Πλαστική χειρουργική

+1…

Στην πλαστικη διορθωνεις, δε φτιαχνεις απο το μηδεν!

εχεις δει ποτε Μπειγουοτσ?

Ρε παπαρδελα αγορι μου, σταματα. Παρε δυο μπαλες σιλικονης και χτυπα τες στη μουρη σου αν θες να σε βαραει η αλλη με τα βυζια της και να ζαλιζεσαι. Δεν ειπε κανεις οτι δεν του αρεσουν τα μεγαλα, αλλα τα φτιαγμενα μεγαλα εκτος απο αντιαισθητικα φαινονται απελπιστικα πλαστικα.

Ον τοπικ τωρα, +1 στο ποστ του θεριου.
Ειχα κι εγω μια φιλη(eh, τωρα που το σκεφτομαι ακομα την εχω, δεν πεθανε.:-s), η οποια ειχε πολυ περιεργη μυτη. Εκανε ενα πραγμα σαν σκαλοπατι σε ενα σημειο δηλαδη, αποκρουστικο θεαμα. Ε και εκανε πλαστικη και φανηκε τεραστια η διαφορα.
Σε τετοια δεν εχω κανενα προβλημα, στις θειτσες που λεει και ο θεριος που πατανε 10-10 τα μποτοξ και τις πλαστικες σε αυτια μυτες μαγουλα λαιμους ξερωγω που σκατα αλλου, ριχνω κραξιμο.

Ενας φιλος μου (με αρκετα μεγαλη μυτη.) προχτες ειπε το φοβερο ‘‘αν εχεις προβλημα με την αναπνοη και πας να σου φτιαξουν το διαφραγμα, σου πατανε και μια ισιωτικη δωρο.’’

αποκρουστικόόό:p

Λέμε ΟΧΙ στα ψεύτικα βυζιά!

Υπερ. Τι πάει να πει επεμβαίνουμε στη φύση; Εκτός του ότι μπορεί να ναι κάποιος όμορφος αλλά εξαιτίας ενός ελαττώματος να γίνεται αποκρουστικός, ή ότι μπορεί ξαφνικά να γίνει σαν κώλος μαϊμούς μετά από ένα ατύχημα, μπορεί πολύ απλά να γίνει ακόμα πιο όμορφος με κάποια πλαστική, διορθώνοντας ένα μικρό ελαττωματάκι. Βέβαια σε αυτή την περίπτωση δεν την κάνεις, υπάρχει ρίσκο να χειροτερέψεις, αλλά αυτό αφορά τον καθένα ξεχωριστά και τις αποφάσεις που παίρνει. Όταν είσαι ωραίος και δεν αποκτάς ψυχολογικά επειδή έχεις χάλια μύτη, αυτιά, σαγόνι ή ξέρω γω τι είναι πολύ εύκολο να πεις “είμαι κατά της επέμβασης στη φύση”. Μας δίνεται αυτή η δυνατότητα, αν την χρειαστούμε θα την εκμεταλλευτούμε. Υπάρχει σαφώς και ο κομπλεξισμός κάποιων που πάνε και κάνουν πλαστικές όχι επειδή έχουν κάτι άσχημο, αλλά επειδή οι ίδιοι δεν τα πάνε καλά με τον εαυτό τους. Σε οποιαδήποτε περίπτωση μιλάμε για πλαστικές με μέτρο και όχι τρεις χιλιάδες μπότοξ ή ολοκληρωτική αλλαγή φάτσας ;p

Εχει δικιο ο κυριος.:wink:

Εγώ έχω θέμα με το διάφραγμα. Οταν πάω να το φτιάκσω θα τους πω να μου κάνουν γαλλική μυτούλα. :expressionless:

Παπαρδελα.εσυ βυζι κανονικης κοπελας εχεις δει?
Εννοω οχι πορνοσταρ κτλ.Κανονικο βυζι,φυσιολογικο πως το λενε.
Εχουν διαφορα.

Θα τα φτιαχνες με τον φίλο σου?

Αν με ρωτας εμμεσα αν ειναι ωραιος, ειναι.
Κι ας εχει ψιλοραμφέ μυτη, ειναι ομορφουλης.
Αλλα σαφως εχει περιθωρια βελτιωσης, ειχε πει οτι θα το σκεφτοταν για πλαστικη καποια στιγμη.

Τότε γιατί να μη σκεφτεί έτσι?

Άλλο το τατουαζ. Το τατουαζ φαίνεται ότι είναι κάτι παραπανίσιο, ενώ η πλαστική είναι για να διορθωθείς για για για. Όταν το δεύτερο που ανήκει στην ιατρική γίνεται παιχνίδι, υπάρχει θεματάκι.

Σούπερ θέμα,θα επανέλθω μια φυσιολογική ώρα με υπερποστ

Sorry για το double post

Ας ξεκινήσω λέγοντας ότι είμαι σαφώς υπερ της πλαστικής χειρουργικής,για τους λόγους που θα αναλύσω παρακάτω, εφόσον δεν ξεφεύγουμε από τα όρια. Και τι εννοώ όταν λέω όρια. Πχ με ενοχλεί η μύτη μου,γιατί όταν μπαίνω κάπου,πρώτα μπαίνει η μύτη μου και μετά εγώ. Αποφασίζω να τη φτιάξω. Αλλά μια που πάω λέω να κάνω και μια αυξητική στήθους,μια κοιλιοπλαστική,μια λιπαναρρόφηση σε 5-6 σημεία,να βάλω χείλια και να σηκώσω και λίγο τα βλέφαρά μου.Αυτό ναι,είναι εκτός ορίων. Καταστάσεις τύπου extreme makeover, αν και υπόσχονται θεαματικά αποτελέσματα, πιστεύω ότι δεν είναι και οι καλύτερες για τον οργανισμό. Δεδομένου μάλιστα ότι όλα αυτά γίνονται με ολική νάρκωση,που ενδεχομένως να επιβαρύνουν την υγεία μας χωρίς ιδιαίτερο λόγο. Ας σκεφτούμε ότι 9 στους 10 ανθρώπους που υποβάλλονται σε πλαστική εγχείρηση είναι υγιείς και είναι μια διαδικασία 100% αισθητικής φύσης. Επίσης, ας μην τραβάμε τα όριά μας ξανά και ξανά χωρίς λόγο και αιτία,γιατί δεν ξέρουμε τι μας ξημερώνει και αν θα χρειαστεί να υποβληθούμε ξανά σε διαδικασίες ολικής νάρκωσης.

Δεν ξέρω αν υπάρχει αυτό που λέμε φυσική ομορφιά. Η μέση κοπέλα κάνει αποτρίχωση, χρησιμοποιεί κάποιου είδους ενυδατική κρέμα, φοράει κολόνια για να μυρίζει ωραία, φροντίζει τα νύχια των χεριών και των ποδιών της, βάφεται κλπ. Νομίζω ότι το αποτέλεσμα όλων αυτών δεν είναι ακριβώς αυτό που αποκαλούμε «φυσική ομορφιά». Αντιλαμβάνομαι φυσικά τη διαφορά των απλών περιποιήσεων ομορφιάς σε σχέση με τη full επεμβατική φύση της -going under the knife- πλαστικής χειρουργικής. Το θέμα όμως είναι ότι με τον ένα ή τον άλλο τρόπο παρεμβαίνουμε σε αυτό που έχουμε από φυσικού μας.

Πρόσεξα ότι πολλές από τις προηγούμενες απαντήσεις, ήταν υπέρ όταν ήταν θέμα επανορθωτικής πλαστικής χειρουργικής. Δλδ κάποιο ατύχημα ή έγκαυμα κλπ. Μερικοί έγραψαν «θέμα υγείας» αν δεν κάνω λάθος. Δε νομίζω ότι τίθεται θέμα υγείας. Τουλάχιστον σωματικής. Πιστεύω όμως ότι εν γένει η πλαστική χειρουργική, είτε πρόκειται για επανορθωτική από ατύχημα ή εκ γενετής δυσμορφία, είτε όχι, είναι θεραπευτική για την ψυχή. Και θα εξηγήσω αμέσως τι εννοώ.
Νομίζω ότι είναι σαφές ότι μια παραμόρφωση από ατύχημα ή μια εκ γενετής δυσμορφία επηρεάζουν πολύ την ψυχολογία κάποιου. Ένα παράδειγμα του δεύτερου που μου έρχεται εύκολα στο μυαλό είναι η ανισομαστία.( για αυτούς που δεν καταλαβαίνουν από τη λέξη, είναι η ανισότητα στο μέγεθος του στήθους,και συνηθως και στο σχήμα. Προφανώς δε μιλάμε για την μικρή και φυσιολογική διαφορά ανάμεσα στους δυο μαστούς που έχουν όλες οι γυναίκες, αλλά για ορατή και μέσα από τα ρούχα διαφορά.Το πιο συχνό είναι ότι στην περίπτωση αυτή ο ένας μαστός δεν έχει αναπτυχθεί καθόλου ή έχει αναπτυχθεί ελάχιστα.) Ενώ αυτή η πάθηση δεν επηρεάζει καθόλου τη σωματική υγεία της νεαρής κοπέλας, ούτε και τη λειτουργικότητα του στήθους(π.χ. θηλασμός) νομίζω ότι είναι εύκολο να καταλάβει κανείς πόσο μειονεκτικά θα αισθάνεται αυτό το κορίτσι. (Ας σκεφτούμε ότι αυτό πρωτοεμφανίζεται στην εφηβεία, που έτσι κι αλλιώς, έχεις τα 1000 προβλήματα με την εμφάνισή σου, δεν νιώθεις άνετα με το σώμα σου κλπ. Τώρα πρόσθεσε σε όλα αυτά και την πάθηση). Η ανισομαστία διορθώνεται αποκλειστικά με πλαστική χειρουργική. Νομίζω ότι κανείς δε θα πει σε αυτό το κορίτσι ότι είναι παράλογο η υπερβολικό. Επίσης το άλλο θέμα της γιγαντομαστίας(=πολύ-πολύ μεγάλο στήθος).Στην περίπτωση αυτή επιβαρύνεται και η υγεία της γυναίκας, αφού βαραίνει η μέση της και αυξάνεται ο κίνδυνος καρκίνου του μαστού λόγω του όγκου του στήθους. Δευτερευόντως δεν είναι και ό,τι καλύτερο αισθητικά.

Στην δεύτερη περίπτωση της πλαστικής χειρουργικής για καθαρά αισθητικούς λόγους, αρκετοί είστε αρνητικοί. Αλλά ας σκεφτούμε το εξής : Μια κοπέλα από 15 χρονών έχει πρόβλημα με τη μεγάλη της μύτη/το μεγάλο της ποπό/το μικρό της στήθος(ή οτιδήποτε άλλο). Δεν είναι πολύ πιο υγειές να διορθώσει αυτό που την ενοχλεί από το να περνάει 1 ώρα τη μέρα στον καθρέπτη για τα επόμενα 40 χρόνια σκεφτόμενη πόσο ομορφότερη θα ήταν αν το είχε κάνει??? Δε βοηθάει την ψυχολογία της/ τη διάθεσή της, τη ζωή της εν γένει κάτι που θα τη φέρει πιο κοντά στην εικόνα που έχει στο μυαλό της? Πιο κοντά στη φαντασίωσή της?

Πιστεύω ότι οι γιατροί στην Ελλάδα δεν είναι παράλογοι. Δλδ αν μια κοπέλα 1.60 ύψος και 50 κιλά βάρος πάει στον πλαστικό και του πει ότι θέλει ένα στήθος σαν της Pamela Anderson νομίζω ότι ο γιατρός θα προσπαθήσει να τη μεταπείσει και να της υποδείξει αυτό είναι καλύτερο γι αυτή σύμφωνα με το σωματότυπο της. Ωστόσο αν πάει στο γιατρό και του πει «εσείς γιατρέ τι πιστεύετε ότι πρέπει να διορθώσω» τότε είναι πολύ πιθανό να φύγει με υποδείξεις όχι για μια αλλά για 4-5 πλαστικές, γιατί lets face it,αυτή είναι η δουλεία τους. Που σημαίνει ότι πάμε στον πλαστικό για συγκεκριμένο θέμα και όχι για βόλτα και για ψώνια.

Τhat said,πάω να μαγειρέψω γιατί είμαι και σε ηλικία γάμου.

Υστερ(ι)όγραφο :Ναι μην αναρωτιέστε, πληρώθηκα για να κάνω το ποστ.

Eπίσης my dearest Rania,μπορώ να σε διαβεβαίωσω ότι αν δεις την τυχαία κοπέλα της διπλανής πόρτας που αποφάσισε να κάνει πλαστική στο στήθος της ούτε που θα το καταλάβεις.Αυτό είναι μύθος. Αν το πιάσεις,ναι θα το καταλάβεις,προφανώς, γιατί έχει διαφορά από το κανονικό.
Αυτάααα

εγω προσωπικα αρχισα να το σκεφτομαι,οταν ενηλικιωθω για ρινοπλαστικη…οχι οτι ειναι τοσο ασχημη η μυτη μου η κτλπ,αλλα υπαρχει περιθωριο βελτιωσης και θελω να το φτασω…

Plastic surgery allows you the rare opportunity to make your outer appearance resemble your inner appearance.

FAKE.

[RIGHT]Daniel Tosh, stand up comedian[/RIGHT]

Είδα συμμαθήτρια μου χτες στο δρόμο η οποία “φούσκωσε” τα χείλη της.Εντάξει,το αποτέλεσμα ήταν πολύ άσχημο και ειλικρινά απορώ γιατί μια κοπέλα σε αυτή την ηλικία να αλλάξει το σώμα της(άμα υπήρχε σοβαρό πρόβλημα το δέχομαι,αλλά καθαρά για λόγους αισθητικής…[-X).