Καλλιτεχνες που επαναλαμβανονται

Μη συγκρίνεις υποκατηγορίες της μέταλ και ροκ μουσικής (που είναι τόσες επειδή ακριβώς η μουσική αυτή έχει τέτοια ποικιλία) με τη μία και μοναδική κατηγορία του έντεχνου τραγουδιού όμως.

Ε αν βάζεις στο ίδιο τσουβάλι τους Lacuna Coil και τους Manowar με τους Ulver, τους In Flames και τους Bathory, να βάλω κι εγώ στο ίδιο τσουβάλι τον Κότσιρα με τον Ξυλούρη, τις Τρύπες, τα Ρεμπέτικα, τον Νίνο και τα Ποντιακά και να κάνουμε εκεί τη σύγκριση.

Βάζω στο ίδιο τσουβάλι τις… υποκατηγορίες της ροκ και της μέταλ μουσικής? Αφού είναι υποκατηγορίες της, τι να κάνουμε. :P. Διαφορετικά μεταξύ τους το power, το prog και το death, ανήκουν όμως και τα 3 στον χώρο του “metal”.

Τα υπόλοιπα παραδείγματα που αναφέρεις (Τρύπες, Ξυλούρης, Νίνο, Ποντιακά κλπ) αν έχουν έναν συνδετικό κρίκο και μόνο είναι οτι ανήκουν όλα στην “ελληνική μουσική”. Απο την οποία ελληνική μουσική, το “έντεχνο” αποτελεί ένα μέρος. Και το οποίο μέρος, λέω, έχει μια τάση για περιχαράκωση και επανάληψη εδώ και καμια 20αρια χρόνια περίπου. Δε καταλαβαίνω που η διαφωνία. :slight_smile:

Εκτός αν δε πιστεύεις πως η εντεχνη σκηνή επαναλαμβάνεται, όπου τότε πάω πάσο, γνώμη σου.

Μα πριν λίγο συμφώνησα.

Δεν ξέρω τι κατηγορία έχουμε συμφωνήσει ότι είναι όλα αυτά. Επειδή τα λέμε μέταλ, επειδή έχουν συγκεκριμένη μερίδα οπαδών που τα ακούνε και συγκεκριμένα έντυπα που τα προμοτάρουν, επειδή ακολουθούν παρόμοιες ενδυματολογικές επιλογές, επειδή έχουν όλα ηλεκτρικές κιθάρες, όλα αυτά δεν αναιρούν το γεγονός ότι μουσικά όση σχέση έχουν οι Mayhem με τους Alter Bridge, άλλη τόση έχει ο Νίνο με τον Ψαραντώνη.

Καλώς η κακώς το μέταλ δεν είναι είδος, από την άποψη ότι ένα μουσικό είδος ακολουθεί συγκεκριμένες νόρμες. Είναι υπερείδος. Και συνεπώς είναι λογικό να επαναλαμβάνεται, όπως με το power metal, το doom metal, το stoner και όλα τα υπόλοιπα που ανέφερα.

Off Topic αλλά μόνο εμένα ο όρος “Έντεχνο” μου φαντάζει απίστευτα ηλίθιος(μόνο το πρόθεμα Post το συναγωνίζεται σε βλακεία θα έλεγα)?

@ Mano. Συμφωνώ. Απο μία άποψη, κάθε “υποκατηγορία” εμπεριέχει μέσα της την επανάληψη, γιατί αυτό εξάλλου της προσδίδει ταυτότητα. Οι ταμπέλες υπάρχουν για δική μας διευκόλυνση - τις περισσότερες φορές, γιατί άλλες περισσότερο κακό παρά καλό κάνουν. Αυτό ισχυει για όλα τα είδη μουσικής.

Ο λόγος που υποηστηρίζω ειδικά αυτό για το έντεχνο μάλλον έχει να κάνει με τη μονοπώληση του είδους απο κάποια συγκεκριμένα ονόματα, τα ίδια πάντα, πολύ καιρό τώρα, σε συνδιασμό με την κρίση που - κατά τη γνώμη μου - περνάει η ελληνική μουσική εδώ καi χρόνια. Η μουσική που προβάλλεται και ακούγεται, όχι η underground. Με άλλα λόγια παρατηρώ μια έλλειψη δημιουργικότητας (που θα μπορούσαμε να πούμε οτι σχετίζεται με την επανάληψη). Τέλος πάντων, μεγάλο θέμα…

Όχι βέβαια, μαζί σου. Το χειρότερο είναι ότι αυτοορίζονται έντεχνοι. Έμείς κάνουμε τέχνη, οι άλλοι φτηνές οδοντόκρεμες.
Και μια που το έφερε η κουβέντα, υπάρχει καμια καλή μπαντούλα να παίζει post - εντεχνο?

Οn topic κανείς δεν επαναλαμβάνεται περισσότερο απο ac/dc αλλα έτσι μας αρέσει!!!
Και Motorhead φυσικά αλλά δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με τα τελευταία τους. Για τους Maiden σε άλλο τόπικ είχε γίνει ένας ωραίος διαχωρισμός της δισκογραφίας τους που ναι τα τραγούδια κινούνται στο ίδιο ύφος και μοιάζουν, αλλά αυτές οι περίοδοι έχουν πολύ διαφορετικό ύφος μεταξύ τους…