Αστρική Προβολή & Υπνική Παράλυση

Βασικά δεν θυμάμαι να έχω πάθει τπτ απο τα δύο. Αλλά για την Αστρική Προβολή θυμάμαι που έλεγε ένας φίλος μου οτι έπαθε

Βασικά η Μόρα απ’ό,τι ξέρω είναι αυτή η φιγούρα που υποτίθεται ότι κάθεται από πάνω σου όταν το παθαίνεις αυτό και πρέπει να της πάρεις τον σκούφο για να κάνεις 3 ευχές… αλλά αν στον πάρει αυτή πίσω πεθαίνεις:p

Αυτά πρέπει να’ναι βλακείες αλλά το γεγονός ότι το 90% των ανθρώπων που παθαίνουν υπνική παράλυση βλέπουν αυτό το πράμα (ό,τι είναι τέλος πάντων) δίπλα τους/πάνω τους είναι παράξενο. Εκτός κι αν είναι κανα κοινό έμφυτο χαρακτηριστικό του ανθρώπινου εγκεφάλου να δημιουργεί αυτή την εικόνα και δεν το ξέρουμε ακόμα.

Ορίστε και μία καλύτερα τεκμηριωμένη εξήγηση που βρήκα σε ένα forum για την υπνική παράλυση:

Ενώ κοιμόμαστε, ως γνωστόν ο εγκέφαλός μας “μπλοκάρει” τα σήματα που στέλνονται στα άκρα μας, ώστε να μην αυτοτραυματιστούμε κατά την διάρκεια του ύπνου μας. Είναι απολύτως φυσικό, αυτή η λειτουργία, εξαιτίας πολλών παραγόντων (κακός ύπνος, αρρώστια κλπ.) να συνεχίζει να υφίσταται για 20-30 δευτερόλεπτα μετά τη διάρκεια του ύπνου. Τότε ξυπνάμε και, κατά περίεργο (για εμάς) τρόπο, δεν μπορούμε να κουνήσουμε τα άκρα μας, ούτε να μιλήσουμε κλπ. Οι μόνες κινήσεις που επιτρέπονται είναι το ανοιγόκλεισμα των ματιών και το άνοιγμα του στόματος. Αυτό ονομάζεται υπνική παράλυση, κάτι το οποίο παλιότερα απέδιδαν σε πνεύματα, ξωτικά, νεράιδες (Μόρα), ακόμα και σε εξωγήινους.

Για εμπειρίες αστρικής προβολής αρκεί να κάνετε ένα απλό google search… θα μείνετε κάγκελο! Και ενώ θα μπορούσα εύκολα να υποστηρίξω ότι αυτά είναι βλακείες, δεν μπορώ γιατί πολύ απλά το’χω ζήσει! :?

ντα3ει λεβια8αν μου τυχε χθες η παραλυση…μου χει συμβει πολλες φορες…μου το εχουν εξηγησει παραφυσικα/θρησκευτικα…λεγεται μωρα το φαινομενο.και φευγει αν πεις το πατερ ημων…
οσο αστειο και αν σας φαιενται χθες που το επαθα,το ειπα απο μεσα μου και ενοιωσα καπακι κατι να φευγει απο πανω μου…σαν να ελευθερωνεται το σωμα μου.και μετα μποροσυα να κουνηθω κανονικα…

εδιτ…ισις με προλαβες!!

Βρε ασταδιαλα :-s


Now playing: Rise Against - Hairline Fracture
via FoxyTunes

Υπνική παράλυση έχω πάθει κάμποσες φορές. Δλδ, ήμουν ξύπνιος με κλειστά τα μάτια, το ήξερα ότι ήμουν ξύπνιος, μισο-ονειρευόμουν και ήταν αδύνατον να κουνηθώ. Προσπαθούσα πχ να κουνήσω το ένα χέρι με όλη μου τη δύναμη και δεν μπορούσα. Αλλά νταξει μερικές φορές, με εξαιρετικά μεγάλη προσπάθεια κατάφερνα να ξυπνήσω. Άλλες πάλι με ξαναέπαιρνε ο ύπνος χωρίς να το πάρω χαμπάρι

" ηλιθιος mode on"

εγω μια φορα στο λυκειο στην πρωινη προσευχη στο προαυλιο, ειχα κοιμηθει ορθιος. το θυμαμαι γιατι ειδα ονειρο κατι κουνελια. :lol::lol:

αυτο τη ηταν???

Το πρώτο λέγεται και Μόρα απ’ όσο ξέρω και δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα (μου χει τύχει). Από κει είναι και η έκφραση μόρα και κασίδα. Η μάνα μου είχε πάθει μόρα κάποτε και έβλεπε μια μαυροντυμένη γριά να κοιτάει περίεργα πάνω από το κεφάλι της και μετά να πηγαίνει στο δωμάτιο μου (ήμουν μικρή τότε). Χέσιμο κανονικά! Το δεύτερο πρέπει να είναι όνειρο αλλά σπάνιο ξερωγώ γιατί δεν μπορείς να δεις τον εαυτό σου στον ύπνο σου. Βέβαια μια φίλη ισχυρίζεται ότι το έχει πάθει και ότι είχε δει διάλογο της μάνας της και του πατέρα της έναν όροφο πιο κάτω. Ποιός ξέρει… Λίγο μεταφυσικό για μένα για να το πιστέψω :stuck_out_tongue:

Εγω φοβαμαι τωρα, ομωςς

Θέλω κι εγώ :frowning:

Δεν έχω πάθει κανένα απ’ τα δύο (κι είμαι σίγουρη ότι θα φρίκαρα τελείως αν πάθαινα), αλλά μου’χει τύχει ένα άλλο: να 'μαι στο πρωτοΰπνι και να νομίζω ότι γλιστράω προς τα κάτω…

Ε όχι κι εσύ ρε μάλαξ, έλεος

Μου χει τύχει υπνική παράλυση. Πριν κάνα μήνα περίπου. Δεν μπορούσα να κουνηθώ για κάνα λεπτό και άκουγα μια ανάσα από κάποιον που καθόταν πάνω μου. Και ήταν έντονη η ανάσα, σα να ήταν κάποιος τσαντισμένος ξέρω γω. Δεν μπορούσα να δω και τίποτα γιατί εκείνη τη στιγμή ήμουν ξαπλωμένος στο πλάι. Μεγάλες στιγμές. :stuck_out_tongue:

Και τα δυο. Μονο που στην αστρική προβολή και θυμάμαι και το κανω και συνειδητα…μετα απο πολλα μαθηματα ομως. Την αστρικη προβολη την έχουμε στα μαθηματα 1ου βαθμου ιερωσύνης και αρκετα δυσκολο να θυμασαι και να το κανεις συνειδητα. Τα κάναμε με καθοδήγηση απο τον/την μεντορα μας.

Ειναι αρκετα δυσκολο, αλλα αν σας εχει τυχει ποτε να νομιζετε οτι κουνιεστε οταν ειναι να σας παρει ο υπνος, αυτο ειναι το 1ο σταδιο για την αστρική προβολη.

Σε ποια θρησκεία, αν επιτρέπεις;

Α! ναι! Ακριβως… Για αστρικη προβολη δεν ξερω … Με φοβιζει κιολας. Αλλα για υπνικη παραλυση μου εχει συμβει ναι… Αλλα δεν το καταλαβαινεις επειδη ειναι ακριβως σαν να βλεπεις ονειρο τοτε …

Ρε παιδια ελεος με τις αστρικες προβολες και τα ματζουνια για αγριους,η υπνικη παραλυση ειναι πολυ συνηθησμενο και καθολου περιεργο η παραφυσικο φαινομενο,μην μπερδευουμε την βουρτσα με την…,φτανει πια με τις new age πιπες:p

Ναι απλά όλοι βλέπουν αυτή τη μαύροφορεμένη γριά να ‘ούμ’ … :stuck_out_tongue:

Αστρική προβολή έχω κάνει 2 φορές…Δεν νομίζω ότι είναι και πολύ δύσκολο. Δεν είναι τόσο ικανότητα η’ θέληση που βοηθάει, όσο η προσοχή. Αρχίζοντας να παρατηρείς αρχικά τα όνειρα που βλέπεις, να τα θυμάσαι την επόμενη μέρα κ.ο.κ. σιγά σιγά γίνεσαι πιο συνειδητός σε αυτά. Επισης και λίγο πριν κοιμιθείς αν απλά παρατηρείς την διαδικασία του ύπνου και μένεις παρατηρητής καθώς οι φυσικές αισθήσεις αποκοιμιούνταιι και αυτό βοηθάει να κρατήσεις ένα μέρος της συνειδητότητας σου και να ξυπνήσεις μετά μέσα στο όνειρο.
Γενικά νομίζω ότι το συνειδητό ονείρεμα έρχεται αρκετά φυσικά, δεν είναι τυχαίο το ότι γενικά αυτή την ικανότητα την έχουν αυθόρμητα ανεπτυγμένη τα μικρά παιδιά (μικρός μου συνέβαινε συχνά η υπνική παράλυση). Όταν μεγαλώνουμε, λόγω του τρόπου με τον οποίο ζούμε, συγκεντρωνόμαστε υπερβολικα στην καθημερινότητα, ταυτιζόμαστε συνεχώς με την ικανοποιήση των αναγκών μας που απαιτούν την πλήρη προσοχή μας και η απλή παρατήρηση πάει περίπατο (και φαίνεται και χάσιμο χρόνου). Και μετά μπλέκουμε με τις new age ονοματολογίες και τεχνικές που φοβίζουν και μπερδέυουν μάλλον περισσότερο. Ενδιαφέρον θέμα πάντως.

Aυτό ακριβώς έχω πάθει κ γώ. Κ 2 φορές, μάλιστα η συγκεκριμένη κυρία εχει τιμηθεί πολύ απο την παραδοσή μας.

Αυτο δε νομίζω όμως οτι έχει σχέση με την υπνική παράλυση

κατι σχετικο ειναι και το πνευμα μορα
δεν μπορεις να κουνηθεις παρα μονο να ανοιξεις τα ματια σου
και για να φυγει πρεπει να πεις μια φορα το πατερ ημων
μονο που δεν εινια και τοσο ευκολο να το πεις επειδη προσπα8ει να σε μπερδεψει