Πρωτοφανή επεισόδια στο κέντρο της Αθήνας

Δεν υπαρχουν απλοι πολιτες αγαπητε συμφορουμιτη…οσο κι αν το επιθυμεις. Υπαρχουν απλοι εργατες, ιδιωτικοι/δημοσιοι υπαλληλοι, αυτοαπασχολουμενοι, αγροτες, επαγγελματοβιοτεχνες/εμποροι, ανεργοι, αγροτες, φοιτητες, μαθητες,λουμπεν, κ.ο.κ. Αλλο πως θες να τους βλεπεις εσυ απο την απολιτικ σκοπια σου. Επειδη δε σ’ αρεσει ο ορος λαικο κινημα (προφανως γιατι δε σε εξυπηρετει), δε σημαινει οτι δεν υφισταται.
Φιλικη συμβουλη: μην κανουμε τις επιθυμιες μας αντικειμενικη πραγματικοτητα.

Βασικα αν μιλαει για το τελευταιο αντιπολεμικο…Δεν εγινε και τιποτα…Ουτε κουκουλοφοροι ουτε τιποτα…Οι πολιτες ως πολιτες πως ακριβως θα καλεσουν?Απλα δεν γινεται αυτο…Αυτο που κανεις ειναι οτι ενημερωνεσαι και βγαινεις απο μονος σου και μπαινεις σε καποιο μπλοκ.Αν δεν θελεις κομματικο μπαινεις σε φοιτητικο.Α ξεχασα και κει υπαρχουν παραταξεις.Δικαιολογια το βρισκω σορυ.

Λογικό είναι να φοβάσαι τα ΜΑΤ, προς θεού δλδ.

Αλλά συνήθως στη πλειοψηφία των περιπτώσεων τα επεισόδια ξεκινάνε απο τα ΜΑΤ. Όταν πετάξουν αναίτια δακρυγόνο, και πέτρες θα πεταχτούν, και μολότωφ ίσως.

Αλλά όταν μαζί με καμιά 20αριά άτομα μας κυνηγούσαν τα ΜΑΤ στην Αμαλίας, και το μπλοκ του ΠΑΜΕ μας άφησε απ’ έξω στολίζοντας μας με κοσμιτικά επίθετα, μπλοκ Α/Α μας άνοιξε για να μπούμε.

Τυχεροί ήσασταν που δεν πήγατε να μπείτε σε μπλοκ της ΚΝΕ να φάτε και ξύλο…

Eτσι για την ιστορια, εχεις προσωπικη εμπειρια? Αν δε βαριεσαι, μοιρασου τη μαζι μας.:wink:

Μεσα σε ενα κοκτέιλ από δακρυγόνα και πεππερ σπρευ δεν έβλεπες ούτε τη μύτη σου, οπότε πράγματι ευτυχώς να λες.

Δε πειράζει, μια ζωή σπάγανε πορείες, παραδίδαν διαδηλωτές στην αστυνομία, τους μάθαμε πια:P

Εδιτ: Στα ΚΝΑΤ αναφέρεται προφανώς.

Παιδια προς αποφυγη παρεξηγησεων, δεν ειμαι κατα των πορειων, ισα-ισα ειναι και συνταγματικο δικαιωμα οπως και οι απεργιες (οι καταληψεις δεν ξερω αν ειναι). Το αν δεν πηγαινω πλεον ειναι καθαρα προσωπικο δικαιωμα το οποιο ισως και να αλλαξει καποια στιγμη και δεν κατακρινω οσους πανε και πολυ περισσοτερο αυτους που πανε με ειρηνικες διαθεσεις (πλειοψηφια).

Όχι, εγώ δεν έχω φάει ξύλο. Το έχω δει όμως μπροστά στα μάτια μου. Στο συλλαλητήριο που έγινε στην Θεσσαλονίκη τον περασμένο Σεπτέμβριο με αφορμή την παρουσία του Καραμαμανλή στην ΔΕΘ, είδα ανθρώπους που τους κυνηγάγαν τα ΜΑΤ να προσπαθούν να μπουν σε μπλοκ της ΚΝΕ και να σηκώνουν μερικοί από αυτούς τις σημαίες τους και να τους διώχνουν χτυπώντας τους…

κλασικοί μλκες κνίτες

Ωραια. Και δεν εχω λογο να αμφιβαλλω οτι αυτο που περιγραφεις ειναι αληθες. Εχεις επιγνωση οτι με τον ιδιο τροπο που περιγραφεις σε αντιστοιχο σκηνικο αλλα οχι σε πορεια, σε σχολη (φιλοσοφικη αθηνας συγκεκριμενα), δυναμεις της ΚΝΕ εχου μπει μπροστα για να προστατευσουν φοιτητες (δε με νοιαζει ακριβως σε πια συλλογικοτητα ειναι) απο φασιστες?

Παιδιά, ας μη το γενικεύουμε όμως, απλά αναφέραμε 1-2 περιστατικά, δε χρειάζονται χαρακτηρισμοί.

Δυστυχως αυτο ειναι μια πραγματικοτητα. Σε πορειες εχει παρατηρηθει και το εχω βιωσει κ γω, σε περιπτωσεις επεισοδιων τα μπλοκ του ΚΚΕ/ΠΑΜΕ να μην επιτρεπουν κυνηγημενους απο τις δυναμεις ασφαλειας να βρουν ασυλο μεσα στα μπλοκ τους. Με συνηθισμενη καταληξη τα ατομα αυτα να συλλλαμωανονται στην καλυτερη η να προπηλακιζονται αγριως απο τα ΜΑΤ στη χειροτερη. Επαναλαμβανω δυστυχως το εχω βιωσει κ γω. Ευτυχως απεφυγα και τη συλληψη και το ξυλο. Θεωρω απαραδεκτο σε μια διαδηλωση, οπου ανεξαρτητα πολιτικων διαφορων μεταξυ των κομματων/οργανωσεων, οπου το συνολο των διαδηλωτων εκφραζει ενα η περισσοτερα κοινα αιτηματα, να δεχεται τετοια αντιμετωπιση απο τα μπλοκ του ΚΚΕ. Οποια πολιτικη διαφορα και να εχεις πχ με τον ΣΥΡΙΖΑ, ειναι λυπηρο να μην τους επιτρεπεις να μπουν στα μπλοκ σου σε καταστασεις καταστολης και ουσιαστικα να τους “δινεις” στα ΜΑΤ. Δεχομαι την αυστηρη περιφρουρηση και το συντονισμο, αλλα οταν ενας συνδιαδηλωτης σου βρισκεται αναμεσα στα δοντια των ΜΑΤ και το μπλοκ του ΚΚΕ δεν τον αφηνεις να τον φανε ζωντανο.

Εδω θα ηθελα ο φιλος Γρακχος να μας αιτιολογησει γιατι η συγκεκριμενη σταση. Πραγματικα θα ηθελα να μαθω.

Σωστα… Το οτι η ΚΝΕ εχει κανει και τις μαλακιες την το ξερουμε… Ομως εχει προσφερει και παρα πολυ στον χωρο της Αριστερας (ισως κ χωρις να το θελει)…
Οταν ειμουν κ εγω γυμνασιο-αρχες λυκειου δεν συμπαθουσα καθολου τους Αντιεξουσιαστες εξαιτιας του γεγονοτος στον αγνωστο στρατιωτη γιατι παρολο που ειχαμε κατεβει παρα πολλοι μαθητες στην πορεια ολες οι ειδησεις δειχναν το περιστατικο… Δυστυχως δεν ηξερα τοτε και ουτε μπορουσα να καταλαβω οτι αυτα ειναι απο ασφαλιτες κ χρυσαυγιτες…

Ούτε εγώ αμφισβητώ αυτό που λες. Ωστόσο είναι γεγονός πως στις πορείες η ΚΝΕ τα έχει λίγο μπερδεμένα τα πράγματα. Εγώ και εσύ για παράδειγμα ίσως να έχουμε 1.000.000 ιδεολογικές διαφορές. Προφανώς όμως αν βρεθούμε μαζί σε μία πορεία έχουμε κάποιο κοινό. Στην πορεία είσαι σύμμαχός μου παρά τις όποιες διαφορές μας. Και αν σου την πέσει μπάτσος εγώ θα κάνω ότι μπορώ για να σε προστατέψω. Αυτή η λογική δεν υπάρχει στην ΚΝΕ. Επίσης το ότι η ΚΝΕ έχει μόνιμη ασυλία από τα ΜΑΤ είναι γεγονός. Δεν με νοιάζει γιατί συμβαίνει αυτό. Αλλά, γαμώ το κέρατό μου, όταν ο άλλος κινδυνεύει να φάει ξύλο από τα ΜΑΤ μοιράσου το προνόμιο της ασυλίας σου από τα ΜΑΤ μαζί του. Μην το μετατρέπεις σε ρουφιανιλίκι. Γιατί όπως προείπα, στην τελική, είναι συμμαχός σου. Όχι εχθρός σου. Διαφορετικά δεν θα βρισκόταν στην ίδια πορεία με εσένα. Και αφού τελειώσει η πορεία διαφωνήστε μεταξύ σας για τις ιδεολογικές σας διαφορές όσο θέλετε…

Οι ρουφιανοι οταν γινεται επανασταση ξερετε τι απογινονται παντως…:stuck_out_tongue:

Σε πειραξε το φυλακιο απλα κι οχι οι τονοι χημικων, οι κροτου-λαμψεις μεσα σε μπλοκ κτλ…

για διαβαστε το πρωτο ποστ σε αυτο το θρεντ, που μιλαω για το φυλακιο. ετσι απο περιεργεια.:stuck_out_tongue:

Το θυμαμαι… Τεσπα, διαφωνω, αλλα δεν εχει κ τοση σημασια…

o αντίλογος βέβαια λέει, πως αυτή η αυστηρή περιφρούρηση που κάνουν είναι και που τους έχει δώσει αυτή την άτυπη “ασυλία” και προσφέρει ένα κάποιο αίσθημα ασφάλειας σε όσους συμμετέχουν στο μπλοκ τους…

Αυτό μου έχει πει συζητήσιμος Κνίτης.