Καλλιτεχνες που επαναλαμβανονται

Ούτε οι Earth επαναλαμβάνονται. Πάρε παράδειγμα το Glorious Burden σε σύγκριση με τα παλιά, πχ το night of the stormrider. Μουσικά έχουν μεγάλες διαφορές και όχι μόνο λόγω φωνής.

Όποιος λέει ότι οι Maiden και οι Iced Earth επαναλαμβάνονται είναι κουφός εκτός και αν εννοούμε τα διάφορα μοτίβα που συνθέτουν την ταυτότητα της μπάντας. Τώρα αν κάποιος βρίσκει επανάλαμβανόμενους τους Maiden τώρα που κοντεύουν τα 15 Albums εε ας κάνουν την καρδιά τους πέτρα αφού έχουν ξεχάσει περισσότερα Riffs απόσα έχουν γράψει πολλά συγκροτήματα.

Ακούστε στη σειρά τα Killers, Brave New World, Powerslave, Seventh Son και Fear Of The Dark και μετά πείτε αν οι Maiden επαναλαμβάνονται. :wink:

Aυτό εννοούμε. Αν βάλουμε κάτω τα τραγούδια που χει γράψει ο Χάρις τα τελευταία 14 χρόνια, θα εκπλαγούμε με το πόσο ίδια μπορεί να είναι.

Δεν εχω και μεγαλη ντεθοπαιδεια,αλλα εχοντας ακουσει 3 αλμπουμς τους(…For Victory,The IVth Crusade και Those Once Loyal)συμφωνω οτι εχουν πανω κατω ενα συγκεκριμενο μοτιβο,πλην ομως εμπνευσμενο και καθολου βαρετο,τουλαχιστον στ’αυτια μου…

ChrisP υπάρχει και το άλλο πείραμα, βάλε σε έναν άσχετο το Killers και στο καπάκι το 7th Son και άμα καταλάβει ότι είναι το ίδιο συγκρότημα να με χέσεις.

Ναι αλλά μιλάς για ένα συγκρότημα που πριν από αυτή την περίοδο έχει βγάλει ήδη καμιά δεκαριά Albums που με τον καλο(7th Son) ή τον κακό(No Prayer) τρόπο δε σου δίνει και το δικαίωμα να το πεις επαναλαμβανόμενο. Τα περισσότερα συγκροτήματα την επανάληψη την κάνουν τυρόπιτα από το 5ο-6ο Album συνήθως.

RUNNING WILD ρε!!!

ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΝΟΥΝ

:yes::yes::yes:

Οι Slayer μετά το Seasons, αν και δεν έχω ακούσει τους 90’ς δίσκους καλά.

Yeap, κι εγώ το γουστάρω κάργα, μη νομίζεις. :slight_smile:

Εδω εχουν τραγουδια στο ιδιο μοτιβο ρε !
Ακουστε το Cenotaph και βρειτε αντιστοιχα τραγουδια σε καθε δισκο.
Δεν μας ενδιαφερει ομως ! Ειναι οι ΒΤ και αυτο αρκει !

σ αυτο το θρεντ μάλλον έχουν την τιμητική τους οι maiden, οι ac/dc (παρ’ αυτά ΘΕΟΙ) και οι stratovarious αντε και οι motorhead.

Χμμ Μaiden σε σχεση με Motorhead & AC/DC δεν νομιζω, Το Somewhere in Time οπως και το τελευταιο ( Μεγαλος Δισκος) κανουν τη διαφορα

Οι AC/DC και οι Motorhead είναι μεγάλες μπάντες ακριβώς γι`αυτόν τον λόγο!!!

Οι Maiden στα τελευταία τους επαναλαμβάνονται, αλλά δεν ισχύει γενικά αυτό. Σύγκρινε The Number Of The Beast με Fear Of The Dark και αυτό με Brave New World…
Δε μου φαίνεται και για τόσο επανάληψη…

Οι AC/DC και οι Motorhead είναι μεγάλες μπάντες ακριβώς γι`αυτόν τον λόγο!!

:smiley: συμφωνούμε όλοι πιστεύω σ’αυτό…αλλά οι maiden…για μένα επαναλαμβάνονται( προσωπική μ άποψη κ δεν αλλάζει)

Έτσι έχουμε ακούσει, αυτό πιστεύουμε, αυτό λέμε.

Ο βλακοΚοτσιρας (καλλιτεχνης τροπος του λεγειν…κακιτεχνης ειναι πφ!)

Ένα μεγάλο μέρος της ελληνικής “έντεχνης” σκηνής είναι μια ατελείωτη επανάληψη. Ίσως γι’ αυτό κιόλας έχει περιχαρακθωθεί αυτή η σκηνή σε τόσο στενά πλαίσια, με τους ίδιους πάντα καλλιτέχνες, και χωρίς καμία διάθεση για ανανέωση και δημιουργία κάτι φρέσκου και καινούργιου.

Επίσης ακριβώς το ίδιο συμβαίνει και με ένα μεγάλο μέρος της heavy metal, της hard rock, της stoner rock, της hard rock, της post rock, της alternative rock, της progressive metal, της doom metal, της gothic, της atmospheric, της melodic death, της NWOAHM, της metalcore και της female-fronted σκηνής.