Αστρική Προβολή & Υπνική Παράλυση

Σήμερα το βραδάκι με έναν φίλο συζητούσαμε για μεταφυσικές εμπειρίες…

wikipedia speaking:

Υπνική Παράλυση (Sleep Paralysis)

“Η Παράλυση ύπνου ή Υπνοπαράλυση είναι μια κατάσταση που χαρακτηρίζεται από προσωρινή παράλυση του σώματος που συμβαίνει μετά το ξύπνημα ή -λιγότερο συχνά- στα αρχικά στάδια του ύπνου. Αρκετά συχνά, όταν κάποιος βιώνει παράλυση ύπνου έχει την εντύπωση ότι βλέπει όνειρο. Αυτό εξηγεί αρκετές περιγραφές ονείρων στα οποία το άτομο βρίσκεται ξαπλωμένο και ανίκανο να κινηθεί. Τυχόν παραισθήσεις κατά τη διάρκεια της παράλυσης, κάνουν αυτή την κατάσταση να αναγνωρίζεται όλο και πιο συχνά ως όνειρο, αφού κάποιος μπορεί να βλέπει ιδιόρρυθμα ή “ονειρικά” αντικείμενα.”

Αστρική Προβολή (Astral Projection)

[I]"Κατά την αστρική προβολή λοιπόν, το αστρικό μας σώμα αποχωρίζεται από το φυσικό μας σώμα, διατηρώντας τη συνείδηση μας και ταξιδεύουμε σε αυτό το κόσμο. Οι περιορισμοί του υλικού κόσμου παύουν να ισχύουν κατά την αστρική μας προβολή. Μπορούμε να έχουμε συνείδηση πάνω στο ταξίδι μας και να το κατευθύνουμε οπουδήποτε στο φυσικό ή αστρικό κόσμο. Σε όλο το ταξίδι, όσο βρίσκεται το αστρικό σώμα έξω από το υλικό, συνδέεται με το τελευταίο με ένα δεσμό, που περιγράφεται από τους ερευνητές ώς ασημένιο νήμα. Σύμφωνα με τους ερευνητές της μεταφυσικής ο δεσμός αυτός σπάει μόνο μετά το θάνατο, άρα και τα αστρικά ταξίδια είναι απολύτως ασφαλή.

Όταν το αστρικό σώμα γυρίσει, η μεγιστοποιημένη συνείδηση της πραγματικότητας υφίεται και έτσι ξεχνά ο άνθρωπος τις λεπτομέριες του ταξιδιού του εκτός και αν σπεύσει να καταγράψει άμεσα την εμπειρία του."[/I]

Έχει τύχει σε κάποιον άλλο εδώ να φτάσει σε αστρική προβολή; Προσωπικά νομίζω ότι το έχω κάνει 2 φορές, τη μία έβλεπα τον εαυτό μου να κοιμάται αιωρούμενος από πάνω μου ενώ το ήξερα πως κοιμόμουν γιατί… το έβλεπα, και την άλλη είχα κάτσει σε μία γωνία στο δωμάτιό μου και κοίταζα το γραφείο μου βλέποντας ταυτόχρονα και εμένα να κοιμάμαι. Δε νομίζω ότι ήταν όνειρο γιατί είχα πλήρη αντίληψη του τι έβλεπα και μετά ξύπνησα πολύ απότομα, σχεδόν τινάχτηκα… σα να επέστρεψα δηλαδή στο σώμα μου. Βέβαια δεν το αποκλείω το μυαλό να παίζει περίεργα παιχνίδια.

Υπνική παράλυση μέχρι τώρα δεν μου έχει συμβεί αλλά έχει συμβεί στον φίλο με τον οποίο συζητούσαμε. Κοιμόταν, λέει, και αφού ξύπνησε, ήταν τελείως ανήμπορος να κάνει την οποιαδήποτε κίνηση ή να μιλήσει και από πάνω του έβλεπε μία γυναίκα που έλαμπε να αιωρείται. Είμαι σίγουρος 1000% πως δεν μας δουλεύει, λέει αλήθεια. Μάλιστα, και άλλοι λένε πως έχουν δει τέτοια πλάσματα μετά από ξύπνημα κατά την κατάσταση υπνικής παράλυσης. Τώρα το τι συμβαίνει εκεί δεν μπορώ να το γνωρίζω από πρώτο χέρι.

Θα ήθελα να αναλύσω λίγο περισσότερο το συγκεκριμένο θέμα παραθέτοντας πραγματικά περιστατικά αλλά νυστάζω. :stuck_out_tongue: Μπορεί να το πετύχω πάλι τώρα που θα την πέσω, πού ξέρετε…

Θα επανέλθω, απλά θα ήθελα να μάθω αν κάποιος από εδώ είχε ποτέ παρόμοια εμπειρία και γενικά τι έχετε ακούσει ή διαβάσει σχετικά με τέτοια θέματα.

ps. Αν υπάρχει ήδη θέμα δεν το βρήκα… διαγράψτε ελεύθερα :stuck_out_tongue:

8O

‘‘Υπνικη παραλυση’’ μου εχει συμβει !!

Τωρα λοιπον μαθαινω οτι εχει και επισημη ονομασια.

Ειχα ανοιξει τα ματια μου, αλλα δεν μπορουσα να κουνηθω και ενιωθα ενα ριγος-δονηση σαν ηλεκτρικο ρευμα να διαπερνα το σωμα μου.

Eπισης ενιωθα οτι κοντα μου βρισκοταν μια ‘‘παρουσια’’, αλλα ουτε που θελω να φανταστω οτι οντως κατι υπηρχε εκει.:-s

Αυτο κρατησε για δευτερολεπτα και ειχα συνειδηση εκεινη τη στιγμη, καταλαβαινα τι γινεται.

Διαβασε Aleister Crowley & Dion Fortune. H απο ελλαδα Γιωργο Μπαλανο.

Τωρα τι να σου πω εγω. ειμαι και υλιστης ανθρωπος. :stuck_out_tongue: παντως εχω φιλο που και αυτος ειχε παθει παραλυση στον υπνο του. Δεν μπορουσε να κουνηθει καθολου, ουτε να μιλησει και εβλεπε μια μαυροφορεμενη φιγουρα να τον κοιτα. Σιγουρα δε λεει ψεματα. Κανα ονειρο θα ηταν λεω εγω. :stuck_out_tongue:

ελα ρε αυτο το χουν παθει πολλοι. και γω το χω παθει, δεν με κοιτουσε βασικα ηταν ξαπλωμενη διπλα μου και δεν μπορουσα να κανω τιποτα και εβλεπα το δωματιο γυρω γυρω κανονικα σαν να μαι ξυπνιος. Τωρα αν ηταν ονειρο η οχι δεν ξερω.

υπαρχει κ κατι αλλο που μοιαζει με την παραλυση. Στην λαικη παραδοση ονομαζεται βραχνας ή μορα. Ειναι η περιπτωση που καθως κοιμασαι νιωθεις νμια πιεση στο στερνο και ακολουθει ασφυξια. Συνηθως οσοι υποστηριζουν οτι το εχουν παθει ξυπνουν με μωλωπες στο στερνο.

Βασικά δεν θυμάμαι να έχω πάθει τπτ απο τα δύο. Αλλά για την Αστρική Προβολή θυμάμαι που έλεγε ένας φίλος μου οτι έπαθε

Βασικά η Μόρα απ’ό,τι ξέρω είναι αυτή η φιγούρα που υποτίθεται ότι κάθεται από πάνω σου όταν το παθαίνεις αυτό και πρέπει να της πάρεις τον σκούφο για να κάνεις 3 ευχές… αλλά αν στον πάρει αυτή πίσω πεθαίνεις:p

Αυτά πρέπει να’ναι βλακείες αλλά το γεγονός ότι το 90% των ανθρώπων που παθαίνουν υπνική παράλυση βλέπουν αυτό το πράμα (ό,τι είναι τέλος πάντων) δίπλα τους/πάνω τους είναι παράξενο. Εκτός κι αν είναι κανα κοινό έμφυτο χαρακτηριστικό του ανθρώπινου εγκεφάλου να δημιουργεί αυτή την εικόνα και δεν το ξέρουμε ακόμα.

Ορίστε και μία καλύτερα τεκμηριωμένη εξήγηση που βρήκα σε ένα forum για την υπνική παράλυση:

Ενώ κοιμόμαστε, ως γνωστόν ο εγκέφαλός μας “μπλοκάρει” τα σήματα που στέλνονται στα άκρα μας, ώστε να μην αυτοτραυματιστούμε κατά την διάρκεια του ύπνου μας. Είναι απολύτως φυσικό, αυτή η λειτουργία, εξαιτίας πολλών παραγόντων (κακός ύπνος, αρρώστια κλπ.) να συνεχίζει να υφίσταται για 20-30 δευτερόλεπτα μετά τη διάρκεια του ύπνου. Τότε ξυπνάμε και, κατά περίεργο (για εμάς) τρόπο, δεν μπορούμε να κουνήσουμε τα άκρα μας, ούτε να μιλήσουμε κλπ. Οι μόνες κινήσεις που επιτρέπονται είναι το ανοιγόκλεισμα των ματιών και το άνοιγμα του στόματος. Αυτό ονομάζεται υπνική παράλυση, κάτι το οποίο παλιότερα απέδιδαν σε πνεύματα, ξωτικά, νεράιδες (Μόρα), ακόμα και σε εξωγήινους.

Για εμπειρίες αστρικής προβολής αρκεί να κάνετε ένα απλό google search… θα μείνετε κάγκελο! Και ενώ θα μπορούσα εύκολα να υποστηρίξω ότι αυτά είναι βλακείες, δεν μπορώ γιατί πολύ απλά το’χω ζήσει! :?

ντα3ει λεβια8αν μου τυχε χθες η παραλυση…μου χει συμβει πολλες φορες…μου το εχουν εξηγησει παραφυσικα/θρησκευτικα…λεγεται μωρα το φαινομενο.και φευγει αν πεις το πατερ ημων…
οσο αστειο και αν σας φαιενται χθες που το επαθα,το ειπα απο μεσα μου και ενοιωσα καπακι κατι να φευγει απο πανω μου…σαν να ελευθερωνεται το σωμα μου.και μετα μποροσυα να κουνηθω κανονικα…

εδιτ…ισις με προλαβες!!

Βρε ασταδιαλα :-s


Now playing: Rise Against - Hairline Fracture
via FoxyTunes

Υπνική παράλυση έχω πάθει κάμποσες φορές. Δλδ, ήμουν ξύπνιος με κλειστά τα μάτια, το ήξερα ότι ήμουν ξύπνιος, μισο-ονειρευόμουν και ήταν αδύνατον να κουνηθώ. Προσπαθούσα πχ να κουνήσω το ένα χέρι με όλη μου τη δύναμη και δεν μπορούσα. Αλλά νταξει μερικές φορές, με εξαιρετικά μεγάλη προσπάθεια κατάφερνα να ξυπνήσω. Άλλες πάλι με ξαναέπαιρνε ο ύπνος χωρίς να το πάρω χαμπάρι

" ηλιθιος mode on"

εγω μια φορα στο λυκειο στην πρωινη προσευχη στο προαυλιο, ειχα κοιμηθει ορθιος. το θυμαμαι γιατι ειδα ονειρο κατι κουνελια. :lol::lol:

αυτο τη ηταν???

Το πρώτο λέγεται και Μόρα απ’ όσο ξέρω και δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα (μου χει τύχει). Από κει είναι και η έκφραση μόρα και κασίδα. Η μάνα μου είχε πάθει μόρα κάποτε και έβλεπε μια μαυροντυμένη γριά να κοιτάει περίεργα πάνω από το κεφάλι της και μετά να πηγαίνει στο δωμάτιο μου (ήμουν μικρή τότε). Χέσιμο κανονικά! Το δεύτερο πρέπει να είναι όνειρο αλλά σπάνιο ξερωγώ γιατί δεν μπορείς να δεις τον εαυτό σου στον ύπνο σου. Βέβαια μια φίλη ισχυρίζεται ότι το έχει πάθει και ότι είχε δει διάλογο της μάνας της και του πατέρα της έναν όροφο πιο κάτω. Ποιός ξέρει… Λίγο μεταφυσικό για μένα για να το πιστέψω :stuck_out_tongue:

Εγω φοβαμαι τωρα, ομωςς

Θέλω κι εγώ :frowning:

Δεν έχω πάθει κανένα απ’ τα δύο (κι είμαι σίγουρη ότι θα φρίκαρα τελείως αν πάθαινα), αλλά μου’χει τύχει ένα άλλο: να 'μαι στο πρωτοΰπνι και να νομίζω ότι γλιστράω προς τα κάτω…

Ε όχι κι εσύ ρε μάλαξ, έλεος

Μου χει τύχει υπνική παράλυση. Πριν κάνα μήνα περίπου. Δεν μπορούσα να κουνηθώ για κάνα λεπτό και άκουγα μια ανάσα από κάποιον που καθόταν πάνω μου. Και ήταν έντονη η ανάσα, σα να ήταν κάποιος τσαντισμένος ξέρω γω. Δεν μπορούσα να δω και τίποτα γιατί εκείνη τη στιγμή ήμουν ξαπλωμένος στο πλάι. Μεγάλες στιγμές. :stuck_out_tongue:

Και τα δυο. Μονο που στην αστρική προβολή και θυμάμαι και το κανω και συνειδητα…μετα απο πολλα μαθηματα ομως. Την αστρικη προβολη την έχουμε στα μαθηματα 1ου βαθμου ιερωσύνης και αρκετα δυσκολο να θυμασαι και να το κανεις συνειδητα. Τα κάναμε με καθοδήγηση απο τον/την μεντορα μας.

Ειναι αρκετα δυσκολο, αλλα αν σας εχει τυχει ποτε να νομιζετε οτι κουνιεστε οταν ειναι να σας παρει ο υπνος, αυτο ειναι το 1ο σταδιο για την αστρική προβολη.

Σε ποια θρησκεία, αν επιτρέπεις;

Α! ναι! Ακριβως… Για αστρικη προβολη δεν ξερω … Με φοβιζει κιολας. Αλλα για υπνικη παραλυση μου εχει συμβει ναι… Αλλα δεν το καταλαβαινεις επειδη ειναι ακριβως σαν να βλεπεις ονειρο τοτε …