Βοηθεια για ηλεκτρικη κιθαρα

γεια σας παιδια…θελω να μαθω ηλεκτρικη κιθαρα οπωσδηποτε!!!εχω τρελα αλλα ποτε δεν ειχα την ευκαιρια να παω σε καποια σχολη μουσικης,ωδειο κτλ…θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας στο αν μπορω να μαθω ηλεκτρικη μονος μου…η σκεφτομαι να γραφτω σε καποια σχολη,ωδειο και να παρω μια σχετικα φθηνη αλλα “καλη κιθαρα” για αρχαριους :slight_smile: ετσι ωστε να εξασκουμαι στο σπιτι και να κανω μαθηματα ταυτοχρωνα…τωρα για τιμη γυρω στα 200-300(με το ζορι) γιατι ειμαι και πιτσιρικας 16 χρονων:p
ευχαριστω

και ο μάλμστην ήταν αυτοδίδακτος.αλλά αυτό δεν μετράει,ο μάλμστην είναι μάλμστην και είχε την όρεξη να ασχοληθεί και να μάθει σοβαρά.εμείς οι κοινοί θνητοί οι οποίοι δεν είμαστε διατεθειμένοι να παίζουμε δεκάωρα και να ψαχνόμαστε μόνοι μας σχετικά με την θεωρία καλύτερα να πάμε σε ένα δάσκαλο για να μας βάλει σε ένα δρόμο σωστό και να μας πιέζει ώστε να μάθουμε την θεωρία καλά,και να μας δίνει ασκήσεις που θα μας βοηθήσουν πιο πολύ απότι αν διαλέγαμε μόνοι μας.άρα καλύτερα να πας σε ένα ωδείο και να κάνεις αυτά που σου λένε και μετά μπορείς να το παρατήσεις εφόσον θα έχεις μπει στον σωστό δρόμο.αμήν:p

οκ ρε φιλε σε ευχαριστω για την βοηθεια…εε ενταξει δεν ειπα να ειμαι και αυτοδιδακτος…αλλα δεν θα ηταν καλο να κανω μαθηματα με καποιον ειδεκευμενο αλλα να παρω και μια κιθαρουλα για να εξασκουμε και στο σπιτι κιολλας?

εγω προσωπικα τα γαμησα ολα στην θεωρια…δεν προσεχα οσο επρεπε…ευτυχως παιζω πολλες ωρες την ημερα κ τα “μαζευω” εκει καπως…

χαχα ωραιος…για πειτε μου συμφερει να παρω μια κιθαρα για να εξασκουμε στο σπιτι???και αν ποια???στειλτε μου κανα λινκ…:slight_smile:

εννοειτε πως οχι μονο συμφερει,αλλα ΠΡΕΠΕΙ να παρεις κιθαρα…ακομα και στο ωδειο να πας δικια σ κιθαρα πρεπει να εχεις…γιατι το βασικο οταν αρχισεις ειναι να εξασκισε οσο πολυ μπορεις!!!..οσο περισσοτερο τοσο το καλυτερο…λοιπον…στα λεφτα π διαθετεις περνεις ενα καλο σετακι κιθαρα+ενισχυτη για αρχη…το βασικο για μενα ειναι να παρεις μια κιθαρα που θα σε βολευει…!!οποτε αν θες να μ ακουσεις ξεχνα για αρχη τις κιθαρες V,X η οποιο αλλο γραμμα της αλφαβητας ειναι και ψαξε μια ανετη κιθαρα…τωρα…οπως προτειναν και τα παιδια σε αλλο θρεντ,μπορεις να παραγγηλεις τ σετακι σου απο Thomann!!! ειναι ισως το πιο αξιοπιστο site για αγορες μουσικων ειδων online και εκτος απτην τεραστια γκαμα που εχουν ειναι και πολυ πιο φθηνα απτην πατριδα…

εδω μπορεις να βρεις κατι καλο και στα μετρα σου…!!!..γνωμη μου να βρεις εναν καλο καθηγητη κιθαρας,και μην ακους πραγματα τυπου πρωτα πρπει να μαθεις κλασσικη!!! ειναι ΜΠΟΥΡΔΕΣ…βρες ενα αλανι καθηγητη να σε οδηγει σε αυτα που γουσταρεις…

τελος εχω μια ενσταση σε αυτο π ειπες οτι εισαι 16…:slight_smile: εγω ειμαι 15 και μαζευα 1,5 χρονο ++ λεφτα για να αγορασω κιθαρα,πεταλακια κτλπ…!!!..θεληση να υπαρχει και υπομονη8)8)

[SPOILER]

μη παρεις καμια τετοια…ΑΒΟΛΗ[/SPOILER]

οκ ρε φιλε σε ευχαριστω παρα πολυ!!!ποτε ομως δεν ηξερα πως να κανω αγορες online :S
μονο με πιστωτικη γινεται σωστα???

δεν ξερω για το thomann…εγω απο ebay π.χ. με καρτα αγορασα…μη σε τρομαζει η λεξη πιστωτικη ομως…εγω π.χ. εκανα μια prepaid καρτα απτην Τραπεζα Κυπρου και βρηκα την ησυχια μου…αν δεν ξες τι ακριβως ειναι…ειναι καρτες με τις ιδιες online δυνατοτητες με τις πιστωτικες απλα αυτες τις γεμιζεις με οσα λεφτα θες εσυ…δεν συνδεονται με καποιο λογαριασμο ωστε καποιος να μπορει να σε κλεψει…οποτε π.χ. σου βγαινει μια αγορα 502,35 ευρω…βαζεις εσυ στην καρτα σου 502,35 ευρω και εισαι οκ…

χμμ οκ ρε φιλε…αν και προτιμω παντα τον ευκολο τροπο π.χ παω σε ενα μαγαζι με μουσικα οργανα…να βρω ενα καλο οικονομικο σετακι και να το παρω…που μενεις εσυ???αμα ηξερες ενα καλο μαγαζι στον πειραια η στην αθηνα…αλλιως θα παω μια βολτα σε ενα που εχω δει εγω…

εγω ειμαι σαλονικιος…τα παιδια ομως απο δω μεσα απο Αθηνα θα ξερουν να σου πουν …μη πας στον Νακα παντως…

πήγαινε
τρίμη
καγμάκη
GUITAR STORE

και βρες μια αξιοπρεπή κιθάρα…
εγώ σου προτείνω τρίμη.φέρνει μόνο ίμπανεζ αλλά τις έχει όλες…
και θα σε βοηθήσει ν επιλέξεις χωρίς να σε παραμυθιάσει λέγοντάς σου οτι μια γτπ κιθάρα είναι τέλεια…(όπως γίνεται συνήθως…)
τεσπα…τα μαγαζιά είναι όλα στ κέντρο της αθήνας…
ψάξου στο γκουγκλ και βρες διευθύνσεις…
:D8):slight_smile:
άντε και καλή αγορά…:slight_smile:

ενα τετοιο σετακι παρε και εισαι ο πρωτος…

http://www.thomann.de/gr/ibanez_grx70dxjuca.htm

Φιλε μ καλως ηρθες στο κοσμο της κιθαρας!!!

Επειδη ειδα ειχες ωραιοτατη συνομιλια με τα παιδια…εγω θα σ ου πω καποια πραγματα…μπορει να τα εχεις ακουσει βεβαια…
Κλασσικη και μαλακιες δεν ειναι απαραιτητο να μαθεις…αμα γουσταρεις εσυ για την καβλα σ να μαθεις οκ…αλλα διαφορετικα δεν χρειαζεται…Βρες ΑΛΑΝΙ καθηγητη και θα εισαι γαματα…

Για την κιθαρα οπως ειπαν και τα παιδια πρεπει να παρεις κιθαρα…και το thomann δεν λειτουργει μονο με πιστωτικη.μπορεις αμα θεσ να το κανεις με καταθεση στην τραπεζα.και πιστεψε δεν εχεις να φοβασαι τπτ του τυπου μην μ φαν τα λεφτα,μην δεν στειλουν το οργανο και κτλ…κατι φιλοι τωρα παρηγκειλαν κιθαρες και μιλαμε για ακριβα πραγματα 1100 ευρω μονο η κιθαρα…και του τα εστειλαν μεσα σε 15 μερες απο τοτε που εκανε την παραγκελια…για την ακριβεια νομιζω 11 και επειδη μια πεταλιερα που παρηγκειλε δεν δουλευε την εστειλε πισω και του εστειλαν καινουρια…

ναι ρε…μν ανησυχείς καθόλου…
αλλά μόνο από εμπιστα σάιτ…
α
και καλως ήρθες και από εμένα…:slight_smile:

παντως…οσον αφορα το κλασσικη-ηλεκτρικη θεμα…ειμαι και γω θυμα αυτου του πραματος…βεβεα τωρα πλεον ειμαι στο “σωστο” δρομο…αλλα τα 4 χρονια που εκανα κλασσικη,με βοηθησαν στο να μαθω π.χ. αρπισμους που γουσταρω ,και να κανω δαχτυλα…

Ε καλα ναι…δεν ηξερες βεβαια τι επαιζε αλλα πιστευω δεν πρεπει να το μετανιωσες…κλασσικη μαθαινεις αρπισμους,κανεις δαχτυλα κα μετα πας και με σπασμενα δαχτυλα και εχοντας και ευχαιρια επειδη γνωριζεις χρονους και κτλ…

εγω ενω επαιζα κλασσικη,δουλευα και πενα,και επαιζα και ηλεκτρικη απλα σε χαμηλο επιπεδο…μετα σε ενα καλοκαιρι μεσα ελιωνα 6 ωρες την ημερα,το πηρα ζεστα το θεμα,εμαθα αρκετα σολος κτλπ π μ αρεσαν και απο σεπτεμβριο που αρχισα κ μαθηματα εχω δει τεραστια βελτιωση!!

Μια χαρα ρε…

ναι τζι τζι!!!..τωρα απο βδομαδα περιμενω και την Charvel και μη με ειδανε μετα…ελπιζω να μαθω γρηγορα τσιριδες με το τρεμολο …

λοιπον φιλε μου θα σου πω και γω καποια πραγματα.Για να μαθεις καλη κιθαρα δεν χρειαζετε απαραιτητα να πας σε καποιο ωδειο.Αν εχεις ορεξη για δουλεια και χρονο τοτε ολα γινονται.Αν θες να εισαι αυτοδιδακτος δεν υπαρχει προβλημα και γω αυτοδιδακτος ειμαι.Αγοραζεις απλα καποια βιβλια τα οποια λενε καλα την θεωρια με καλες ασκησεις και απο κει μπορει να μαθεις οτι θες.Αλλα να ξερεις οτι μετα απο ενα σημειο θα πρεπει να παρεις καποια μαθηματα πχ ενα καλοκαιρι απο καποιον δασκαλο και θα εισαι μια χαρα.Αν δεν θες αυτοδιδακτος παρε εναν δασκαλο να ερχετε σπιτι σου αλλα βρες εναν καλο.Οσο αναφορα τι κιθαρα θα παρεις εγω θα σου προτεινα μια φτηνη ibanez η μια φτηνη esp.Η fender αν βρεις ειπαρχουν και μερικες με 250 ευρο.Και επισης εναν καλο ενυσχικη αλλα να προσεξεις να εχει εστω και overdrive(για distortion καλο και αλλες παραμορφωσεις παμε πιο ακριβα).Οτι και να κανεις παντος καλη αρχη :wink: