Ειδήσεις από όλο τον κόσμο

Αν αληθεύει, τότε η βλακεία (αυτολογοκρισία) πάει σύννεφο. Από την άλλη, στα πλαίσια της φυσικής επιλογής, ένας ηλίθιος λιγότερος ίσως…

Και εγω δεν ειμαι πολυ ευκολοπιστος και θελω ν ατα τσεκαρω, αλλα φαινεται αληθινο. Πραγματικα δεν ξερω πως να σχολιασω μια τετοια ειδηση

Εσείς δηλαδή δεν έχετε κάνει ποτέ ανοησίες σε οικογενειακές μαζώξεις?

2 Likes

Εμενα ειναι μικρο το σοι

1 Like

Δακρυσα και παλι.

Η ειδηση ειναι αληθινη. Ειναι απο το CNN. Και την εχουν αναφερει κι αλλοι.

Οι συγκεκριμενοι Αμερικανοι ειναι ο λογος για τον οποιον πολυς κοσμος θεωρει γενικα τους Αμερικανους σκουπιδια. Οι συγκεκριμενοι ειναι. Ενταξει μιλαμε για Alabama. Την πολιτεια που το 20% ξερω γω παντρευεται τα αδερφια του και τα ξαδερφια του.

1 Like

Έχουμε κ αυτούς εδώ τους φασίστες

Το καλύτερο βίντεο που θα δείτε σήμερα, 9/7/2020.

No mask, no entry: Karen Walking Dead Edition

5 Likes

The Walking Dead κανονικα.

4 Likes

Νομίζω βλέπουμε σε πραγματικό χρόνο την αποσύνθεση του “συχρονου δυτικού κόσμου”.
Παρακμή και ηλιθιότητα παντού.

2 Likes

Λοιπόν αυτές τις μέρες είναι η επέτειος 25 χρόνων από τη σφαγή της Σρεμπρένιτσα. Της μεγαλύτερης γενοκτονίας μετά το Β’ Παγκόσμιο Πόλεμο.

8.000 άνθρωποι σφαγιάστηκαν εν ψυχρώ.

Δυστυχώς από τη μία οι ελληνόψυχοι χριστιανοφασίστες και από την άλλη το Κομμουνιστικό Κόμμα Ελλάδας εθελοτυφλούν και αρνούνται την πραγματικότητα τυφλωμένοι από τις ιδεοληψίες τους. Δεν παραδέχονται ότι οι Μιλόσεβιτς, Μπλάντιτς ήταν χασάπηδες.

Δεν πειράζει περαστικά…

Περαστικά και σ΄αυτούς που έκαναν ευχολόγια στο Γλέζο πριν λίγους μήνες, βέβαια, ο οποίος ήταν από τους μπροστάρηδες ξεπλύματος του Κάρατζιτς, βασικού υπεύθυνου των παραπάνω γεγονότων.

1 Like

Ο Μιλόσεβιτς ως γνωστόν δεν είχε καμία ανάμιξη με την υπόθεση. Σε έναν εμφύλιο γίνονται εγκλήματα και από τις δύο πλευρές, να ψάξετε και τι είχε προηγηθεί στην περιοχή σε σφαγές σέρβων από μουσουλμάνους της Βοσνίας. Ο Μλάντιτς ως στρατιωτικός επικεφαλής προφανώς είχε ευθύνη, αλλά η γενικότερη στάση του στη διάρκεια του εμφυλίου ήταν πιο ορθή, σε αντίθεση με τον Κάρατζιτς, ως κλασικός πολιτικάντης, που γυρόφερνε μια ζωή τους αμερικανούς.
Επίσης, να αναζητήσει κανείς ευθύνες από ΟΗΕ και γάλλους σε ό,τι έχει να κάνει με τη Σρεμπρένιτσα, σε συνδυασμό με την αφορμή που στάθηκε αυτό για τη συνέχεια της εξέλιξης του εμφυλίου και τη συμφωνία του Ντέιτον.
Τέλος, ο αριθμός των 8000 που είναι ανεβασμένος, κάποιοι λένε διπλασιασμένος (για πολιτικούς λόγους; ή κάτι άλλο; ), αν και δεν είναι αυτό που έχει τόση σημασία…

ΥΓ Ξεχάσατε να πείτε ότι φταίει ο Στάλιν… μόνο στο ΚΚΕ μείνατε :slightly_smiling_face:

1 Like

Όχι δε μείναμε μόνο στο Κ.Κ.Ε., συμπεριλαμβάνουμε και τους φιλοσέρβους οπαδούς του, και τους νεκρούς αντιφασίστες ήρωες του, και όλο το πολιτικό φάσμα από τη δεξιά μέχρι την αριστερά που το '91-'95 καλούσε τον Κάρατζιτς στο Στάδιο Ειρήνης & Φιλίας (οποία ειρωνία!), διαδήλωνε για τους γυφτοσκοπιανούς, έστελνε εθελοντικά στρατεύματα να καρφώνουν την ελληνική σημαία στη Σρεμπρένιτσα κι άλλα ωραία και καλά που τότε ήταν άγνωστα, αλλά ευτυχώς σήμερα μπορούν εύκολα να βρεθούν με ένα απλό search στο internet.

Από εκεί και πέρα η ιδεολογία είναι από τα χειρότερα και πιο δύσκολα πράγματα ν’ αποτινάξει κανείς από πάνω του. Αντιστρέφει την πραγματικότητα, τη βλέπει όπως θα ήθελε/έπρεπε να είναι και όχι όπως πραγματικά είναι, κι αν αυτό δε συνάδει με την ίδια πραγματικότητα, τότε πολύ κακό γι΄αυτήν, όπως έλεγε κι ένα παλιό ρητό! Έτσι, λοιπόν, λόγω της ιδεολογίας μας μπορούμε να πείθουμε τους εαυτούς μας (δύσκολα να πείσουμε κάποιον άλλον πέρα από εμάς, βέβαια) ότι οι πολιτικοί αρχηγοί κρατών ουδεμία σχέση ή εμπλοκή έχουν όταν γίνονται εθνοκαθάρσεις στα εδάφη τους, και όλο το βάρος φυσικά θα πέσει στους 2-3 πιο εξόφθαλμους αποδιοπομπαίους τράγους. Αν κυκλοφορήσει και κανένα fake news ότι υπήρξε και “μεταθανάτια αθώωση” από διεθνή δικαστήρια (για δίκες που δεν ολοκληρώθηκαν ποτέ) ακόμα καλύτερα, το καταπίνουμε κι αυτό αμάσητο.

Επίσης ήθελα να ΄ξερα αν η ίδια ψυχρή λογική “ε, ρε παιδιά, εμφύλιος ήτανε, εγκληματίες και οι δύο”, ισχύει και για τα δικά μας εδώ, τα ξερονήσια, τις εκτελέσεις, τις εξορίες. Αλλά ξέχασα, κι εδώ τον αμερικανικό δάκτυλο μάλλον θα πρέπει να κοιτάμε, περασμένα-ξεχασμένα μωρέ, άσε τώρα μην ξύνουμε πληγές. ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ άλλο από το να χαλάει η ιδεολογική ζαχαρένια μας. Το πολύ-πολύ να θίξουμε κάνα Παπάγο, το πολιτικό προσωπικό ξεπλένεται κι εδώ, υποθέτω.

Τέλος, εγώ λέω να το εξετάσουμε πολύ σοβαρά το θέμα των νεκρών αμάχων, αν ήταν 8.000 ή 4.000, και μάλιστα όχι μόνο για τη Σρεμπρένιτσα, αλλά και για το Ολοκαύτωμα, νομίζω έχω ακούσει κάποιοι πολύ αξιόλογοι αρνητές του έχουν σοβαρά στοιχεία που αν ισχύουν τελικά, ίσως αλλάξουν τον τρόπο που αντιμετωπίζουμε το ναζισμό τόσα χρόνια, ε;;;

Βρε, δεν ντρεπόμαστε λέω εγώ.

4 Likes

Ως προς την τελευταία σου παράγραφο, φυσικά και υπάρχει τεχνητή (για πολιτικούς συνήθως λόγους) αύξηση ή μείωση αριθμού νεκρών σε διάφορες περιπτώσεις. Αυτό φυσικά δεν δικαιολογεί το όποιο έγκλημα.
Όσον αφορά τα εγκλήματα σε εμφυλίους, ναι έχουν γίνει και στον ελληνικό εμφύλιο και από τις δύο πλευρές, η διαφορά είναι ότι από τη μία πλευρά τουλάχιστον (του ΔΣΕ) δεν υπήρχε ποτέ κεντρική γραμμή, το αντίθετο μάλιστα. Στην περίπτωση της Βοσνίας, που είναι και πιο πρόσφατο και κάποιοι το ζήσαμε καθημερινά ως είδηση τότε, υπήρχε κεντρική γραμμή από ΕΕ/ΗΠΑ/ΝΑΤΟ να κατηγορούνται οι Σέρβοι για οτιδήποτε, ενώ Κροάτες και μουσουλμάνοι Βοσνίας να μην κατηγορούνται σχεδόν για τίποτα (μόνο μετά από χρόνια κάποιοι - ελάχιστοι - κροάτες και μουσουλμάνοι οδηγήθηκαν στο αντισερβικό ΔΠΔ της Χάγης).
Πράγματι, δεν ντρεπόμαστε να… παραχάρασσετε τα ιστορικά γεγονότα και την αλήθεια.

1 Like

Πάλι καλά να λέμε, δηλαδή, που σαν Έλληνες ήμασταν ο μοναδικός λαός που δε φάγαμε την “κεντρική γραμμή” των κακών Αμερικανών/Ε.Ε./ΝΑΤΟ τότε. Δεν ξέρω αν αυτό συνέβη λόγω ενδελεχούς ιστορικής/δημοσιογραφικής έρευνας τη στιγμή που τα γεγονότα τρέχανε, ή απλά αυτό συνέφερε πολλούς για διάφορους λόγους: τους δεξιούς πατριώτες γιατί εν μέσω μακεδονικού φάνταζε πολύ κοντινή μία εξέλιξη τύπου “η λύση είναι μια/σύνορα με τη Σερβία”, τους αριστερούς πατριώτες γιατί “ο εχθρός του εχθρού μου είναι φίλος μου”, το παπαδαριό επειδή έχουμε να κάνουμε με “ομόθρησκους αδελφούς”, την ακροδεξιά γιατί έπρεπε πάση θυσία ν’ αποφευχθεί ένα “μουσουλμανικό τόξο” (φράση-ψωμοτύρι της εποχής) που θα ξεκινούσε από την ανατολή και θα κατέληγε σ’ ένα ευρωπαϊκό μουσουλμανικό κράτος.

Άρα δεν υπάρχει λόγος ντροπής, θα ΄χουμε να λέμε ότι σαν Έλληνες σταθήκαμε φωτεινή εξαίρεση στην κεντρική προπαγάνδα των κακών Αμερικανών. Τουλάχιστον να ξέρουμε τι υπερασπιζόμαστε και τι κάνουμε γαργάρα.

1 Like

Οι κάτοικοι της βορειας Μακεδονίας γτ είναι γυφτοσκοπιανοι?

Με ειρωνική/αρνητική χροιά το έγραψα προς αυτούς που τους αποκαλούν έτσι. Νομίζω είναι προφανές από τα συμφραζόμενα.

1 Like

Αυτό το ότι δεν ήταν κεντρική γραμμή τα εγκλήματα του ΔΣΕ που το εδραζεις?
Η σφαγη στο Μελιγαλά ήταν μεμονωμένο γεγονός?
Το παιδομάζωμα?
Η δολοφονία του Ψαρρού?
Οι δολοφονίες της ΟΠΛΑ δεν ήταν στοχευμένες?
Οι εκτελέσεις κατόπιν “δικαστηρίων” σε χωριά για όποιον δεν συμφωνούσε και αντιδρούσε στη γραμμή του κόμματος?
Μην τρελαθουμε τώρα.
Δέχομαι και είναι σωστό να μιλάς για το διωγμό των κομμουνιστών μετά τη λήξη του εμφυλίου ως διαφορά. Αλλά ουαι τοις ηττημένοις.
Δύσκολα φαντάζομαι ότι αν είχε επικρατήσει ο ΔΣΕ δεν θα υπήρχαν αντίστοιχα ντροπιαστικές και εξευτελιστικές για τον άνθρωπο τιμωρίες και συνθήκες.
ΥΓ: Έχει πια αποδειχθεί η ενεργή ανάμειξη Ελλήνων παραστρατιωτικών στη Σρεμπρένιτσα. Όνειδος.
ΥΓ2: Μια διόρθωση, οι μεγαλύτερες γενοκτονίες μετά το Β Παγκόσμιο έχουν γίνει στην Αφρική. Απλά είναι μακριά και κανείς δεν ασχολείται…

Δεν παει πισω και η Καμποτζη.

4 Likes

Στην Καμπότζη είχαμε γενοκτονία του λαού από την ίδια την κυβέρνηση της χώρας, μιλάμε για περίπου 2 εκατ. ανθρώπους. Ο δυτικός κόσμος απλά παρακολουθούσε, μέχρι να επέμβει το Βιετνάμ (το οποίο πιο πριν προσπαθούσε να εξοντώσει ο ίδιος δυτικός “πολιτισμός”).

Για το ΔΣΕ και τον εμφύλιο, υπάρχουν τα ιστορικά δεδομένα, ανάλογα πώς και ποια δεδομένα μελετά κανείς. Η παραχάραξη και διαστρέβλωση είναι συνήθης τακτική, ειδικά τα τελευταία χρόνια.

1 Like