Ειδήσεις από όλο τον κόσμο

Από σήμερα στο UK οι άνθρωποι είναι by default organ donors. Προφανώς υπάρχει η δυνατότητα να κάνεις όχι μόνο opt out, αλλά και άλλες μορφές παραχώρησης της απόφασης του αν θα γίνεις organ donor, που αναλύονται ως συνήθως αναλυτικότατα από τους αρμόδιους φορείς, εν προκειμένω στο site του nhs. Προσωπικά μου φαίνεται πολύ σωστή κίνηση, αλλά μου φαίνεται περίεργο, δεν ξέρω πως να το εξηγήσω ( feels weird να το πω).

Σε άλλα νέα, διάβαζα για το διάγγελμα του Μητσοτάκη, και θυμήθηκα τι έμαθα για τον Καναδά. Συγκεκριμένα πέρα από τα υπερβολικά πολλά που έδωσαν στους πολίτες λόγω της πανδημίας, δόθηκε προς τις μικρές επιχειρήσεις (και πέτυχε το μάτι μου σήμερα πως επεκτάθηκε περαιτέρω) ένα βοηθητικό δάνειο, όπου μικρές επιχειρήσεις = επιχειρήσεις με profits <10εκ CAD και <100(αν θυμάμαι καλά) εργαζομένους. Για να μην το εξηγώ απλά κάνω copy paste από την κυβερνητική σελίδα του Καναδά και τη Scotiabank που το εξηγεί πιο αναλυτικά:

To ensure that small businesses have access to the capital they need to see them through the current challenges, the Government of Canada has launched the new Canada Emergency Business Account, which has been implemented by eligible financial institutions in cooperation with Export Development Canada (EDC).

This $25 billion program provides interest-free loans of up to $40,000 to small businesses and not-for-profits, to help cover their operating costs during a period where their revenues have been temporarily reduced, due to the economic impacts of the COVID-19 virus.

This will better position them to quickly return to providing services to their communities and creating employment.

Repaying the balance of the loan on or before December 31, 2022 will result in loan forgiveness of 25 percent (up to $10,000).

On March 27, Prime Minister Trudeau announced additional measures to support businesses through this time. Scotiabank, together with other leaders in the banking community, has been consulting with the government on these measures, designing them specifically to help small business owners with their most pressing needs and position the economy to recover.

If you are a qualifying small business customer, the CEBA program provides access to a $40,000 loan:

  • 0% interest until December 31, 2022.
  • No principal payments until December 31, 2022.
  • Principal repayments can be voluntarily made at any time without fees or penalties.
  • $10,000 loan forgiveness is available, provided outstanding balance is $40,000 at December 31, 2020, and $30,000 is paid back between January 1, 2021 and December 31, 2022.
  • If the balance is not paid by December 31, 2022, the remaining balance will be converted to a 3-year term loan at 5% annual interest, paid monthly, effective January 1, 2023.
  • The full balance must be repaid by no later than December 31, 2025.

Λόγω γνωστών, μπορώ με αρκετή σιγουριά να πω πως, στην ουσία στην συντριπτική πλειοψηφία χαρίζουν 10k.

2 Likes

Το θέμα μου με αυτό είναι μόνο ως προς το πιο είναι αυτό το turning point όπου ο άνθρωπος γίνεται θεός και κρίνει πότε θα θεωρούμαι νεκρός ώστε να μπω στο στάδιο της δωρεάς οργάνων

2 Likes

Οταν η κατασταση ειναι εγκεφαλικα μη αναστρεψιμη και οι συγγενεις σου υπογραψουν το χαρτι, μετα απο την αναλυτικη εξηγηση και συμβουλη απο γιατρους.

Εναλλακτικα, οταν ακουσεις παρα παρα πολυ μεταλ. :stuck_out_tongue:

1 Like

5 Likes

Δεν ξέρω πως να το εξηγήσω, γιατί είναι η πρώτη φορά που “νιώθω” έτσι. Δηλαδή καταλαβαίνω το τι χρειάζεται και το πόσο καλό είναι να δωρίζεις τα όργανα σου για κάποιον που το έχει ανάγκη, αλλά δεν μπορώ να πω ναι 100% θα το κάνω. Σαν πράξη εννοώ, βάζω στην άκρη τα προβλήματα, υποθέτουμε ότι γίνονται όλα σωστά δεν υπάρχει εμπόριο, κέρδος κλπ

1 Like

Απλα δακρυσα

1 Like

Μα εδώ στο ροκινγκ δεν έβγαζαν παλιά κάτι έρευνες ότι οι μεταλαδες είναι πιο ευφυείς και το headbanging βοηθάει και αυτό ;;; :stuck_out_tongue:

1 Like

Νεκρος και υγιης, ετσι; Υπαρχουν προϋποθεσεις που ετσι κι αλλιως αποκλειουν παρα πολλους. Κοιτα να δεις, ο γιατρος γινεται θεος καθε φορα που εχει κατω απο το νυστερι του εναν ναρκωμενο ανθρωπο. Νομιζω οτι μια επιτροπη γιατρων με τη συμφωνη γνωμη των συγγενων και τη δικη σου μη-αρνηση απο πριν, μπορει να κρινει αυτο που λες.

3 Likes

Ένα από τα αγαπημένα πράγματα στην επιστήμη μου είναι το νομικώς σκέπτεσθαι, και μια από τις πτυχές του είναι η επιστημονική ανάγνωση της πραγματικότητας (με την βοήθεια των άλλων επιστημών) για να δημιουργήσεις έναν κανόνα.

Οπότε για το ελληνικό δίκαιο, αυτό είναι το νομικό σημείο θανάτου ενός ανθρώπου. Όταν πάψει ο ανθρώπινος οργανισμός να λειτουργεί ως ενιαίο σύστημα λειτουργιών, αυτοδύναμα. Τα υπόλοιπα τα λέει το βιβλίο μου της σχολής (από τα αγαπημένα μου!).

Ασφαλώς είναι μία ερμηνεία που προέρχεται από την ιατρική, την οποία η νομική είναι αναγκασμένη να κάνει κανόνα δικαίου, γιατί από τον επίσημο θάνατο και μετά ξεκινούν ένα σωρό έννομες συνέπειες (κληρονομική διαδοχή κ.λπ.).

4 Likes

Μ’ αρέσεις πολύ γιατί ξέρεις πως ήταν ακριβώς η απάντηση που ήθελα . :+1:

Βέβαια εγώ έγραψα σκεπτόμενος αυτό που λέει ο φίλος

Την όποια καχυποψία μου ως προς αυτό .

Δεν το εύχομαι σε κανένα ποτέ , αλλά εάν φτάσουμε σε σημείο να κληθούμε ως συγγενείς να συναινέσουμε , πιστεύω για όλη μας τη ζωή θα μας στοιχειώνει τους περισσότερους ένα what if , μια καχυποψία , ένα " μήπως βιάστηκαν " " μήπως κάποιος διάλεξε ποιος θα ζήσει και ποιος όχι με σκοτεινά κριτήρια "

Από την άλλη , σκεπτόμενος καθαρά ορθολογικά , όταν οι έρευνες δείχνουν ότι στην Ισπανία η αναμονή για μεταμόσχευση είναι σε λογικά για τον ασθενή πλαίσια ( νομίζω μέχρι 6 μήνες ;;; ) ενώ στην Ελλάδα που αν δεν κάνω λάθος ισχύει η εικαζομένη συναίνεση από το 2011 με τροποποίηση το 2012 αν δεν έχει καταργηθεί είναι πολλά χρόνια … ε , δε γίνεται να μην είμαστε όλοι σύμφωνοι με τέτοιους νόμους

εξάλλου είναι απείρως μεγαλύτερη η πιθανότητα να χρειαστούμε εμείς ένα μόσχευμα παρά οι συνθήκες θανάτου μας να επιτρέψουν να δώσουμε τα όργανα μας σε ασθενή

Αυτά τα θέματα απαντούνται στο σύνολο σχεδόν στο λινκ που έβαλα με το nhs παραπάνω. Φαντάζομαι ότι για να περαστεί ένας τέτοιος νόμος, οι δικλείδες είναι ισχυρές.

@akefaloskavalaris Ευτυχώς ως τώρα δεν έχω ασχοληθεί με το θέμα, αλλά απ΄όσο ξέρω ένας άνθρωπος θεωρείται νομικά(?) νεκρός με το πιστοποιητικό θανάτου, το οποίο λογικά μπορούν να το εκδόσουν μόνο νοσοκομεία και πρέπει να υπογραφεί και από κάποιο συγγενή, σωστά? Υπάρχει κάποια πρόβλεψη, για το τι μπορεί να πάει στραβά σε μια τέτοια περίπτωση? Πχ κάνω κάποιο έγκλημα, σκηνοθετώ το θάνατο μου, το έγκλημα παραγράφεται/παύει να διώκεται λόγω θανάτου και μετά εγώ ξανα εμφανίζομαι. Τι γίνεται με το έγκλημα που έκανα? (δε τα λέω σωστά, αλλά νομίζω καταλαβαίνεις τι θέλω να πω)

Παραθέτω άλλες τρεις σελίδες (οι τελευταίες υπόσχομαι) για το πρόβλημα της ευθανασίας. Δεν θα βγάλεις καθαρό συμπέρασμα διαβάζοντας το, δεν είναι ένα λυμένο θέμα στην ελληνική εννομη τάξη. Πάντως μπορεί να επιτρέπεται κατά περίπτωση και υπό αυστηρές προϋποθέσεις.

Η προσωπική μου θέση είναι ότι εάν η εγκεφαλική νεκρωση κρίνεται αμετάκλητη και όλοι οι συγγενείς ά βαθμού συναινουν, να μπορεί να γίνεται παθητική ευθανασία. Για την ενεργητική είμαι σύμφωνος ούτως ή άλλως (με την συναίνεση του ίδιου του ασθενούς, εφόσον μπορεί να την παράσχει).

2 Likes

Πενήντα ευρώ.

Όχι, πλάκα κάνω :joy: :joy: :joy:

Νομικά ο θάνατος κηρύσσεται όταν πας αυτό το χαρτί (https://www.pagni.gr/myCode/upfiles/POIOTHTA/PistThan30042013[1].pdf) συμπληρωμένο στο Ληξιαρχείο και γίνεται δεκτό. Ο θάνατος επέρχεται φυσικά αναδρομικά από την ημέρα και ώρα που αναγράφεται στο πιστοποιητικό.

Στην δεύτερη ερώτηση που κάνεις, που πραγματικά είναι απίστευτα εφευρετική, ο υποτιθέμενος θάνατός σου δεν έχει καμία σχέση με την παραγραφή, ευτυχώς ή δυστυχώς. Αν καταφέρεις να διαπράξεις έγκλημα, καταφέρεις να φαίνεσαι επίσημα νεκρός για είκοσι χρόνια και μετά επανεμφανιστείς, ναι, δεν θα διωχθείς για το έγκλημα. Ίσως βέβαια να γίνεις ταινία, αυτό που το πας; :rofl: :rofl: :rofl:

3 Likes

Η υπερβολικη καχυποψια σε τετοιες περιπτωσεις δεν ειναι καλο. Ναι, ο ανθρωπος μπορει να φτασει σε πολυ σκοτεινα επιπεδα, αλλα το να υπαρχει εστω και νυξη για οργανωμενο εγκλημα οπου ενα σωρο γιατροι θα εκμεταλλευονταν νομικες δικλειδες και θα αρχιζαν να κανουν ευθανασιες σε ανθρωπους που θα γλιτωναν, ειναι παρα πολυ επικινδυνος τροπος σκεψης. Και ολο αυτο, γιατι, για να τους παρουν τα οργανα?

Τα λεει πολυ ωραια γενικα ο @akefaloskavalaris , εχει εξελιχθει σε μεγαλη προσωπικη αδυναμια χρηστης :heart_eyes:

2 Likes

Ρωτάω μπας και έχουμε ελπίδα να φύγει ο Αλαφούζος, γίνουμε πολυμετοχικοί ξανά και πάρουμε κανά πρωτάθλημα

1 Like

Είναι mutual αγαπημένε, εδώ και καμιά δέκα χρόνια βέβαια που ήμουν ακόμα lurker εδώ μέσα.

Όπου κάτσει, Αμέρικα, Brisbane, Αθήνα, μαζί με τους άλλους εδώ μέσα που σε εκθειάζουν θα πιούμε τις μπυράρες μας κάποια μέρα!

2 Likes

Ειχα κανει register το 2010 νομιζω, αλλα ουσιαστικα απο το 2016 γραφω!

Brisbane ψηφιζω! Οσο για το ποσοι με εκθειαζουν… χμμμμ ναι πιο πολλοι με βριζουν αλλα δεν πειραζει καλα να ειμαστε. Εγω παντως αν με βρουν σε κανα χαντακι να ξερετε δωριζω ολα μου τα οργανα.

3 Likes

Αποσύρθηκε από χτες το διάσημο ταλκ της Johnson&Johnson από Αμερική και Καναδά μετά από 120+ χρόνια κυκλοφορίας καθότι η εταιρία πλέον (από το 2018) ξεκίνησε να χάνει δίκες που αφορούσαν θανάτους από καρκίνο καταναλωτών που το χρησιμοποιούσαν, ένα θέμα που κατάφερνε να αντικρούει σε αγωγές εδώ και 50 χρόνια (μέχρι πριν την πρώτη ήττα της το 2018). Το προϊόν συνεχίζεται και διατίθεται στον υπόλοιπο κόσμο:

4 Likes

Εν τω μεταξύ, αν δεν κάνω λάθος ήταν θάνατοι από καρκίνο των ωοθηκών από ενήλικες γυναίκες που για δεκαετίες έβαζαν το ταλκ για να απορροφήσει την υγρασία (!). Δηλαδή για χρήση που αμφιβάλλω πως προοριζόταν το baby talc, αλλά δεν έλεγε και τίποτα η συσκευασία. Η υπόθεση μου εξηγούσαν πως θα πάρει πολύ καιρό να λυθεί γιατί δεν υπάρχει class action από τις οικογένειες των γυναικών που πέθαναν. Γενικώς αναμένεται κάθε λίγα χρόνια να χάνεται κι από μια δίκη με πολύ μεγάλες αποζημιώσεις για την J&J. Θα ματώνουν πολύ αλλά αργά. Ίσως η επόμενη γενιά να μην ξέρει τη φράση “όχι πια δάκρυα”

2 Likes

Θα την ξέρει:

image

9 Likes