Καλλιτεχνες που επαναλαμβανονται

Υπαρχουν καλλιτεχνες η συγκροτηματα που βγαζουν καποια χαρακτηριστικα κομματια και απο κει και περα επαναλαμβανονται. Αυτοι που μου 'ρχονται με πρωτη σκεψη στο μυαλο εινα ο Santana, oι Nirvana, οι Evanescense… Ποιοι αλλοι πιστευετε οτι ανηκουν σε αυτην την κατηγορια;

Μπορουμε ακομα για να επεκτεινουμε το θρεντ να αναφερουμε αλμπουμς που ολα τα τραγουδια μοιαζουν πανομοιοτυπα.

Ποιοι Nirvana ρε? Πάρε έναν ορισμό να έχεις.

nirvana δεν νομιζω
[CENTER] [SIZE=“3”]Joe Satriani[/SIZE][/CENTER]
ισως το μονο κακο που εχει αλλα τον κανει κουραστικο αυτο

Το μεγαλυτερο συγκροτημα που επαναλαμβανεται πιστευω πως ειναι οι AC/DC με διαφορα:roll:

Οι Iron Maiden ενταξει εχουν και αυτοι τα επαναλαμβανομενα “μοτιβα” τους, αλλα τους θεωρω πιο ευελικτους απο AC/DC

+100000

Ramones

Motorhead

Bad Religion

Βασικά υπάρχουν οι μπάντες που γουστάρεις που το κάνουν και άλλες που δεν τις αντέχεις για τους ίδιους λόγους.Παράδειγμα AC/DC και Stravomarius της χρυσής τους περιόδου.

Δε τους βάζω εδώ μόνο και μόνο γι’ αυτό. http://www.youtube.com/watch?v=s8csouABZSA&feature=related

Έτσι βέβαια μου τη γλύτωσαν κι οι Μanowar http://www.youtube.com/watch?v=SclJmnRMLnQ

Εδιτ: εν μέρει αυτό που θέλω να πω είναι αυτό που αναφέρει προηγουμένως ο χοπέτο, άλλους τους παλεύεις κι άλλους όχι.

Ωραίο τόπικ. Μερικά χαρακτηριστικά σίγουρα είναι οι:

AC/DC
Motorhead
Running Wld (ο ορισμός του συγκροτήματος που έκανε πάντα τα ίδια)
Bon Jovi
Gamma Ray (το οτι είναι κορυφαίοι στο είδος δεν αναιρεί το οτι επαναλαμβάνονται. Οι Helloween πιστεύω έχουν πειραματιστεί πιο πολύ κατά καιρούς).

Απο και και πέρα είναι πάρα πολλά τα συγκροτήματα που λίγο πολύ έχουν έναν χαρακτηριστικό ήχο, αλλά έχουν κυκλοφορήσει δουλειές με μια σχετική ποικιλία ανάμεσα τους, σε σημείο που ακόμα και αν επαναλαμβάνονται, το κάνουν έξυπνα, καθώς εμπλουτίζουν τον γνωστό τους ήχο με νέα στοιχεία κλπ. Πιστεύω οι Maiden ανήκουν εδώ.

Αρκετά indie bands έχουν την τάση για επανάληψη επίσης, όπως οι Killers ας πούμε, αν και είναι νωρίς για να βγάλουμε ακόμα συμπεράσματα.

Το ερώτημα είναι βέβαια, είναι κακό το να επαναλμβάνεται κάποιος? Γιατί για περιπτώσεις όπως οι Ac/Dc πχ, οι οπαδοί τους θα σου πουν πως τους γουστάρουν έτσι ακριβώς, και εδώ που τα λέμε δε μπορούμε να τους φανταστούμε να παίζουν κάτι διαφορετικό…

Πιστεύω αν ένα συγκρότημα έχει καταφέρει να κάνει τη διαφορά και έχει αφήσει ένα όνομα, ας επαναλαμβάνεται όσο θέλει. Το ιδανικό για μένα βέβαια είναι οι ατελειώτοι πειραματισμοί (βλέπε Floyd), αλλά μερικές φορές και η επανάληψη χρειάζεται, για κάποια μάλιστα συγκροτήματα οι ίδιοι οι οπαδοί τους ζητάνε την επανάληψη.

Το κακό είναι ότι οι περισσότερες μπάντες που μ’ αρέσουν επαναλαμβάνονται :stuck_out_tongue:
AC/DC, Manowar, Iron Maiden (τώρα τελευταία), Iced Earth (πώς γίνεται και ακόμα και τα ριφς είναι ίδια;), Motorhead… λίγο έλεος δηλαδή…


Listening to: Bullet for My Valentine - Tears Don’t Fall
via FoxyTunes

Bασικα, με αφορμη το ποστ του ελλανορ, δεν εννοω να μενει σταθερος ο ηχος του συγκροτηματος, Για αυτο αλλωστε υπαρχει και αντιστοιχο θρεντ (του ιδιου αν δεν κανω λαθος :Ρ). Μηπως για αυτο καποιοι αναφερατε ac/dc? Γιατι αλλιως δεν καταλαβαινω :Ρ

Εδω καπου τελειωνει η κουβεντα

Running Wild αλλά μας τέλειωσαν =(

Χαχα ναι, η Αλλαγή ή Σταθερότητα, εγώ το είχα ανοίξει. :stuck_out_tongue:

Με μπέρδεψες πάντως τώρα. Όπως λέω, υπάρχουν συγκροτήματα που ναι μεν έχουν έναν χαρακτηριστικό ήχο (και ποιό δεν έχει βασικά), αλλά τον εμπλουτίζουν και παράγουν διαφορετικές μεταξύ τους δουλειές… και άλλα των οποίων τα περισσότερα άλμπουμ μοιάζουν πάρα πολύ το ένα με το άλλο, σε σημείο που λες οτι επαναλαμβάνουν τους εαυτούς τους… αυτό κατάλαβα εγώ τουλάχιστον.

Αν εννοείς κάτι άλλο, πες μας μερικά δικά σου παραδείγματα.

Runing Wild.Με το συμπαθειο κιολας αλλα κατα τη γνωμη μου αμα εχεις ενα δισκο τους ειναι σαν να τα εχεις ολα.

Ναι οκ, αυτο εννοουσα, μαλλον εγω μπερδευτηκα με το ποστ σου γιατι μλησες και για πειραματισμο και χαρακτηριστικο ηχο. Οκ!

Ο μαλμστην.Έπαιζε το '80 νεοκλασσικό και ακόμα εκεί έχει μείνει.

και εγω νομιζω οτι ac/dc,motorhead ταιριαζουν σε αυτη την κατηγορια.το θεμα ομως ειναι οτι εγω ετσι τις γουσταρω

Motorhead
AC/DC
Iron Maiden
Iced Earth

Όποιος έχεις ακούσει ολοκληρωμένα Nirvana δεν μπορεί να μιλάει για μπάντα που επαναλαμβάνεται πιστεύω. Εξάλλου πόσο πολύ να επανακηφθείς σε μόλις 3 δίσκους.

Επίσης για να ανάψω λίγο τα αίματα θα πω Bolt Thrower.

ΑC/DC
Iron Maiden
Iced Earth

Ρε παιδιά οι Nirvana έβγαλαν τέσσερις δίσκους όλους και όλους… Πότε πρόλαβαν να επαναληφθούν;;; Άσε που στο In Utero έκαναν σαφή στροφή οπότε άκυρο…