Ειδήσεις από όλο τον κόσμο

Εγω;

Αναμενόμενο, απλά παραθέτω το άρθρο για να ξέρουμε περίπου και τα λεφτά που σπρώχνουν οι κολοσσοί για lobbying:

4 Likes

Ειλικρινά, τι να πω…

Και μόνο το ότι υπάρχει και είναι επισήμως αποδεκτή η έννοια του lobbying είναι από τα αδιανόητα πράγματα του καπιταλισμού.

Μπορείτε να δείτε στο Netflix το επεισόδιο του Patriot Act, που λέει για τον Καναδά, και αναφέρεται και στα δυο ζητήματα.

  1. Ο Καναδάς έχει ένα τεράστιο κοίτασμα πετρελαίου (3ο μεγαλύτερο στον κόσμο νομιζω), και ενώ ο Trudeau είχε εκλεγεί ως περιβαλλοντικός ηγέτης, όταν σφίξανε τα πράγματα έκανε πίσω και στην ουσία κρατικοποίησε τον αγωγό.

  2. Ένα πολύ μεγάλο σκάνδαλο με έναν engineering κολοσσό την snc-Lavalin, όπου χρησιμοποιώντας το lobbying και εν τελει εκβιασμό «αν προχωρήσετε θα πάμε την εταιρεία στις ΗΠΑ», κατάφεραν να μην έχουν ποινικές διώξεις για απάτη και δωροδοκία σε Λίβυους ηγέτες ώστε να πάρουν συμβόλαια στη χώρα.

Και τα δύο ήταν πολύ σημαντικά ζητήματα ώστε ο Trudeau να χάσει το popular vote στις περσινές εκλογές.

12 Likes

Σκατα στη μουρη μας σαν κοινωνια ακομα μια φορα… ειδα προσφατα ενα documentary στο netflix ( δεν θυμαμαι πως λεγοταν ) για ενα θανατο 20 χρονου απο αστυνομικους πριν χρονια στην αμερικη που τον πυροβολησαν με 40 + σφαιρες και τελικα αθωωθηκαν… Ποσο η ηληθιοτητα θα κυριαρχει σε αυτο τον πλανητη;… Δεν εχω λογια…

4 Likes

…όπου το παληκάρι ήταν έξω από το σπίτι του κι έψαχνε τα κλειδιά να μπει. Μετανάστης από Αφρική ήταν την εποχή που το αρχίδι ο Τζουλιάνι ήταν δήμαρχος ΝΥ. Θυμάμαι φάτσες αστυνομικών στο δικαστήριο, πόσο χεσμένοι ήταν και πόσο ψεύτικοι όταν έκαναν αναπαράσταση του περιστατικού.

10 Likes

Σοκαριστικό

Αυτες τις μαλακιες δημιουργει ο φοβος και το μισος. Θλιψη πραγματικα για τον ανθρωπο, τι αλλο να ειπωθει. Απλα ανατριχιαστικο το βιντεο, δεν αντεχω να το δω προσωπικα, το ξεκινησα αλλα δεν.

9 Likes

πρώτη φορά στη ζωή μου το λέω. Αλλά ίσως και θανατική ποινή. Το βιντεο δεν υπάρχει , οχι δεν υπάρχει

Το ίδιο και εγώ, με αυτά αρρωσταίνω ειλικρινά…

Σε νομιμη αμυνα θα ηταν…

Εννοειται δεν ανοιξα καν το βιντεο.

2 Likes

Τι να πρωτοπεις τωρα…να κάτσεις να ρίξεις οτι κατάρα υπάρχει σε αυτα τα καθίκια; εχει κάποιο νόημα; ο άνθρωπος πέθανε.

Mama…

Η κατάσταση στις ΗΠΑ έχει φτάσει στο απροχώρητο με την αστυνομική βία.

Κρίμα κυρίως γι αυτούς τους ανθρώπους που τους βλέπουν σαν ζώα και κακοποιους.

Ελπίζω κάτι να γίνει αυτή τη φορά και να μη μείνουν μόνο στα ποστ οργής στο ινσταγκραμ

1 Like

τίποτα δεν είναι τυχαίο

Ειλικρινά δεν ξέρω τι να πω. Το είδα νωρίτερα και κόντεψα να σπάσω την οθόνη, μετά μπήκα στο αμάξι για μπύρα με τους φίλους και έπαιξε το breathe, γιατί το άκουγα προχθές που οδηγούσα πάλι. Με έπιασαν τα κλάματα.

Ειλικρινά είναι ένα από τα συγκλονιστικοτερα γεγονότα και βίντεο που έχω δει στη ζωή μου, μια αποτύπωση του σήμερα από τόσα πολλά πρίσματα. Τραμπ, αστυνομική βία, αλλοτρίωση ατομική με ή χωρίς αστυνομική εξουσία, ζωντανή αναμετάδοση ενός θανάτου, δεκάδες άνθρωποι γύρω να μην κάνουν ή να μην μπορούν να κάνουν τίποτα. Είναι απίστευτο.

6 Likes

Για GF … απλά ή θάνατο ή ισόβια (και θα τους φάνε)
Απαράδεκτοι.

Άσχετο αλλά πόσο ποζέρια ?

1 Like

Το είδα αυτο με το Epstein και θίγει πολλά ζητήματα από αυτά που συζητούνται στο άλλο τοπικ περι πορνειας, trafficking και τις αιτιες/επιπτώσεις. Οι γυναίκες αυτές ήταν “τυχερές” που πέσανε σε κάποιον που είχε τη δυνατότητα να τις προσφέρει λεφτά και όνειρα, φανταστείτε την πλεοιοψηφια που το αντάλλαγμα τους δεν είναι ταξίδια,εκπαίδευση και ο κοινωνικός κύκλος αλλά η επόμενη δόση τους ή ένα δωμάτιο για να μη μένουν στο δρόμο.

Το μετακόμισα, να μην σπαμάρουμε το άλλο θρεντ. Με προβλημάτισαν πολλά πράγματα στο ντοκιμαντέρ αυτό. Τα πρώτα είναι μερικές συμπεριφορές των κοριτσιών που κακοποιήθηκαν. Δεν με φαντάζομαι πχ μετά από χρόνια να τον φωνάζω με το μικρό του όνομα στην σειρά. Τζεφ μερικές, άλλες Τζέφρι τον έλεγαν. WTF; Αυτός, εκείνος κλπ και πολύ του είναι. Και η μια κοπέλα που στα 17 της την κακοποίησε, λίγες μέρες μετά έστειλε την 15χρονη αδελφή της σε ταξίδι για να σπουδάσει. Πας καλά ρε κοπελιά; Τι δλδ; Να μην έχω απαιτήσεις από μια έφηβη να σκεφτεί λογικά; Δεν ξέρω.

Συμφωνώ, με έπιασα πολλές φορές να σκέφτομαι “κορίτσι μου, πας καλά;” ή για την κοπέλα που έκανε recruiting και της λέγανε ότι έχει διαπράξει και αυτή έγκλημα αρα έφταιγε.

Αλλά τις έδιωχνα γρήγορα τις σκέψεις αυτές, γιατί ήταν παιδιά. Δεν πρέπει να αναζητήσουμε ευθύνη σε παιδιά 16-17 χρόνων ούτε να το κατηγορείται ότι κάνει κάτι λάθος. Ένας ενήλικας τα εκμεταλλεύτηκε και εκεί τελειώνουν όλα.
Το πως τον αποκαλούν φαντάζομαι μπορούν να το εξηγήσουν καλύτερα ψυχολογοι.

Άσχετο, ενώ “επιστημονικά”, ο καθηγητής/δικηγόρος κάνει κάτι απίστευτα ενδιαφέρον, είναι γλοιώδης η άποψη του και το πως την εκφράζει.