Ειδήσεις από όλο τον κόσμο

ΔΕΝ απάντησα 3 συνεχόμενες φορές με υφάκι και προσβολές.

ΔΕΝ απεκάλεσα ποτέ ιερό το πλοίο.

Για τα υπόλοιπα “της ουσίας”, θα μπορούσα να γράφω και να σχολιάζω για ώρες το full ειρωνικό κι έμπλεο προσωπικών επιθέσεων post σου. O κάθε Γκέμπελς που έχει πατήσει ποτέ το πόδι του σε αυτόν τον πλανήτη θα ήταν πραγματικά περήφανος όταν υπάρχουν άνθρωποι σαν εσένα, οι οποίοι (με μπόλικη μαεστρία, είναι η αλήθεια) μετατρέπουν το άσπρο σε μαύρο, καταφέρνοντας, μάλιστα, να συγκεντρώσουν κι ένθερμους οπαδούς.

Το πραγματικά μεγάλο “ταλέντο” σου εντοπίζεται στα “άλματα” λογικής (η λέξη χρησιμοποιείται καταχρηστικά) που κάνεις, τα οποία σε οδηγούν σε επαγωγικά συμπεράσματα που όχι μόνο απέχουν παρασάγγας από την πραγματικότητα, αλλά καταδεικνύουν ότι μάλλον η δική σου φαντασία είναι αρρωστημένη.

Συνέχισε τον ειρωνικό σχολιασμό, την κουβεντούλα σου και την ανταλλαγή καρδιών με τους σφουγγοκωλάριούς σου και καμαρώστε αναφορικά με το πόσο πολύ γ@μ#σ@τε και ξεφτιλίσατε τον The_Black_League στο forum του Rocking.

2 Likes

Νομίζω ότι ενώ όλοι καταλαβαίνουμε τι θέλει να πει ο άλλος, ξύνουμε τα νύχια μας για διαδικτυακούς καυγάδες. Το συναισθηματικό δέσιμο συμφωνώ ότι δημιουργείται μέσα από εμπειρίες όμως πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί αγνοείτε επιδεικτικά το γεγονός ότι τα υλικά πράγματα και αντικείμενα είναι μέρος των εμπειριών αυτών και των αναμνήσεων. Ένα πολύ καλό παράδειγμα έφερε ο quintom για πως θα αισθανόταν αν π.χ έριχναν το σπίτι που μεγάλωσε. Δεν μου βγαίνει δηλαδή να πιάσω στο “ψιλό” κάποιον που θα συγκινηθεί αν κάποια στιγμή βρεθεί μπροστά σε μία τέτοια φάση όταν έχει ζήσει 20-25 χρόνια μέσα σε ένα σπίτι και πόσο μάλλον αν ο χρόνος ήταν ποιοτικός, ή ήταν τα παιδικά χρόνια ή ξέρω γω τι άλλο. Ο πατέρας μου, πούλησε το zastava του που είχε δεκαετίες με 400.000χλμ, και την ώρα που φεύγαμε από το σημείο που τ’αφησαμε, τον έπιασα με την άκρη του ματιού μου να έχει ψιλοδακρυσει. Θέλω να πω πως τα υλικά πράγματα θεωρώ πως είναι αναπόσπαστο κομμάτι αναμνήσεων-εμπειριων. Είτε θετικών είτε αρνητικών. Βέβαια θα συμφωνήσω ως προς την μη θεοποίηση αυτών… στο video με το πλοίο αυτός που φωνάζει προφανώς δεν του λέει τίποτα, δεν έχει ζήσει τίποτα εκεί μέσα οπότε δεν βλέπω τον λόγο να αποδώσει “τιμές” στο κουφάρι με τα παλιοσίδερα -γιατί για εκείνον και για πολλούς άλλους αυτό είναι- που πάει στον πάτο.

13 Likes

Μαλλον θα παρεξηγησα τα παρακατω ποστς τοτε:

Οσον αφορα το αποκατω, οντως, δεν αποκαλεσες ιερο το πλοιο, αλλα την στιγμη που χανεται το πλοιο στα νερα. Δεν την λες και τεραστια διαφορα.

Το παρακατω θα ηθελα πολυ να μην χρειαζεται να το σχολιασω. Εκανες παραλληλισμο μεταξυ εμου και του υπουργου προπαγανδας της ναζιστικης Γερμανιας? Δεν ντρεπεσαι να το γραφεις αυτο? Προσβαλλεις τον εαυτο σου με αυτα που γραφεις, οχι εμενα.

Μαλλον βλεπεις φαντασματα, δεν εξηγειται αλλιως. Ποιοι ακριβως ειναι οι σφουγγοκωλαριοι μου για καλο ρωτημα? Και τι σημαινει αυτη η λεξη :joy: Δε νοιαζεται κανενας να σε “ξεφτιλισει”, αυτα ειναι οπως καταλαβαινεις ακυρα. Καλο θα ηταν να μαθεις να μιλας σαν ανθρωπος, κι οχι να λες μαλακα, ηλιθιο, ντροπη και ανιωθο εναν ναυτικο που πανηγυρισε τον βυθισμο ενος πλοιου, και μετα Ναζι της φασιστικης Γερμανιας εναν τυπο που δεν ξερεις στο ιντερνετ και που πρεσβευει ακριβως τα αντιθετα. Ειναι γελοιο και το οτι το συζηταμε. Μπορεις να απαντησεις οτι θελεις, αλλα εγω δε θα απαντησω ξανα, γιατι κουραζουμε μαλλον. Για ενα βυθισμενο πλοιο ε. Κατουραω και στην πλωρη του και στην πρυμνη του και στο καταρτι του. Καλο ψοφο στο πλοιο. Χαιρομαι που βυθιστηκε.

Οχι. Καταλαβαμε πολυ καλα τι θελει να πει ο αλλος , και τυχαινει να διαφωνουμε και να το βρισκουμε υπερβολικο. Εχω ενα ευαισθητο σημειο αν θελεις, το οποιο ειναι πως δε μου αρεσει να δειχνει το δαχτυλο ο κοσμος και να υπαγορευει σε αλλους πως πρεπει να φερθουν και τι να πουν.

Κανενας δεν το εκανε αυτο εντωμεταξυ.

Εδω ειναι το ζουμι

1 Like

Εντωμεταξύ όλο αυτο ξεκίνησε γιατί πάνω στην κουβέντα ο blackleague έπελεξε να μη συνεχίσει αλλά να ειρωνευτεί.

Άνθρωπε μου πας καλά; Σε ενοχλεί που αν σε πει κάποιος ηλιθιο αλλά πρόσεξε σε τόσα ποστ πόσες φορές έχεις ειρωνευτει και χαρακτηρίσει κόσμο. Στο γ@μ#σ@τε ξέχασες τα διαλυτικά.

@QuintomScenario:

Ουδέποτε σε απεκάλεσα Γκέμπελς ή Ναζί. Είπα ότι ο κάθε προπαγανδιστής και διαστρεβλωτής της πραγματικότητας και των απόψεων του συνομιλητή του θα ήταν υπερήφανος για τους τακτικισμούς τους οποίους μετέρχεσαι στην αποσπασματική κι επιλεκτική κριτική σου. Βάσει του σκεπτικού σου, κι εγώ θα έπρεπε να πω ότι με παραλλήλισες με ψυχοπαθή δολοφόνο, το οποίο κρίνω ότι δεν συνέβη. Επί της απάντησής σου, ομολογώ ότι με κάνεις να ανακαλέσω. Στους διαλόγους που κάνεις όταν διαφωνείς αποτελείς γκεμπελίσκο του αισχίστου είδους και αυτό έχει μεταφορική έννοια, η οποία δεν συνδέεται επ’ ουδενί με τις πολιτικές σου απόψεις και όσα πρεσβεύεις στην καθημερινή σου ζωή. Από τις 3 απαντήσεις που συνεχίζεις να επικαλείσαι μόνο η μία είχε ειρωνικό υφάκι, αυτή που σε απεκάλεσα “επιστήμονα”. Οι άλλες δύο δεν είχαν κανένα τέτοιο στοιχείο.

Εγώ θεωρώ επιτυχημένη τη διαδικασία απομάκρυνσης των υλικών που θα προκαλούσαν περιβαλλοντική ρύπανση. Από εκεί και πέρα το scuttling ήταν το πιο απλό μέρος του όλου ζητήματος, το οποίο και δεν θα είχε γίνει αν μπορούσε να μεταφερθεί το πλοίο για scrap. Την ίδια τη στιγμή της βύθισης ενός πλοίου (ιδιαίτερα δε τόσο νέου), που, ναι, έπρεπε να γίνει, καθότι δεν ήταν πλέον αξιόπλοο, την θεωρώ ευαίσθητη και τραγική, όπως ακριβώς θα έκρινα και την κατεδάφιση ενός σπιτιού που κάποτε φιλοξένησε ανθρώπους. Εσύ, από την άλλη, είσαι εντελώς cool και με την κατεδάφιση του πατρικού σου, όπως είπες. Σεβαστή η διαφορά μας.

@nnnkkk:

Έχεις κάνει ένα βασικό λάθος. Όταν απεκάλεσα τον ανωτέρω “επιστήμονα” η συζήτηση συνεχίστηκε (post δικό μου στο συγκεκριμένο thread στις 11:29) και μετά ακολούθησε η απάντηση προς εμένα “είσαι ηλίθιος”, η οποία και διεγράφη. Στις 11:37 και 11:41 χθες ο QS και το “κουμπάκι κονσόλας” ειρωνεύτηκαν τα όσα έγραψα με posts τους στο thread των Pain of Salvation (το “κουμπάκι” είχε ρίξει μία ειρωνεία και στις 11:26 στο συγκεκριμένο thread, χωρίς να του απαντήσω). Αργότερα εμφανίστηκες κι εσύ για να αποδώσεις τα εύσημα στο “είσαι ηλίθιος”, όχι σαν χαρακτηρισμό, αλλά ως ανταπάντηση στο “ΟΚ, επιστήμονα”.

Επίσης, έκανες άλλο ένα λάθος. Χθες δεν σου ζήτησα να μου μεταφέρεις την άποψη του πατέρα σου στα “περί νομπελίστα”. Ήλπιζα ότι θα καταλάβαινες (κακώς, ίσως, κι εγώ δεν διευκρίνισα). Γιατί δεν μας μεταφέρεις την αιτιολόγησή του στο γιατί ηχούσαν τις κόρνες οι καπετάνιοι των παραπλέοντων πλοίων ή την άποψή του στο πώς θα αντιδρούσε εκείνος σε μία παρόμοια στιγμή; Θα το άκουγα με πραγματικό ενδιαφέρον.

1 Like

Σταματα να γραφεις “απεκαλεσα”, δεν παιρνει αυξηση.

Συγγνωμη για την παρεμβαση αλλα με ετρωγε ο σφουγγοκωλαριος μου (/ειρωνεια στις 14:39)

1 Like

Ρε μαλακες ξέρετε αν το καράβι είχε καλό πράγμα μέσα; Έτσι φαίνεται πάντως από τον διάλογο εδω μέσα.
Άντε γειά μας!

3 Likes

Επιτελους τον πηραν πρεφα και αλλοι. Το εχω γραψει απειρες φορες,Ο ανθρωπος εχει θεματα και τα βγαζει εδω. Ειναι τυχερος που το φορουμ θελει ανθρωπους χωρις ζωη για να γραφουν ολη μερα σε ολα τα θρεντς. Θα το ξαναγραψω για να το διαγραψετε ξανα.

Έχω κάνει ένα λάθος -> μου εξηγείς περιληπτικά τι έγινε -> ???

Ειρωνεύτηκες χωρις κανενα λόγο ενώ κάνατε μια συζήτηση και μετά ζητάς τα ρέστα για όλα αυτά που ακολούθησαν.

Δεν έκανα κανένα λάθος. Γενικά δε με ενδιαφέρει να διορθώνω τα γραμματικά/συντακτικά/εννοιολογικά λάθη ( κυρίως γιατί δεν είμαι απροσάρμοστος και πολλές φορές και εγώ δε γράφω σωστά ) αλλά εσυ σε κάθε σου ποστ προσπαθείς να εκφραστείς σωστά στο γραπτό λόγο. Έτσι κι εγώ απάντησα με βάση τον συνομιλητή μου ενώ ήξερα τι ρώταγες ( επίσης κανείς άπειρα λάθη στο πως γράφεις αλλά επειδή είμαι ψιλόμεθυσμένος στο πάρκο τώρα βαριέμαι να μπαίνω σε αυτή την κουβέντα που δεν έχει και νόημα ). Παρολαυτα αντί να παραδεχθείς ότι δεν το χειρίστηκες σωστά ( όπως πχ μπορούσες να πεις «σορι που ειρωνεύτηκα, μαλακια μου, ας συνεχίσουμε την κουβέντα στο ζήτημα» ) αποποιείσαι της ευθύνης λέγοντας

Έπισης ας σημειώσω πως ενώ σου έκανα μια πολύ συγκεκριμένη ερώτηση, απλά την αγνόησες, και το γύρισες ρωτώντας με κάτι άλλο.

Έτσι δε γίνεται κουβέντα, σορι ε.

1 Like

Όλα αυτά για ένα… καράβι παλιό σαπιοκάραβο;;; Ρίλι;

3 Likes

Τρομερά αστείο να το λες εσύ αυτό που -αν έχουμε καταλάβει σωστά- το μεγαλύτερο μέρος του ενήλικου βίου σου αφορά τους τέσσερεις τοίχους κάποιου εκπαιδευτικού ιδρύματος. Το λυπηρό είναι ότι -αξιολογώντας την τελευταία παράγραφο της απάντησής σου- βρίσκεσαι σε λανθασμένο τύπο ιδρύματος.

Ρε συ @The_Black_League, το γάμησες και ψόφησε εδώ.
Είπαμε έχετε αντιπαράθεση, είπαμε είστε διαφορετικής φιλοσοφίας, αλλά όχι και έτσι.
Αυτό είναι απαράδεκτη προσωπική επίθεση.

2 Likes

Έχει γαμηθεί και ψοφήσει και από τις 2 μεριές μέρες τώρα.

3 Likes

Βρε παιδί μου, ντάξει, δεν είμαι χαζός, προφανώς η τελευταία παράγραφος είναι για να πικάρει τον black_league, αλλά παρα ταύτα δεν είναι προσωπική επίθεση - όσο και να μην αρέσει.

Πάντως για να πούμε και του στραβού το δίκιο, ο @The_Black_League άρχισε να απαντάει πιο απότομα, ο @QuintomScenario μια χαρά είχε απαντήσει στα πρώτα ποστ.
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί σώνει και ντε κάποιος χρήστης θα πρέπει να συμμεριστεί έναν τρόπο σκέψης σε συγκεκριμένο θέμα, μόνο και μόνο γιατί κάποιος άλλος έχει ένα αλφα δέσιμο με αυτό - σε καμία περίπτωση ο quintom δεν προκάλεσε με τις αρχικές του απαντήσεις.

Και δεν κάνω τον δικηγόρο έ, απλά πλέον πάει σε άλλο επίπεδο το flame και παίρνω θέση ως εξωτερικός παρατηρήτης.

2 Likes

Αυτό το έχουν πει 4-5 διαφορετικοί χρήστες αλλά δεν καταλαβαίνει, κάνει σαν να έπεσαν έξω τα καράβια του.

5 Likes

Υπάρχουν πολλές φορές που χωρίς να έχω και καμια τρελή θέληση δηλαδή, είναι δύσκολο να στηρίξω το επιχείρημα του ότι “οκ σε κάθε χώρα υπάρχουν οι ίδιοι ηλίθιοι”, όταν βλέπω κάτι τέτοια βίντεο. Το καλό είναι πως κάτι τέτοια συμβαίνουν σε συγκεκριμένες πολιτείες the Bible belt) , αν και δε θα έπρεπε πουθενά.

Μετά βλέπω τυχαίες ειδήσεις από Αγγλία Ρωσία Κινα και καπως ισορροπεί η κατάσταση

Patriot Act, Vol 6 - Ep1 είναι must (We re doin’ elections wrong)

Ανέβηκε στο yt και η ( ολόκληρη )συνέντευξη με την πολιτικό που έπαιξε κλιπάκια στο επεισόδιο, αν θες να τσεκάρεις

1 Like

Επειδή μιλούσατε για σφουγγοκωλάριους πιο πάνω, δείτε εδώ ακριβώς τι σημαίνει η λέξη.

Μηταράκης κυρίες και κύριοι :joy:

3 Likes