Πλαστική χειρουργική

Βασικά δεν είναι οτέ απαραίτητη η φυσική ομορφιά είναι ακαταμάχητη… Αλλά ζούμε σε έναν κόσμο που πιάζει και περνά πρότυπα μέσα απο τα ΜΜΕ και γενικοτερα παντού γύρω μας. Αν ενα κορίτσι που δεν έχει ξερω γω στήθος μεγαλώνει μέσα σε ένα περιβάλλον που προωθούνται συνέχεια μοντέλα ομορφιάς με τεράστιο στήθος το κορίτσι μπορεί να νιώσει μειονεκτικά και μεγαλώνοντας να θέλει να αλλάξει το σώμα της. Φτάνουν σε σημείο να γίνεται έμμονη ιδέα ή όνειρο ζωής. Και εγώ δεν κατηγορώ το εκάστοτε άνθρωπο που κάνει την πλαστική αλλά τα πρότυπα που προβάλλονται…

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.Με εκνευρίζει όμως το γεγονός ότι μια κοπέλα θα αλλάξει εμφανισιακά για να μοιάσει με κάποια άλλη ενώ τα χαρακτηριστικά της(σαν σύνολο) είναι μοναδικά…

Μην απορείς καθόλου!!! Ο λόγος είναι απλός. Όλες οι κοπέλες βοβμαρδίζονται από συγκεκριμένα πρότυπα ομορφιάς με “πειραγμένα” χείλη. Βλέπει τα αγόρια να θαυμάζουν τα σαρκώδη χείλη! Σχεδόν ΟΛΕΣ οι επώνυμες, Ελληνίδες/ξένες έχουν φουσκώσει τα χείλη, κυρίως το άνω χείλος. Σε κάποιες φαίνεται σε κάποιες όχι τόσο. Δεν ξέρω γιατί έχει καθιερωθεί κάτι τέτοιο αλλά είναι γεγονός πάντως.

Εγώ είμαι υπέρ ακόμη και αν αφορούν την αισθητική πλευρά του πράγματος. Σίγουρα όμως με μέτρο!! Τώρα το μέτρο όμως είναι σχετικό για τον καθένα. Δεν είμαι υπέρ να πέφτει κάποιος π.χ θύμα των περιοδικών και να θέλει να μοιάσει σε μια ηθοποιό ή σε κάποιο μοντέλο. Ας “δουλέψει” πάνω στην εμφάνιση που έχει ήδη!

Όλοι έχουμε διακαίωμα στην βελτίωση της εμφάνισης ακόμα και με νυστέρι. Πιστεύω ότι η αρνητική πλευρά του θέματος είναι ότι προβάλεται ένα πολύ συγκεκριμένο πρότυπο ομορφιάς βλ. Hollywood και μην κρυβόμαστε πίσω από το δάκτυλό μας όλοι μας θαυμάζουμε τις τύπησες σαν την Megan Fox, όμως άθελά μας θαυμάζουμε και τον πλαστικό της. Αν βλέπατε την ίδια πριν τις πλαστικές πάλι κούκλα ήταν! Αλλά γιατί όμως “πείραξε” μύτη και χείλη;; μπορεί να της το επέβαλαν…ποιός ξέρει! Άρα λοιπόν το θέμα ξεκινάει από τα media. Είναι κύκλος. Τα media προβάλουν, οι άντρες θαυμάζουν/θέλουν να έχουν μια σαν κι’ αυτήν (όποια είναι αυτή) και οι γυναίκες πρέπει να ακολουθήσουν για να είναι αρεστές. Είναι πολύ άσχημο αυτό που συμβαίνει όμως είναι πέρα για πέρα αληθινό! Τώρα το κατά πόσο μια κοπέλα θα επηρεαστεί εξαρτάται από πολλούς παράγοντες…

Υ.Γ. Ωραίο θρεντ!!!:slight_smile:

Kυριως να μη κρυβομαστε πισω απο το δακτυλο της Μεγκαν Φοξ…

-mah gawd that was too eazy

ρε παιδια στο κατω κατω μια φορα ζουμε…αν υπαρχει το μαλλι και η θεληση γιατι καποιος να μην “βελτιωσει” τα χαρακτηριστικα του?

1η ερωτηση
γιατι οποιος εχει το ‘‘μαλλι’’ να δειχνει (βασει των προτυπων ομορφιας) ομορφος?
2η ερωτηση
ποιος ειναι αυτος που οριζει οτι αυτο το στομα ή η μυτη ειναι τελεια εχω το αλλο ειναι στραβο και “χρειαζεται” πλαστικη.

ολοι λετε το ιδιο πραγμα με διαφορετικα λογια.
πιστευω οτι ολοι καταβαινουμε οταν καποιος εχει μια φοβερη δυσμορφια κΑΙ χρειαζεται πλαστικη.
επισης ειναι ελεεινο η πλαστικη χειρουργικη να γινει θεμα τηλεοπτικης εκπομπης

κατα την γνωμη μου υπαρχουν 2 κατηγοριες
-Αυτοι που γεννηθηκαν χωρις μυτη, με το ενα αφτι μεγαλυτερο απο το αλλο, που εγινε η μουρη κιμας μετα απο τρακαρισμα κλπ οπου ειναι καλο να γινει η πλαστικη (και να ειναι και ασφαλισμενοι απο το ''κρατος" σε τετοιες περιπτωσεις)
-και αυτοι (και κυριως αυτες) που επειδη ειναι λιγο αβυζες ή εχουν λεπτα χειλια… αηδιαζω σε τετοιες περιπτωσεις και δυστυχως τετοιες ειναι οι περισσοτερες

υπαρχουν και αυτοι που εχουν τεραστιες μυτες, πολυ πεταχτα αυτια, οι αβυζες κ.α.
αυτοι που αυτο το ελλατωμα τους εχει στιγματισει τη ζωη τους.
οπως ειπε και καποιος πιο πανω ‘‘αυτοι που πρωτα μπαινει η μυτη τους και μετα αυτοι’’

σε αυτο το τελευταιο εχεις δικιο. Αλλα και παλι γυρναμε στη συζητηση περι προτυπων. Η κοινωνια εχει καθιερωσει αυτες τις προκαταληψεις και εχει μεγαλοποιησει τοσο το γεγονος καποιος να εχει δυσαναλογα χαρακτηριστικα. Ε απο κει και περα λογικο ειναι να επιρρεαζεται η ψυχολογια του και να προβαινει σε διαφορες επεμβασεις. Το θεμα ειναι οτι ειναι χαζο να προσπαθουμε να γινουμε οτι θελουν οι αλλοι και οχι οτι θελουμε εμεις ή οτι ειμαστε. Ενιγουει πολλες φορες (οταν το προβλημα ειναι εντονο) αυτο γινεται ψυχωση και δημιουργει προβληματα.

απο την αλλη ομως ενα δυσαναλογο χαρακτηριστικο πανω σου μπορει να μην σε κανει ωραιο αλλα μπορει να σε κανει διαφορετικο, οπως ας πουμε η μυτη του ρουβα

Δεν είναι μόνο θέμα προτύπων. Οι υπερβολές μόνο έχουν να κάνουν με αυτά, όταν κάποιος έχει μια απαίσια μύτη δε φταίει για τον τρόπο που αντιμετωπίζεται ούτε το hollywood, ούτε τα media ούτε τίποτα. Απλά έχει σκατά μύτη και άμα νιώθει κομπλεξ γι’ αυτή (που δεν είναι κατά του το να νιώθει έτσι) τη φτιάχνει. Αν γουστάρει να την έχει την κρατάει, ο,τι γουστάρει κάνει ο καθένας.

Εγώ έκανα ρινοπλαστική πριν από λίγο καιρό και από τότε νιώθω πραγματικά άλλος άνθρωπος.
Πριν χειρουργηθώ ντρεπόμουν για τη μύτη μου τόσο που απέφευγα να βγάζω φωτογραφίες προφίλ, ενώ πολλές φορές απέφευγα και να γελάσω, γιατί έπεφτε η κορυφή της μύτης μου προς τα κάτω.
Για να τη διορθώσω πήγα στον κύριο [CENSORED] γιατί μου είπαν ότι ήταν ο πιο ειδικός στη μύτη.
Ο γιατρός έκανε τόσο καλή δουλειά που δε φαίνεται καν χειρουργημένη. Όλοι με ρωτούν τι έχω κάνει στο πρόσωπό μου και φαίνομαι πιο όμορφη και ξεκούραστη. Δε φοβάμαι να χαμογελάσω , ούτε να βγω φωτογραφίες, ενώ νιώθω πολύ μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση!

Σα διαφήμιση ακούγεται αυτό.

:lol::lol::lol::lol: εντελως ομως…telemarketing μετα τις 12 στο mega φαση

Γι’ αυτό λοιπόν και έκανα μια μικρή παρέμβαση. :wink::stuck_out_tongue:

:lol3: να τος ο σωστος mod

Ειμαι υπερ των πλαστικων επεμβασεων, οταν προκειται για καποια ατελεια που κανει το ατομο να εχει κομπλεξ με την εμφανιση του και κατ’επεκταση να μην νιωθει καλα. Π.χ. ενα παλικαρι με αυτα Νταμπο, ή μια τυπισσα με βυζι-πλακα ή μυτη-μπουγατσοκοφτη.

Αρκει να μην φτανουμε να αλλαζουμε ολα τα χαρακτηριστικα που μας εδωκε η ερμη η φυση, ουτε σε υπερβολες του στυλ “α η μυτη μου πεταει μισο δεκατο του χιλιοστου, ας την φτιαξω”, “α φοραω σουτιεν C, μικρο ειναι, ας φτιαξω βυζι D” και καταληξουμε σαν τον Μικι Ρουρκ.

Το ιδεατο βεβαια ειναι να αγαπησει κανεις τον εαυτο του οπως ειναι, αλλιως δεν θα τον αγαπησει και κανεις αλλος, οσες πλαστικιες κι αν κανει.

Εγώ συμφωνώ με σόφι…Αν είναι κάποιος να ξεπεράσει κάποιο προσωπικό του κόμπλεξ και μετά να αισθάνεται καλύτερα τότε οκ…Ωστόσο υπάρχουν και περιπτώσεις αρκετά κομπλεξικών ατόμων που ότι και να διορθώσουν πάντα θα ανακαλύπτουν ότι κάτι πάνω τους είναι λάθος και διαρκώς θα θέλουν να καταφύγουν σε πλαστικές επεμβάσεις…Μάλιστα αυτό το’ χω ζήσει λόγω συγγενούς προσώπου…Σε τέτοιες περιπτώσεις καλύτερος είναι ένας ψυχολόγος παρά ένας πλαστικός χειρόυργος…

(Εννοείται πως σε περιπτώσεις ατυχημάτων ίσως και να επιβάλεται η πλαστικη επέμβαση)

πηγή:http://www.inews.gr/

Η 51χρονη Sarah Burge ήταν σήμερα καλεσμένη στην Τατιάνα Στεφανίδου…

Το πρώην κουνελάκι του Playboy μεγάλωσε αλλά δεν του φαίνεται αφού έχει κάνει 120 πλαστικές επεμβάσεις! Έχει πειράξει τα πάντα στην κυριολεξία και δεν διστάζει να το πει.

Εκτός από τις δικές της αισθητικές επεμβάσεις μίλησε και για το botox που έκανε η ίδια στην 16χρονη κόρη της! Η Sarah είναι και αισθητικός και δεν δίστασε να παραγγείλει το botox από το διαδίκτυο. H ίδια πάντως το προτείνει ανεπιφύλακτα και δεν ντρέπεται για αυτό εφόσον δεν έχει συναντήσει κανέναν μέχρι σήμερα που να μην θέλει να μείνει νέος και όμορφος.