Αστρική Προβολή & Υπνική Παράλυση

Ρε παιδια ελεος με τις αστρικες προβολες και τα ματζουνια για αγριους,η υπνικη παραλυση ειναι πολυ συνηθησμενο και καθολου περιεργο η παραφυσικο φαινομενο,μην μπερδευουμε την βουρτσα με την…,φτανει πια με τις new age πιπες:p

Ναι απλά όλοι βλέπουν αυτή τη μαύροφορεμένη γριά να ‘ούμ’ … :stuck_out_tongue:

Αστρική προβολή έχω κάνει 2 φορές…Δεν νομίζω ότι είναι και πολύ δύσκολο. Δεν είναι τόσο ικανότητα η’ θέληση που βοηθάει, όσο η προσοχή. Αρχίζοντας να παρατηρείς αρχικά τα όνειρα που βλέπεις, να τα θυμάσαι την επόμενη μέρα κ.ο.κ. σιγά σιγά γίνεσαι πιο συνειδητός σε αυτά. Επισης και λίγο πριν κοιμιθείς αν απλά παρατηρείς την διαδικασία του ύπνου και μένεις παρατηρητής καθώς οι φυσικές αισθήσεις αποκοιμιούνταιι και αυτό βοηθάει να κρατήσεις ένα μέρος της συνειδητότητας σου και να ξυπνήσεις μετά μέσα στο όνειρο.
Γενικά νομίζω ότι το συνειδητό ονείρεμα έρχεται αρκετά φυσικά, δεν είναι τυχαίο το ότι γενικά αυτή την ικανότητα την έχουν αυθόρμητα ανεπτυγμένη τα μικρά παιδιά (μικρός μου συνέβαινε συχνά η υπνική παράλυση). Όταν μεγαλώνουμε, λόγω του τρόπου με τον οποίο ζούμε, συγκεντρωνόμαστε υπερβολικα στην καθημερινότητα, ταυτιζόμαστε συνεχώς με την ικανοποιήση των αναγκών μας που απαιτούν την πλήρη προσοχή μας και η απλή παρατήρηση πάει περίπατο (και φαίνεται και χάσιμο χρόνου). Και μετά μπλέκουμε με τις new age ονοματολογίες και τεχνικές που φοβίζουν και μπερδέυουν μάλλον περισσότερο. Ενδιαφέρον θέμα πάντως.

Aυτό ακριβώς έχω πάθει κ γώ. Κ 2 φορές, μάλιστα η συγκεκριμένη κυρία εχει τιμηθεί πολύ απο την παραδοσή μας.

Αυτο δε νομίζω όμως οτι έχει σχέση με την υπνική παράλυση

κατι σχετικο ειναι και το πνευμα μορα
δεν μπορεις να κουνηθεις παρα μονο να ανοιξεις τα ματια σου
και για να φυγει πρεπει να πεις μια φορα το πατερ ημων
μονο που δεν εινια και τοσο ευκολο να το πεις επειδη προσπα8ει να σε μπερδεψει

Δηλαδή άμα αρχίζω να απαγγέλνω στίχους από το Κοράνι, δε θα φύγει?

@Leviathan: Κορελιανη Γουικα

@elmarad:

Συμφωνα με τις γνωσεις μου αυτο που λες είναι ένας πολυ καλος οραματισμος…ετσι οπως το λες δηλαδη εγώ αυτο καταλαβαίνω…
Εμεις μαθαιναμε πως τα ονειρα μας ειναι είτε απλά ονειρα (ας το πω έτσι) είτε οράματα τα οποία μπορείς και να προκαλέσεις και να θυμασαι και να ζεις.

Η αστρική προβολή είναι κάτι που δεν συμβαίνει συχνά, συμβαίνει ασυνειδιτα όταν δεν ξέρεις και μόνο όταν “νιωθεις” ανάγκη να το κάνεις ωστε να κάνεις κάτι που δεν μπορεις όταν είσαι στο σώμα σου.
Τα ενεργειακά βαμπιρ κάνουν αστική προβολη ωστε να τραφουν. Οι θεραπευτές κάνουν αστική προβολή ωστε να γιατρέψουν και οι “δαιμονισμένοι” βρίσκονται σε διαμάχη με τον “δαίμονα” τους στο αστρικό επίπεδο.
Την αστρική προβολή την πετυχαίνεις με τον διαλογισμό και όχι με τον υπνο. Αν κατα την διαρκεια του διαλογισμου κοιμηθεις τότε συνεχίζεις να χρησιμοποιεις το υλικο και όχι το αστρικο σώμα.

Αυτα είναι μερικά απο ότι έχω μάθει στην εκπαιδευσή μου.

Σωστο!!

Στην υπνηκή παραλυση πχ. ναι οντως νομίζεις πως βλέπεις όνειρο και τα λοιπα, όμως τι είναι όταν σου συμβαίνει ακριβώς το ιδιο αλλα είσαι μια χαρα ξύπνιος και καταλαβαινεις μια χαρα? Μπορει και να είναι ο ιδιος μας ο φόβος που μας κάνει να βλέπουμε την μόρα, και ίσως η μόρα να είναι μια σκεπτομορφη. Ο φόβος μας δηλαδή. Δεν μπορώ να ξέρω αληθεια ακόμα, όμως πιστεύω οτι υπάρχουν καποιοι που ξέρουν και την αποκρύπτουν.

Θα μπορουσαμε να πούμε πάντως και για Ινκουμπους και Σουκουμπους…οπου και στην περιπτωση τους λένε για έντονη σεξουαλική επιθυμια κατα την διάρκεια του υπνου, ασφυξία, πόνους στο στέρνο, εκδορες και μικρα τραυματα, κουραση την ημερα και αλλα.

Ειναι λογικο η Μόρα να συνδέεται με τους δαιμονες αυτους του υπνου μιας και η λέξη Incubo σημαίνει κ βάρος?

εσυ πες και προσευχη προς τον βουδα:p

παντως δεν ξερω αν αυτο που ειπα ειναι σωστο γιατι δεν με εχει πιασει ποτε

Η Μορα ειναι δαίμονας του ύπνου και οχι πνευμα βασικα. Και ετσι λενε και καλα οτι σε μπερδευει αλλα νομιζω οτι τελικα μονοι μας μπερδευομαστε…απο το αγχος…τεσπα…σε ολες τις θρησκειες η προσευχη τον ιδιο σκοπο εχει.

Incubo σημαίνει και εφιάλτης στα ιταλικά, οπότε σίγουρα συνδέεται… Στο κάτω-κάτω, όλες οι παραδόσεις του κόσμου έχουν κοινά στοιχεία μεταξύ τους.

Exactly!! Ετσι λοιπον μπορουμε να πουμε οτι δεν υπαρχει καπνος χωρις φωτια!?

Δεν νομίζω ότι η μόρα είναι όντως δαιμόνιο του ύπνου… μάλλον φαινόμενο κατά τη διάρκεια του ύπνου όπως τα όνειρα. Απλά πολύ άσχημο γιατί βλέπεις κανονικά τα πάντα γύρω σου και νομίζεις ότι δεν σου μένει και πολύ ώρα ζωής αφού νομίζεις ότι είσαι ξύπνιος. Όταν το πρωτοέπαθα δεν ήξερα καν ότι συμβαίνει στον κόσμο όταν κοιμάτιι, νόμιζα πως πήγα να πεθάνω εκείνο το βράδυ. Δεν κολλάει και με την αστρική προβολή που θεωρείται πιο παραφυσικό γεγονός βέβαια. Λογικά από την κούραση της ημέρας συμβαίνει.

Εγω λεω οταν δεν νομιζεις αλλα εισαι ξυπνιος? Γιατι οταν νομιζεις τοτε ναι ειναι κατασταση… οταν πιανεις κατι ομως και το πετας, ξυπνανε και οι αλλοι απο τον θορυβο…τοτε?:!:

Είσαι για δέσιμο.

Λιγα για την αδερφη μου ρε!

Αυτο που ξυπνας αποτομα μολις εχεις κοιμηθει γιατι βλεπεις οτι πεφτεις απο καπου εχει ονομα ?

Σε χάνω. Τι εννοείς;

Για ονομα δεν ξερω ειναι φάση της αστρικης προβολης παντως…

@Wretch: Λεω ρε συ οτι εγω το εχω παθει και ειδα ενα μαυρο πραγμα πανω στο στηθος μου και το επιασα και το πεταξα, εκανε κ θορυβο και ξυπνησαν οι γονεις μου αλλα τελικα δεν υπηρχε τιποτα στο δωματιο…:?

Παράξενο. Νταξ, δεν ήμουν εκεί αλλά το ενδεχόμενο να χτύπησες κάπου ή κάτι το χεις σκεφτεί;
Κι εγώ έβλεπα ότι καθόταν ένας γνωστός μου πάνω μου την δεύτερη φορά.

Tην αμόλησε?

Το σκεφτηκα αλλα ο ηχος ακουστηκε απο εκει που επεσε αυτο το πραγμα…
Δεν μπορω να ξερω 100% για τιποτα ομως…

Wretch, αυτο που λες ειναι υποπτο…8O