Πρωτοφανή επεισόδια στο κέντρο της Αθήνας

Προς Isis, Manson (ο Γρακχος αργησε μια μερα)

Ας ξεκινησουμε απο το γεγονος οτι τα περισσοτερα σκηνικα στα οποια αναφερεστε δεν εχουν συμβει σε κοινες πορειες. Εκει λοιπον δεν υπαρχουν και κοινα αιτηματα, τουλαχιστον οπως τα βαζει ο καθε χωρος.

Επειδη ομως δε μ’ αρεσει να αποφευγω τα καυτα θεματα: απο την εμπειρια μου σε πορειες θα σου πω ενα πραγμα. Εκεινη τη στιγμη δεν ειναι ευκολο να κανεις αντικειμενικη εκτιμηση της καταστασης. Προσωπικα, αν εβλεπα οτι καποιος αναιτια διωκοταν απο δυναμεις καταστολης, δε θα μπορουσα να του κλεισω το δρομο. Αν τον εβλεπα να εχει κανει προβοκατσια απλα δε θα τον αφηνα να μπει. Και προβοκατσια θεωρω το σπασιμο.Και ξερω απο ατομο μου οτι στις φοιτητικες κινητοποιησεις του 2007 (εγω δεν ημουν παρων οντας φανταρος) οτι σε καποια συγκεκριμενα, μπλοκ της ΚΝΕ ανοιξαν συντεταγμενα μονοπατι για να περασουν διαδηλωτες που κηνυγιουνταν απο διμοιρια ΜΑΤ.

Παντως ναι, οσο για την ασυλια που αναφερεις Manson συμφωνω τα ΜΑΤ δε την πεφτουν στην ΚΝΕ, (δεν το θεωρω ομως ασυλια). Εχουν γνωσει οι φυλακες. Θυμουνται και τις ναυτεργατικες κινητοποιησεις του 2002 που τα ξαδερφια τους οι ΟΥΚαδες τα χαν βρει πολυ σκουρα με τα μπλοκ της, και αν και εστειλαν ενα καρο ατομα στο νοσοκομειο, πηγαν κι αρκετοι απ’ αυτους.:–:dunno: Επισης ψαξε να βρεις πλανα απο κινητοποιηση στο δημαρχειο Αθηνας το 2006 (με αφορμη επισκεψη πρεσβη στο δημαρχειο), με συρραξη με μπλε διμοιρια μετα το καψιμο αμερικανικης σημαιας (αν δεν το θυμασαι). Θα με θυμηθεις πραγματικα…

Εδιτ: @ καρβου/φριδομ: και αισθημα διστακτικοτητας στα ΜΑΤ, για να συμπληρωσω.

απο την αλλη ομως εχω δει και συριζαιους η σεκιτες να τους κυνηγανε και να μην ανοιγουν τα μπλοκ. Δεν μιλαω για περιπτωσεις προβοκατσιας.

Για κατοχή αντιασφυξιογόνας μάσκας; Αν μπορείς στείλε μου σε pm τι ακριβώς έλεγε η κατηγορία.

Όσον αφορά την ΚΝΕ, ρε παιδιά, και τη στάση της στις πορείες, αυτή είναι γνωστή εδώ και χρόνια. Επιλέγουν τη νομιμότητα, τη μη- σύγκρουση, τις μοναχικές πορείες, σεβαστή και διακριτή η στάση τους. Σκηνικά με στεγνό δώσιμο διαδηλωτών στα ΜΑΤ, με ξυλοδαρμούς διαδηλωτών και με αλυσίδες της ΚΝΕ ώστε να περνάνε ανάμεσα τους τα ΜΑΤ είναι πλέον γνωστά στους περισσότερους. Κάτι παραπάνω δεν μπορεί να ειπωθεί. Φέτος π.χ. στο Πολυτεχνείο όταν οι υπόλοιποι υπερασπιζόμασταν το άσυλο από τα φασιστάκια της ΔΑΠ, οι ΚΝίτες καθόντουσαν υπάκουοι και τρώγανε τα ξόφαλτσα πετρίδια από τη ΔΑΠ, χωρίς να λένε κουβέντα. Συμμαχίες είναι αυτές, τι να λέμε τώρα.

O ασφαλίτης που τα σπάει για προβοκάτσια δεν θα τρέξει ποτέ να κρυφτεί από τα ΜΑΤ γιατί δεν θα τον κυνηγήσουν. Αντίθετα θα τρέξει προς το μέρος των ΜΑΤ (το είδαμε και αυτό πρόσφατα). Ο αναρχικός που τα σπάει επίσης δεν θα τρέξει προς το μπλοκ της ΚΝΕ γιατί ξέρει την αντιμετώπιση που θα έχει. Και για αυτόν τον λόγο και ο ίδιος δεν θα της ζητήσει βοήθεια από περηφάνεια. Ο αντίλογος αναφορικά με την “ασυλία” είναι πως το ΚΚΕ έχει μία άτυπη συμφωνία με την αστυνομία πως θα κάνει πορεία χωρίς προβλήματα. Προσωπικά είμαι κάθετα αντίθετος με τέτοιες συμφωνίες. Δεν γίνεται να βγαίνεις να διαδηλώσεις άρα να “συγκρουστείς” με το κράτος και να κάνεις συμφωνίες μαζί του. Εκείνη την στιγμή εγώ αισθάνομαι πως η ΚΝΕ διαχωρίζει την θέση της προς όλους εμάς.

Άλλο παράδειγμα: Στις 8/12, δύο μέρες μετά την δολοφονία του Αλέξη, η ΚΝΕ έχει συγκέντρωση στην Ομόνοια. Την ίδια ώρα όλοι οι υπόλοιποι έχουν μαζευτεί στα Προπύλαια. Ξεκινάει η πορεία από τα Προπύλαια, το πρώτο μέρος της φτάνει στην Ομόνοια και στρίβει προς Βουλή. Μόλις φτάνουμε εμείς οι πιο πίσω στην Ομόνοια μας περιμένουν μπάτσοι. Η ΚΝΕ δεν έχει ξεκινήσει την πορεία της ακόμα. Τρώμε χημικά αναίτια και από το πουθενά και η πορεία διαλύεται. Φεύγουμε σαν κυνηγημένοι προς τα πίσω γιατί δεν μπορούμε να αναπνεύσουμε και την ίδια ώρα βλέπουμε από τον παράλληλο δρόμο, δηλαδή την Σταδίου, το μπλοκ της ΚΝΕ να προχωράει προς την Βουλή. Με άλλα λόγια έγινε ένα αναίτιο ντου από την αστυνομία προς όλους τους διαδηλωτές και η αντίδραση της ΚΝΕ ποια ήταν; Ξεκίνησε κανονικά την πορεία της. Ενώ το ντου με χημικά γινόταν μπροστά τους αυτοί απλά ξεκίνησαν την πορεία. Αυτό δεν είναι ασέβεια προς όλους εμάς που τρέχαμε σαν χαζοί;

Επειδή και εγώ έχω μιλήσει με Κνίτες δεν αμφισβητώ τις προθέσεις τους. Αμφισβητώ την τακτική τους στις πορείες. Αμφίσβητω την ιδεολογία τους που λέει πως πάνω από όλα είναι η εικόνα που θα έχει το μπλοκ τους και τίποτα άλλο.

Σε συζήτηση που είχα στη ΓΣ στις 8/12 με ΚΝίτη στη σχολή μου -ο οποίος με άκουσε να το καυτηριάζω με συμφοιτήτριά μου με την οποία ήμασταν και οι 2 σε πορεία όπου συνέβη το γεγονός αυτό, να σε πετάνε έξω από το μπλοκ, τον Ιούνη του 2006-, ειπώθηκαν τα εξής.

  • Εάν κατά τη διάρκεια της πορείας, γίνει πέσιμο από τα ΜΑΤ στο μπλοκ και μας σπάσουν και αρχίσουν να δέρνουν κτλ, θα με αφήσεις να έρθω στο μπλοκ σας για να μη με γαμήσουν στο ξύλο και με συλλάβουν κιόλας στο τέλος;
  • Όχι, δε θα σε αφήσω να μπεις στο μπλοκ ΜΟΥ αν σε δέρνουν τα ΜΑΤ.
  • Μα με βλέπεις τώρα, δεν είμαι κουκουλοφόρος, συμφοιτήτριά σου είμαι, μιλάμε, σου λέω ότι δεν πετάω μολότωφ, δε δημιουργώ επεισόδια, άρα γιατί;
  • Γιατί είσαι εχθρός του ΚΚΕ.
  • Είμαι εχθρός του ΚΚΕ γιατί στα 15 λεπτά που με γνωρίζεις, σχολίασα αρνητικά τις τοποθετήσεις των ΠΚΣιτών στη Συνέλευσή μας;
  • Όχι, είσαι ΤΑΞΙΚΟΣ (!!!) εχθρός γιατί χρόνια τώρα (???) είσαι ενάντια στο Κομμουνιστικό Κόμμα Ελλάδος.

Κάπου εδώ τα’παιξα και σταμάτησα να μιλάω μαζί του. Δύο τινά παίζουν. Ή οι άλλοι ΠΚΣίτες κάνουν συζητήσεις με τους πρωτοετείς σχετικά με το τι ψηφίζουν/στηρίζουν διάφοροι μέσα στη σχολή, ή το παλικάρι είχε κάψει.

Επειδή ξέρω ότι ο Γράκχος θα μου την πει, ειλικρινά μακάρι να είχα κασετοφωνάκι να το καταγράψω. Δεν μπορώ να αποδείξω ότι λέω αλήθεια πάντως, απλά σας μεταφέρω τι ειπώθηκε και αν θέλετε το πιστεύετε.

edit:

Δεν ξέρω πού να το ποστάρω, γι’ αυτό το βάζω εδώ.

Δευτέρα, 12 Ιανουάριος 2009

“Κλειστό λόγω πένθους, στη Ρώμη για τη Γάζα, με βιτρίνα ΣΟΚ”

«Η αδιαφορία δολοφονεί χειρότερα από τις βόμβες», «Κλειστό λόγω πένθους» και για να μην υπάρξουν παρερμηνείες… ο ιταλός καταστηματάρχης της Ρώμης που έκλεισε το κατάστημά του για να διαμαρτυρηθεί με τη γενοκτονία στη Γάζα, τοιχοκόλλησε την ανακοίνωση της οργάνωσης «Σώστε τα παιδιά της Γάζας»…

http://troktiko.blogspot.com/2009/01/blog-post_3560.html

Nα ξερεις παντως οτι γενικοτερα στις σχολες, ειδικα σε οσες ειναι σχετικα μικρες, πανω κατω ολες οι παραταξεις γνωριζουν ποιος ψηφιζει τι. Στη σχολη μου παλικαρι ειχε “σηκωσει” λιστα απο την ΔΑΠ, οπου αναφεροταν το συνολο των φοιτητων και τι παραταξεις ψηφιζουν ή που κλινουν πολιτικα.

φακελωμένοι είμαστε όλοι, από άτομα που μετά φωνάζουν στα αμφιθέατρα για χούντες και νοθείες. Αλλά ας μη τα πιάσουμε εδώ τα των φοιτητικών παρατάξεων. Έχουν και το δικό τους τόπικ.

Ον τόπικ. Μυνήσεις κατέθεσαν 14 δικηγόροι ενάντια οργάνων της ΕΛ.ΑΣ., μετά τη σύλληψη τους τις προάλλες. Πετυχημένο χαρακτήρισε το πρώτο δείγμα της θητείας του, ο νέος υπουργός. Τέτοια αυτοπεποίθηση, ούτε ο Μουρίνιο…

Με φώναξε κανείς; :-s

Για το όσα γράφτηκαν εδώ χτες το βράδυ με κάλυψε ο Red Rum. Ναι, η λογική μας είναι εναντίον της άκριτης αποδοχής/αναγνώρισης όλων όσοι “τρέχουν στο κέντρο της Αθήνας κυνηγημένοι από MAT” ως “διαδηλωτών”. Κόβω τα γεννητικά μου όργανα (sic) ότι πολλοί, αν όχι οι περισσότεροι από αυτούς, απλώς εκτελούν σχέδια της Aσφάλειας για σπάσιμο μπλόκ και πορειών. Όταν έχεις να κάνεις με μια τέτοια κατάσταση, και έχεις και ένα κίνημα εκφυλισμένο και σε κρίση από πάνω, δεν έχεις πολλές επιλογές. Προστατεύεις τις δυνάμεις σου ώστε να κρατήσεις ζωντανό το κίνημα και επιδίδεσαι σε ιδεολογική/πολιτική/συνδικαλιστική “δουλειά μυρμηγκιού” προκειμένου να μετρήσεις βήματα μπροστά στην συγκέντρωση δυνάμεων (για όποιον δεν το χει καταλάβει, αυτή είναι όλη η ουσία της ταξικής πάλης: πόσοι είναι από δω και πόσοι από κει), και να φτάσεις πιο κοντά στο σημείο όπου οι μαζικές διαδικασίες και εκδηλώσεις δεν θα μπορούν να προβοκαρονται. Είναι ένας Γολγοθάς, προφανέστατα. Οι δυσκολίες είναι μεγάλες, αλλά ο πρωταρχικός στόχος στον οποίο αναφέρθηκα, μέχρι τώρα έρχεται εις πέρας και τα μπλόκ του ΚΚΕ είναι τα μόνα που δε σπάνε ποτέ. Για το αν σ’ αυτή την προσπάθεια γίνονται και λανθασμένες εκτιμήσεις και ενέργειες είναι κάτι που μπορεί να συζητηθεί, αλλά όχι μ’ αυτούς που έχουν πέσει στο έσχατο σημείο της αθλιότητας να χαρακτηρίζουν το ΚΚΕ σύμμαχο της Aσφάλειας και των MAT, κόμμα ρουφιάνων και δεν ξέρω τι άλλο εμετικό. Ελπίζω να γίνομαι αντιληπτός. :wink:

Τα προσωπικά βιώματα και τις αμφιθεατρικές περιπέτειες του δέχτσα δεν θα μπω στη λογική να τα σχολιάσω, πόσο μάλλον να απαντήσω. Συγνώμη κιόλας, αλλά την ταξική πάλη έχω σταματήσει προ πολλού να την αντιμετωπίζω με όρους φοιτητικού συνδικαλισμού και χαζοαντιπαραθεσεων τύπου “συνάδελφε, ο τάδε δικός σου είπε αυτό! τι έχεις να πεις; μπορείς να αποδείξεις ότι δεν ήσασταν εσείς που διώξατε το Ρένο από την εταιρεία;” Έξω από τις σχολές, όπου η ταξική πάλη διεξάγεται στις πραγματικές τις διαστάσεις, δηλαδή σε όλη της την ωμότητα και αγριότητα, αυτό που μετράει είναι πόσους εργάτες θα βοηθήσεις να ξεπεράσουν τη μοιρολατρία και την στασιμότητα. Και όχι, δεν αναφέρομαι στις λίγο πολύ αναλογικά άμαζες, δυστυχώς, και ευκαιριακές κινητοποιήσεις του σήμερα, που παρέχουν στους απανταχού εργοπατερες και βολεμένους πλην “οργισμένους” μικροαστούς ένα άκρως χρήσιμο άλλοθι αγωνιστικότητας (που καμιά φορά, καλή ώρα αυτόν τον καιρό, παίρνει τη μορφή υγρών ονείρων “εξέγερσης”), αλλά στα εργοστάσια και στους χώρους δουλειάς, εκεί που οι αυτόκλητοι εκπρόσωποι των “νέων κινημάτων” βγάζουν το σκασμό και οι κομμουνιστές δίνουν μια μάχη με την άρχουσα τάξη (και μιλάμε για την άρχουσα τάξη αυτοπροσώπως, καθ’ εαυτό, άνευ αντιπροσώπων, έτσι:wink: που πιο άνιση δεν γίνεται. Οι νεώτεροι σε ηλικία εδώ μέσα καλά κάνουν που έχουν αυτή την ψιλοιδεαλιστικη και ρομαντικά αφελή αντιμετώπιση του τι είναι “αγώνας”, αλλά όταν μεγαλώσουν λίγο και δουν κάτι παραπάνω τα ματάκια τους, θα μπορέσουμε να κάνουμε μια πιο ουσιαστική κουβέντα, όπως αυτή που μπορεί να γίνει π.χ. με τον manson και τον isis.

Καλά, όποιος έχει βρεθεί σε κοινή πορεία με ΠΑΜΕ/ΚΝΕ τα βλέπει με τα ίδια του τα μάτια. Δε γίνεται τυχαία λόγος για ΚΝΑΤ. Και μην ταυτίζουμε το κίνημα με το ΚΚΕ. Το ίδιο το ΚΚΕ επιλέγει να μην είναι μέρος του κινήματος.

Πολλες οι μαλακιες ΚΚΕ/ΚΝΕ αλλα ας μην ξεχναμε ποσα εχουν τραβηξει σε παλαιοτερες εποχες που οι υπολοιποι σχεδον δεν υπηρχαμε… Εχουν παιξει ξυλο με τους βατραχανθρωπους των ειδικων δυναμεων, εχουν παρει τα οπλα 3 φορες στην ιστορια τους, εχουν κανει ενεργειες οπως το τεραστιο πανο στο Μ.Μουσικης οταν ηρθε η Κοντολιζα… Εγω δεν μπορω να τους βρισω γιατι οφειλω πολλα σαν αριστερος σε αυτους…

Κ αλλα μια τ αφησαν. Αλλα μια και φαρμακερη:p

Φυσικά έχει κάνει και καλά πράγματα το ΚΚΕ, δεν είπα το αντίθετο… Καυτηριάζω συγκεκριμένα για τη στάση του όταν δημιουργείται κάποιο κίνημα, καθώς και γενικά τη στάση του στις πορείες…

edit: Αν και το τι έκανε όταν δεν υπήρχα με απασχολεί μόνο για ιστορικούς/εγκυκλοπαιδικούς λόγους, εγω θα κρίνω το τωρινό ΚΚΕ με αυτά που βλέπω!

Περιέργως :stuck_out_tongue: συμφωνώ. Δεν παίρνω όρκο ότι συμφωνώ σε όλα, καθώς κάποια πραγματάκια δεν τα κατάλαβα γιατί η γλώσσα που χρησιμοποιείς ήταν σε μερικά σημεία λίγο “ξύλινη”/επίσημη και σκάλωσα. Δεν το λέω προσβλητικά ή κάτι, εμένα τεσπα έτσι μου φάνηκε.

Με το σκέλος με τις αμφιθεατρικές μου περιπέτειες :stuck_out_tongue: επίσης συμφωνώ. Δυστυχώς όμως, αυτά τα δεδομένα και τις εμπειρίες έχω αποκτήσει από την όποια μου επαφή με την ΚΝΕ, η οποία γίνεται μόνο στο Πανεπιστήμιο. Όχι ότι στις πορείες είδα να κάνουν καλύτερα πράγματα, πχ πέσιμο στο μπλοκ μας (β’ εξάμηνο ήμουν τότε) και οι ΚΝίτες έφυγαν απλά και όμορφα και όταν φώναξα έναν “φίλο” μου ΚΝίτη να μας βοηθήσει (είχα κλάσει πατάτες λέμε, πρώτα μου χημικά και ΜΑΤ δίπλα μου, άχου!), μου είπε ότι “πάμε στην ΟΒΑ μας εμείς τώρα [-X”. What the fuck.

Καταλαβαίνω ότι τα θεωρείς ίσως “ανώριμα” όλα αυτά, όμως αυτά τα κριτήρια έχουμε όσοι είμαστε σε σχολές ή κατεβαίνουμε σε πορείες. Δεν μπορούμε να περιμένουμε τη γενικευμένη λαϊκή αιματηρή εξέγερση για να κρίνουμε το ΚΚΕ ούτε να τρέχουμε σε κάθε πορεία του με το ΠΑΜΕ για να σχηματίσουμε άποψη. Και μόνο που κάθε φορά ως φοιτητικός σύλλογος κάνουμε 2 πορείες, η μία “Σύλλογος Φοιτητών Χημείας” και η άλλη ΚΝΕ-ΠΑΜΕ, εμένα μου δείχνει στενομυαλιά, οπισθοδρομική αντίληψη, εγωκεντρισμό και αδιαφορία από την πλευρά της ΚΝΕ-ΚΚΕ.

Μπορούμε να αλλάξουμε τον τίτλο σε κάτι πιο σχετικό με τα θέματα συζήτησης που προκύπτουν? π.χ. διαδηλώσεις/επεισόδια . θα πρότεινα το συνειδησιακή επανάσταση και heavy metal αλλά έχε χάρη :stuck_out_tongue:

Αυτο ακριβως. Χθες, με αφορμη ενα μπουκαλι νερο φαγαμε μερικα δακρυγονα, τα οποια τα εκτοξευαν με οπλο οι μπατσοι και μαλιστα ενα χτυπησε μια κοπελια.

Η πορεια ειχε προπαγανδιστικο, μη συγκρουσιακο χαρακτηρα, αλλα οι μπατσοι ηταν απιστευτα προκλητικοι…

Διαβαστε και στο λινκ παρακατω να δειτε τι αλλο εγινε γιατι δεν εχω ορεξη να τα γραφω…

http://patras.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=6981
http://athens.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=1204887

Το μπουκάλι φταίει που έφυγε μόνο του από το χέρι.

Πιστευεις οτι ενα μπουκαλι νερο ειναι αρκετο για να αρχισουν να ριχνουν δακρυγονα? Και εγω χαζομαρα το θεωρω το οτι πεταχτηκε μπουκαλι, αλλα ελεος…

Όχι φυσικά δεν πιστεύω ότι είναι πραγματική αιτία, αλλά δεν καταλαβαίνω όσους κατεβαίνουν σε πορεία μη έχοντας στο νου τους ότι τα ΜΑΤ ψάχνουν την παραμικρή αφορμή να επιτεθούν και πετάνε μπουκάλια παίρνοντας όλο το μπλοκ στο λαιμό.