Απλοποίηση της ελληνικής γραφής

άμα γίνει κάτι τέτοιο ο περιπτερας της γειτονιάς μου ο Χάρης Αλεξίου θα γίνει γνωστή τραγουδίστρια. Άσε δε που από την άλλη, το κλίμα που επικρατεί στην Ελλάδα το καλοκαίρι δεν θα είναι ιδανικό για να καρποφορήσει το κλήμα της αυλής τους επόμενους μήνες.

Αυτή η ιδέα μου έρχεται στο μυαλό όποτε σκεφτομαι τη σημασία της ορθογραφίας για τους μαθητές Δημοτικού. Τελικά μάλλον θα έλεγα πως συμφωνώ. Σίγουρα κάθε γράμμα έχει το σκοπό του,το ίδιο όμως ίσχυε και για τη δασεία και τη δοτική αλλά τις καταργήσαμε. Εμάς μας φένεται περίεργο αλλά έχω την εντήπωση ότι οι μαθητές που θα το διδαχθούν πρώτη φορά θα είναι μια χαρά.Τι έχουμε να χάσουμε;

Ωραιο θεματακι. Δυστυχως πολλες φορες σε τετοια θεματα βιαζόμαστε να πούμε το προφανές.

Κατα τη γνωμη μου απλοποιηση της γραφης μπορει να γινει, αλλα εν μερει. Το κυριοτερο προβλημα που θα προκληθει απο κατι τετοιο αφορα στην ετυμολογια των λεξεων (πχ ομοφυλλοφιλος…ομοφιλοφιλος;;;). Οπως και αυτο που αναφερει ο Παναγιωτης, η γραπτη ταυτιση ιδιων ηχητικα λεξεων, αλλα με διαφορετικη γραπτη αποδοση. Ωστοσο η απλοποιηση θα μπορουσε χωρις καποιο προβλημα να γινει σε λεξεις οπως αβγο, τρενο κλπ… Και φυσικα υπαρχει ο συναισθηματικος δεσμος!

Το θεμα μπορει να επεκταθει πολυ ευκολα, και οι απψεις ειδικων, γλωσσολογων αλλα και φιλολογων ειναι πολυ ενδιαφερουσες και υπαρχουν αφθονες στο ιντερνετι.

Α, και να πω πως αυτη η προταση δε στερειται λογων! Να ΄χουμε υποχην μας πάντως αυτό που έγινε στην Τουρκια του 1928, την ορθογραφικη μεταρρυθμιση του Κεμαλ Ατατουρκ. Αντικαταστάθηκε το οθωμανικο αλφαβητο, με το οποιο γραφονταν η τουρκικη γλωσσα, από ένα προσαρμοσμενο λατινικό αλφαβητου. Το αποτελεσμα ήταν η εξαλειψη του αναλφαβητισμου!

H απάντηση έρχεται από τον Σίνικ.

Δεν ξέρω τι ηλικία έχετε, αλλά εγώ που πήγα δημοτικά στα μέσα των 80ς (και άρα πρόλαβα τη μεταρρύθμιση με το μονοτονικό στην αρχή της), θυμάμαι ακόμα την προσπάθεια των τότε σχολικών βιβλίων να αποβάλλουν κάθε τι “αρχαϊζον”, χωρίς να υπολογίζουν ότι κάποιους αρχαϊκούς τύπους τους χρησιμοποιούμε ακόμα στην καθομιλουμένη. Χαρακτηριστικά θυμάμαι ένα “τιμή πούλησης” (ΕΛΕΟΣ!) που είχα δει σε σχολικό βιβλίο όταν πήγαινα 3η-4η δημοτικού.

Το μονοτονικό καταργήθηκε γιατί πλην της γραμματικής/ιστορικής ασυνέπειας, δεν δημιουργούσε άλλα προβλήματα στην κατανόηση της γλώσσας.

Για πείτε μου λοιπόν τι θα καταλαβαίνετε όταν βλέπετε αυτό:

αφτί ίνε

(ποιά είναι? ποιανού κόψαν τ’αυτί? μπερδεύτηκα…:?)

Βασικα συμφωνω με αυτο αλλα και με τις περισσοτερες αποψεις που διατυπωθηκαν εως τωρα. Προφανως και υπαρχει λογος που η καθε λεξη εχει συγκεκριμενη ορθογραφια τοσο ετυμολογικα οσο και σημασιολογικα. Απλως θελει ψαξιμο οπως ειπε ο Μανος.
Και πιστευω πως ειναι σωστα ολα οσα ειπατε. Οσο απλοποιειται μια γλωσσα τοσο λιγοτερο μπορουμε να εκφρασουμε τα συναισθηματα μας μεσω αυτης. Γινομαστε λιγοτερο εκφραστικοι, σκεφτομαστε λιγοτερο και στο τελος μπορει και να μην σκεφτομαστε καθολου οπως ειπε και ο Isis. Αλλωστε ποσο πια να απλοποιηθει η Ελληνικη γλωσσα? Αν το καλοσκεφτειτε, κοντευουμε ηδη να της αλλαξουμε την Παναγια απο μονοι μας!:stuck_out_tongue:

Καλυτερα ο κυριος Ματσακης να κατσει να δει κανα ματσακι και αν τον χαλαει τοσο πολυ ας απλοποιησει την… Κυπριακη γλωσσα, μουαχαχαχαχα!!!

Σε αυτο διαφωνω. Οταν ημουνα και γω σχολειο μισουσα τοσο πολυ το γεγονος οτι μου επεβαλαν να μαθω αρχαια σε σημειο που να τα απεχθανομαι. Ομως τωρα το εχω μετανοιωσει τοσο πολυ που αν μπορουσα να ξαναγυρισω στο σχολειο θα ηταν ανετα απο τα πρωτα πραγματα που θα αλλαζα σε μενα. Ειλικρινα, μακαρι να ηξερα και Αρχαια Ελληνικα και Λατινικα και Gaelic. Πολλες γλωσσες κρυβουν απιστευτη ομορφια και πλουτο μεσα τους αν ειχαμε το χρονο να τις μελετησουμε. Ειδικα η Αρχαια Ελληνικη απο τα λιγα που εχω προλαβει να διαβασω (ναι, και καλα ημουνα Θεωρητικη:lol:) βγαζει μια απιστευτη μελωδια και ποιητικοτητα σε πολλα αρχαια κειμενα…:slight_smile:

Δεν νομίζω ότι είναι δύσκολο να καταλάβουμε το νόημα μιας πρότασης από τα συμφραζόμενα :
Το αφτι μου πονάι - Αφτί ίνε ι Μαρία
Κάπως έτσι θα γίνει οπότε δε θα υπάρχει πρόβλημα στη συνεννόηση.
Για τα Αρχαία και εγώ είμαι υπέρ της κατάργησής τους στο Γυμνάσιο-Λύκειο. Ας μείνουν στις Πανεπιστημιακές σχολές και όποιος γουστάρει, κανένα πρόβλημα, μπορεί να τα μαθαίνει.

Θα διαφωνήσω και εγώ με τη σειρά μου. Δεν έχει να προσφέρει τίποτα μία τέτοια μεταρρύθμιση παρά μόνο μία υποβάθμιση της γλώσσας.

Θα διαφωνήσω. Μέσω των αρχαίων μαθαίνεις από που προέρχονται οι λέξεις, ενώ νομίζω ότι αν ασχοληθεί κανείς με αυτά αποκτά και ένα αρκετά καλό λέγειν (βέβαια αυτό δε σημαίνει και πως διδάσκονται σωστά στα σχολεία, μάλλον το ακριβώς αντίθετο ισχύει και όχι μόνο για τα αρχαία, αλλά για όλα τα μαθήματα και έτσι είναι λογικό να απωθούνται οι μαθητές…)

Γενικά δε νομίζω πως μαθαίνει κανείς σωστά τη γλώσσα από το σχολείο…
Το ακριβώς αντίθετο θα έλεγα…
Για να δούμε τι λέει και ο Ηλίας Πετρόπουλος επί του θέματος σε συνέντευξη που είχε παραχωρήσει στον Ιό της Ελευθεροτυπίας (προσωπικά θεωρώ πως είναι από τους καλύτερους χειριστές της γλώσσας, αξίζει να ρίξετε μια ματιά σε κάποιο βιβλίο του)

“Για να μάθω καλά ελληνικά έπρεπε να μελετήσω προσεκτικά πώς μιλάει ο λαός μας και έπρεπε να διαβάσω τους έλληνες ποιητές και πεζογράφους.”

Τι ακριβώς από αυτά διδάσκεται στα σχολεία?
(Και να πώ κάτι άσχετο εδώ, για να ξεσκάσω, κάποιος ανεγκέφαλος φασίστας καθηγητής του αδερφού μου, μαθητή 2ας λυκείου έκανε προπαγάνδα σκοταδισμού στην τάξη του ισχυριζόμενος ότι το πλαστό τερατούργημα ονόματι καθαρεύουσα είναι συνέχεια των αρχαίων ελληνικών και ότι ήταν λάθος η καθιέρωση της δημοτικής, αν είναι δυνατόν στο 2009 να εκφέρονται απόψεις υπέρ αυτής της ψεύτικης “γλώσσας”, που ζούμε?)

Το πολυτονικό είναι άλλο καπέλο. Οι περισπωμένες κλπ. χρησίμευαν στην αρχαιότητα για λόγους προφοράς, που πλέον έχει χαθεί. Για ποιό λόγο να τα χρησιμοποιούμε σήμερα όταν πλέον έχει περάσει η χρησιμότητα τους?

:lol::lol::lol:

Αν δεν πρόκειται για βλακώδη φάρσα, η πρόταση του Ευρωβουλευτή είναι τουλάχιστον φαιδρή. Δεν πρόκειται για απλοποίηση της γλώσσας, όπως γράφουν μερικοί, αλλά για υπεραπλούστευση της ορθογραφίας.

Η ορθογραφία, όμως, έστω κι αν αποτελεί βραχνά για πολλούς, είναι εργαλείο της γλώσσας που επιτρέπει να κατανοούμε ευκολότερα το γραπτό λόγο. Π.χ. έστω κι αν η προφορά των όμικρον και ωμέγα είναι όμοια, κατά την ανάγνωση ο εγκέφαλος βρίσκει χρησιμότητα στην διαφοροποίηση.

Παρεμπιπτόντως, η πρόταση ? αν είναι όντως αληθινή ? έχει ένα απολαυστικό λάθος. Ενώ καταργεί το γράμμα ύψιλον και η νέα αλφάβητος δεν το περιέχει, δεν καταργεί το «ου». Πώς θα το γράψουμε, αφού «δε θα ξέρουμε» πού να το βρούμε αυτό το παράξενο γράμμα;

Πάντως, παρατηρώ ότι πολύς κόσμος εδώ μέσα ήδη χρησιμοποιεί το «νέο σύστημα»…

H προταση δεν ειναι μουφα.Ειχε βγει στις ειδησεις πριν ενα χρονο περιπου.
Οπως θα διετε και στο παρακτω λινκ η εφημεριδα Εβδομη της Καβαλας το εχει δημοσιευσει τον Απριλιο του 2008 οπως και πολλες εφημεριδες και καναλια καθως ειχε ξεσπασει σαλος

http://www.evdomi.gr/pub/starcms/repository/static/articles/ar_22719_1.asp

Σωστος, την καθε γλωσσα την βλεπω σαν εναν ζωντανο οργανισμο που εξελισεται και διαφοροποιητε. Οταν γινεται σταδιακα και σε βαθος χρονου χωρις δραστικες παρεμβασεις οπως αυτην που συζηταμε, τοτε δινει καλα αποτελεσματα. Αλλιως μπορει να βγαλει ενα τερατουργημα.

Η Ελληνικη γλωσσα ειναι ενα απο τα λιγα συγχρονα πολιτιστικα στοιχεια για τα οποια μπορουμε να νιωθουμε υπερηφανοι.

Και εννοειται πως θα εξακολουθει να ειναι πολυ δυσκολη στην εκμαθηση της απο αλλογλωσσους. Σε τελικη αναλυση ποιος κρετινος πιστευει οτι αυτο θα την κανει πιο διαδεδομενη γλωσσα?? Ειμαστε καμμια υπερδυναμη και δεν το ξερω???

Συντομο ποστ, πολλη ουσια.

Ετσι ακριβως. Πολλες ομοηχες λεξεις. Γλωσσα περιορισμενων δυνατοτητων θα ηταν αμα την απλοποιουσαμε.

Ετσι ακριβως. Η καταργηση του πολυτονικου συστηματος δεν εφερε καμμια ουσιαστικη διαφοροποιηση στην χρησιμοποιηση της νεοελληνικης. Οι δασειες, περισπωμενες κτλ. ειχαν χρηστικη αξια μονο στα αρχαια Ελληνικα.

Χαρακτηριστικο και το τελευταιο σου παραδειγμα.

Με καληψατε ρε παιδια, για μενα αυτο το θεμα εχει κλεισει πριν καν να ανοιξει.

Μην ξεχνατε οτι στα κυπριακα βιβλια διδασκεται ο κυπριακος ιδιωματισμος της Ελληνικης κατι που πιθανον να τους φερει σε λιγα χρονια σε γλωσσικα αδιεξοδα.

Μια χαρα γλωσσα εχουμε…ας την κρατησουμε οπως ειναι…Και επισης λεμε οχι στα greeklish…:lol:

Είναι πολύ δύσκολη η γλώσσα μας και αυτό είναι γεγονός. Διαφωνώ με την πρόταση ΑΛΛΑ έχετε σκεφτεί τι θα γινόταν αν η γλώσσα μας ήταν εξ αρχής πιο απλή ? Ίσως και να ήταν η ευρωγλώσσα ή κάτι τέτοιο…

Αν η ελληνικη ηταν η ευρογλωσσα,δεν θα χρειαζοταν να μαθουμε αγγλικα και θα ακουγαμε σκυλαδικα γιατι δε θα καταλαβαιναμε χριστο απο ξενα τραγουδια

Σαν τους Ιταλους ενα πραμα…:lol:

Μια παρομοια προταση ειχε κανει παλιοτερα και η Διαμαντοπουλου του ΠΑΣΟΚ, η οποια ειχε ζητησει την αντικατασταση του ελληνικου αλφαβητου απο το λατινικο. Κανονικα Γκρικλις δηλαδη… Οτι να’ναι αυτη η χωρα μου φαινεται…

Νταξ τα σκυλαδικα ειναι προτιμοτερα απο την ιταλικη ποπ, η πως στο διαολο λεγεται, τυπου Eros Ramazotti. Μιλαμε για την πιο αστεια μουσικη απο καταβολης ανθρωπινων κοινωνιων.

εντιτ : ουπς, σορρυ για το διπλοποσταρισμα…

Δεν το πήγαινα προς τα εκεί το θέμα αλλά οκ. Ειλικρινά το μόνο που μας έχει μείνει είναι η γλώσσα μας, θέλει πολύ προσοχή αν ποτέ γίνει κάτι τέτοιο, πάντως αν γινόταν δημοψήφισμα θα έλεγα όχι.

Nαι γιατι θα μας ρωτησουν…

*Ελληνάρας μόουντ ον

Τι έγινε λέει? Οι ξένοι βρίσκουν δύσκολο το σύστημα γραφής μας???

Ρε κουραμπιέδες, όταν ΕΜΕΙΣ χτίζαμε Παρθενώνες και γράφαμε Ιλιάδες, ΕΣΕΙΣ ακόμα μαζεύατε βελανίδια ρεεεεεεεεεεεε!!!

*Ελληνάρας μόουντ οφφ

Μου αρέσουν πολύ τα ελληνικά και τα αρχαία ελληνικά.Στο σχολείο μου ήμουν ευτυχής εκείνη την ώρα και ειδικά όταν μάθαινα για ετυμολογίες κλπ.Όταν ξαφνικά αντιλαμβανόμουν τι σημαίνει πχ. το Nepenthe(αυτό που διώχνει μακριά τη θλίψη.από το νέω=διώχνω μακριά και πένθος που σημαίνει ό,τι και σήμερα) των Sentenced(ναι τότε άκουγα).Θεωρώ ότι είναι σπουδαία η γνώση και η ανάλυση που παίρνεις από τα αρχαία ελληνικά και η συνακόλουθη σύνδεση με τη νεοελληνική σε κάνει να αντιλαμβάνεσαι εντελώς διαφορετικά τις λέξεις.Και οι λέξεις είναι σκέψεις…ΑΛΛΑ η γλώσσα είναι ζωντανός οργανισμός και εξελίσσεται μαζί μας…Ενσωματώνονται νέες λεξεις κλπ,και όσο κι αν αυτό φαίνεται άσχημο μάλλον δε μπορεί να αποφευχθεί.Μην ξεχνάμε ότι στα αρχαία ελληνικά οι δίφθογγοι,τα μακρά φωνηέντα κλπ,είχαν λόγο ύπαρξης γιατί προφέρονταν.Δηλαδή το ω,δεν ήταν ω,αλλά ωω,κλπ.Δε ξέρω αν είμαι σύμφωνη με όλη αυτή την υπεραπλούστευση της ορθογραφίας,ειδικά έτσι όπως τα περιγράφει ο panagiotis πιο πάνω.Το διάβασα και κόντεψα να πάθω απόπληξία…Αλλά ίσως να συμβαίνει επειδή έχουμε συνηθίσει αλλιώς.Ίσως έτσι να ξένισε και τους γονείς μας η κατάργηση του πολυτονικού.Και όμως σήμερα δεν τίθεται καν τέτοιο θέμα…Κάθε αρχή και δύσκολη, αλλά ταυτόχρονα ας μη δεχόμαστε άκριτα όλα αυτά που μας πλασάρουν στο όνομα της προόδου…