Πρωτοφανή επεισόδια στο κέντρο της Αθήνας

Οπωσδήποτε το μεγαλύτερο ποσοστό παππούδων και γιαγιάδων ψηφίζουν χωρίς να έχουν πολιτική συνείδηση, ότι τους πει ο γιος τους, από οπαδισμό, από από… Παρόμοια μπορούν να συμβούν και σε νεαρότερες ηλικίες όμως, οπότε τελικά το πιο δίκαιο είναι να ψηφίζουν όλοι… θα συμφωνήσω με τον haliseco

Οι πορείες και οι απεργίες όχι μόνο δεν είναι παράνομες, είναι συνταγματικά κατοχυρωμένες (δηλαδή και κάτι παραπάνω από απλός νόμος)

Και φυσικά το “βρίσκονται νόμιμα στην εξουσία” πάντα βολεύει να το λέμε, αλλά μην ξεχνάμε ότι οι κυβερνώντες αλλάζουν, όταν χρειάζεται, τον εκλογικό νόμο, με αποτέλεσμα σήμερα να έχουμε ένα κόμμα που ουσιαστικά κυβερνάει με το 40% του ελληνικού λαού και να παίρνει αποφάσεις χωρίς να υπολογίζει και χωρίς να λογοδοτεί στο 60%.

Eίναι αλήθεια πως κανείς μεγαλώνοντας γίνεται πιό “συντηρητικός”. Με την εννόια πως μπορεί να έχει αποκτήσει ή/και εκτιμήσει στην πορεία της ζωής του κάποια πράγματα που δεν θα ήθελε να ρισκάρει να τα χάσει εύκολα. Αυτό αν και μπορεί να αποτελεί εμπόδιο για την εισαγωγή κάποιων καινοτομιών, δεν είναι απαραίτητα κακό. Αποτελεί αντίβαρο στον ενθουσιασμό και την έλλειψη εμπειριών κάποιων νεώτερωνπολιτών και τελικά μάλλον οδηγεί στο να υπάρχει μία ισορροπία στο σύνολο της κοινωνίας.
Όσα γράφω ως εδώ είναι γενικά.
Για να αναφερθώ συγκεκριμένα στο παράδειγμα που δίνεις, θα πώ πως πάντα είμαι πολύ επιφυλακτικός στην οικειοποίηση της λέξης “πρόοδος” από έναν μόνο πολιτικό χώρο και πως σίγουρα δεν θεωρώ τον ΣΥΡΙΖΑ φορέα προόδου. Δεν “ψήνομαι” από επικοινωνιακά τρικ όπως το να πηγαίνει ο Τσίπρας στην δεξίωση του Προέδρου της δημκρατίας με τζιν, αθλητικά παπούτσια και μία μετανάστρια αγκαζέ. Αντίθετα με τρομάζει και δεν βλέπω καμμία πρόοδο στο να αναρωτιέται ο αρχηγός ενός κόμματος σε τηλεοπτική συνέντευξη αν ο Keynes -ως φυσικό πρόσωπο- είναι ακόμα στην ζωή #-o, ή να αντιτίθεται με ξύλινη γλώσσα κομμουνιστή “καθοδηγητή” της δεκαετίας του '70 στην αγορά του ΟΤΕ από την DT. [-X
Πιστεύω πως η -πολύ δημαγωγική λόγω του timing- πρόταση του Τσίπρα για “ψήφο στα 16” ήταν και μία έμμεση παραδοχή από μέρους του της αποτυχίας του να πείσει περισσότερους ενήλικες ψηφοφόρους. Δεν λέω πως είναι κατηγορηματικά μία κακή ή απορριπτέα ιδέα. Αλλά το timing της έκφρασης της μου δέιχνει μία αγωνία του Τσίπρα να καρπωθεί τώρα τις ψήφους αυτής της φουρνιάς ψηφοφόρων πριν μεγαλώσουν έστω και λίγο και ενδεχομένως αλλάξουν τις απαιτήσεις τους από έναν πολιτικό/κόμμα.

Έπίσης όλοι ψηφίζουμε αλλά δεν πληρώνουμε όλοι φόρους. Γιατί να μην ψήφιζαν μόνο όσοι πολίτες πληρώνουν φόρους ώστε να ελέγχεται το πως το κράτος διαχειρίζεται τους πόρους του από τους ίδιους που τους παρέχουν. :roll:
Μάλιστα η ψήφος μας θα μπορούσε και να “σταθμίζεται” ανάλογα με το πόσους φόρους πληρώνει ο καθένας μας… :roll:
Αλλά αυτό θα άρχιζε να θυμίζει υπερβολικά συνέλευση Ανώνυμης Εταιρείας, ε; :-k

Άσχημο πράγμα να αποκλείονται κάποιοι από την δημοκρατία, ακόμα και αν υπάρχουν λογικά (ή λογικοφανή) επιχειρήματα για να το στηρίξουν… :wink:

Kαταρχήν θα συμφωνήσω μαζί σου. Υπάρχουν πολλά παραδείγματα μελών του ΣΥΡΙΖΑ που δεν είναι και τόσο αθώες περιστερές.

Σε δεύτερη σκέψη, το σχόλιο σου με έκανε να αναρωτηθώ.
ΠΑΣΟΚ, ΝΔ τα ίδια σκ@τά. Τόσα χρόνια τους μάθαμε
ΣΥΡΙΖΑ…χμ…έτσι και έτσι (για μένα βέβαια)…αμφισβητούμενο σε γενικές γραμμές, δεν πείθει ακόμα.
ΚΚΕ…Κου Κου τί? Πάμε παρακάτω…
ΛΑΟΣ…no thanx.

Με λύπη μου διαπιστώνω ότι ο Έλληνας πολίτης στις επόμενες εκλογές θα βρεθεί (ξανά) μπροστά σε ένα αδιέξοδο.

ΠΑΣΟΚ, ΝΔ τα ίδια σκ@τά. Μόνη διαφορά στο χρώμα. Και στο ότι ο Γιωργάκης είναι 9 φορές ανίκανος, ενώ ο χοντρός “μόνο” 7. (αυτό του το αναγνωρίζω…:p)

ΣΥΡΙΖΑ…για μένα? Επικίνδυνο.

ΚΚΕ… Η γλώσσα της Παπαρήγα, εδώ και 20 χρόνια (που τη θυμάμαι) είναι πιο ξύλινη κι απ’τις δημιουργίες του γερο-Τζεπέτο.

ΛΑΟΣ… ψηφίστε το άφοβα. Ενα τανκ ψάχνει πάρκινγκ στη γειτονιά σας.[-X

Η σημερινή πολιτική κατάσταση μου θυμίζει το εξής.

Ένας φαντάρος που βγαίνει με έξοδο από τη μονάδα του μετά από 35-40 μέρες φουλ εμπλοκή, σκοπιά και αγγαρεια, και πάει στην κοντινότερη πόλη να γ@*ήσει. Σε όλους τους “οίκους” όμως της περιοχής έχει 45άρες σάπιες πατσόλες, αλλά αυτός πρέπει να ρίξει τα φλόκια επειγόντως γιατί τον έχει ρέψει.

Τουλάχιστο βέβαια ο φαντάρος της ιστοριούλας μπορεί να μετράει μέρες μέχρι τη “λύτρωση”/απόλυση. εμείς όχι…

Εγώ πάλι γιατί νομίζω πως μέχρι και ο Πάτρικ ο Αστερίας θα είχε καλύτερη πρωθυπουργία από τον Καραμανλή; Τόσα σκάνδαλα μαζεμένα, δε βρίσκεις ούτε στα φύλλα της Esspresso για όλη τη δεκαετία

δεν έχεις δει ακόμα το Γιωργάκη “ηγέτη” γι αυτό…:wink:
(μπρρρ… σκιάχτηκα!)

δεν έχω και καμιά ιδιαίτερη κάψα να τον δω, αλλά ειλικρινά δε μπορώ να φανταστώ πως μπορεί κάποιος να τα πάει χειρότερα. Ό,τι κακό μπορείς να σκεφτείς, συνέβη επί πρωθυπουργίας του και όχι μόνο δε βγήκε στο προσκήνιο, αλλά έκανε και πλάτες.

Δεν ξέρω αν ο Γιωργάκης είναι μηδέν ή πέντε ή δέκα, ξέρω πως για μένα ο Κωστάκης πήρε ένα ολοστρόγγυλο μηδέν.

Συμφωνώ τόσο με Sepsis και Βleeding για το αδιέξοδο που θα αντιμετώπιζε ένας ψηφοφόρος αν πηγαίναμε άυριο στις κάλπες με τα δύο παραδοσικά κόμματα εξουσίας να έχουν τις τωρινές τους ηγεσίες, όσο και με Κάρβου για τον Καραμανλή που μάλλον είναι ο πιό ανίκανος πρωθυπουργός της μεταπολίτευσης.

Τεσπα, μάλλον ξεφεύγουμε από το θέμα του θρεντ που είναι τα επεισόδια και θα είχε περισσότερο νόημα να τα συζητάμε αυτά στο “Πολιτικές εξελίξεις” ή σε όποιο θρεντ ανοίξει για “Εκλογές 2009” μόλις αυτές προκηρυχθούν… :wink:

Επειδη βλεπω οτι και αλλος κοσμος ειναι προβληματισμενος σαν εμενα, να παραθεσω κατι που ειχα γραψει πριν απο κανα μηνα

Μιλατε καποιοι πολυ σωστα εδω μεσα για reset της κοινωνιας και της πολιτικης ζωης… Μαζι σας και εγω, no problem. Αλλα υπαρχει καποιος ρε παιδια να “πατησει” αυτο το reset? Περα απο τα εκατομμυρια ΑΠΛΩΝ ΠΟΛΙΤΩΝ που πρεπει να κατεβουν στους δρομους, θα πρεπει να υπαρξει και μια πολιτικη δυναμη που θα γινει φορεας νεων ιδεων, σωστα? Αυτο δυστυχως δεν βλεπω εγω στον οριζοντα… Εναν ανθρωπο, μια πολιτικη παραταξη (γιατι χρειαζεται μια πολιτικη παραταξη να μετουσιωσει την αλλαγη) που θα σηκωσει στα χερια της την ΑΛΗΘΙΝΗ κοινωνικη κατακραυγη.

Κατηγορουμε τον κοσμο και τους εαυτους μας οτι συντηρουμε τον δικομματισμο και οτι αυτος συντηρει εμας (ειναι αμφιδρομη η σχεση). Εχουμε δει ομως κατι εναλλακτικο να ξεπροβαλει ολα αυτα τα χρονια? Οταν περισυ εγω μεχρι 1’ λεπτο πριν ψηφισω ημουν αναποφασιστος και τελικα ψηφισα τους Πρασινους Οικολογους, φταιω απαραιτητα εγω? (φταιω αλλα οχι μονο εγω)

Κακα τα ψεματα παιδια δεν υπαρχει κατι να ψηφισεις για να φερεις την αλλαγη… παρτε τους εναν-εναν

ΝΔ/ΠΑΣΟΚ: Ιδιο πραγμα ακριβως, το ΠΑΣΟΚ πιο λαικιστικο προφιλ, κομματα του βολεματος, της μιζας, της γενικης συντηρητικοτητας. Απ’οτι εχω διαβασει, το ΠΑΣΟΚ κατι καλο εκανε το 81-85 σε κοινωνικη αποψη, μακαρι να ζουσα να μπορουσα να κρινω καλυτερα. Η ΝΔ παλι εδειξε ενα πιο φιλελευθερο προσωπο βαζοντας την Ελλαδα στην ΕΕ, αλλα οποτε ξαναβγηκε (1990. 2004-) εσπειρε την Κ Α Τ Α Σ Τ Ρ Ο Φ Η… Οι νυν αρχηγοι τους απλα για γελια…

ΚΚΕ: Δεν θα ασχοληθω ιδιαιτερα με ενα ΣΤΑΛΙΝΙΚΟ κομμα… μια ζωη το ιδιο ποσοστο θα παιρνει. Φορεας αλλαγης? Θα αστειευεστε ΧΑΧΑΧΑ . Οι φιλοι του κομματος εχουν ξεχασει με ιδιαιτερη ευκολια το πως σε συνεργασια με τον τοτε Συνασπισμο μολις μυρισε την “καρεκλα” συνεργαστηκε με την Δεξια

ΣΥΡΙΖΑ: Περιεργη περιπτωση… μερικες (ανεφικτες) καλες ιδεες περι κοινωνιας, γκελ στην νεολαια αλλα μεχρι εκει. Εβαλαν και τον μορφονιο τον Τσιπρα για να τσιμπησουν κανα σταυρο παραπανω, ενω κουμαντο κανει και θα κανει ο Αλαβανος ουσιαστικα. Ωρες - ωρες νοιαζονται πιο πολυ για το δικιο των μεταναστων (μπραβο τους) παρα για των Ελληνων ομως. Θα παιξουν ρολο στις επομενες εκλογες ετσι οπως εχουν ερθει τα πραγματα. Ο Τσιπρας οταν μιλαει, εγω ξεκαρδιζομαι παντως… απιστευτη μπουρδολογια και λαικισμος ενω φαινεται μορφωμενο παιδι… Δεν θα ηθελα να ξερω πως θα εκαναν την Ελλαδα αυτοι…

ΛΑΟΣ: Το δεξιο Alter Ego του λαικισμου του ΣΥΡΙΖΑ και το δεκανικι της ΝΔ στις επομενες εκλογες. Ακομη και αν δεχθουμε την φυση του, δεν μπορουμε να δεχθουμε το ποσο μα ποσο γελοια στελεχη εχει…

Αδιεξοδο για τον ψηφοφορο λοιπον… πως να τον κατηγορησεις μετα πως ψηφιζει αυτους που τον βολεψαν (ΝΔ/ΠΑΣΟΚ)? Αυριο να γινουν εκλογες δεν εχω κατι να ψηφισω και θα βγει το ΠΑΣΟΚ… αλλαξε ο Μανωλιος…


Αντίθετα με τρομάζει και δεν βλέπω καμμία πρόοδο στο να αναρωτιέται ο αρχηγός ενός κόμματος σε τηλεοπτική συνέντευξη αν ο Keynes -ως φυσικό πρόσωπο- είναι ακόμα στην ζωή

:!::!::!::lol:#-o

ωραιο βιντεακι…

το βαζω κυριως γιαυτους που (κανουν πως) δε τα ξερουν

φασιστακια με τις πλατες των ΜΑΤ πετροβολουν αναρχικους και αργοτερα στις επιδρομες των ΜΑΤ ακολουθουν απο πισω με τις πετρουλες τους. Προφανως αυτη η συνεργασια ΜΑΤ - φασιστων πραγματοποιειται με την ενοχη/αποδοχη του αξιωματικου που βρισκεται εκει. Ειναι απλο, οσο η βια ειναι με το μερος μας μη φοβαστε συλληψεις, οσο η βια ειναι εναντιον μας θα σας τσακισουμε. Αυτη η ειναι η ελληνικη αστυνομια μαγκες κ αυτος ο ρολος της. Ξεκαθαρα.

http://troktiko.blogspot.com/2009/01/video_600.html

ΟΙ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΙ ΘΑ ΠΟΥΜΕ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΛΕΞΗ?

Οι χιλιάδες διαδηλωτές-τριες που πλημμύρισαν τους δρόμους πανελλαδικά την Παρασκευή 09/01 απέδειξαν ότι η φωτιά του Δεκέμβρη δεν σβήνει, ούτε από σφαίρες και βιτριόλι ενάντια σε αγωνιστές-τριες ούτε από την ιδεολογική τρομοκρατία που εξαπολύθηκε τις τελευταίες μέρες από την πλειοψηφία των ΜΜΕ. Γι? αυτό η μόνη απάντηση του κράτους απέναντι στη νεολαία και τους εργαζόμενους ήταν γι? άλλη μια φορά η ωμή καταστολή. Τα ΜΑΤ, έχοντας λυμένα τα χέρια τους από τις διαταγές των αφεντικών τους και την παρότρυνση των ΜΜΕ για μηδενική ανοχή, φιλοδώρησαν με χημικά, ξυλοδαρμούς και συλλήψεις όποιον βρέθηκε απλώς στον δρόμο τους.

Όταν η κρατική καταστολή στρέφεται (όπως στις 09/01) ενάντια ακόμα και σε εργαζόμενους δημοσιογράφους, οπερατέρ, φωτορεπόρτερ, δικηγόρους, που στέκονται στον δρόμο χωρίς να παίρνουν το μέρος των δολοφόνων, γίνεται ακόμα πιο ξεκάθαρο ότι από τα εξεγερσιακά γεγονότα του τελευταίου διαστήματος έχει τεθεί ένα ζήτημα αξιοπρέπειας στον καθένα και στην καθεμία από εμάς που η επιβίωσή του/της εξαρτάται από τον μισθό. Έτσι και κάποιοι/ες που εργαζόμαστε στον χώρο των ΜΜΕ παίρνουμε θέση στο πλάι των αγωνιζόμενων. Τόσο με την άμεση συμμετοχή μας στον αγώνα ως εργαζομένων, όσο και με τη μάχη που δίνουμε στους εργασιακούς μας χώρους για να μην περάσει η άποψη της εργοδοσίας των ΜΜΕ γύρω από τα γεγονότα, με πιο χαρακτηριστικό παράδειγμα την απόλυση του φωτορεπόρτερ Κώστα Τσιρώνη από την εφημερίδα «Ελεύθερος Τύπος» επειδή φωτογράφησε τους μπάτσους να σηκώνουν τα όπλα μια μέρα μετά τη δολοφονία του 15χρονου Αλέξανδρου Γρηγορόπουλου.

Δεν έχουμε καμία αυταπάτη ότι τα ΜΜΕ ως ιδεολογικός μηχανισμός του κράτους θα κάνουν ό,τι μπορούν για να γυρίσει ο κόσμος στα σπίτια του, το ξέρουμε άλλωστε καλύτερα γιατί δουλεύουμε σε αυτά. Όπως γνωρίζουμε επίσης ότι, για να παίρνει θέση ο κάθε Πρετεντέρης, ο κάθε Τράγκας, ο κάθε μεγαλοδημοσιογράφος υπέρ της κατάργησης του ασύλου και του διαχωρισμού των αγωνιζόμενων σε «κουκουλοφόρους» και «ειρηνικούς» διαδηλωτές, έχουν ανάγκη την καθημερινή σιωπή όλων μας.
Η θέση μας μαζί με τους εξεγερμένους προκύπτει και από την καθημερινή εκμετάλλευση που βιώνουμε στους χώρους εργασίας. Στη βιομηχανία των ΜΜΕ περισσεύουν όπως παντού οι ελαστικές/επισφαλείς εργασιακές σχέσεις, η άμισθη/ανασφάλιστη εργασία, η δουλειά με το κομμάτι, οι υπερωρίες και η εργοδοτική αυθαιρεσία. Το τελευταίο διάστημα, με πρόσχημα την οικονομική κρίση, έχουν επίσης ενταθεί οι απολύσεις και η τρομοκρατία της απόλυσης.

Όπως όλοι οι εργαζόμενοι, βιώνουμε κι εμείς το ξεπούλημα και την κοροϊδία των συνδικαλοπατέρων. Η ΕΣΗΕΑ ως θεσμός στρέφεται ενάντια στους αγώνες των εργαζόμενων, είτε αφορούν στην αντίσταση απέναντι στην εργοδοσία, είτε στην επιτακτική ανάγκη για ξεπέρασμα των εσωτερικών διαχωρισμών και του κλαδικού κατακερματισμού, προκειμένου να δημιουργηθεί ένα ενιαίο συνδικάτο τύπου. Η συντεχνία αυτή, λειτουργώντας άλλωστε ως εργοδοτικό σωματείο, αποτελεί το βασικό στήριγμα των αφεντικών στην προσπάθειά τους να μας διαχωρίσουν από την υπόλοιπη εργατική τάξη, με τελευταίο παράδειγμα τη μη συμμετοχή της στη γενική απεργία της Τετάρτης 10/12.

Για όλους αυτούς τους λόγους, μια πρωτοβουλία έμμισθων, μπλοκάκηδων, άνεργων, «μαύρων», άμισθων και φοιτητών στον χώρο των ΜΜΕ αποφασίσαμε να καταλάβουμε το κτίριο της ΕΣΗΕΑ για να βάλουμε μπροστά όλα αυτά που μας ενώνουν με την αγωνιζόμενη κοινωνία:
-Την αντιπληροφόρηση, σε αντίθεση με την ιδεολογική προπαγάνδα των αφεντικών μας στα ΜΜΕ
-Την άμεση δράση όλων των εργαζομένων στα ΜΜΕ, αυτοοργανωμένα, αμεσοδημοκρατικά και από τα κάτω, απέναντι στην επίθεση που δεχόμαστε.

  • ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗ ΣΤΗΝ ΑΓΩΝΙΣΤΡΙΑ ΕΡΓΑΤΡΙΑ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ ΚΟΥΝΕΒΑ
  • ΑΜΕΣΗ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΗ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΣΥΛΛΗΦΘΕΝΤΩΝ ΤΗΣ ΕΞΕΓΕΡΣΗΣ
  • ΔΕΝ ΘΑ ΦΟΒΟΜΑΣΤΕ ΤΙΣ ΑΠΟΛΥΣΕΙΣ, ΤΑ ΑΦΕΝΤΙΚΑ ΘΑ ΦΟΒΟΥΝΤΑΙ ΤΙΣ ΑΓΡΙΕΣ ΑΠΕΡΓΙΕΣ

Κάλεσμα ΟΛΩΝ των εργαζομένων στα ΜΜΕ στην κατειλημμένη ΕΣΗΕΑ

ΚΑΤΑΛΗΨΗ ΕΣΗΕΑ

Πραγματικά… Η κατάληψη αυτή συνδιάστηκε από “Πρωτοφανή επεισόδια στο κέντρο της Αθήνας”… Οπότε ταιριάζει εδώ… Και όχι ξεχωριστό θέμα όπως το είχα βάλει εγώ ο χαζός…

Α οκ, γιατί προς στιγμήν νόμιζα ότι είχε γίνει κατάληψη στην ΕΣΗΕΑ.

Ωραίος, μόλις μπήκα για να ποστάρω το ίδιο βίντεο. Για όσους δεν είναι Θεσσαλονικείς να πω προς τα εκεί που δείχνει η “κάμερα”, στο βάθος είναι το πανεπιστήμιο. (ήμουν εκεί κιόλας εκείνη τη μέρα για περιφρούρηση, χουχου, μας πέταξαν και ένα δακρυγόνο σε κλειστό χώρο :stuck_out_tongue: ) Must see για όσους (κάνουν ότι) δεν ξέρουν και θέλουν να δουν τι εστί Χρυσή Αυγή, φασίστες, παρακράτος αλλά και αστυνομία…

σχετικά με το βίντεο του isis.

είναι πάνω από 5 τα βίντεο/σετ φωτογραφιών που αποδεικνύουν αυτό που λές.
Κι έχουν προβληθεί και από τα κανάλια κιόλας.
καμία απολύτως απάντηση από την πλευρά της αστυνομίας. επιδεικτική άγνοια.

δυστυχώς βλέπω το θέμα να πνίγεται, όπως με τις κασέτες της “παράγκας” του Τριανταφυλλόπουλου, με ένα τυπικό “ε νταξει αυτά ξέρουμε πως συμβαίνουν. τίποτα νέο?” και να μένει εκεί…[-X

Πιστευεις οτι σε αυτη την χωρα θα βγει ποτε η αστυνομια και θα παραδεχτει δημοσια για συνεργασια με παρακρατικους φασιστες η ασφαλιτες που τα σπανε? Απο τη στιγμη που ειδικα ο κοσμος τα βλεπει και ακριβως λεει σιγα τι εγινε, το σπιτακι μου κ το αμαξακι μου να εχω εγω και ολα τα αλλα ας πανε στο διαολο…
Εδω το θεμα αυτο πηγε στη Βουλη (απο τον Συριζα νομιζω) και τι εγινε??? τπτ… Οπως και ολα τα αλλα σκανδαλα μικρα η μεγαλα κουκουλωθηκε… Ενας εισαγγελεας δεν υπαρχει να βρεθει και να ζητησει εξηγησεις για αυτα που δειχνουν τοσα βιντεο? Αλλα απο την αλλη τι να περιμενεις απο την ελληνικη δικαιοσυνη.

Isis, μου δίνεις πάτημα και θα ήθελα να θίξω το θέμα του πολιτικού ασύλου.

Κάθονται και φωνάζουν οι πολιτικοί μας για την κατάργηση/άρση του φοιτητικού ασύλου αλλά να δω πότε θα γίνει κάτι για το πολιτικό άσυλο. Ο κόσμος είναι τόσο χαζός που όταν κάποιοι ‘ξένοι’ παράγοντες καπηλεύονται το φοιτητικό άσυλο εξαγριώνεται, ενώ όται οι ίδιοι οι πολιτικοί που ψηφίζουν καπηλεύονται το πολιτικό τους άσυλο το θεωρούν…φυσιολογικό.

Αυτή ακριβώς η σιωπή είναι που τους κάνει ακόμα πιο ένοχους.
Ούτε καν ένα τυπικό “διεξάγεται έρευνα”* όπως συνηθίζεται…

* όταν η αστυνομία λέει πως διεξάγεται έρευνα, εννοεί πως είναι 4-5 μαζεμένοι σε ένα γραφείο και εξετάζουν εξονυχιστικά το κουπόνι του Στοιχήματος για να βρουν 3-4 άχαστα στανταράκια για να ρεφάρουν τον προχθεσινό κουβά που τους έριξε το διπλό της Μπενφίκα.:stuck_out_tongue:

H έρευνα, ακολουθεί τα πρότυπα της έρευνας για υποκλοπές, Siemens, απαγωγές Πακιστανών, τηλεφωνικά κέντρα, κλπ… Που το περίεργο? :stuck_out_tongue:

Καρβού είσαι εγκάθετος, προβοκάτορας και εχθρός του Έθνους!

Ο αστυνόμος που έχει αναλάβει τις έρευνες αύριο μπορεί να έχει καινούργια LG plasma με την “έρευνά” του και συ λασπολογείς… :p:p:p:p