"Στο μεζε"

Εμένα σας είπε ο Λουκιανός γιατί με δουλέουν…
Όσο για σένα Λουκιανέ γιατί δε λες στον κόσμο ότι δεν καταδέχεσαι δίσκους που κυκλοφόρησαν πριν το '90;;; :smiley: :smiley: :smiley:
Α, επίσης τρώω πολύ κράξιμο γιατί γουστάρω τους… :oops: …ROXETTE!!!

Για το πρώτο δικαίως σε κοροϊδεύουν οι φίλοι σου… Ακούς εκεί κορυφαίο συγκρότημα ever οι Metallica… ΧΑΧΑΧΧΑΧΧΑΧΑ
Για το δεύτερο και το τρίτο θα πρέπει να είσαι περήφανος… Ειδικά για το τρίτο θα πρέπει να είσαι πολύ περήφανος που μιλάς μ’ έναν άνθρωπο που προσεγγίζει εντελώς αντισυμβατικά τη μουσική… Το “συμβατικό” είναι να σου αρέσουν οι Pink Floyd και να κοροϊδεύεις τους Europe… Για εμένα όμως που ο χρόνος είναι χρήμα, ο ύπνος περιορίζεται μόλις στις 4 ώρες… Οπότε όπως καταλαβαίνεις δεν μου περισσεύει χρόνος για μουσική ύπνου και προτιμώ κάτι πιο ανεβαστικό…
:stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Εμένα με δουλεύουν γιατί ακούω αυτούς τους τύπους που φοράνε μαυρα pvc και φούστες? [ακούς εκεί, άντρας με pvc φούστα] και δεν_είναι_μουσική_αυτό_το_πράγμα? [noise, δλδ]?
Επίσης, γιατί μπορεί να βάλω τα κλάματα αν ακούσω κάποια του Ιωαννίδη, όταν είμαι πεσμένη ψυχολογική?
Και γιατί μου αρέσουν οι δαντέλες?

Γιατί οι καλύτεροί μου φίλοι να είναι σκυλιά; [εκτός από έναν που είναι metalας? αλλά και ο χειρότερος στην κριτική;]

Eμένα πάλι με κράζουν οι κολλητοί μου που γουστάρω Public Enemy.
Eλπίζω να μη φάω κράξιμο και από το forum.

Για το πρώτο δεν αισθάνομαι καμμία ντροπή βασικά…αντίθετα είμαι πολύ περήφανος!
Το μόνο που με στενοχωρεί είναι ότι βλέπω την αγαπημένη μου μπάντα να παρακμάζει.
Το δεύτερο ισχύει όταν είμαι σε κάνα μαγαζί (όχι rock) και παίξει το Paranoid. Αν πετύχω το συγκεκριμένο τραγούδι πχ στο ραδιόφωνο το αλλάζω κολλητά, γιατί το έχει συχαθεί η ψυχή μου!! :roll:
Τώρα θες να σχολιάσω τον “αντισυμβατικό” τρόπο που βλέπεις τη μουσική Τέλη?!!
Αντισυμβατικοί οι Europe ή ριζοσπαστικό το ότι κατηγορείς τους Floyd?!
Συγκεντρώσου…όχι τίποτ’άλλο, αλλά γιατί βαριέμαι να γράφω κατεβατά για να σε κράζω!! :x

ΟΥΥΥΥ ρε γύφτο poserά που έχεις άποψη και για τους Floyd, καμένε σεσουαράκια!!! :lol: :lol:

Γιατί ρε δεν είναι ριζοσπαστικό που βρίζω τους Floyd… Είμαι από τους ελάχιστους που το τολμούν. Κάποια στιγμή θα δεις ότι θα δικαιωθώ… Θ’ αποδειχτεί ότι οι “ύπνοι” σου ήταν οι Milli Vanilli της rock… ΧΑΧΧΑΧΧΑΧΧΑ

Το ότι βρίζεις τους Floyd και να υποστηρίζεις τα συγκροτήματα που όλοι ξέρουμε (και γελάμε με τα χάλια σου :lol: ) αποδεικνύει ότι έχουμε να κάνουμε με άνθρωπο φρενοβλαβή και κοινωνικοπολιτικά απροσάρμοστο! :lol:
Και με τον όρο “απροσάρμοστο” μην αρχίσεις να μου λες ότι εννοούμε “ανένταχτο” κι “επαναστάτη”! Εννούμε απλά…ΝΤΑΟΥ!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Ρε Πίπη προς τι τόσοι “επιθετικοί προσδιορισμοί”… :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

"Φρενοβλαβής, “απροσάρμοστος”, “ανένταχτος”, “επαναστάτης”, “ΝΤΑΟΥ”… :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Τι σχέση έχει η μουσική με όλα αυτά…; :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Δηλαδή οι Pink Floyd είναι ανέναχτοι αριστεροί επαναστάτες και όλοι οι άλλοι προϊόντα της μουσικής βιομηχανίας; :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Βλέπεις λοιπόν ότι διαφέρουμε παρασάγκας (πώς μ’αρέσει αυτή η λέξη! :roll: ) στο πώς αντιλαμβανόμαστε την μουσική! :?:
Εννοείται πώς όλοι αυτοί και χιλιάδες ακόμα άλλοι χαρακτηρισμοί, φιλοσοφίες και αποφθέγματα είναι συνηφασμένα και ταυτόσημα με τη μουσική!!
Η μουσική (και όλες οι μορφές τέχνης) υπάρχουν για να εκφράζουμε συναισθήματα, προβληματισμούς, σκέψεις, άγχοι, αντιλήψεις, αντιρρήσεις… :!:
Αφού λοιπόν δεν μπορείς να συνειδητοποιήσεις αυτά τα πράγματα πώς περιμένεις να καταλάβεις τους Floyd?
Σ’αρέσουν οι Bon Jovie που είναι μία μουσική απλά για να κουνάνε τα γκομενάκια τα κωλαράκια τους! Και ποιά η διαφορά τους με την Πέγκυ Ζήνα?? :?:
Καμμία στην ουσία.
Είναι εντελώς ρηχά μουσικά ιδιώματα που ακούγονται ευχάριστα κι εύκολα από τον περισσότερο κόσμο (αφού ο περισσότερος κόσμος δεν έχει καμμία μουσική παιδεία αλλά και κανένα υπαρξιακό υπόβαθρο), και μπορείς να κάνεις κέφι, να χορέψεις και να γκομενίσεις.
Σε κάποιο πάρτυ δεν θα παίξουν Floyd, βέβαια.
Κάλλιστα όμως, μπορούν ν’ακουστούν σε εξεγέρσεις!! :wink:

…τώρα…σε ποιόν τα γράφω αυτά…!! :lol: :lol:
Κράξε ελεύθερα!! :lol: :lol: :lol:

Kαλά όλ’ αυτά, ενδεχομένως να στέκουν εν μέρει… Όντως η μουσική ως μορφή τέχνης αυτοδίκαια δημιουργεί συναισθήματα, προβληματισμούς και ένα σωρό άλλα πράγματα που έχουν σχέση με την πνευματική εξέλιξη του ανθρώπου… Μέσα σ’ όλ’ αυτά υπάρχει κι ένα γαμημένο συναίσθημα που λέγεται διασκέδαση… Επειδή ο άνθρωπος “ρέπει” προς το κακό, τη μιζέρια και την απαισιοδοξία, έχει μάθει να ενοχοποιεί κάθε αισιόδοξη μορφή τέχνης… Όταν κάτι είναι φανερά ιδεαλιστικό, αμέσως θεοποιείται από τους ειδικούς, χωρίς να εξεταστεί σοβαρά αν είναι επιτηδευμένο… Τις φάγαμε στη μάπα τις ιδεολογίες και την “αποψη” φίλε… Έχει ενοχοποιηθεί πλήρως η χαρά, ο έρωτας, ο αυθορμητισμός, το σέξ… Αυτή τη μορφή τέχνης υπηρετούν οι Bon Jovi… Την απλή καθημερινή χαρά του ανθρώπου που δεν γουστάρει να του τα ζαλίζουν οι κάθε λογής ειδικοί…

Έχουν μία βάση τα λεγόμενά σου, αλλά νομίζω ότι φτάνεις στο άλλο άκρο.
Δεν έχει ενοχοποιήσει κανείς τη χαρά και τη διασκέδαση.
Αντίθετα, θα έλεγα εγώ, η “αισιόδοξη” μορφή της τέχνης είναι αυτή που μεσουρανεί αφού ο κοσμάκης τώρα παρά ποτέ έχει ανάγκη να διασκεδάσει με την καρδιά του με όλα αυτά τα προβλήματα που αντιμετωπίζει καθημερινά.
Και σαφώς θα ακούσουμε (όλοι πιστεύω) σ’ένα πάρτυ Bon Jovie και θα χαρούμε και θα διασκεδάσουμε και θα γελάσουμε!
Και σαφέστατα δεν θα γνωρίσεις αυτά τα απλά καθημερινά συναισθήματα ακούγοντας Floyd.
Δεν διαφωνούμε κάπου, ως εδώ, απλά αυτά τα δύο ΄στυλ δεν εξυπηρετούν τους ίδιους στόχους.

Κι εδώ συμφωνούμε.
Δεν μπορείς να χαρακτηρίσεις όμως του Floyd “φαινομενικά ιδεαλιστές” και “επιτηδευμένους”, γιατί απλώς δεν στέκει.
Υπάρχουν χίλιοι - μοίριοι για να διεκδικίσουν αυτούς τους τίτλους, όχι οι Floyd όμως!

Και δυστυχώς δεν καταφέραμε να αποκομίσουμε τίποτα απ’αυτές… :cry:

Καταρχήν να ξεκαθαρίσω ότι σχετικά με τους Pink Floyd σου κάνω πλάκα…
Δεύτερον “ξέρω ότι πολλοί θα με κράξουν”, αλλά δεν θεωρώ τους Bon Jovi το καλύτερο ποιοτικά δείγμα μελωδικού hard rock, αν και τους παραδέχομαι για το ταλέντο τους στο να βγάζουν hit… Κατά την ταπεινή μου άποψη υπάρχουν πολύ πιο ποιοτικά συγκροτήματα στο συγκεκριμένο είδος…
Ενδεικτικά αναφέρω:
SCORPIONS
WHITESNAKE
DEF LEPPARD
DOKKEN
EUROPE
TALISMAN
CINDERELLA
GUNS N’ ROSES
MR BIG
THUNDER

ki emena me apokalun propolemiko epeidi akuo sigrotimata kai kallitexnes kirios aptis dekaeties tu 60’ kai tu 70’