Είναι η τράκα γυφτιά;

Άλλο ένα προβληματικό τόπικ.

Όλοι λίγο πολύ έχουμε γευτεί τον καπνό του τσιγάρου μες στη μάπα μας. Κάποια από τα άτομα με τα οποία συναναστρεφόμαστε ενδέχεται να είναι καπνιστές. Το ίδιο και οι συγγενείς μας.

Σίγουρα μας έχουν σταματήσει έστω μια φορά στο δρόμο, ρωτώντας μας αν “έχουμε κάνα τσιγάρο”. Αναλόγως του ποιοι είμαστε και τι κάνουμε δίνουμε την ανάλογη απάντηση. Εγώ συνήθως παίρνω το ύφος “Σου φαίνομαι για άτομο που καπνίζει;” και λέω όχι.

Το θέμα είναι η ευκολία με την οποία ζητάει κάποιος ένα τσιγάρο. Στη πραγματικότητα ζητιανεύει, βρισκόμενος υπό την επήρεια στερητικών συνδρόμων, όντας tobacco junkie. Αν πεινούσε όμως, δε ξέρω αν θα ζητούσε από μένα, τον τυχαίο περαστικό ένα κομμάτι σάντουιτς ή έστω λεφτά για να φάει. Ελπίζω να καταλαβαίνεται τι εννοώ.

Το γεγονός μάλιστα ότι αυτός που δίνει τσιγάρο σε κάποιον, του προσφέρει ουσιαστικά λίγες τζούρες θανάτου κάνει το θέμα αμαρτωλό. Ξέρω ξέρω, είναι επιλογή του καθενός και θα ζήσει όπως θέλει και masturbation, tobacco and rock n roll.

Τι πιστεύετε;

Όταν ζητάς από φίλο δεν είναι γυφτιά.
Αλλά και από ξένο να ζητήσεις, πάλι δεν είναι καθώς εάν είναι καλός χριστιανός (που οφείλει να είναι -πατρίς, θρησκεία, οικογένεια), θα σου δώσει, καθώς η θρησκεία μας είναι υπέρ της ελεημωσύνης.

Όταν ζητάς από φίλο τι είναι τότε, εκμετάλλευση;
Και να το εγκρίνει η θρησκεία, δε παύει να είναι γυφτιά θεωρητικά.

Επίσης βλέπω ότι έχουν ψηφίσει 5 άτομα συνολικά. Που είναι οι υπόλοιποι 4;

Eιναι γυφτια αλλα δεν το λεμε γιατι το βραδυ εχουμε να παμε και συναυλια #-o

Κοίτα, για να απαντήσω σοβαρά (γκουχγκουχ), από το φίλο δεν το θεωρώ γυφτιά (δεν εννοώ να του τελειώσω το πακέτο, 2-3 τσιγάρα) γιατί έτσι και αλλιώς με τους φίλους τέτοιες αλλαξοκωλίες παίζουν. Και ο φίλος σου κάποια στιγμή θα κάνει τράκα από σένα. Αλλά σε άγνωστο, για κανένα λόγο, δεν είναι ωραίο και είναι και γυφτιά όντως.

Τόκοψα και ησύχασα, και εγώ και οι άλλοι από μένα:D:!:

Η τράκα τσιγάρων είναι καλή ευκαιρία να γνωρίσεις γκόμενα. Δοκιμασμένες συνταγές.:stuck_out_tongue:

Η τρακα ειναι γυφτια και μεγαλη.

Αμα πεινας και δεν εχεις να φας(που στο φιναλε ειναι και απαραιτητο)δε ζητας φαι γιατι μπορει να ντρεπεσαι,αμα θες να καπνισεις ζητας τσιγαρο χωρις να ντραπεις.Αν αυτο δεν ειναι γυφτια τι στο κοσμο.

Υ.Γ.Φριντομ το κολπο γινεται και με αναπτηρα επισης.:slight_smile:

Ε ναι είναι γυφτιά αν το περίπτερο βρίσκεται 2 βήματα πιο πέρα…κ έχεις κ λεφτά…

Ναι, είναι. Δηλαδή ρε φίλε τόσο απελπισμένα το θέλεις? Αν σου έλειπε το νερό πχ θα έκανες έτσι? Και γιατί να το ζητήσεις από κάποιον που φαίνεται ότι δεν καπνίζει? (Κι εγώ το ύφος του dead παίρνω όταν με ρωτάνε αν έχω τσιγάρο :p)


Listening to: Metallica - Whiplash
via FoxyTunes

Η αλήθεια είναι ότι στις μέρες μας που τα παιδιά καπνίζουν απ’ το νήπιο, ο άλλος τολμά να κάνει την ερώτηση. Δεν έχει τίποτα να χάσει.

Γιατι να ειναι γυφτια αν απλα δεν εχεις τσιγαρα μαζι σου και στο ιδιο τραπεζι της εκαστοτε καφετεριας καποιος απο την παρεα καπνιζει (και το ξερεις);

Oχι ρε μαγκα.(Αλλα απο αγνωστο και να καπνιζα,δε μου παει να ζητησω)

Γυφτιά για μένα δεν είναι το γεγονός ότι ζητάς, αλλά η ευκολία με την οποία ζητάς (παράδειγμα πεινασμένου).

Και οι καπνισται πεινασμενοι ειναι.

Θα έλεγα ότι ασφυκτιούν απλά, θέλουν το καπνό τους.

Ε οχι ρε παιδια δεν ειναι γυφτια. Καπνιζεις, εχεις ξεμεινει απο τσιγαρα, εχεις ξεμεινει και απο λεφτα και πολυ απλα ζητας απο καποιον στην παρεα και σου δινει. Οταν δεν εχει αυτος και εχεις εσυ θα σου ζητησει και θα του δωσεις. Δεν τιθεται θεμα γυφτιας. Οπως και σε αγνωστο να κανεις τρακα παλι δεν ειναι γυφτια. Απλα σε ατομα που δεν γνωριζουμε το μονο που χει συνηθιστει να τρακαρουμε ειναι τσιγαρα και για αυτο το κανουμε χωρις ντροπη και δεν τους ζηταμε λεφτα/φαγητο/μπυρες κλπ.

ΔΓ/ΔΑ γιατι δεν καπνιζω.

+1

το εχω ξαναποσταρει νομιζω…αηδιαστικο αλλα πραγματικοτητα

Aυτό είναι το τραγικό… Ζούμε σε μια κοινωνία όπου ένας “πεινασμένος” από τσιγάρο είναι λογικό να ζητάει τσιγάρο (το οποίο σου προκαλεί καρκίνο ε) ενώ ένας πεινασμένος από φάι δεν μπορεί με αξιοπρέπεια να ζητήσει μια τυρόπιτα ας πούμε γιατί θα θεωρηθεί ζητιάνος και αναξιοπρεπής.