Ειδήσεις από όλο τον κόσμο

Προφανώς και τελειώνει εκεί και υπάρχουν πολλοί παράγοντες που δεν έχω κατά νου που επηρεάζουν την κρίση ενός παιδιού όταν βιώνει τέτοιες καταστάσεις. Αλλά στέλνεις την αδελφή σου στο στόμα του λύκου; Δεν είσαι 8-9 ξέρω γω που σου δωσε ένα γλειφιτζούρι και σκέφτηκες πως θα άρεσε επίσης και στην μικρή σου αδελφή. Είσαι 17 και σε εκμεταλλεύτηκε. Το κατάλαβες αμέσως μετά. Οκ, δεν έχω την απαίτηση να το καταλάβεις από πριν ή κατά τη διάρκεια της προσπάθειας να σε αποπλανήσει. Μετά το κατάλαβες. Δεν ξέρω και πάλι.

Τον συμπάθησα για 1 δευτερόλεπτο η αλήθεια είναι.

1 Like

Ποιος ξέρει τι μπορεί να περνούσε απ’το κεφάλι της τότε. Η πλειοψηφία των ατόμων σκέφτεται την οικογένεια του και μπορεί να έρθει σε mindset “θα την φάω εγώ για να έχουν καλύτερη ζωή αυτοί”. Σπουδές στην Ισπανία και καλύτερο μέλλον έταζε στην μικρότερη, άρα δεν είναι δύσκολο να συμπεράνει κανείς ότι ένα κορίτσι 17 χρονών, χωρίς οικογένεια, που πρόσεχε την αδελφή της να σκεφτεί “ας βιάζει εμένα, θα το αντέξω για την αδερφή μου” και να την εκμεταλλευτούν γι’αυτό.

1 Like


Ένα από αυτά που κάηκαν στη Μινεάπολι τις τελευταίες ώρες

3 Likes

Η μισή Αμερική στα ίντερνετς είναι σοκαρισμένη που ο κόσμος αντιδρά βίαια σε αυτήν την δολοφονία. Τι αποτέλεσμα φέρνει αυτή η βία λένε.

Σκοτώνουν έναν άνθρωπο μπροστά σου.

Δεν μπορείς να αυτοδικήσεις για να τον σώσεις, γιατί επιτόπου θα σου φυτέψουν μια σφαίρα στο κεφάλι.

Δεν μπορείς να ισοπεδώσεις την πόλη, γιατί τι νόημα έχει αυτό.

Να διαμαρτυρηθείς ειρηνικά.

Και να εκφράσεις την άποψή σου στις κάλπες το Φθινόπωρο.

Μπράβο! Είσαι σωστός πολίτης.

(προφανώς ειρωνικά το λέω έτσι;)

Πιστεύω πως όλος ο δυτικός κόσμος σήμερα πάσχει από το δόγμα “There is no Alternative”, όπου ο πολίτης δεν μπορεί να κάνει απολύτως τίποτα ενδοσυστημικά για να αλλάξει κάτι. Κάθε αντίδραση καταστέλλεται με βίαιο ή μη-βίαιο τρόπο. Και όταν φτάνεις στην κάλπη, συνειδητοποιείς ότι όποιο κόμμα και να ψηφίσεις, κανένα δεν μπορεί να κάνει τίποτα διαφορετικό. Αυτό το ζήσαμε κι εμείς στην Ελλάδα, που τα χρόνια των Μνημονίων τα σπάσαμε, πλαντάξαμε, διαμαρτυρηθήκαμε, απεργήσαμε, ψηφίσαμε ένα μέχρι τότε ριζοσπαστικό κόμμα σπάζοντας έναν πανίσχυρο δικομματισμό, είπαμε ένα δύσκολο ΟΧΙ και φάνηκε σύντομα ότι There is no alternative και αυτό το κόμμα αλλά τελικά και οι πολίτες έσκυψαν το κεφάλι και από το Σεπτέμβρη του 2015 νομιμοποίησαν και επίσημα την αποδοχή της κατάστασης.

Γιατί η ανέλεγκτη παγκοσμιοποίηση παρέχει ελάχιστα περιθώρια πολιτικής και κοινωνικής ευελιξίας. Έτσι η μόνη λύση στον άνθρωπο που θέλει να αντιδράσει είναι η βία και η τρομοκρατία (με την ευρεία του όρου έννοια, όπως την αποδίδουν οι ανθρωπιστικές επιστήμες).

4 Likes

Εδώ τοποθετήθηκε και ο Πρόεδρος των Η.Π.Α. για τα επεισόδια λέγοντας το when the looting starts, the shooting starts. To μήνυμα σαφές.

Η φωτογραφία με αυτό το κτήριο, είναι νομίζω του αστυνομικού τμήματος της πόλης. Πρέπει να είναι η πρώτη φορά στα χρονικά της ιστορίας τους που πυρπολείται Α.Τ.

Πάντως δεν είναι μόνο θέμα παγκοσμιοποίησης το γεγονός πως η αστική δημοκρατία δεν παρέχει χώρο για ουσιαστική ριζοσπαστική πολιτική, κατά την γνωμη μου. Ανέκαθεν αυτό συνέβαινε και πριν τα '90ς. Ανοίγει μεγάλη κουβέντα όμως απλά θα πω πως ο ρόλος του κόσμου δεν περιορίζεται στην ανάγνωση ενός προεκλογικού προγράμματος, σε πέντε σταυρούς και ένα ψηφοδέλτιο. Αυτό είναι ανάθεση, όχι εκλογή.

4 Likes

Προφανώς ειρωνικά το είπα έτσι; Ντάξει νομίζω το κατάλαβες, απλώς το λέω για καλό και για κακό.

Και η πλάκα είναι ότι ούτε ανάθεση δεν είναι πια οι κάλπες, αφού δεν σε εκπροσωπεί πια κανένας, επί της ουσίας είναι σαν να διαλέγεις τον τύραννό σου, που ξέρεις ότι θα κάνει ό, τι γουστάρει (η αστική τάξη), απλά ο ένας σου φαίνεται λίγο καλύτερος από τον άλλον ξέρω γω.

1 Like

Κατάλαβα τι εννοούσες και δεν διαφώνησα επί της ουσίας. Απλά το συνέχισα. Δες το συμπληρωματικά :stuck_out_tongue:

Θα μπορούσα να πω πολλά για το θέμα αυτών των διαδηλώσεων και τι ακούγεται ως “αντίθετη άποψη” και πως παρουσιάζεται συστημικά, αλλά θα βγάλω δηλητήριο και δεν αξίζει.

1 Like

Εμένα με τη μία μου έφερε στο μυαλό αυτό:

6 Likes

Εμένα αυτό

σορρυ παιδιά, το είχαμε ανάγκη :stuck_out_tongue:

2 Likes

Πιστεύω ότι ουδέποτε λύθηκε το θέμα ρατσισμού στις ΗΠΑ. Απλά αλλάζει μορφή, από την εξόφθαλμη σκλαβιά πέρασαν σε ευρεία καταπάτηση δικαιωμάτων και γκετοποίηση με ό,τι αυτό συνεπάγεται. Μια ματιά στη σύσταση των φυλακών και στην πτέρυγα ετοιμοθανατων λύνει πολλές απορίες. Αν δεν είσαι τοπ αθλητής ή κάποιου είδους διασημότητα έχω την εντύπωση ότι σε βλέπουν με άλλο μάτι.

3 Likes

Το ανέλυσε πολύ σωστά και άμεσα ο Ice-T πριν λίγα χρόνια. Απλά και κατανοητά:

Summary

Ναι, προφανώς και άλλοι όπως οι RATM, RTJ, PE, τα έχουν πει καλύτερα αλλά αυτό δένει πολύ. Ειδικά για τον μέταλ χώρο.

7 Likes

Φανταζομαι οτι τετοιοι δημοσιογραφοι δεν υπαρχουν στην Αμερικη

2 Likes

Είναι από τις περιπτώσεις που εύχεσαι να υπάρξει αυτοδικία. Όχι γιατί δεν ακολουθείται η δικαστική οδός, αλλά γιατί γνωρίζεις πως και όταν ακολουθηθεί (συνελήφθη πριν λίγο ο δολοφόνος) θα πάει σε ένα δικαστήριο με ενόρκους MAGA και θα αθωωθεί. Θα δολοφονήσουν για δεύτερη φορά και το νεκρό με όσα θα πουν… Και αναρωτιέσαι ποιος ο λόγος.

Ένας από τους λόγους που η τρομοκρατία της 17Ν είχε απήχηση στην Ελληνική κοινή γνώμη ήταν και αυτός. Με βασανιστές να κυκλοφορούν ελεύθεροι κοκ…

3 Likes

Αν δεν ειχε γινει τοσο θεμα , δεν νομιζω να ειχε συλληφθει και ουτε καν να απολυθει απο το αστυνομικο τμημα… Δυστυχως εκει φενεται η διαφορετικη αντιμετωπιση των πραγματων σε ξεκαθαρες καταστασεις που αφορουν την δικαιοσυνη… Απο την επομενη ωρα που ειχε πεθανει , θα επρεπε ο δολοφονος αστυνομικος να ειχε συλληφθει και οχι τοσο αργα και υστερα απο οσα συνεβησαν… Τυφλο και αδικο συστημα που δειχνει με αρνητικο και ασχημο τροπο , οτι για να λειτουργησει σωστα πρεπει να ξεσηκωθει τοσος κοσμος… και ελπιζω στη δικη να παρει αυτο που αξιζει…( δυσκολο οπως μας εχει διδαξει το παρελθον…)

1 Like

Παιδια το συνειδητοποιειτε οτι αν δεν τομ βιντεοσκοπουσαν δεν θα το ειχαμε μαθει καν, θα ειχε περασετει ειτε σαν αλλος ενας θανατος απο “ιατρικα αιτια” ειτε σαν καποια αντισταση κατα της αρχης. Ειναι απιστευτα τρομακτικο σαν σκεψη, ποσοι και ποσοι πανε ετσι και δεν ασχολειται κανενας.

2 Likes

Πάντως η κατηγορία είναι ανθρωποκτονία 3ου βαθμού (!!!) κάτι σαν ενδεχόμενος δόλος δηλαδή. άρα όχι ισόβια

Παιδια τα πραγματα ειναι λιγο πιο πολυπλοκα απο οτι παρουσιαζονται με εναν αρκετα απλοικο τροπο τις μερες αυτες.

Υπαρχει ρατσισμος στην Αμερικη? Ναι.
Υπαρχει αστυνομικη βια στην Αμερικη? Ναι.
Ηταν το εγκλημα αυτο πιθανοτατα λογω ρατσισμου (εστω και ασυνειδητα)? Ναι.

Απο κει και περα, οι αστυνομικοι σκοτωνουν πιο πολλους λευκους απο οτι μαυρους καθε χρονο, αν και φυσικα οχι πιο πολλους ανα πληθυσμο, ομως τα νουμερα δεν ειναι δραματικα διαφορετικα. Επισης, οι περισσοτεροι θανατοι απο οπλα ειτε το πιστευουμε ειτε οχι, ειναι απο ατυχηματα και απο αυτοκτονιες. Τα επισημα νουμερα τα δειχνουν ολα αυτα.

Απο ενα σημειο και μετα αρχιζεις και αναρωτιεσαι για την εκταση και το μεγεθος αυτων των συμβαντων και την αντιδραση του κοσμου. Ειναι ευκολο να πεις ΚΑΨΤΕ ΤΑ ΟΛΑ και να φωναξεις για τον ρατσισμο και ολα αυτα, και μεχρι ενος σημειου φυσιολογικα δικαιολογημενο. Απο κει και περα ομως, οταν τα νουμερα των ανθρωπων που πεθαινουν παγκοσμιως απο πεινα, ή σε καποιον πολεμο, ή λογω ενδοοικογενειακης βιας ειναι τραγικα υψηλοτερα, για ποιο συναισθημα οργης μιλαμε?

Κι εγω οργιστηκα για τον θανατο του George Floyd. Κι αν ειχα μπροστα μου αυτον τον κωλομπατσο, θα του εριχνα κλωτσια με αρβυλα στην μαπα να του φυγουν ολα τα δοντια. Δε θα αλλαζε τιποτα. Αν δεν αλλαξουν πολυ βασικα πραγματα στην κοινωνια μας παγκοσμιως, με πρωτο και πιο βασικο την σωστη εκπαιδευση και σε σχολειο και σε σπιτι, μικρη σημασια εχουν ολα αυτα. Σημεια των καιρων, και ανθρωπολογικες παρατηρησεις για καποιον μελλοντικο αρχαιολογο.

8 Likes

Η κατηγορία είναι (πιθανόν) στη “λογική” αφού τον έβλεπαν 10 με 15 άνθρωποι αποκλείεται να ήθελε να σκοτώσει τον άνθρωπο σε κοινή θέα , “θα ήταν παράλογο”.
Από την ΑΛΛΗ όμως το θύμα και οι παρευρισκόμενοι του λένε “μεγάλε με σκοτώνεις” “μεγάλε θα κάνεις φόνο” , “τον πνίγεις” . Γιατί να μην σταματήσει εάν πραγματικά δεν το σκόπευε να τον σκοτώσει ;
Και επιτρέψτε μου να διατηρώ σοβαρές αμφιβολίες για το εάν θα είχαμε την ίδια αντιμετώπιση από τον Εισαγγελέα, ΕΑΝ οι ρόλοι ήταν ανεστραμμένοι …
Σε ότι λέει ο quintom απλα πρέπει να επισημάνω ότι ο συγκεκριμένος φόνος (όπως πχ και του Γρηγορόπουλου το 2006) εκτός από την ηθική απαξία , αυτή καθεαυτή έχει και συμβολικό χαρακτήρα που ξυπνά διάφορα κοινωνικά αντανακλαστικά , δεν είναι ένας ακόμη φόνος, δεν είναι μία άλλη αδίκη απώλεια ζωής. Και επίσης μη ξεχνάμε ότι ζητούμενο είναι και η ποινική αντιμετώπιση που θα έχει το συγκεκριμένο γουρούνι, η οποία ήδη έχει αρχίσει να διαφαίνεται ότι θα είναι λίαν επιεικής. ίσως το πρόβλημα τελικά να είναι και το σύστημα ποινικής δικαιοσύνης. Δεν παριστάνω ότι ξέρω πολλά από ΗΠΑ (ούτε καν εχω πάει )απλά ότι μαθαίνω

Καλό είναι να υπάρχει ένα πλαίσιο για να αντιληφθούμε πως μερικά πράγματα δεν είναι απλά μεμονωμένα περιστατικά. Τα βρήκα πολύ βοηθητικά αυτά τα γραφήματα, λογικά θα ανακυκλωθούν παντού.

3 Likes

Ερώτηση:

Συμπεριλαμβάνονται και οι Λατίνοι στους μεν ή στους δε;