Θα ειμαστε ξεπερασμενοι?

εχω μια ανησυχια και θελω να τη μοιραστω μαζι σας και να μου πειτε την αποψη σας.ειναι κανενας που νιωθει ασχημα γιατι οταν θα γινει 50-60 χρονων οι αγαπημενες του(τωρα)μπαντες θα ειναι παρα πολυ παλιες,θα ανηκουν σε μια αλλη εποχη και κατ`επεκταση αν τις ακουμε θα νιωθουμε κι εμεις ξεπερασμενοι?
δεν ξερω αν καταλαβατε τι εννοω αλλα αν καταλαβατε απαντηστε:)

45 εισαι?..:lol:

μπααα ,δεν νομιζω να γινει κατι τετοιο…ολα ειναι στον ανθρωπο…και η καλη μουσικη παντα θαναι διαχρονικη…

δεν θα μαστε ξεπερασμενοι…αν και…εγω προσωπικα ανυσηχω περισσοτερο για την μεταλ σκηνη οταν θα φτασουμε εμεις στα 45-50…μεχρι τοτε πολοι απτους αγαπημενους μας καλλιτεχνες θα εχουν αποσυρθει,η πεθανει κτλπ…κ οταν “τελειωσουν” ολοι αυτοι π αγαπαμε???τι θα βλεπουμε live?θα χει ασ πουμε τοτε καποια συγκροτηματα καινουρια που θα κανουν το comeback παιζωντας αγαπημενη μουσικη???η θα χει μονο νεα ειδη οπως τ 'core κτλπ…π προσωπικα μισω…

αυτο εννοω.και επισης εμεις για τη μουσικη που ακουμε.
45 εισαι?..:ουτε καν 15 δεν ειμαι.για αυτο ανυσηχω:pγιατι τα αγαπημενα μου συγκροτηματα θα εχουν σταματησει εδω και πολλα χρονια

Mεσα στο μυαλο μου εισαι φιλος…Αν και ειμαι μικρος ακομα αναρωτιεμαι τι θα απογινουν οι Priest λογου χαρη σε 20 χρονια…Σιγουρα θα υπαρξουν νεα συγκροτηματα που θα κρατανε ζωντανο το ειδος, αλλα πιστευω οτι δεν θα ειναι παρομοιας ποιοτητας…Μακαρι να βγω λαθος…Και φυσικα η καλη μουσικη ειναι και διαχρονικη…Α και εφοσον εμεις εξακολουθουμε να αγαπαμε αυτη τη μουσικη στο περασμα των χρονων, στο χερι μας ειναι να μεταδωσουμε τα ακουσματα μας και στα παιδια μας και παει λεγοντας…

Μην στέκεστε στο ότι ακούτε κάποια συγκεκριμένα συγκροτήματα,και όταν αυτά θα πάψουν να υπάρχουν θα μελαγχολήσετε.Όταν πάψουν να υπάρχουν εσείς θα έχετε ανακαλύψει άλλα,και δεν θα σας πειράξει τόσο,όπως έγινε και με άλλες γενιές.Πχ όταν κάποιος άκουγε Λεντ ζέππελιν στα 20 του και όταν αυτοί διαλύθηκαν είχε ήδη φροντίσει να ανακαλύψει άλλα συγκροτήματα που ήταν εξίσου καλά και δεν έμεινε μόνο στους λεντ.Μόνο άμα μένεις στάσιμος και δεν ανανεώνεις τ ακούσματα σου θα σου την δίνει που τα παλιά συγκροτήματα θα αποσύρονται και θα θεωρείς ότι μόνο αυτά έκαναν μουσική

Πριν λίγο άκουγα The Byrds άρα είμαι ήδη ξεπερασμένος αλλά νιώθω μια χαρά!:stuck_out_tongue:

Όροι όπως “ξεπερασμένος” δεν με απασχολούν αλλά σίγουρα με ανησυχεί το γεγονός πως πολλοί από τους αγαπημένους μου μουσικούς είναι πλέον σε προχωρημένη ηλικία και σε μερικά χρόνια μπορεί να μην περιοδέυουν πλέον ή να μην κυκλοφορούν δίσκους ή και να μην ζουν.

Ευτυχώς που μουσικοί όπως ο Derek Trucks, ο Joe Bonamassa, ο Hadrien Ferraud, η Tal Wilkenfeld και κάποιοι λίγοι ακόμα είναι νεώτεροι από εμένα!

ειδα θρεντ σταρτερ τον queen rulez και ανοιξα το θρεντ με ανυπομονησια. ε ιδα και ποστ παπαρδελα, λεω εδω ειμαστε.

αντε αμα πεθανουν ολοι αυτοι που γουσταρετε ευκαιρια να ακουσετε και τιποτα διαφορετικο, ασε που για καιρο δεν θα ξανακουσουμε για ριγιουνιον. δειτε το και ρεαλιστικα, πολλοι ειναι ειδη πεθαμενοι απλα μπορουμε και τους βλεπουμε live.

Σοβαρα παντως, καλοι μουσικοι (και μουσικη) παντα θα υπαρχουν, ολο και κατι αξιολογο θα υπαρχει και μετα απο 20-30 χρονια για να ακουσεις και να δεις. Ασε που μεχρι τοτε μπορει και τα γουστα σας να εχουν αλλαξει αρκετα. Εδω μεσα σε 2-3 χρονια αλλαζουν, φαντασου σε 20. Δεν νομιζω στα 40,50 σας να σκατε που δεν θα μπορειτε αν δειτε πριστ και σαμπαθ live ξερω γω. Ετσι κι αλλιως την μουσικη του οποιουδηποτε μπορειτε να την ακουσετε οποτε θελετε, ζει δε ζει.

Μπα δε νομίζω να γίνει κάτι τέτοιο. Όταν αποσυρθούν οι τωρινοί θρύλοι, τη θέση τους θα πάρουν άλλοι. Άλλωστε και οι νεότεροι μουσικοί έχουν κάποιες επιρροές, δε ζούνε μέσα σε μια γυάλα. Καλό είναι επίσης να ανακαλύπτουμε νέα πράματα, να μη μένουμε προσκολλημένοι στα ίδια και τα ίδια.

εδω και αρκετο καιρο σε διαφορα θρεντς με ειρωνευεσε και δεν ξερω το λογο.σιγουρα δεν ειμαι ο καταλληλοτερος να μιλησω για μουσικη αλλα με τις γνωσεις που εχω αυτο κανω.δεν καταλαβαινω γιατι τα λες αυτα.δοξα τω θεο μπορω να ακουσα απο ολοκαινουρια(π.χ system of a down,coldplay)μεχρι 50`ς(elvis,little richard)και να γουσταρω το ιδιο.για την ηλικια που εχω ψαχνω αρκετα για καινουρια πραγματα και παντα προσπαθω να μαθαινω καινουρια απο τις προτασεις και τις συμβουλες σας.το θρεντ το εφτιαξα πιο συγκεκριμενα για τη μουσικη και οχι για εμας,αλλα εγραψα χαζο τιτλο.στο κατω καω αν δε γουσταρεις αυτα που γραφω αγνοησε με η μαθε με εσυ πως πρεπει να ακουω μουσικη.δεν με πειραζουν οι διαφωνιες η ειρωνια με πειραζει.αυτα

Πιστεύω πως ακούω αρκετά διαφορετικά πράγμτα, αλλά είναι αναμφισβήτητο γεγονός πως συνολικά σε όλα τα είδη μουσικής δεν ζούμε και στην παραγωγικότερη/δημιουργικότερη περίοδο σε σχέση με τη δεκαετία του 70 π.χ.
Εχει να κάνειμε τις συνθήκες της μουσικής βιομηχανίας σε μεγάλο βαθμό…

Για μένα τα 40 δεν είναι πλεόν τόσο μακριά και μπορώ με αρκετή βεβαιότητα να σου πώ πως θα θέλω και τότε να μπορώ να δώ Sabbath live όπως το θέλω εδώ και σχεδόν 25 χρόνια! :roll:

Και φυσικά καταλαβαίνεις πως άλλο το live και άλλο η ηχογραφημένη μουσική. :wink:

Αρχικά το τόπικ μου χε φανεί ψιλοαδιάφορο…με μια δεύτερη ματιά όμως, έχει ένα κάποιο ενδιαφέρον.
Θεωρώ ότι κάποιοι είναι ήδη ξεπερασμένοι, έχοντας μια απίστευτη εμμονή στο παρελθόν, νομίζοντας ότι η μουσική που γράφτηκε τις προηγούμενες δεκαετίες είναι αξεπέραστη, και ότι δεν πρόκειται να παιχτεί ανάλογη στο μέλλον. Γι’ αυτό και εμμένουν στα ίδια και στα ίδια ακούσματα. Ξεπερασμένος δε θα είναι ποτέ αυτός που μελετά το παρόν, το παρελθόν και το μέλλον με την ίδια προσοχή.

Αναμφίβολα σα χώρα έχουμε το προνόμιο να γινόμαστε συνεχώς ξεπερασμένοι μουσικά (συνολικά) - και όχι μόνο - πολύ εύκολα.

ξεπερασμένοι δε ξέρω, ξεμωραμένοι σίγουρα! :smiley:

Πιστεύω πως έχω πολλά ακόμα να ανακαλύψω στη μουσική παλαιότερων δεκαετιών.Δηλαδή φταίω που δεν έχω ακούσει jazz όσο θα ήθελα?Που δεν έχω ακούσει ακόμα τα άλμπουμς των Grand Funk,Santana,Bad Company,John Coltrane,Albert King ή δεν ξέρω τι άλλο και δεν βλέπω την ώρα να το κάνω?Αφού έχω δείγματα δουλειάς τους και τα λατρεύω,γιατί όχι?Το να απορρίπτεις βέβαια ό,τι καινούριο κυκλοφορεί έτσι απλά,ναι είναι λάθος.Αλλά δεν νιώθω ξεπερασμένος,ακόμα και αν το 90% των κυκλοφοριών που αγοράζω χρονολογούνται πριν το 80.Απλά αυτό μου κάνει.

Eιδικά με των δύο που σου μπόλνταρα ετοιμάσου να φας χοντρό κόλλημα! 8)

Δεν έχεις άδικο να δίνεις τόση προσοχή στα όσα βγήκαν πριν το '80 γιατί είναι ένας τεράστιος όγκος καλής μουσικής που αξίζει να ακουστεί από κάθε επόμενη γενιά ακροατών.

Ακουγοντας σαν εφηβος το μεταλ (που παντα λατρευα), απο το 88-89 και μετα χωνομουν σε οτι με ροπιαζε τρελλα!
Συνεχισα με τα ιδια κριτηρια μεχρι καποια στιγμη αλλα απο το 96 και μετα αρχισα να ζοριζομαι με το ποσοσστο ποιοτικων μπαντων καθως και με την ευχαιρεια με την οποια μπορουσες να μαθεις για νεες μπαντες και τη μουσικη τους
απο τοτε μεχρι και το 2001 (οταν ανεβηκα Αγγλια) ειχα στραφει στο ροκ, ειδικοτερα στο κλασσικο…βουτηξα και στη τζαζ… επεσα και στα μπλουζ…8)
Η Αγγλια,οσο και αν αρνουμαι να το παραδεχτω ΞΕΚΑΘΑΡΑ μου ανοιξε τους μουσικους οριζοντες…απο το κλασσικο ροκ,μεταπηδησα στο συγχρονο…
βεβαια οχι για πολυ…(ΔΕΝ την παλευω με τα μυξοτραγουδα και την μεγαλη μιξη της ποπ κουλτουρας στα ακουσματα μου :p) και αμεσα, εκανα παλι στροφη στο πιο συγχρονο μεταλ…
ισως το πιο αλτερνατιβ και ατμοσφαιρικο.
Αναλογα με τα γουστα, πορευεσαι!Και ειδικα οταν μιλαμε για κατι που εχει να κανει με ενα θεμα οπως η μουσικη!
οποτε…καλο θα ειναι να αγχωνεσαι μονο για ενα πραγμα (αν πρεπει να αγχωνεσαι με οτιδηποτε)
Για το αν θα εχεις ακομη την ορεξη να ψαχτεις σε εκεινη την ηλικια (ασχετα με το ποσο καθαρα θα ακους λογω των ετων που θα εχεις βιασει την ακοη σου!:lol:)

τα υπολοιπα απλα διεγραψε τα!!

φιλους που “σοβαρευονται”…
γκομενες που ξενερωνουν…
ατοπα κοινωνικα στανταρακια με τα οποια μπορει να θελησει να σε κρινει ο καθε “ειδημονας”

Η μουσικη ειναι η πιο σταθερη και ανιδιοτελης συντροφος…:wink:

φιλε οι σαν ροκαδες/μεταλλαδες που ειμαστε δεν πρεπει να εχουμε τετοιο φοβο σε αντιθεση με αυτους που ακουνε ποπ(αν και η μουμια η μαντονα δεν θα ψοφισει ποτε!) ή ραπ.Το μονο που φοβαμαι ειναι η ανακυκλωση που ηδη ειναι φανερη στις μερες μας ειτε λογω ελλειψης ιδεων ειτε επειδη εχουν παιχτει ολα πια.

Για αυτο ειδικα στο Metal εχω τις αμφιβολιες μου σχετικα με το ποσο ισχυει. Για κοιτα λιγο πισω στα 80’s να δεις ποσοι Maiden, Metallica, Priest, Slayer κλωνοι υπηρχαν και θα χαζεψεις. Η ποιοτητα ειναι πανω απολα το θεμα.

το θεμα ειναι οτι δεν θα μπορω να διανοηθω οτι καποια απο τα αγαπημενα μου συγκροτημα υπηρξαν 50-60 χρονια πριν.αυτο ειναι ενα θεμα οσο κι αν ψαχνεις καινουρια