράγματα και δείχνω κατανόηση και αγάπη σε τέτοια άτομα.

Τέλος, αν θεωρείς σοβαρές κι ενδιαφέρουσες τις απόψεις που λένε περί χούντας… μάλλον έχω κάνει κάποια λάθη στον σχηματισμό γνώμης μου για σένα.