Πλαστική χειρουργική

Ποια η γνώμη σας; Πιστεύεται πως είναι μεμπτό να επεμβαίνουμε στη φύση;
Διαβάζοντας αυτόκαι με πρόσφατο παράδειγμα μιας φίλης η οποία έκανε ρινοπλαστική πριν λίγο καιρό, σκέφτηκα να συζητήσουμε για κάτι σοβαρό μετά από καιρό.

σκέφτομαι να κάνω μια εγχείρηση μείωσης όγκου στον καλο μου…
για να πούμε και κάτι σοβαρά…:lol::lol::lol::stuck_out_tongue:

Ωραιο θεμα Ιφριτ.Εγω προσωπικα ειμαι σχετικα ουδετερος με το θεμα.Εξαρταται και την περιπτωση βεβαια και το ειδος της πλαστικης χειρουργικης που προκειται να γινει.Αν ειναι καθαρα για θεμα αισθητικης και μονο ειμαι αρνητικος.Για παραδειγμα οσο μικρο στηθος και να εχει μια κοπελα δεν ειμαι υπερ στην αυξηση του.Με την αποψη του οτι ετσι ειμαι και γουσταρω.:wink:Τωρα αν υπαρχουν καποιες αλλοιωσεις απο καποιο ατυχημα η κατι αναλογο και γινεται να επανορθωθουν εννοειται πως στηριζω.

Απλα το διλημμα -στην αισθητικη κυριως επεμβαση- ειναι οτι αφου εχω τη δυνατοτητα να φτιαξω τη μυτη/αυτια/βυζια γιατι να μη το κανω?:-k

Για θεματα ατυχηματων κλπ υπερ χωρις δευτερη σκεψη.

Τωρα για θεμα καθαρα αισθητικης, ειμαι της αποψης οτι αν δεν ειναι αναγκαιο, μην το κανεις.

πχ αν εχεις την σωματαρα και απλα θες να μεγαλωσεις τα βυζα σου, ε παρατα μας.

Αν ομως εχεις μια αλφα εμφανιση, αλλα εχεις μια μυτη σαν βραχο, ή η κατω γναθος προεχει της ανω, η σακουλες κατω απο τα ματια που εχεις αποκτησει για χ λογους, τοτε οκ

Δηλαδη η ουσια ειναι ολα καλα αλλα με μετρο.

καλα τα λες νεκρο

για το διλημμα που θετεις τωρα.
για τα βυζια αμα κανεις επιτρεπεται να θηλασεις? επισης για τα υπολοιπα αν δεν μιλαμε για ακραιες καταστασεις δεν νομιζω οτι θα σε βλεπουν τοσο διαφορετικα οι αλλοι η οτι θα αλλαξει τοσο η ερωτικη σου ζωη. απλα πιο πολυ για λογους αυτοπεποιθησης πιστευω οτι το κανουν και για να ξεπερασουν προσωπικα κομπλεξ. αν ειναι να σε γουσταρει ο αλλος/αλλη δεν θα κολλησει στο λιγο μικροτερο βυζι η την λιγο μεγαλη μυτη κτλ

Γιατί κινδυνεύεις να μη σου πετύχει και από αισθητική να γίνει αντιαισθητική.

Eυγε ιφπριτ

Δεν ξερω ακριβως ποια ειναι η θεση μου για αρκετους λογους. Θεωρητικα μιλωντας ειμαι εναντιον στη σκεψη του να επεμβαινεις στο ειναι σου για αισθητικους λογους, αλλα δυστυχως η κοινωνια του σημερα και αυτη η ρηχοτητα και η λατρεια της επιφανειας ειναι παραγοντες που δεν μπορουν να μη λαμβανονται υποψη.

Δεν ειναι δηλαδη σπανιο για μια γυναικα (γιατι διαολε, κυριως γυναικες αφορα) να βρισκει πιο ευκολα δουλεια, η γκομενο πχ, οταν εχει d cup size, η αν εχει cute button nose (γουτσου). Καταλαβαινεις τι θελω να πω, ναι?

Αλλά, να εχεις τη ζαμπλουτη ζωντοχηρα να τραβιεται καθε διμηνο να της βαλουν σφραγιδα στον κωλο Made by Foustanos, ε ειναι απαραδεκτο.

Απο την αλλη, ειναι ιατρικη ειδικοτητα που εχει κανει αλματωδεις προοδους τα τελευταια χρονια και πραγματικα, σε στιγμες που χρειαζεται, σωζουν ζωες (απο κοινωνικη αποψη).

Περιπτωσεις καρκινου του μαστου, εγκαυματων κλπ ειναι απο τα λιγα παραδειγματα που χρειαζονται για να φανει το ποσο χρησιμα ειναι.

Τωρα τι να πω? Αν νομιζει ο καθενας πως μια νεα μυτη θα τον κανει καλυτερο/η, ε αστον διαολε, ειναι και θεμα αυτοεκτιμησης και αυτοπεποιθησης κλπ.

Αλλα υπαρχουν πιο “σωστοι” τροποι για να αλλαξει καποιος…

[cliche]I 'd rather you hate me for everything I am, than have you love me for everything I’m not. [/cliche]

ή κάτι παρομοιο, you know.

Η άποψη μου επί του θέματος κυμαίνεται στα επίπεδα των προηγούμενων απαντήσεων.
Ναι στην πλαστική χειρουργική για λόγους υγείας, όχι όμως και για λόγους ματαιοδοξίας (εκτός από κραυγαλέες περιπτώσεις, όπου εκεί μετράει ο παράγοντας αισθητική) Εξαλλου, πολλές είναι οι φορές που το αποτέλεσμα δεν είναι πετυχημένο, και οι “ασθενείς”, μοιάζουν με τέρατα (βλ. Michael Jackson), ή παραλύουν τελείως οι μυες του προσώπου και χάνουν τη φυσική εκφραση (βλ. Μαριαννα Βαρδινογιάννη).
Τις προσθετικές στήθους, τα κολλαγόνα στα χείλη κλπ, τα θεωρώ βλακείες, λες και μια κοπέλα δε μπορεί να είναι όμορφη αν δεν τα έχει αυτά τα δυο.
Και κάτι άλλο που ήθελα να αναφέρω, δεν είναι κάπως παρανοικό να προσπαθεί κάποιος να μοιάσει σε έναν διάσημο κάνοντας σωρεία πλαστικών επεμβάσεων? (είδα πρόσφατα ένα τετοιο παράδειγμα στην τηλεόραση) Στην ουσία αυτοί οι άνθρωποι δεν θέλουν να είναι ο εαυτός τους αλλά κάποιος άλλος.

Xαρακτηριστικο παραδειγμα:


:):slight_smile:

8O τι πινετε ρε???δε μπιγκερ δε μπετερ…!!! αν δεν εχει βυζαρες να με βαραει και να ζαλιζομαι τι να την κανω ρε???μικρα βυζια μπορω να βλεπω και στον καθρεφτη…

Γεια σου, ρε άντρακλα.

Καλά, αδερφή είσαι? Την αφήνεις να σε βαράει ρε?

:roll:με καλυψε πληρεστατα

Με έχουν καλύψει οι περισσότερες απαντήσεις βασικά. Χρειάζεται η πλαστική χειρουργική κι ας γίνεται μια μικρή επέμβαση στη φύση. Όταν ο άλλος πάθει ατύχημα, κάτι, είναι μέσα στη διαδικασία της ανάρρωσης πιστεύω (γιατί δεν αρκεί μόνο να το ξεπεράσει ο οργανισμός του). Από κει και πέρα ηλιθιότητες του τύπου έχω μικρό στήθος και το μεγαλώνω ας είναι περιττές. Βέβαια δεν φταίει η ιατρική γι’ αυτό, αλλά η κοινωνία που θέλει την γυναίκα με μεγάλο στήθος (παράδειγμα, είναι πολλά περισσότερα που μπορούν να συσχετιστούν).

E είσαι και πολύ παπαρδέλας.

Αν προσπαθεις να επεμβεις στη φυση για λογους αισθητικης φανερωνει κομλπεξ κατωτερωτητας και προβλημα στον εσωτερικο σου κοσμο(που στο φιναλε μετραει περισσοτερο).

Αν ειναι για λογους υγειας τοτε αλλαζει.

Να θεσω ενα ακυρο ερωτημα τωρα για λιγη σκεψη… (ναι νταξει ειναι εμπνευσμενο απο τη γαματη πλατη του outlaw :p)

Αλλα αυτο που εχουμε αναφερει για αισθητικους λογους κλπ, ειναι πολυ διαφορετικο απο το να παμε να κανουμε τατουαζ ή τρυπες και λοιπα? Και αυτα δεν εχουν σκοπο να τραβανε περισσοτερα βλεμματα?

Μπορει να κανω και λαθος, μεγαλο.

Το τατουαζ για μενα ειναι τεχνη, η πλαστικη οχι

Μαλακες ο παπαρδελας ειναι τεραστιο φαινομενο.

Για το θεμα μας,αμα καποιος δε νιωθει καλα με τον εαυτο του σε σημειο που να του προκαλουνται ψυχολογικα προβληματα,η πλαστικη ειναι η μεγαλυτερη του ελπιδα.Ειχα κι εγω συμμαθητρια που εκανε πλαστικη στη μυτη,αλλα το βρηκα αρκετα λογικο,αφου η μυτη της ηταν σαν ραμφος και η ιδια ειχε τρελο κομπλεξ με αυτο.

Αμα τωρα μου παει η καθε θειτσα να τσιτωσει τη μουρη της μεχρι το λαρυγγι της να πεταχτει εξω,ε ειναι τραγικο.Και ειναι γνωστο οτι οι περισσοτεροι πελατες των πλαστικων ειναι τετοιοι ανθρωποι,που οτιδηποτε βρισκουν ελαττωματικο πανω τους θελουν να το φτιαξουν.Δεν μπορουν να νιωσουν οτι δεν υπαρχει το τελειο,αλλα νομιζουν οτι μπορουν να το φτασουν.

Μπαηδεγουεη,δεν μου αρεσουν καθολου τα φτιαγμενα βυζια.

Λάθος. Και η πλαστική είναι. Κάτι σα σμίλευμα, κάτι σα γλυπτική… (βλ. πχ. καλό και κακό boob job)

Τεσπά, πάω για ύπνο :drunk: