"Στο μεζε"

Γραψτε ενα συγκροτημα η καλλιτεχνη που “λατρευετε”, για το οποιο σας “δουλευουν” ολοι οι φιλοι σας. Δεκτα κι εκτος metal ακουσματα. Ετσι για να γελασουμε. Εγω την ακουω παντως για τους EUROPE ακομα κι απο τον αδερφο μου που ειναι οπαδος του NOTIS και του SOTIS… ΧΑ ΧΑ ΧΑ

Εγώ έχω κολλήσει σε μια παρέα που με κοροϊδεύουν γιατί ακούω…Candlemass!!!Πού τους βρήκα ρε παιδιά…?

Μου την λένε επειδή ακούω από όλα βασικά…
Εκεί που άκουγα πχ. Megadeth, άρχισα να γουστάρω Paradise Lost, και εκεί που γούσταρα Paradise Lost, άρχισαν να μου αρέσουν οι Gathering και οι Theatre Of Tragedy. Και μετά το ριξα και σε nu καταστάσεις…
Άρα με μισούν όσοι δεν ακούν αυτά που ακούω εγώ και δεν ακούνε αυτοί :stuck_out_tongue:

Επίσης, το ότι το Reload είναι από τα αγαπημένα μου Metallica albums, το Virtual XI από τα αγαπημένα μου Maiden,το Host το αγαπημένο μου από Paradise Lost, και το Musique αυτό που ακούω πιο πολύ από ToT (και πολλά άλλα τέτοια κουλά) μου έχουν προκαλέσει πολλά “προβλήματα” :stuck_out_tongue:

Επίσης, την έχω ακούσει και για το ντύσιμο μου, αλλά κάνω ότι γουστάρω :stuck_out_tongue:

Συνήθως τρώω κοροιδία από φίλους για τους W.A.S.P. Προσπαθώ να τους εξηγήσω ότι η μουσική τους είναι εκ διαμέτρου αντίθετη με την εμφάνισή τους αλλά δεν καταφέρνω και πολλά!

(Πάντως τους έστησα παγίδα μια φορά και έβαλα στο στερεοφωνικό του αυτοκινήτου το Τhe Idol χωρίς να τους πώ ποιοι είναι και ξετρελάθηκαν. Μετά βρήκαν βέβαια δικαιολογίες του τύπου: έχουν κι αυτοί ΕΝΑ καλό κομμάτι !!!)

Ωπ, yeah, για W.A.S.P. φαντάζομαι όλοι μας κάτι θα έχουμε ακούσει… :x

Εμενα πάλι μου τη λένε για τα δεινοσαυρικά που ακούω (Purple,Floyd,Camel,Zeppelin,Heep…) :x
Αλλα όταν πήγαμε Heep και Saxon και μετά Amorphis (που έπαιξαν γύρω στη 1μιση ώρα…) άρχισαν να καταλαβαίνουν… Αλλα συνεχίζουν να με φονάζουν μαμούθ , δεινόσαυρο κτλ… τι να κανω… δε φταίω εγώ που γεννήθηκα σε λάθος δεκαετία… :cry:

Πολλες φορες την εχω ακουσει και για τους PARADISE LOST. Ενταξει μπορει να εγιναν καπως λακηδες η ακομα να μην ειναι και οι καλυτεροι παικτες του κοσμου, ομως σαν συνθετες ειναι θεοι. Ακομα και στο HOST που γενικα δεν μου πολυαρεσει υπαρχουν 2, 3 κομματια φοβερα. Μου τη λενε επειδη θεωρω καλυτερο αλμπουμ τους το ONE SECOND και οχι για παραδειγμα τα ICON και DRAGONIAN TIMES…

Χμ, άκουσα Paradise Lost, άρα πρέπει να επέμβω…
Άστους να λένε ρε συ, το One Second είναι δισκάρα, και οι άνθρωποι είναι λάκηδες αλλά μας κάνουν περήφανους…
Εκτός του Believe In Nothing, όλες τους οι κυκλοφορίες είναι αριστουργήματα (συν του Host, ότι και αν ακούγεται στην πιάτσα) και είναι ικανοί να συνεχίσουν τουλάχιστον στο ίδιο επίπεδο…

Τους γραφω κανονικα. Αλλωστε τους εχω δει Live 3 φορες και εχω ιδια αποψη. Οσο για το Believe in nothing διαφωνω. Βαλε το Words of pretending και ταξιδεψε στον θλιμμενο κοσμο των Χαλιφαξιωτων. Τι να πω. Αν ζητησω να ερθουν στο ROCKWAVE μαλλον ζηταω πολλα, αλλα θελω να τους δω και σε μεγαλη σκηνη!!!

Σαφώς και το Believe In Nothing έχει τις στιγμές του, αλλά αν τα βάλεις όλα κάτω, είναι το πιο αδύναμο… Όχι σε “δύναμη”, σαν album εννοώ… Το ακούω παρόλα αυτά…

Όλη η φοιτητο-παρεά μου είναι σκυλάδες με αποτελέσμα η Πάτρα να’χει γύρω στα 5 καθαρά μεταλλάδικα και εγώ να μην έχω πατήσει ούτε σε ένα…Πού τους βρήκα ήθελα να’ξερα?? Με το ζόρι τους τράβηξα μετά από 2 χρόνια σε 1 ροκάδικο. Οπώς είναι αναμενόμενο όλοι τους με λένε “καφρίνα” και “πώς αντέχεις τέτοια φασαρία?” κλπ. Έλα όμως που το κυρίως δούλεμα πέφτει απ’τους ανέκαθεν μέταλλα-κολλητούς μου επειδή έχω ιδιαίτερη αδυναμία σε όλα τα cd των Metallica…Εντάξει, το’χουν ξεφτιλήσει, κι ίσως πραγματικά ο Ulrich να μην ξέρει drums αλλά τι να κάνουμε που εγώ θα πέθαινα για να τους δω live? (το '96 ήμουν μικρή και δε μ’αφησαν να πάω) Ναι, τ΄ομολογώ! Μ’αρεσε και το Load και το Reload και το S&M. Ακόμα και το St. Anger (που μόνο Metallica δεν είναι) εμένα μ’άρεσε!! :oops: SHOOT ME!

:twisted: loipon egw trww frikh giati h agaphmenh mou kollhth parea den akouei metal einai skulades tou kerata k trendades tou kerata ara otan paw na pw kati gia metal arxizoun k koroideyoun…alla ti na kanw??na ginw dolofonaaaa??na vapsw ta xeria mou me aima???pou den einai metaladesss??alla eytyxws pou xw k kapoious filous metalades k milame gi ayta alliwss 8a xa psofhsei…prepei na to parw apofash oti pooote den 8a paroun to swsto dromo na ginoun METALA…k oti pote den 8a pathsoun exarxeia akoma k gia volta…RATSISTES :evil:

Πες τα όλα εδώ Ice_Queen και μη δίνεις σημασία. Έχω βαρεθεί αυτές τις διαφωνίες και δε δίνω σημασία πια. Ο καθένας τη βρίσκει με ό,τι γουστάρει. Τέρμα! :stuck_out_tongue: 8)

Νομίζω ότι το πρόβλημα με την παρέα το χουν πολλοί κι εγώ είμαι μία από αυτούς. Ευτύχως δεν ακούνε σκυλάδικα φανατικά και μερικές φορές πείθονται για κανένα χαλαρό ροκάδικο. Εξάρχεια πάντως είναι η αγαπημένη μας περιοχή. Άλλωστε δε χρειάζεται να ακούς ροκ για να συχνάζεις εκεί. Τουλάχιστον εμένα δε με κοροιδεύουν για αυτά που ακούω. Ίσα ίσα που μου κάνανε και δώρο τα ημερολόγια του Cobain. Στις συναυλίες όμως αναγκάζομαι και πηγαίνω ολομόναχη. :frowning:

__Μη τους ακούς! Κι εμένα μου άρεσαν αυτοί οι δίσκοι, πώς να το κάνουμε αφού έχουν κομματάρες μέσα! Εντάξει, δε γίνεσαι φράπες απο το χτύπημα όπως με τα And Justise for all & Master of Puppets αυτό όμως δεν ακυρώνει την αξία τους!

__Οσο για τοn Lars αυτά τα λένε οι ανόητη και οι άσχετοι. Το να είσαι καλός ντράμερ δε πάει να πει ότι είσαι καλός ‘αθλητής’ και κάνεις μπλάστ-μπιτ για εφτά λεπτά! Απλά είναι ντράμερ άλλης σχολής. Το ότι τα παιδάκια που έχουν συνηθήσει απλά να βαράνε, δε μπορούν να καταλάβουν τη λογική των τζαζοπροερχόμενων ρυθμών και αξιών (αντιστίξεις, αποκοπές) που ο Lars βάζει και δένει τόσο ωραία με μέταλ στοιχεία (γρήγορο παίξιμο, δυνατό, δίκαση), εναλάσοντας ρυθμούς και κρατώντας προσωπικό ύφος, δε σημαίνει ότι δεν είναι καλός. Οση νομίζουν ότι metal είναι απλά γρήγορο παίξιμο είναι απλά αδαείς. Ολοι γνωρίζουν ότι υπάρχουν τζαζ ντράμερς που προηγήθηκαν και έδειξαν το δρόμο προς το γρήγορο παίξιμο (bill cobham π.χ.). Πόσους μέταλ ντράμερς ξέρεις που να μπορούν να κάνουν /παίξουν ρούλο ΜΕ ΤΟ ΕΝΑ ΧΕΡΙ! Φυσικά και υπάρχουν και γρήγοροι και τεχνικοί ντράμερ (D.Lombardo - M.Portnoy), αλλά δεν εξυπακούεται ότι μόνο έτσι παίζεις μέταλ! Για όνομα του Lemmy! Δηλάδή όσοι ντράμερ παίζουν doom καλύτερα να αυτοκτονήσουν γιατί ΔΕΝ παίζουν καλό μέταλ… σωστά; Μη τρελαθούμε τελείως!

Ολοι μου την λένε που ακούω Malmsteen…

Ειναι αργοστροφοι, γι’ αυτο… ΧΑ ΧΑ ΧΑ. Για ν’ ακουσεις Malmsteen χρειαζεται να εισαι γρηγορος στην σκεψη…(Πλακα κανω)

Πάντως ρίχνω πολύ γέλιο…'Ενας βλάκας πρώην του έωαλα children of bodom το follow the reaper και ήταν βράδυ και αφού αρχίζουν οι καφρίλες…Τον βλέπεις και κάνει σα μώρο και μου λέει ΚΛΕΙΣΤΟ ΤΩΡΑ ΦΟΒΑΜΑΙ…Ε τι να του πεις μετά…Μια άλλη πάλι επειδή ξέρει τι κόλλημα έχω με την Tarja αντί για Tarja βγάζει το Τ και βάζει Κ δεν χρειάζετε να σας πω τι βγαίνει…Θα γίνω πρόστυχη… :oops: Και φυσικά γίνετε χαμός…Το τι έχω τραβήξει…Πάντως είμαι το σατανισμένο της παρέας κ μ’αρέσει ;PPPPPPPPPPPPPPPPPPP…

Κακόμοιρη Σατανίστρια που σε αππορίπτει η κοινωνία…
Πέστα στην Λαμπίρη βρε να βρεις λύση…
Και αμάν με αυτούς τους Σατανάδες τους Nightwish!
θα αρχίσεις να βλέπεις αίματα στο δωμάτιο σου :stuck_out_tongue: :roll: :twisted: 8)

8O Σε παρακαλώ δεν θα πάω στην απομίμηση της Στεφανίδου!!!Θα πάω στην γνήσια να μου κάνει κ reportaz…:? Πίκρα…Α ρε TARRRRJA τι τραβάω για σένα… :stuck_out_tongue: