ΜΕΓΑΛΑ ΔΑΧΤΥΛΑ ΓΙΑ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗ???

Γεια σας και παλι παλικαρια!!!ευχαριστω ολους σας πολυ που με βοηθησατε στη αγορα ηλεκτρικης κιθαρας…:smiley:
θα παω μια απο τις επομενες μερες στον Τριμη να διαλεξω!!!
θα ηθελα να σας κανω μια ερωτηση…υπαρχει περιπτωση να δυσκολευτω επειδη εχω “χερουκλες” και μεγαλα δαχτυλα???θα σας εστελνα μερικες φωτο για να καταλαβετε αλλα δεν ξερω πως…θα ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ ξενερα να παρω μια κιθαρα που τοσα χρονια ονειρευομαι και μετα να καταλαβω οτι εξαιτιας των χεριων μου να μην μπορω να παιξω…ευχαριστω εκ τον προτερων!!!

Τη παλευεις?Αυτο θεωρειται τεραστιο πλεονεκτημα για οποιονδηποτε οργανοπαικτη

σοβαρα???απο οτι εχω δει σε κατι ξενα σαιτ…λεγανε οτι ειναι κακο να εχεις μεγαλα δαχτυλα…

Κλασσικο παραδειγμα ανθρωπου με μεγαλα δαχτυλα…ε και οσο να’ναι προσπαθει να παιξει κιθαρα…:-k
http://www.youtube.com/watch?v=Yw74sDWPH7U

Τι λες τα καταφέρνει??

Mάλλον ο Godsmackgr αναφέρεται σε χοντρά παρά μακριά δάχτυλα.
ΟΚ, πιθανό σε μία “σρεντομηχανή” με 24 τάστα να δυσκολέυεσαι να πατήσεις στα πολύ ψηλά τάστα…:stuck_out_tongue:
Δεν έγινε και τπτ! :slight_smile:
Τα χοντρά δάχτυλα (μόλις δυνάμώσουν και λίγο) μάλλον θα σε βοηθήσουν σε σημαντικότερα πράγματα όπως το να παίξεις με χοντρότερες χορδές και να αποκτήσει ο ήχος σου όγκο… :roll:

Από μουσικούς που έχω δεί από κοντά χοντρά δάχτυλα έχουν ο BB King και ο Warren Haynes (που είναι και γενικότερα ευτραφείς! :lol:)
Τα μακρύτερα τα έχω δεί σε Vai , Αlbert King και Reb Beach που είναι/ήταν όλοι ψηλοί (ειδικά King και Beach πρέπει να είναι/ήταν δίμετροι κυριολεκτικά!

εγω εχω σαν του vai περιπου και ισα ισα διευκολινομαι…και μ το λεει και ο καθηγητης μ…

Δαχτυλα σαν του vai…εισαι αρκετα τυχερος…μια χαρα εμενα τα δαχτυλα μου δεν ειαι τοσο μακρια ωστοσο δεν αντιμετωπιζω κανενα προβλμα…

ναι ρε guys…τι λέμε τώρα???..αν η μουσική ήταν θέμα σωματικών διαστάσεων και ικανοτήτων…
η μουσική είναι μουσική…όχι γυμναστική…

Πώς σου φαίνεται οτι ο τζάνκο έπαιζε με δύο δάχτύλα?? :smiley:
http://www.youtube.com/watch?v=LoIJ4W7kXiQ

Η ο τόνι αιόμμι των σάμπαθ που έπαιζε με 2 πλαστικά δάχτυλα?:smiley:

φίλε μην σκέφτεσαι λεπτομέρειες…παίξε και ευχαριστήσου το και δεν υπάρχει κανένα θέμα…

Ο Αλέξης Φλούρος (…των Fragile Vastness) έχει κοντά δάχτυλα και χοντρά σαν τσουρέκια αλλά η δεξιοτεχνία του είναι σε κάθε σχεδόν τομέα… εκτυφλωτική!!!:wink:

http://www.youtube.com/watch?v=WugE1Jv9MIk

τα δάχτυλα δεν παίζουν κανένα ρόλο.εδώ ο michael romeo που έχει πολύ κοντά παίζει παπάδες


ο βάι που έχει κάτι χερούκλες παίζει πάλι παπάδες.έχω δει και άτομα με χοντρά δάχτυλα που να παίζουν και αυτά παπάδες.άρα the myth is busted έτσι κάνε εσύ την εξάσκηση σου και τέλος,θα παίζεις και εσύ παπάδες

ουφφφφ ρε παιδια μου εφυγε ενα τεραστιο βαρος…αμα ειχα μακρια δαχτυλα δεν θα ανησυχουσα…το αντιθετο :stuck_out_tongue:
εχω αρκετα παχια δαχτυλα…αλλα τωρα με καθησυχασατε!!!δεν θα κολοσω εκει!!!ευχαριστω πολυ (και παλι) παντως :D:D:D
και κατι αλλο…στον Τριμη θα υπαρχει κανα καλο σετακι με 200$???

ε θα υπάρχει,τσέκαρε και γκιτάρ στόρ.αν και είμαι λίγο αντίθετος με τα σετάκια γτ έχουν πολύ χαμηλή ποιότητα και μετά από κάνα χρόνο δεν θα μπορείς να παίξεις

δεν θα μπορω να παιξω???γιατι???
τι μου προτεινεις τοτε???να μην παρω σετακι?

το σετάκι βασικά έχιε ότι χρειάζεσαι απλά σε πολύ χαμηλή ποιότητα.εγώ θα πρότεινα να έδινες παραπάνω λεφτά για να πάρεις κάτι που θα κρατήσει περισσότερο καιρό.η καλύτερα πήγαινε με κάποιον που ξέρει και αγοράστε μαζί,θα σου δώσει αρκετά καλές συμβουλές

δεν ξερω ομως ρε φιλε καποιον που να παιζει κιθαρα :frowning:
σκεφτομαι για αρχη να παρω καποιο σετακι…και μετα απο καιρο οταν εξεικοιωθω να μαζεψω σιγα σιγα για κατι καλυτερο!!!

Tα είπες όλα! 8)
Πολύ καλό ποστ, ειδικά η αναφορά στον Django! :thumbup:

Παιδια θα αρχισω και γω κιθαρα το Σεπτεμβριο. Και γω εχω μακρια δαχτυλα, οχι και πολυ χοντρα… Εχω ακουσει και πιστευω πως αυτο βοηθαει στην κιθαρα… Γι’ αυτο μην ανησυχεις φιλε! Παντως αν μαθεις καλα και πανω απ’ ολα σου αρεσει αυτο που κανεις θα παιξεις κιθαρα. Μη τα σκεφτεσαι αυτα! Απλα ΠΑΙΞΕ! :slight_smile:

βασικα καποιος που εχει μακρυα-λεπτα δαχτυλα εχει ενα αβανταζ σε σχεση με καποιον αλλο που δεν εχει…

απο εκει και μετα ολα γινονται,υπαρχουν και αλλοι παραγοντες που παιζουν σημαντικο ρολο (ταλεντο-ποσο δουλευεις-ακουσματα) οποτε … μην ανχωνεστε …8)

φιλε μην ανοισιχεις για τα δακτυλα μια χαρα μπορεις να παιξεις

το ξερω…το θεμα ειναι οτι εγω εχω χοντρα και μεσαια σε μακρος δαχτυλα tzamrock…μακαρι να ειχα μακρια και λεπτα