Πρωτοφανή επεισόδια στο κέντρο της Αθήνας

Πολλά τα θέματα που αναπτύχθηκαν όσο κοιμόμουν…

ΒΑΝ, οι φασιστικές πρακτικές δεν κρίνονται από τους “αποδέκτες” τους, αλλά από το σκεπτικό που τις εφαρμόζει. Αν ένας δικτάτορας πιάνει και βασανίζει κόσμο, δεν θα κάτσουμε να μετρήσουμε πόσοι ήταν “δεξιοί” ή “αριστεροί” από τα θύματα για να τον πούμε φασίστα… :wink:

“Ζεστό” ερώτημα. Επειδή πάντα θέλω να είμαι μακρυα από τυχόν υπερβολές (χωρίς αυτό να με δικαιώνει πάντα) νομίζω πως όχι δεν έχουμε (ακόμα) χούντα. Απίστευτο Μπάχαλο (trademark της σημερινής κατάστασης - κατοχυρώστε το) ναι. Χούντα όχι.

Τα’λεγα και με ένα φίλο χτες το βράδι. Πού ξέρεις, μπορεί όντως να είμαστ απόγονοί τους. Αλλά οι φωτισμένοι της Αρχαιότητας έφυγαν νωρίς και μας μείναν οι Εφιάλτες και οι Ιππίες…:roll:

Να θεσω ενα διλλημα??? Ποιος ειναι “ανωτερος βασει βιολογικων κριτηριων”??

Αυτη η σκατοφατσα (γ.γ της Χρυσης Αυγης), πλην ομως αυθεντικος Ελλην και ΛΕΥΚΟΣ, αρα “Ανωτερος” :

Η αυτη η θεα πλην ομως αφροαμερικανη , αρα “κατωτερη” Tyra Banks:

Να υπενθυμησω αλλη μια φορα οτι ουτε νοσταλγος της χουντας ειμαι ουτε φασιστας ουτε ρατσιστης.Καταδικαζω ρητως καθε μορφη δικτακτοριας φασισμου και ολοκληρωτικου καθεστωτος.Και επιπλεον απεχθανομαι και τα ακρα ειτε αριστερα ειτε δεξια.Σαν Ελλην θεωρω καλο οτι κανει καλο και ωφελει την χωρα μου και κακο οτι βλαπτει και καταστρεφει την πατριδα μου.Ειμαι υπερ του δογματος πατριδα-θρησκεια-οικογενεια αλλα αυτο το τελευταιο ειναι θεμα γουστου.Δεν ειμαι υπερ της επιβολης του στον καθενα.Στην χειροτερη θα μπορουσα να χαρακτηριστω πουριτανος η συντηριτικος.Πιο ακραιοι χαρακτηρισμοι δεν εχουνε βαση.Αυτα για να μην υπαρχουν παρεξηγησεις.

Δεν έχω κουράγιο να μπω σε προσωπική αντιπαράθεση, μιας και από αυτό που γράφεις φαίνεται ή ότι φάσκεις και αντιφάσκεις για άγνωστο λόγο ή ότι δεν παραδέχεσαι αυτά που έγραψες νωρίτερα.

Θα σου παραθέσω μόνο αυτό:

Οβερ εντ άουτ για το θέμα, προσωπικές απόψεις είναι και δε με νοιάζει να στις αλλάξω. Αλλά όταν γράφεις ο,τιδήποτε, να μην ντρέπεσαι μετά να το στηρίξεις. Γιατί όταν αρχίσεις τις αναλύσεις τύπου “όχι δεν είμαι έτσι, όχι δεν είμαι αλλιώς”, μόνο αυτό μπορώ να καταλάβω. Σόρυ ε, φιλικά.

Ε ηταν σχημα λογου και εν βρασμω .Πως λεμε οταν ενα αμαξι χαλαει συνεχεια αντε πετα το δεν κανει για τιποτα.Αυτο που ηθελα να δηλωσω ηταν πως προτιμω την ταξη απο την αναρχια και πως με κουρασε η αναρχια και το χαος.Χρησιμοποιησα λοιπον μια πιο καθημερινη εκφραση και ελευθερο λογο αφου δεν πιστευα οτι το θεμα θα εδινε τοσο μεγαλες διαστασεις σε ανταλλαγες χαρακτηρισμων και ακροτητων.

ο αυτοχαρακτηρισμος σου ως πουριτανος/συντηρητικος αντιφασκει με την υπογραφη σου.

Το θέμα μας δεν είναι όμως οι απόψεις και η κοσμοθεωρία ούτε του dammnation (με τις οποίες απόψεις προσωπικά διαφωνώ πέρα για πέρα, αλλά και πάλι, δεν είναι αυτό το θέμα μας), ούτε κανενός. Και στην τελική, οκ, διαφωνούμε με κάποιον, είναι λόγος αυτός να αρχίσουμε να τον βρίζουμε? (αναφέρομαι στα προηγούμενα). Ασ’ τον καθένα με τις ιδέες του.

Όπως και οι γενικότερες πολιτικές συζητήσεις πιστεύω μας κάνουν να ξεφεύγουμε λίγο απο το θέμα μας. Θα μου πει κανείς πως να μη ξεφύγει, απο τη στιγμή που έχει τέτοιες προεκτάσεις? Οκ, σύμφωνοι. Όπως και να χει, ας είμαστε λίγο εντός του θέματος στο εξής.

Καλα Ελληνικα μιλαω.Στην χειροτερη λεω θα μπορουσα να χαρακτηριστω απο καποιον τριτο.Π.χ. ο messi μπορει απο καποιους να μην θεωρειτε ο καλυτερος παιχτης του κοσμου ομως δεν μπορει να θεωρηθει ο χειροτερος.Υπαρχει μια ακτινα βασιμων υποκειμενικων αποψεων,περα απο αυτη την ακτινα υποβοσκουν προβληματα σοβαρα.Αλλο ενα παραδειγμα,τους blind guardian μπορει καποιος να τους χαρακτηρισει speed αλλος power και αλλος epic heavy .Αυτα ολα εχουνε μια ακτινα βασιμων υποκειμενικων αποψεων.Αν καποιος τους χαρακτηρισει black metal τοτε προφανως και εχει καποιο προβλημα.Αυτο θελω να πω.

Πραγματικά τεράστια συζήτηση, που εκτός του ότι δεν έχω ακόμα το θάρρος της γνώμης μου, γιατί ξέρω πως μένουν ακόμα πολλά που έχω να διαβάσω, δυστυχώς δε θα ήθελα να αναπτύξω αυτές τις πρώτες ιδέες μου μέσα από αυτό το φόρουμ. Τουλάχιστον όχι αυτή τη στιγμή. Υπάρχει τεράστιος φανατισμός σε μερικούς χρήστες και τόσο προσωπικές απόψεις και ιδέες, όσο κι αν θα ήθελα να τις μοιραστώ μαζί σου, με το ζούγκλα, τον Isis, τον Mule και καμιά δεκαριά ακόμα χρήστες, θα στεναχωριόμουν να αντιμετωπιστούν με ειρωνία από άτομα που απλά δε με συμπαθούν και δε θα τις διάβασουν καν. Στο μέλλον, θέλω να ελπίζω πως θα μας δοθεί η ευκαιρία.

Για την ιστορία πάντως δεν πιστεύω στη βία και (τουλάχιστον για τη συγκεκριμένη περίπτωση μας).Επίσης, μιας και το ανέφερες, νομίζω πως αν στις επόμενες εκλογές σπάσει ο δικομματισμός, τότε έχουμε μια τεράστια ευκαιρία να αποτάξουμε ως κοινωνία το δίπολο “Ανδρέας Παπανδρέου Vs Κώστας Καραμανλής” στο οποίο έχουμε εγκλωβιστεί τόσα χρόνια. Και συμφωνώ μαζί σου, πως υπάρχουν σοβαροί άνθρωποι που ενδιαφέρονται για αυτό που κάνουν και δεν κάνουν εκπτώσεις στην ηθική τους και στις αξίες τους για να φτάσουν όπου φτάσουν και αξίζουν τη στήριξη μας.( Εγώ προσωπικά αυτή την τιμιότητα, την εκτιμώ και την προτιμώ περισσότερο από κάποιον που υποστηρίζει 100% τις δικιές μου απόψεις, αλλά δε μου δίνει την εντύπωση πως τις πιστεύει όντως και πως θα μείνει συνεπής στις απόψεις του, με λίγα λόγια κάλιο 5 και στο χέρι, παρά 10 και καρτέρι)

Εύκολο, την επέβαλλε η τωρινή κυβέρνηση, επειδή είναι τόσο στόκοι που τα 'χουν κάνει σκατά κι έχουν χάσει τον έλεγχο.

Σε γενικές γραμμές θα συμφωνήσω (αν και πάλι στη χούντα ηλιθίων τα φορτώνω εγώ), αλλά δεν έχω χωνέψει ακόμα το 1 χταπόδι που καταβόθρισα πριν από λίγο, οπότε δε μπορώ τώρα να συγκεντρωθώ και να αναπτύξω ιδέες μου :stuck_out_tongue:

Και το ενδιάμεσο (θρησκεία) είναι θέμα γούστου :slight_smile:

Επίσης σαν (γιατί όχι ως;) Έλλην που δηλώνεις, βάζε και τόνους (εκτός αν νοσταλγείς το πολυτονικό και το κάνεις από αντίδραση :p)

αντιγράφω από ζουγλα.γρ

είναι κοινή πεποίθηση πως η Αστυνομία το απόγευμα της Παρασκευής ξανάδωσε πνοή και υπόσταση σε ένα κίνημα της νεολαίας που, λόγω εορτών, είχε καταλαγιάσει. Το ερώτημα λοιπόν είναι σαφές. Ήταν επιλογή άνωθεν η σκληρότητα ή απλά ήταν αποκύημα προσωπικής αντιπαράθεσης δύο κυβερνητικών στελεχών ή τέλος ήταν μία καθοδηγούμενη, μονομερής ενέργεια της Αστυνομίας, που ήθελε να επιδείξει την παρουσία της, λόγω των αντιδράσεων των συνδικαλιστικών φορέων της, μετά και τη δολοφονική ενέργεια κατά του αστυνομικού στα Εξάρχεια;

Σε οποιαδήποτε περίπτωση, μετά και τις κατηγορηματικές δηλώσεις των Προκόπη Παυλόπουλου και Χρήστου Μαρκογιαννάκη, την επόμενη φορά δε θα υπάρχει το άλλοθι των μη σαφών αρμοδιοτήτων, όπως επισημαίνουν στελέχη της αντιπολίτευσης, επώνυμοι νομικοί και συνδικαλιστές του κλάδου των εκπαιδευτικών.

Πάνω κάτω, περίπου ταίδια πιστεύω και γω για τα χθεσινά.

Πάνω που η Αστυνομία, είχε “αλαφρύνει” λίγο τη θέση της στην κοινή γνώμη μετά τη δολοφονική απόπειρα εναντίον του Διαμαντή, τα χθεσινά, την επανέφεραν στο “σημείο μηδέν” των προηγούμενων εβδομάδων.
Είτε αυτά συνέβησαν λόγω “κόντρας” Παυλόπουλου-Μαρκογιαννάκη, είτε λόγω αυτοβουλης απόφασης της ηγεσίας της ΕΛΑΣ, το συμπέρασμα παραμένει ένα για μένα:
Ζούμε στη χώρα που βασιλεύει η ανεύθυνη πολιτική βλακεία, και η μηδενική ικανοτητα εκμετάλλευσης χρονικών συγκυριών. Τέλος.

Μερικά άρθρα που ΔΕΝ ίσχυαν κατά την χούντα (από wikipedia):
* ότι κανένας δε συλλαμβάνεται χωρίς δικαστικό ένταλμα,
* το δικαίωμα της ελεύθερης συγκέντρωσης προσώπων,
* το δικαίωμα της ίδρυσης και συμμετοχής σε σωματεία,
* το δικαίωμα της ελευθερίας του λόγου,
* το απαραβίαστο της αλληλογραφίας.
* Το άρθρο 18 απαγόρευε την επιβολή θανατικής ποινής σε πολιτικά εγκλήματα και έτσι μπορούσαν πλέον να συσταθούν και να λειτουργήσουν, χωρίς ειδικό νόμο, έκτακτα στρατοδικεία.

Και θέλεις να μου πεις τώρα ότι αυτός που υποστηρίζει την κατάργηση αυτών των άρθρων δεν είναι φασίστας. Μας τα παν κι άλλοι, άσε.


Για να πιάσουμε τώρα και τον Ριζοσπάστη λίγο… Ακολουθεί πολύ γέλιο. Η Χρυσή Αυγή χρησιμοποιεί τον Ριζοσπάστη ως πηγή για τα άρθρα της! Χαχαχούχα! link

Επίσης άλλες μπαρούφες του Ριζοσπάστη και απάντηση στο Indymedia: http://athens.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=964681

Αν θέλετε, με πιστεύετε. Πιστεύω ότι τσακώνεστε, γιατί μιλάτε για διαφορετικά πράγματα. Λέει ο ένας «είναι μεγάλο και επικίνδυνο πρόβλημα το μπάχαλο» και απαντάει ο άλλος «η προβληματική αστυνόμευση καταλήγει σε αίσχη». Δεν γίνεται διάλογος όταν 1) δεν θέλουμε να συνεννοηθούμε, 2) δεν έχουμε μεριμνήσει να ξαναδιαβάζουμε τα post μας, ώστε να βεβαιωθούμε ότι είναι σαφή, 3) φανατιζόμαστε και λέμε ακρότητες…

Το πιο πιθανό είναι αυτός που διαβάζει αυτό μόλις έγραψα, να νομίζει ότι αναφέρομαι στους υπόλοιπους και όχι σε εκείνον. Αναφέρομαι σε πολλούς εδώ μέσα.

Βαριεμαι και θελω να βγω αλλα δυο πραγματακια:

1.E ναι, καλα να παθει και ο βλακακος ο Διαμαντης. Τι σκατα ηθελε και αυτος στα ΕΞΑΡΧΕΙΑ?:stuck_out_tongue: Αν και αυτος απο ο,τι λενε ειχε καλους βαθμους οποτε μπορει και να ειναι δικαιολογημενη η παρουσια του εκει…:-k

2.Δυστυχως μερικες αποψεις δεν ειναι απλως ΑΝΤΙΘΕΤΕΣ απο τις δικες μας που θα πρεπει απλως να τις σεβαστουμε. Μαλλον ειναι ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΕΣ…

Χαιρομαι που νομιζω οτι καταλαβαινω πως εννοεις και συ ολους αυτους που σταθερα ψηφιζουν συγκεκριμενα πραγματα σε καθε εκλογικη αναμετρηση γιατι “ετσι πρεπει”.
Ολους αυτους που ενω η Αθηνα εχει 5000000 πληθυσμο “επιλεγουν” να κατσουν σπιτακι τους και καθε φορα σε οποιασδηποτε μορφης “διαμαρτυρια” συμμετεχουν μολις καμια 10000ατομα. Και δεν εννοω μονο διαμαρτυρια για την αστυνομικη βια. Εννοω οτιδηποτε. Για πολεμο, υγεια, παιδεια, για τα δικα ΤΟΥΣ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ. Ενω αμφιβαλλω αν ξεχασουν καποιο Σαββατοβραδο να “βγουνε” και να πουλησουν και μουρη…

Απλως αναλογισου ποιος πραγματικα κανει κακο στην πατριδα σου. Καποιος που θα πεταξει μια πετρα σ’εναν ματατζη ή θα βρισει εναν αστυνομικο ή ολοι αυτοι που εχουν οδηγησει την πατριδα σου σε αυτα τα χαλια με την δικη ΣΟΥ ανοχη επειδη ακριβως δεν θελεις να πας “εναντια” σε αυτα που ισως θεωρεις εσυ “συμβολα” της πατριδας σου ή της “δημοκρατιας” (πχ αστυνομια). Τελικα ισως οι “αναχρικοι” να εχουν κανει το λιγοτερο κακο στην πατριδα ΜΑΣ σε σχεση με ολους τους αλλους που αγαπατε και υπερασπιζεστε…

@Davidian: Που ξερεις, προβατα ισως να ειναι τελικα και αυτοι που για ο,τι κακο συμβαινει στην χωρα τους “βλεπουν” ξενες δυναμεις, τουρκους, αμερικανους, εξωγηινους, ξωτικα και δαιμονες. Μηπως τελικα το “κακο” ειναι πολυ πιο κοντα μας? Μηπως βρισκεται μεσα στην ΙΔΙΑ τη χωρα μας? Μηπως τελικα ειμαστε εμεις οι ιδιοι με τις ιδεες, τις πραξεις αλλα και την προκλητικη αδιαφορια μας???:-k

Μην ξεχναμε οτι τα κομματα βρισκονται νομιμα στην εξουσια απο τις ψηφους ολων μας.Και ειναι τραγικο οτι ολοι αυτοι που γνωριζω και ακουω βριζουν τα μεγαλα κομματα και τα θεωρουν ανικανα παρολαυτα ο ιδιος κοσμος τους ψηφιζει.Η δημοκρατικη διαδικασια της ψηφοφοριας εκλογης κομματων ειναι νομιμη ενω οι ακραιες ενεργειες αυτοαποκαλουμενων αναρχικων,αστυνομικων και οιοδηποτε πολιτη ειναι παρανομες οπως και πολλες πορειες διαμαρτυριας και καταληψεις ακομα και απεργειες.Φυσικα οπως εχω τονισει η ριζα του κακου ειναι τα κομματα εξουσιας και τα μμε ομως δεν μαρεσει να μπαινω στην διαδικασια τι κανει περισσοτερο κακο.Our aim is the perfection.Ατςςςς.:lol:

δεν ξέρω την ηλικία σου αλλά το μεγαλύτερο ποσοστό που λαμβάνουν τα 2 μεγάλα κόμματα στις εκλογές προέρχονται από τις ‘μεγαλύτερες’ ηλικίες. Άνθρωπους <γενικά> πιο συντηρητικούς.Ανθρώπους που ‘μεγάλωσαν’ με αυτά τα κόμματα και δεν πρόκειται να ψηφίσουν κάτι άλλο γιατί είναι βολεμένοι οι περισσότεροι.
Και αυτό αν μην τι άλλο το βρίσκω ενθαρρυντικό γιατί πέρα από τα κομματόσκυλα, που τα βλέπεις και στις σχολές, η πλειοψηφία της νεολαίας είναι πιο προοδευτική. Εξού και τα μεγάλα ποσοστά του ΣΥΡΙΖΑ στις νεαρές ηλικίες. Απλή παρατήρηση :slight_smile:

Tι λες ρε αγορίνα; Οι πορείες και οι απεργείες παράνομες;

Δεν ειναι και πολυ δημοκρατικο αυτο που θα πω αλλα γιατι η ψηφος ενος 80χρονου να ειναι ιση με ενος 20χρονου?? Η αποφαση του 80χρονου μπορει να επηρεασει τα επομενα 4 χρονια του αλλα γιατι να επηρεαζει στην μακροχρονια πορεια του συστηματος εφοσον δεν θα το “δει” κ για πολυ. Επισης οι μεγαλοι σε ηλικια στην πλειοψηφια τους ειναι συντηριτικοι στα πολιτικα με αποτελεσμα να “τραβανε” πισω την νεολαια… Γιατι αραγε στους νεους ΚΚΕ κ ΣΥΡΙΖΑ εχουν μεγαλα ποσοστα?? Δεν ειναι δημοκρατικα αυτα που λεω αλλα δεν πιστευω πως εχω αδικο…

με την ιδια λογικη να σου πω πως ενας 20χρονος δεν ειναι αρκετα ωριμος για να ψηφισει :stuck_out_tongue:

δε βγαζει νοημα…αφηστε το…:slight_smile: