Ειδήσεις από όλο τον κόσμο

Τραβηξε σπανιο βιντεακι ομως. Γι’ αυτο πανηγυρισε.

Mήκος 340 μέτρα όταν ο Τιτανικός είχε μήκος 269 μέτρα.

1 Like

Προφανως δεν ενοχλειται κανεις που το αμερικανακι προσβαλει. Το ποιος ειναι ηλιθιος αρχιζει να ξεκαθαριζει σιγα σιγα. Εισαι τυχερος που θελουν καποιον χωρις ζωη να γραφει στο φορουμ.

Να κάνω μια ερώτηση σαν ουδέτερος παρατηρητής της κουβέντας:

Η αναλογία αυτή έγκειται και στο βαθμό επικινδυνότητας προς τρίτους (περιβάλλον,ανθρώπους) της ευθανασίας ενός κτήνους της ναυπηγικής κι ενός ζώου;

Παρά πολύ καλό, κρίμα που δεν πήρε την αναγνώριση που του αξίζει

2 Likes

Την αναλογία μου συνεχίζω να την στηρίζω, ακριβώς διότι γνωρίζω πώς αισθάνεται το πλήρωμα του οποιουδήποτε πλοίου όταν το βλέπει να χάνεται για πάντα. Θα μπορούσα να κάνω παραλληλισμό και με ένα σπίτι που γκρεμίζεται, ακόμα και αν έχει κριθεί κατεδαφιστέο. Πες με ρομαντικό, αφελή ή/και ηλίθιο (όπως ήδη απεκλήθην), αλλά, ναι, ακόμα και αυτά τα άψυχα αντικείμενα έχουν πολύ περισσότερη ζωή απ’ ό,τι φανταζόμαστε, υπό την έννοια ότι “σέρνουν” αναμνήσεις κι εμπειρίες. Το πλοίο είναι για τους ναυτικούς το σπίτι τους (για τους περισσότερους το δεύτερο, για αρκετούς το ένα και μοναδικό).

Επίσης, στην συγκεκριμένη περίπτωση πάρθηκαν όλα τα μέτρα (αφαίρεση φορτίου και καυσίμου κ.λπ.), ώστε να περιοριστεί η όποια περιβαλλοντική επιβάρυνση. Αυτή ήταν η πραγματική επιτυχία. Αν και προσωπικά δυσκολεύομαι να το πιστέψω, διάβασα μέχρι και αναφορές ότι η πλοιοκτήτρια εταιρεία προέβη σε cost-benefit ανάλυση και αποφάσισε να μην πάρει το ρίσκο του να ρυμουλκηθεί το πλοίο και να γίνει scrap (με τέτοιο μέγεθος θα απέφερε πολύ χρήμα και θα μείωνε κάπως τις οικονομικές επιπτώσεις). Μην ξεχνάμε ότι μιλάμε για ένα πλοίο μόλις 4 ετών.

Υ.Γ.: Ό,τι έγραψα, το έγραψα από την σκοπιά του συναισθήματος του ναυτικού όταν ένα πλοίο είτε βυθίζεται ηθελημένα (scuttling, όπως στην συγκεκριμένη περίπτωση), είτε ναυαγεί. Κανείς δεν σκέφτηκε ότι για να λέω όσα λέω ίσως και να έχω μία άποψη παραπάνω επί του θέματος. Μετά τη βρισιά (η οποία διεγράφη μετά από δικό μου flag), οι ειρωνείες συνεχίστηκαν και σε έτερο topic από δύο χρήστες (έχουν γίνει επίσης flag τα εν λόγω posts). Ας είναι. Όλοι κρινόμαστε εδώ μέσα.

2 Likes

Το συγκεκριμενο μου φαινεται κι εμενα απιστευτο. Εδω αλλοι πανε και ανασυρουν ναυαγια για να πουλησουν το μεταλλο (και προφανως βγαζουν τεραστια κερδη) και τουτοι εδω πηγαν και βυθισαν τοσους τονους μεταλλου στον πατο της θαλασσας.

1 Like

Ναι συγγνώμη για τις ειρωνείες, έπρεπε να πάρουμε στα σοβαρά ένα ποστ που γράφει "ο άλλος ο ηλίθιος, η ντροπή κάθε ναυτικού επί θαλάσσης, πανηγυρίζει σαν να πρόκειται για καθέλκυση. Δηλαδή, πόσο μαλάκας και “άνιωθος”.

Προσωπικά δε με ενδιαφάρει οποιαδήποτε άποψη παραπάνω έχεις επί του θέματος ακόμα κι αν ο παππούς σου είναι ο κόκκινος Ράκαμ, αφού η αντίδρασή σου ήταν το “οκ επιστήμονα” πριν αρχίσεις τα πολιτισμένα δηθενίστικα σεντόνια. Κάνε κάνα φλαγκ ακόμα και αν δεν πιάσει, ξίδι, σε παίζω και μια Ναυμαχία να κλαις σε κάθε βυθισμένο καραβάκι

2 Likes

:heart: :heartpulse: :heart:

2 Likes

Η απορία μου είναι η εξής: Αν το post μου ήταν ασόβαρο ή/και θεωρείς ότι έθιξα τον άλλο χρήστη, εσύ ως τι παρενέβης, γράφοντας μάλιστα τα σίγμα στο “συγχώρεσε” με βυζαντινή γραμματοσειρά; Γιατί δεν “προσπέρασες” απλά;

@The_Black_League δε σε είπε ηλιθιο γιατί πιστεύει ότι είσαι ηλίθιος. Σε είπε ηλιθιο, γιατί ενώ συζητάγατε για ένα θέμα του είπες «οκ επιστήμονα μου», σε ρώτησε αν το είπες ως προσβολή και εσυ εξήγησες πως το είπες επειδή δεν καταλαβαίνει τι του λες. Αρα και αυτός χρησιμοποίησε μια λέξη χωρίς σχέση με το τι συζηταγατε, χώρις διάθεση να σε προσβάλει και ερμηνεύοντας ( που δεν τον ανελυσε γιατί δεν το προχωρησες ) με ένα δικό του τρόπο γιατί χρησιμοποίησε αυτή τη λέξη.

10/10 ήταν πραγματικά πολύ καλο

3 Likes

Καθώς φαίνεται, είμαι πολύ “λίγος” για να καταλάβω το διανοητικό επίπεδο και τις τεχνικές επικοινωνίας που υφίστανται εδώ μέσα.

Επίσης, πολύ έτοιμοι είστε ορισμένοι να ενεργήσετε ως αυτόκλητοι προστάτες άλλων χρηστών.

Δεν είσαι πολύ λίγος που δεν μπόρεσες να καταλάβεις κάτι.

Απάντησα γιατί ήταν καλο αστείο και δεν το έπιασες, ανάγκη έχω να υπερασπίζομαι ένα χρήστη ενός φόρουμ που μου είναι άγνωστος, το βρήκες.

Ούτε εγώ δύναμαι να κατανοήσω τους συμβολισμούς που επιφέρει μια βύθιση πλοίου για τους ναυτικούς και επιπλέον ο πατέρας μου είναι καπετάνιος. Με το σκεπτικό σου θα με πεις νομπελίστα;

3 Likes

Ωραίο αστείο, ρε 'συ. Πραγματικά.

Γιατί δεν τον ρωτάς, να δούμε τι θα σου πει;

Τον ρώτησα, μου είπε δεν πρέπει να με πεις έτσι γιατί δεν έχει σχέση το ένα με το άλλο

4 Likes

Είσαι ωραίος!

Ο μονος λογος για τον οποιον εφυγε ο χαρακτηρισμος “ηλιθιος” ειναι γιατι δημιουργησες τριβη σε ενα topic στο οποιο δεν υπηρχε κανενας λογος, οταν απαντησες 3 συνεχομενες φορες με υφακι και με προσβολες απο την δικη σου την μερια. Αν θελεις να μην αποκαλεισαι ηλιθιος, τοτε καλο θα ηταν να διαβαζεις κανα 2-3 φορες αυτα που γραφεις.

Εγραψες για εναν ναυτικο κατα λεξη πως ειναι “μαλακας” , “ηλιθιος”, “ντροπη για το επαγγελμα του” και “ανιωθος”, μετα απο ΤΡΙΑ δευτερολεπτα στα οποια εβγαλε επιφωνηματα χαρας λογω ενος πετυχημενου δυσκολου εργου. Στη συνεχεια με αποκαλεσες αδαη δυο φορες, το οποιο ειναι απλα ανεκτιμητο αν σκεφτουμε πως το εκανες επειδη δεν συμμεριζομαι την πραγματικα πολυ αρρωστημενη θεωρηση πως ενας φυσιολογικος ανθρωπος πρεπει να θεωρει ΙΕΡΟ ενα πλοιο. Και στην συνεχεια με προσεβαλες στο δικο σου το μυαλο αποκαλωντας με “επιστημονα”, αν και εγω το πηρα ως κοπλιμενο και σε ευχαριστω για αυτο.

Στα της ουσιας, ειμαι γενικοτερα υπερμαχος καθε πιστης, θεωρησης, ιδεας που δεν ενοχλει καποιον αλλον, οποτε δεν ειμαι εγω αυτος που θα κρινω το φετιχ κανενος. Αν εσυ η οποιοσδηποτε αλλος καυλωνει με καραβακια και θελει να τα λατρευει σε καποιον αυτοσχεδιο ναο στο σπιτι του βγαλμενο απο θριλερ με ψυχοπαθεις δολοφονους, ειναι δικαιωμα σου/του. Ομως απο την στιγμη που θεωρεις ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ μου ή του ναυτικου στο καραβι ή οποιουδηποτε αλλου να συμμεριζομαι αυτο το αρρωστο πραγμα που περιγραφεις, τοτε ισως να εχεις απαντηση.

Κανενας δεν ειναι υποχρεωμενος να συμμεριζεται την ιεροτητα κανενος καραβιου, και ειλικρινα γελαω μονο που νιωθω πως πρεπει να γραφω τετοια προταση. Ειναι μια μαζα απο μεταλλο. Τελος. Ο ναυτικος ειχε 100% δικαιωμα να πανηγυριζει την επιτυχημενη επιχειρηση. Και τον επικροτω για αυτο.

Ολοι μας εχουμε πολλες εμπειριες και αναμνησεις απο σπιτια, αυτοκινητα και ενα σωρο αλλα αντικειμενα, μονο που εδω δεν προκειται για κατι τετοιο. Προκειται για κατι που επρεπε να γινει. Δεν εχεις απολυτως κανενα δικαιωμα να πεις σε καποιον πως πρεπει να αντιδρασει και πως να νιωσει. Εγω αν κατεδαφιστει το σπιτι στο οποιο μεγαλωσα θα πω “α οκ κουλ” και απλως θα προχωρησω με την ζωη μου. Και ουτε εσυ, ουτε κανενας αλλος δεν μπορει να με κατακρινει για αυτο. Βαλτο καλα στο μυαλο σου. Αν θελεις εσυ κανε και τελετη, και μνημοσυνο μετα απο 40 μερες και οτι θελεις. Δε με ενδιαφερει. You do you.

Εγώ από την πλευρά μου συμφωνώ πάρα πολύ με το συναισθηματικό κομμάτι της υπόθεσης. Από την άλλη μου φαίνεται υπερβολικό που εξαιτίας του timing και των σημείων που “σημάδεψε” ο καθένας να σχολιάσει τα λεγόμενα του άλλου πως έγινε τόσο μεγάλη η παρεξήγηση. Κρίμα ρε παίδες, δεν έχουμε κάτι να χωρίσουμε

1 Like

Συναισθηματικό δέσιμο αποκτάται μέσα από τις εμπειρίες, αν τις αποδίδεις σε αντικείμενα, πιθανότατα υπάρχει πρόβλημα.
Εν προκειμενω, από αυτά που ξέρω, δε νομιζω ότι ο πατέρας μου απέκτησε ποτέ συναισθηματικό δέσιμο με τα βαπόρια γιατί α) δεν είναι πειρατής, β) κάθε βαπόρι και πλήρωμα ήταν διαφορετικό από το προηγούμενο, γ) ειναι μια φυλακή που είναι ο χώρος εργασίας σου για 9-12 μήνες.

4 Likes

Εχεις κανει ηδη 3 posts of the month μεσα σε λιγες ωρες, αρα ειμαστε καλυμενοι για το καλοκαιρι μιας και σημερα εχουμε θερινη ισημερια.

2 Likes