Διαφημίσεις που εμφανίζονται μέσα σε μηνύματα

Πρέπει να σαςπώ πως δεν μου πολυ-αρέσει αυτό το νέο κόλπο με τις διαφημίσεις που εμφανίζονται μέσα στο πρώτο ποστ μίας σελίδας.
Έστω και αν είναι εύκολο -για τους περισσότερους τουλάχιστον χρήστες- να καταλάβουν πως πρόκειται για διαφήμιση και όχι για περιεχόμενο που πόσταρε κάποιος χρήστης, δεν μου αρέσει έστω και οπτικά μέσα στο πλάισιο ενός ποστ μου να εμφανίζεται μία διαφήμιση και να φαίνεται σαν να την έχω ποστάρει εγώ όπως π.χ. ποστάρω φωτογραφίες.
Δεν θέλω να παρεξηγηθώ από κανέναν, αντιλαμβάνομαι απόλυτα την χρησιμότητα των διαφημίσεων για το site και εύχομαι να είναi πάντα αρκετές. Aυτό που γράφω έχει να κάνει μόνο με το που εμφανίζονται μέσα στις σελίδες του φόρουμ. :wink:

+1 και απο εδώ

Ανοιξα το ροκινγκ στο εργαστηριο και εκτεθηκα λιγο :oops:

αυτες ειναι που βγαινουν αμα δεν εισαι logged in?
εγω χθες ημουν logged in και παω να ανοιξω ενα θρεντ πατωντας “τελευταια σελιδα” και 3 συνεχομενες φορες μου εβγαλε διαφημιση!

Παιδιά όσοι έχουν firefox τσεκάρετε εδώ.Έχει γίνει πάλι ποστ https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/1865


Now playing: Streetlight Manifesto - This One Goes Out To…
via FoxyTunes

Εντάξει, η απάντηση θα είναι “οι διαφημίσεις χρειάζονται μπλα μπλα μπλα” (το ξέρουμε) και ότι “δεν είναι δα και κόπος να κάνεις λογκ ιν”. Δεν το λέω με ειρωνία, απλά όντως αυτά θα πουν οι μοντς :Ρ

Όσο για τον Βαγγέλα, τι να πω :Ρ

Επομένως ποιος ο λόγος να επαναλαμβανόμαστε κι εμείς όταν επαναλαμβάνεστε κι εσείς :stuck_out_tongue:

Προς Mule και κάθε ενδιαφερόμενο που ενδεχομένως έχει διάθεση να καταλάβει πως λειτουργούμε και δείχνει κατανόηση σε πολύ βασικά πράγματα:
Το θέμα της διαφήμισης στο internet τείνει να γίνει επιστήμη και σύμφωνα με τους “νόμους” του internet, όσο πιο κοντά στο περιεχόμενο βρίσκεται, η διαφήμιση είναι πολύ πιο αποδοτική. Για το λόγο αυτό προστέθηκε το banner στο πρώτο post κάθε σελίδας, δοκιμαστικά στην αρχή, μέχρι να προκύψουν ασφαλή συμπεράσματα για το αν αυτό έχει αποτέλεσμα ή όχι, συν του ότι, κατά κάποιον τρόπο, δίνει και ένα νέο κίνητρο για να εγγραφεί κάποιος. Και για όποιον εθελοτυφλεί, ναι… ούτε εμένα μου αρέσει η ιδέα, αλλά ζυγίζοντας τα πράγματα καταλήγεις στο να εφαρμόσεις τη μέθοδο με το μικρότερο δυνατό “κόστος”.

Προς τους υπολοίπους καλομαθημένους:
Κάθε φορά που πέφτει το forum για δευτερόλεπτα ή λίγα λεπτά, πριν καλά καλά το πάρουμε χαμπάρι κι εμείς, αρχίζουν τα παράπονα. Αργεί να ανοίξει μια σελίδα και πριν καλά καλά προλάβουμε να δούμε τι πάει στραβά έχουν γεμίσει πόσα posts τα αντίστοιχα threads. Και βέβαια, “βολεμένοι” από τις off-topicές παρέες τους και τη νοοτροπία του “κάποτε ήσασταν έτσι, τώρα χαλάσατε και δε με βλέπω να κάθομαι για πολύ” αρχίζουν και οι απαιτήσεις, στις οποίες μαντέψτε… εμπλέκεται και ο οικονομικός παράγοντας. “Είδα κάτι σε άλλο forum και μου άρεσε, βάλτε το κι εδώ”…ok, δεκτόν, βρείτε μου κάποιον που δουλεύει για την ψυχή της μάνας του. Αλλά μην ξεχνιόμαστε… εμείς είμαστε εδώ για να γράψουμε που βγήκαμε χθες, πόσο μου αρέσει το παστίτσιο και άλλα τέτοια ωραία. Έξω από το χορό πολλά τραγούδια λέμε.

Για να επαναλάβω κι εγώ πάντως τον εαυτό μου, δώστε μας λίγες μέρες και πραγματικά θα κοιτάξουμε για τη καλύτερη δυνατή λύση. Όχι ότι δε θα υπάρχουν παράπονα και τότε (εδώ η άποψη των 10 υπερισχύει αυτής των 100, αυτό είναι όμως άλλο θέμα), αλλά τουλάχιστον ίσως κάποιοι να δουν ότι δεν είναι η επαναστατικότητα αυτή που φέρνει λύσεις.

Από πλευράς μου το θέμα δε σηκώνει περαιτέρω ανάλυση (εκτός κι αν κάποιος θέλει στοιχεία εξόδων για να πειστεί), οπότε για ιδέες/προτάσεις είμαστε εδώ να μιλήσουμε, για εξηγήσεις και τα ρέστα συνεχίστε μόνοι σας, γιατί στο τέλος και τα αυτονόητα θα φαντάζουν παράλογα.

Μικρό PS: Δικαίωμα του καθενός να χρησιμοποιεί plugins για μπλοκάρισμα των διαφημίσεων, το να το ανακοινώνεις και να το προωθείς όμως μέσα στο ίδιο το site, το οποίο πλήγεται από κάτι τέτοιο, είναι κάπως άσχημο. Για να μην εφαρμοστούν λοιπόν “λύσεις” οι οποίες είναι σίγουρο το ότι θα φέρουν περισσότερη γκρίνια και παράπονα (αλλά και εγγυημένο αποτέλεσμα), ζητώ ευγενικά να σταματήσει. Merci.

Γελάω έξω δυνατά.

Έχεις δίκιο και ήταν λάθος δικό μου, απλά επειδή γνωρίζω ότι καλός ή κακός χρειάζονται οι διαφημίσεις για την λειτουργικότητα του site, είναι ένας τρόπος να υπάρχουν διαμηφίσεις χωρίς να σε ενοχλούν, τον καθένα ατομικά.
Συγγνώμη και πάλι.


Now playing: Streetlight Manifesto - A Better Place, A Better Time
via FoxyTunes

καλα ολα αυτα και εγω σε δικο μου σαϊτ θα εβαζα διαφημισεις αν εβγαζα λεφτα απο αυτο, αλλα υπαρχει και ενα οριο. οριο οχι που το καθοριζουν οι χρηστες, δικο σου σαϊτ οτι θελεις κανεις και σωστα, αλλα το οριο που κατι γινεται υπερβολικο και λογικο μετα να αρχισει το δουλεμα. το να παταω να δω ενα θρεντ (ενω ειμαι λογκντ ιν) και να μου βγαζει διαφημιση, σορυ αλλα δεν το χω δει σε κανενα αλλο φορουμ, ουτε σε τσοντοφοορυμ (οπως και κατι διαφημισεις του στυλ “κερδισατε, πατηστε να διεκδικησετε το δωρο σας” κτλ). αν πατησα εγω κατι λαθος και δεν ισχυει αυτο πειτε μου.

αυτο με τα addblock ειναι πραγματικα αστειο. το φορουμ απο την γενικη εικονα που παρουσιαζει πλητεται με κινδυνο να μην το παιρνει κανεις πλεον στα σοβρα. ειναι που ναι παιδικη χαρα σε μεγαλο βαθμο. βεβαια αυτα ειναι απλα γνωμες. δικος σας ειναι, οποια κατευθυνση θελετε το στρεφετε.

επομενη προτεινομενη διαφημιση: “fuck a local girl in Athens”, “Enlarge your Penis (copyright therion)” κτλ

εγώ δεν έχω πρόβλημα με τις διαφημίσεις. αλλά δε γουστάρω ρε αδερφέ να πατάω new posts και να με πετάει σε διαφημιστικό σάητ ο σύνδεσμος. αν αυτό συμβαίνει μόνο σε μένα, να μου το πείτε να το ξέρω.

τις βλακειες περι “επαναστασης κατά της ιδιοκτησιας” να τις πειτε αλου. εγω ισα ισα που θεωρησα λογικο και κατανοητο να υπαρχουν διαφημισεις και στο μονο πραγμα που διαφωνησα ειναι σ’αυτο που αναφερει και ο dude. αν δεν μπορειτε να καταλαβετε οτι το φορουμ χανει απο αυτο τι να πω. αλλο πραγμα να χει 1-2-10-20 διαφημισεις ενα σαιτ και αλλο να μπαινεις σαν μελος και οταν πατας να διαβασεις ενα θρεντ να σε πεταει σε διαφημιστικο σαιτ. δεν εχω γκρινιαξει ποτε ουτε για διεγραμενα ποστ ουτε για το μοντερεϊτινγκ, ουτε εχω φαει ποντο και ειμαι τις αποψης οτι αμα δεν σ’αρεσει ενα φορουμ μην μπαινεις. αλλα το συγκεκριμενο πραγμα ειναι τερμα ακυρο και σας το λεω φιλικα.

οσο γι’αυτο εμ το addblock εσεις το κανατε να φανει αστειο.

Βαγγέλη, όταν ποστάρεις για 4η φορά το λινκ που έχει διαγραφεί, τότε “γκρινιάζεις για τα διεγραμμένα ποστ”. Άποψη για το θέμα δεν έχω (α. λόγω φόρτου εργασίας δεν έχω μπει στο φόρουμ αυτή την εβδομάδα αλλά και β. είμαι πάντα logged in με αποτέλεσμα στα 3-4 τόπικ που μπήκα να μην πήρα χαμπάρι τίποτα), αλλά ρε Βαγγέλη, κάνεις ένα σοβαρό ποστ, όπου δείχνεις πως είσαι συζητήσιμος και την άποψη σου πρέπει κάποιος να την πάρει σοβαρά και τα κάνεις όλα σκατά με μια υπογραφή που δείχνει πείσμα μικρού παιδιού, επειδή δε του κάνουν το χατήρι να συμφωνήσουν μαζί του. Κάπου αυτά τα δύο δε συμβαδίζουν.

Den mporw na katalabw to asteio me to adblock pragmatika…:-k:-ktespa mhn to kanoume thema, oi diafhmiseis olous tous enoxloyn…

ps.public->mac->eimai asxetos apo mac.

δείτε κάτω κάτω τι θα άνοιγε αν πάταγα το mouse. σόρρυ, αλλά αυτό είναι αηδία :!:

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς εδώ, πραγματικά. Για δώσε info.

μου τυχαίνει αρκετά συχνά είτε όταν πατάω κάποιον σύνδεσμο (π.χ. new posts συνήθως), είτε όταν πατάω το ποντίκι κάπου που δεν υπάρχει καν σύνδεσμος (στην πικ που χω βάλει πιο πάνω είχα το mouse πάνω από το τραγούδι που έχω σκιάσει) να με πετάει σε διαφημίσεις. αν δεις κάτω κάτω στο screenshot, δείχνει μια googleads διεύθυνση.

Ισχύει, και είναι όντως βλακεία. Οι διαφημίσεις δεν ενοχλούν τόσο, αλλά αυτό είναι όντως σπαστικό

Mηπως παιζει ρολο ο browser?
Εγω παντως με τον Μοζιλα δεν εχω τετοια προβληματα με διαφημισεις περα αυτων που υπαρχουν στα πρωτα ποστ ανα σελιδα οταν εισαι οφλαην

Αυτό δεν ήξερα ότι συμβαίνει και πρόκειται προφανώς για bug ( που ενδεχομένως εμφανίζεται στον Opera; Παρουσιάστηκε και σε κανέναν με Firefox; ).
Λογικά τώρα θα διορθώθηκε πάντως.