Πρωτοφανή επεισόδια στο κέντρο της Αθήνας

το θεμα ειναι να γινει ερευνα και να εισαι ο ερευνητης. Δεν βγαινεις ποτε χαμενος. Τεσσερις απο την εξεταστικη για το Βατοπαιδι, ξερεις ποια λεω μωρε αυτη την επιτροπη που βρηκε τους ενοχους, υπουργοποιηθηκαν για τις υψηλοτατες υπηρεσιες τους στο βωμο της … συγκαλυψης.:lol:

Nope, νομικά δεν μπορεί να σου απαγγείλει κάποιος κατηγορία επειδή έχεις μάσκα. Απλώς θα φας φάπες κλπ., αλλά νομικά δεν μπορεί να σου κάνει τίποτα. Το λέει και στο indy κάπου, αν λέει το αντίθετο είναι παραπληροφόρηση.

Σε πάνε μέσα για αντίσταση κατά της αρχής. Αλλά στο κατηγορητήριο δε θα πούνε για τη μάσκα, θα βρούνε κάτι άλλο.

Αυτό που λέει ο φρηντομ ισχύει. Θεωρείται παθητική αντίσταση κατά της αρχής. Και τα ίδια ισχύουν και για τη χειρουργική μάσκα ακόμα. Ασχετα αν δεν κάνει και τπτ, τη φοράς δεν τη φοράς το ίδιο είναι. Το πιο καλό είναι maalox στη μούρη, μαντήλι στη μύτη και γυαλάκια θαλάσσης που (έκπληξη) κι αυτά αντίσταση κατά της αρχής θεωρούνται. Ασε που θα είναι και σα μαλάκας αυτός που θα τα φοράει όλα αυτά :stuck_out_tongue:

Ρε μαν, εντάξει τώρα, το ότι το γράφεις έτσι δε σημαίνει κάτι, στήριξέ το κάπου, στην wikipedia και στο indymedia 1 2 (κλικ για λινκ) άλλα λένε… Για την ακρίβεια στο indymedia υπάρχουν πολλοί που λένε ότι είναι, ένας-δυο που λένε ότι δεν είναι και κάποιοι λένε είναι-δεν είναι το ίδιο κάνει, αφού ούτως ή άλλως θα σου φορτώσουν κατηγορίες.

Τέσπα, το θέμα είναι οτι άμα σε δούνε με μάσκα, ή μετά το τέλος της πορείας με μαλοξ στο πρόσωπο την έβαψες, οπότε καλό είναι να προσέχουμε:p

Lol, το ξέρω ότι ακούγεται λίγο παράταιρο, μιας και δεν έχω link ή τίποτα τέτοιο, απλώς γνωρίζω εμπειρικά από διάφορα άτομα ότι ΔΕ θεωρείται παθητική αντίσταση κατά της αρχής. Είναι urban legend, πώς το λένε. Δε σου απαγγέλουν κατηγορία επειδή έχεις μάσκα. Anyway, όπως λέει και ο freedom, απλώς προσοχή θέλει, εγώ απλώς ήθελα να σημειώσω να μην πανικοβαλλόμαστε κ τόσο…

Καλά εννοείται, απλά θέλω να σχολιάσω το παρανοϊκό μέρος του τυπικού της υπόθεσης, όχι ότι θα μπεις και μέσα αν σε πιάσουν με μάσκα :stuck_out_tongue:

παιδια, ισχυει οτι ο Συριζα προτεινε συσταση επιτροπης για την αστυνομια απ ολα τα κομματα ?

Απαγγείλανε στον κολλητό μου.

κατι που διαβασα στο troktiko και με εκφραζει ΑΠΟΛΥΤΑ… απλα το κειμενο επικεντρωνεται στην αριστερα, αλλα εγω τους βαζω ολους στο ιδιο σακι. Επισης εχω ενσταση για το σημειο που λεει “απλους ανθρωπους”. Μαλλον “απλους πολιτες” εννοουσε

"Αυτό που συμβαίνει είναι φοβερό! Θέλω να βγω να φωνάξω κι εγώ κατά του πολέμου στη Γάζα. Αλλά, σκέφτομαι, που να πάω με τους κουκουλοφόρους και τις μολότοφ που θα πέσουν πάλι; Τους βαρέθηκα! Δεν γίνεται να διοργανωθεί ένα αντιπολεμικό για τους απλούς ανθρώπους; Γιατί πρέπει να το οργανώνουν οι γνωστές παρατάξεις, τα ίδια και τα ίδια κόμματα, φόρουμ ή όπως αποκαλείται ο καθένας; Άνθρωποι που… ρίχνουν μολότοφ, μου κλείνουν τους δρόμους και μου σπάνε το μαγαζί για το καλό μου!!! Αριστερό φασισμό πρώτη φορά βλέπω…

Θέλω να φωνάξω ειρηνικά για το λαό της Παλαιστίνης και να μη βγει καμία Παπαρήγα και να με αποκαλέσει “λαϊκό κίνημα” και κανένας Αλαβάνος και να με αποκαλέσει “λαϊκή οργή”.

Μπορώ σας παρακαλώ;"

αμα δεν θελει ανθρωπωους που του κλεινουν τον δρομο και του σπανε το μαγαζι να διωξει τα ματ , τους ασφαλιτες και τους χρυσαυγιτες

και ποιος θα τις διοργανωσει αν οχι οι απλοι ανθρωποι? δηλαδη τι περιμενει αυτος που το εγραψε? να μαζευτουν πρωτα καμια 5 χιλιαδες απλοι πολιτες και μετα να τον φωναξουν? και γω δεν ανηκω σε κανεναν χωρο, ουτε αριστερο θεωρω τον εαυτο μου αλλα κατεβηκα σε κανα δυο πορειες και ας φωναζαν συνθηματα με τα οποια μπορει και να μην συμφωνουσα απολυτα. αυτα ειναι δικαιολογιες του κωλου. κατεβαινεις και οτι γινει εγινε και αν δεν γινει τιποτα ε εκανες οτι μπορουσες. αυτοι οι απλοι πολιτες που ηταν στις πορειες του Δεκεμβρη? ανεξαρτητος κοσμος κατεβηκε (που δεν ανηκει σε παραταξεις), γιατι δεν ηταν περισσοτεροι?
Ισως τα οργανωνουν οι γνωστες παραταξεις γιατι δεν ενδιαφερεται κανενας αλλος? ξερω γω?

Και επισης ποιος ειπε οτι σε μια πορεια που την διοργανωνουν οι γνωστες παραταξεις πετανε μολοτφ και κανουν επεισοδεια? εχετε σκεφτει οτι αυτη η ταυτιση μπορει να προσβαλει καποιους ανθρωπους? Δηλαδη αριστερος η ανηκω σε αριστερη παραταξη = πεταω μολοτοφ και σπαω μαγαζια. Μηπως αυτος που το γραψε να βαλει τις μολοτφ στον κωλο του?

15 Φλεβαρη 2003. Ξεκινα ο πολεμος στο Ιρακ, που εδω και λιγες μερες αναμενοταν. Σε ολες τις μεγαλες πολεις του κοσμου βγαινει απλος κοσμος να διαδηλωσει εναντια στην εισβολη στο Ιρακ. Αθηνα, λαοθαλασσα. Σιγουρα εκεινη την μερα βγηκε ανω των 100.000 κοσμος. Γυρω στις 12-1 το μεσημερι ειμαι εξω απο την αμερικανικη πρεσβεια. Εκεινη τη στιγμη περνανε απο το χωρο δημοτικα σχολεια με τους δασκαλους. Κ βλεπω το πιο αποτροπιαστικο πραγμα στη ζωη μου. Φευγουν δακρυγονα μεσα στα παιδακια. Χαμος. Οι ενηλικες βγαινουμε μπροστα να σταματησουμε τα ΓΟΥΡΟΥΝΙΑ. Δεν προκειται να το ξεχασω ποτε.
Ως ανταπαντηση στο κοουτ που εκανες.

Εκεί ήμουρα Isis, γυμνασιόπαιδο τότε. Πρώτη φορά που είχα επαφή με διαδηλώσεις/καταστολή/ΜΑΤ.

Εγώ δηλαδή που βρέθηκα σε μια πορεία σε μπλοκ της ΔΕΥΑΘ (ύδρευση θεσσαλονίκης) να νοιώσω καπελωμένος; :stuck_out_tongue:

Ακριβώς…

@Ιsis

Ειχα παει και εγω σε αυτην, καθως και σε μια απο τις πανεκπαιδευτικες (εκεινη που ειχε γινει το σκηνικο με τον Αγνωστο Στρατιωτη αν δεν κανω λαθος). Η πρωτη οντως ηταν ωραια πορεια, ασχετα αν η πλειονοτητα των μαθητων, ειχε κατεβει για να χασει μαθημα… Ημουν και εγω μαθητης 3ης λυκειου τοτε και θυμαμαι το attitude με το οποιο κατεβαιναν στην πορεια πολλοι συμμαθητες/τριες…

Στην 2η ξενερωσα… ξενερωσα απο τους κουκουλοφορους που βρηκαν ευκαιρια (ΟΚ παιδια δεν ειναι ΟΛΟΙ οι κουκουλοφοροι ασφαλιτες, αδυνατω να το πιστεψω αυτο), ξενερωσα απο τα ΜΑΤ που αριχσαν να κυνηγανε και εμας και να πετανε δακρυγονα εκει στην πλατεια Συνταγματος, ξενερωσα με το οτι ουσιαστικα δεν εκανα πορεια για τα δικαιωματα μου, αλλα για καποιες πολιτικες δυναμεις, που για αυτους ημουν δεκανικι στην προκειμενη περιπτωση…

τα ΜΑΤ δλδ καταφεραν να σε τρομοκρατησουν και να μην ξανακατεβεις να φωναξεις γι αυτο που πιστευεις ??? αν ηταν ετσι τωρα θα μασταν ολοι σπιτια μας και θα χαμε χουντα

Απο ολα αυτα που ειπα εσυ κολλησες στο “ΜΑΤ”… ναι φοβηθηκα απο τα ΜΑΤ, αλλα δεν ηταν ο μονος ο λογος αν διαβασες. Τωρα αν εσυ μπηκες στην ψυχολογια μου και υπεθεσες πως τα ΜΑΤ με απωθησαν απο το να ξαναπαω σε πορεια, εισαι λαθος φιλε μου:)

οχι , απλα ειδα και αυτο…