Είναι η τράκα γυφτιά;

A, sorry… :stuck_out_tongue: :lol:

εξαρταται τι ζητας απο τον αλλο …

Ωχ δεν μάρεσε αυτό.Τι θα γίνει από πρώτη ιουλίου?

Ε θα είναι γυφτιά άμα έχει φέρει πούνα αβάνας από το 1950 με 200 ευρώ το πούρο και εσύ του ζητάς 5-6,αυτό είναι γυφτιά.Τώρα άμα ζητάς ένα τσιγαράκι σιγά ρε:p

Όχι ρε τι γυφτια και κουραφέξαλα ! Εφοσον έχεις μείνει και εισαι καπνιστης, θές τσιγάρο, και κάνεις τράκα.

Τόσο απλό.

η τρακα δεν ειναι γυφτια

ομως οταν καποιοι φιλοι μου ‘‘δεν καπνιζουν’’ κ δεν κουβαλανε ποτε μαζι τους τσιγαρα και καθε μερα μου περνουν 3-4 τσιγαρα( ο καθενας ) τοτε ναι ειναι καραφυγτια του κερατα

+άπειρο ρε.πες τα ρε γαμώτο,όλοι αυτοί θέλουν πλάκωμα:p

Δεν καπνίζω. οπότε δεν μπορώ να ξέρω την ψυχολογία του καπνιστή…
Βέβαια είμαι παθητική καπνίστρια όπως οι περισσότεροι μη καπνιστές… :roll:

Γυφτια?
Γυφτια θεωρω να μην δίνεις.
Αυτο που λετε για τα σαντουιτς δεν ισχυει και ακουστε και τον λόγο.
Ένας ζητιανος αμα πεινάει και πάει να ζητησει ενα κομμάτι σαντουιτς απο τον χ, ο χ δεν θα του δωσει γιατι πιθανοτατα δεν ξερει τι σημαινει πεινα!Πεινα ομως να χεις να φας μερες!

Αντιθετα ενας καπνιστης αμα παει να ζητησει τσιγαρο ο αλλος που καπνιζει και σιγουρα εχει βρεθει σε παρομοια κατασταση που χρειαζεται τσιγαρο θα τον καταννοησειι και θα του δωσει.

Χτες στο παρκο ερχατε ενα παλικαρι και μου κανει΄΄ρε φιλε μηπως εχεις ενα τσιγαρο΄΄
Εννοειται του δωσα θα νιωθω ασχημα αμα δεν του δινα.

Προσωπια δεν καπνιζω, και το απεχθανομαι πολυ ασχημα το καπνισμα.ουτε καν εχω δοκιμασει ποτε τσιγαρο. Τωρα οκ, η τρακα απο κανα φιλο 1-2 φορες δεν ειναι τιποτα, αρκει να μην κατανται συνηθεια και υπερβολη.

Πιστέυω ότι η τράκα δεν είναι γυφτιά διότι είναι μια πράξη αλληλεγγύης και σεβασμού…

Οποίος ενοχλείται απο αυτό είναι βλάκας το λιγότερο και παρτάκιας…

Αυτό θεωρώ τώρα δεν ξέρω αλλά σιγά το πράγμα να αρνηθούμε ή να πούμε γύφτο κάποιον που κάνει τράκα

Ουτε εγω ειμαι καπνιστης και δε μ’αρεσει το καπνισμα αλλα εχει τυχει πολλες φορες να μου ζητανε ακυροι ενα τσιγαρο. Δεν το βρισκω ΤΟΣΟ τραγικο, αλλα οτι ειναι περιεργο, ειναι. Προσωπικα θα ενιωθα να το κανω.
Ειναι αυτο που ειπε ο dead… αν πεινας καπου, δε θα ζητησεις να σου δωσουνε μια τυροπιτα. Θα κρατηθεις και μολις πας σπιτι, ή whatever, θα φας. Δε βλεπω γιατι ειναι διαφορετικο το τσιγαρο. Εχω δει ατομα να κανουνε τρακα απο αγνωστο, γιατι εχω ειχαν λεφτα, βαριοντουσαν να πανε να αγορασουν απο ενα περιπτερο, ή δεν ηθελαν να ξοδευτουν. Αλλα και να μην εχεις λεφτα να αγορασεις, ενταξει ρε γαμωτο… πρεπει να ζητησεις απο αλλον? Δεν μπορεις να κρατηθεις ξερω γω?

Τωρα αν ειναι απο φιλο, δε το βρισκω περιεργο. Κι εγω ας πουμε εχω ζητησει απο φιλο μου να μου δωσει 20 λεπτα γιατι εκεινη τη στιγμη δεν ειχα ψιλα πανω μου. Κι εκεινος θα κανει το ιδιο οταν το χρειαστει. Φιλοι ειμαστε.

Η πιο περιεργη τρακα παντως που μου εχει συμβει, ηταν στο δρομο, ενω περπαταγα στο πεζοδρομιο, ακους εναν τυπο μσα απο ενα αμαξι να φωναζει κυριολεκτικα για να τον ακουσω. Πηγαινω κοντα νομιζοντας οτι θελει πληροφοριες για να παει καπου και με ρωταει αν εχω κανα δυο (ηθελε και δευτερο για το δρομο #-o) τσιγαρα με ενα γελακι του στυλ “ωραια… τη βολεψα και για τωρα”
Του ειπα οτι δεν εχω αλλα κατι μου λεει πως το περιπτερο στα 10 μετρα απο μενα ολο και κατι θα εχει

Υ.Γ.

Τι λες ρε Δατς. Πας να μου συγκρινεις αυτον που ψωμολυσσαει για την πιο βασικη αναγκη του ανθρωπου, με τον αλλον που ξεμεινε για 20 λεπτα απο ΤΣΙΓΑΡΟ και κανει τρακα απο τον εναν και απο τον αλλον λες και θα πεθανει?
Μη λεμε βλακειες

Δεν με κατάλαβες ομως!
Προφανως δεν τα συγκρίνω.
Απλα σου εξηγω γιατι η τρακα για ενα τσιγαρο θα γινει καταννοητη απο τον αλλον καπνιστη ενω το ενα κομματι σαντουιτς θα φανει γυφτια -ζητιανια.

Mα αυτος ουτε αυτος που κανει τρακα γνωριζει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΣΤΕΡΗΣΗ αν δεν εχει τσιγαρο για μιση-μια ωρα.
Ειναι ακριβως το αντιθετο για μενα. Αυτη η περιπτωση νομιζω ειναι λιγο γυφτια γιατι ο αλλος δε θα πεθανει αμα κρατηθει λιγο να κανει ενα τσιγαρο.
Θα μου πεις ουτε ο αλλος θα παθει τιποτα να του δωσει ενα τσιγαρο. Συμφωνω. Κι εγω θα του εδινα αμα ειχα. Δε θα μου επεφτε ο κωλος. Αλλα και παλι θα το θεωρουσα λιγο γυφτια να ζητησει

Εγω απλά είπα οτι δεν δινοουμε σαντουιτς στους ζητιανους γιατι δεν εχουμε βιώσει την πείνα.
Αντίθετα τσιγάρο δίνουμε γιατι εχουμε βιωσει πως νιώθεις οταν θες τσιγάρο και δεν έχεις.

Οχι, λες οτι δεν τους δινουμε σαντουιτς γιατι δεν εχουμε βιωσει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ πεινα.
Πεινα ολοι εχουμε βιωσει. Κι εγω τωρα πειναω. Αλλα δεν ειναι πραγματικη πεινα.

Ετσι κι αυτος που κανει τρακα και του δινεις, δεν νιωθει (συνηθως) ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ στερηση εκεινη τη στιγμη. Απλα θελει τσιγαρο. Παρ’ολα αυτα ομως ζηταει. Κι εσυ του δινεις αν και πιθανως κι εσυ να μην εχεις νιωσει πραγματικη στερηση.

Το θεμα μας δεν ειναι αν του δινω τσιγαρο ή οχι. Το θεμα ειναι αν ειναι γυφτια να ζηταει. Αν καποιος ζητησει φαι, συνηθως θα ειναι γιατι θα ψωμολυσσαει και αναγκαζεται να ζητιανεψει. Και παλι, το φαι ειναι μια βασικη αναγκη ενω το τσιγαρο οχι, και να μη του δωσεις φαι (αν οντως ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ πειναει) ειναι μαλακια.
Απ’την αλλη, το να ζητησεις τσιγαρο στις περισσοτερες περιπτωσεις, δεν ειναι γιατι το εχεις αναγκη. Μπορεις να περιμενεις λιγακι. Αλλα αυτοι που ζητανε, σε αντιθεση με το φαι, δε το κανουνε γιατι νιωθουν πραγματικη στερηση, αλλα γιατι εχει περασει μιση ωρα απο τοτε που καπνισαν, εχουνε ξεμεινει απο τσιγαρα και τους ηρθε εκεινη τη στιγμη να καπνισουν. Σα να σου ζηταω εγω να φαω, ενω εφαγα πριν μια ωρα.

Ε δεν ειναι λιγο γυφτια?

δεν ειναι γυφτια ρε. σιγα.

δεν είναι γυφτιά… γυφτιά είναι όταν γίνεται συνεχώς.

Μια πραξη αλληλεγγυης και σεβασμου ως προς τι; Στον καημενο καπνιστη που ξεχασε να παρει τσιγαρα; Ελεος.Πολυ μεξικανικο το εχουμε κανει.

Γενικα, η τρακα δεν ειναι γυφτια οταν πραγματικα ο αλλος εχει αναγκη.Με την εννοια οτι δεν εχει λεφτα, οτι δεν εβρισκε περιπτερο ή κατι τετοιο αλλα οχι να γινει και συνηθεια.Και φυσικα οταν ειναι να κανεις τρακα, αν εχεις και λιγη ευγενεια πανω σου, δεν του κανεις ολο το πακετο, βαζεις ενα οριο.Επειδη εχω ζησει τετοια κατασταση απο πρωτο χερι, ειναι πολυ πολυ ασχημο και αγενες να θεωρει καποιος πλεον δεδομενο το οτι θα του δωσεις και οταν αρχιζεις να αντιδρας, να θυμωνει κιολας.Και οχι, δεν ειναι καποιος παρτακιας οταν δεν θελει να γινεται αυτο συστηματικα.

Τα γνωστά. Από φίλο -και σε λογικά πλαίσια όχι- από αγνώστους ναι.