Ειδήσεις από όλο τον κόσμο

Και στην Αφρικη που ειπε ο φιλος, αναλογα πραγματα εχουμε. Εμφυλιους κλπ κλπ. Αλλα ενταξει, αφου παιρνουμε τα διαμαντια και το πετρελαιο ολα καλα!

1 Like

Φαντάσου τι έχει να γίνει όταν θα τους βάζουμε να δουλεύουν για εμάς. Τουλάχιστον τώρα το παίζουμε ανθρωπιστές, τότε θα λέμε τι μαλάκες ψηφίζουν.

Υπαρχει καπου και μια εξαιρετικα εμετικη εκπομπη του Μεγκα με Λυκουρεζο και Μπονατσο που πανε οδοιπορικο στην “μαρτυρικη Σερβια” (εποχες που τα ΜΜΕ λυσσαγανε με τους Ορθοδοξους αδερφους και την Ελληνοσερβικη φιλια) και ο Μπονατσος αφου εκθειαζει τον ηρωα Μλαντιτς τον ρωταει την σκληρη ερωτηση τι ζωδιο ειναι. Ψαχτε το αμα θελετε να ξερασετε απο τα ματια.

Οταν μιλαμε για γενοκτονια δεν μπορει ποτε να μπαινει “ναι μεν αλλα” απο διπλα. Τελεια και παυλα, ειναι στοιχειωδης ανθρωπισμος γαμω τα κομματα και τις γραμμες μου μεσα.

1 Like

Εντελώς ξαφνικά, είχε ανεύρυσμα στον εγκέφαλο όπως λένε…κριμα, πολύ ταλαντούχος, εξπέρ στην ρομποτική και μόλις 49 ετών.

5 Likes

Δεν ξερω αν ειναι το καταλληλο τοπικ, αλλα ρε σεις νιωθω παρα πολυ μεγαλη εσωτερικη αναστατωση, ελλειψει καλυτερης λεξης. Turbulence, turmoil, δεν ξερω, κατι τετοιο.

Και ολο αυτο το νιωθω με ολα οσα συμβαινουν στον κοσμο, ποσο μαλλον στην χωρα που βρισκομαι. Οχι οτι θεωρω πως σε παγκοσμιο επιπεδο ειναι και πολυ καλυτερα τα πραγματα. Το μεγεθος στο οποιο ο Covid19 εχει επηρεασει τις ζωες μας, το μεγεθος της απομονωσης, το μεγεθος της πολιτικης ασταθειας παγκοσμιως, και σε προσωπικο επιπεδο η προσωρινη αδυναμια χτισιματος προσωπικων σχεσεων τα τελευταια 1-2 χρονια (και σε φιλικο και σε ερωτικο επιπεδο), με εχουν κανει να ανησυχω αρκετα για το μελλον, και εννοω ολων μας, σε συλλογικο επιπεδο.

Παντοτε αντιμετωπιζα οποιαδηποτε σκεψη του στυλ “τα πραγματα ειναι χειροτερα απο ποτε” με μεγαλο σκεπτικισμο, και θεωρω πως αν βγει ο καθενας μας απο τον μικροκοσμο του και σταματησει να ασχολειται με πιο μικρα προβληματα, θα δει πως ακομα υπαρχει γυρω μας και προοδος, και ευημερια, και ερωτας, και φιλιες, και τα παντα. Μονο που τωρα, δεν ειμαι τοσο σιγουρος. Ακομα κι οταν ξερω γω ειχα σχεδον καταθλιψη το 2007, ηξερα πως οταν βγω απο το λουκι, θα ειμαι ξανα ευτυχισμενος και ολα καλα, και πως εκει εξω ο κοσμος γυριζει ακομα.

Ειλικρινα τους τελευταιους μηνες, και με το πως εχουν γινει και τα πραγματα στον online κοσμο αυτην την στιγμη (απο την ευρεση εργασιας, εως το dating, εως τα onlyfans, εως τις σελιδες με τα memes, τις σελιδες που αποδεχονται την καταθλιψη ως status quo, και πολλα αλλα), ανησυχω για την επιδραση της παγκοσμιοποιησης σε ολους τους τομεις της ζωης. Πλεον ειναι creepy να πλησιασεις μια κοπελα ή εναν τυπο απο κοντα, ενω το φυσιολογικο ειναι το να ανταλλαξετε instagram ή οτιδηποτε αλλο και να αρχισετε να μιλατε ή να βρεις κατι μεσω online dating εφαρμογων. Οι δουλειες σιγα σιγα μετατρεπονται ολες σε online υβριδια στην καλυτερη, και αν και εχει τα καλα του αυτο, σημαινει ακομα περισσοτερες ωρες μεσα σε 4 τοιχους. Μου φαινεται πως ολος ο κοσμος αλλαζει σε τοσα επιπεδα, και δυστυχως οχι προς το καλυτερο.

Μπορει να ειναι σκορπιες σκεψεις της στιγμης και σε 2-3 μηνες να τα βλεπω αρκετα πιο αισιοδοξα τα πραγματα, αλλα ως κατεξοχην αισιοδοξος ανθρωπος, με τρομαζει λιγο το οτι αυτον τον καιρο ειμαι απαισιοδοξος για τα περισσοτερα. Και το χειροτερο ειναι οτι βλεπω ενα σωρο τοξικες συμπεριφορες εκει εξω, και πολυ κοσμο να τις θεωρει απλα οτι πιο φυσιολογικο.

12 Likes

Είναι απλό, απλά μην είσαι online 24/7. Όταν το κάνεις αυτό, τότε βλέπεις την αλλαγή. Ακόμα και για τα απλά, πχ μουσική μην ακούς αποκλειστικά από youtube/spotify. Κάνε το αναλογικά και θα θυμηθείς τη διαδικασία και τα γύρω γύρω. Οκ είναι ακριβό ή/και μη βολικό, αλλά είναι πραγματικά η λύση. Εγώ πχ όταν ήμουν στην Αθήνα και ήθελα να διαβάσω ένα βιβλίο, κατέβαινα κέντρο, περπατούσα τα Εξάρχεια, έμπαινα μέσα στα βιβλιοπωλεία, χάζευα, μίλαγα με τους καταστηματάρχες, αγόραζα ό,τι μου άρεσε, πήγαινα μετά σε κάποια καφετέρια, διάβαζα το βιβλίο μου και γνώριζα και κόσμο κάποιες φορές. Ένα απλό παράδειγμα, που θα μπορούσα κάλλιστα να μπω amazon,goodreads ή ό,τι άλλο, να διαβάσω κριτικές, να πάρω ιδέες, να το παραγγείλω σπίτι μου και να μην κάνω τίποτα. Αν καταφέρει κάποιος και βγει από τη λούπα του είμαι online συνέχεια γιατί μου δίνει τα πάντα ( που είναι χοντρικά αλήθεια ), πολλά από αυτά που περιγράφεις εξαλείφονται για πλάκα.

3 Likes

Δεν συμφωνω, και αν και περναω πολυ χρονο online, πολλα απο αυτα που περιγραφω εφαπτονται δυστυχως και στην πραγματικοτητα. Προφανως και αισθανομαι πιο ευτυχισμενος οταν βγαινω εξω και ασχολουμαι με το αθλημα-χομπι μου, οταν βγαινω και βλεπω φιλους και πινουμε καμια μπυρα, οταν βγαινω ραντεβου, κτλ κτλ.

Ομως ακομα και σε αυτο το επιπεδο, δεν μου αρεσει ιδιαιτερα το πως εχει γινει ο κοσμος αυτην την εποχη, και οχι μονο post covid19. Δεν το λεω υπο το πρισμα του “παλιοτερα ηταν καλυτερα τα πραγματα”, απλως ειναι συγκεκριμενες οι αλλαγες που εχουν γινει, και με αγχωνουν προσωπικα.

Και ολο αυτο που περιγραφεις, προσπαθω να το κανω οσο περισσοτερο μπορω, ομως στην πραξη προσπαθω να βρω την ουσια σε πιο σημαντικα θεματα (συναψη σχεσεων, φιλιες, οικογενεια, επαγγελμα, personal growth) και οχι στο αν θα περασω καλυτερα μια Τεταρτη απογευμα με το να βγω απο το σπιτι απο το να κατσω σπιτι. Εστιαζω περισσοτερο στα μακροπροθεσμα και πιο μονιμα πραγματα στην ζωη, κι οχι σε μια τυχαια μερα στην οποια θα αγχωθω/στεναχωρηθω αν κατσω μπροστα απο μια οθονη 15 ωρες.

Νιωθω πως εχει αλλαξει ο τροπος προσεγγισης στα παντα, και λογω του internet, αλλα και λογω αλλων παραγοντων. Ο κοσμος μου φαινεται αρκετα πιο “ψευτικος” γυρω μου, και πραγματικα μπορει απλα να περναω μια πολυ ασχημη φαση τον τελευταιο χρονο, αλλα προσπαθω να το αξιολογησω και εκτος της φουσκας μου, και βλεπω πολυ κοσμο να νιωθει το ιδιο.

1 Like

Δε λέμε κάτι διαφορετικό, το online κατακερματίζει όλα αυτά που λες, ενώ “πρέπει” να είναι συνοδευτικό.

Θες να ακούσεις μουσική? Πήγαινε σε δισκάδικα. Θες να διαβάσεις βιβλία/papers? Πήγαινε στη βιβλιοθήκη. Θες να πιεις μπύρες? Πήγαινε σε brewery tours. Θες να παίξεις μπάλα? Γράψου σε μια τοπική ερασιτεχνική ομάδα. Τυχαία παραδείγματα.

Αν τα κάνεις όλα αυτά online, έχεις προφανώς μεγαλύτερο connectivity, αλλά χάνεις τη δυνατότητα να φορμάρεις κοινωνικές σχέσεις με ανθρώπους που έχουν τα ίδια ενδιαφέροντα με εσένα πέρα από το διαδίκτυο, σε προσωπικό επίπεδο.

Ή μπορεί απλά να περνάς mid life crisis boomer :stuck_out_tongue:

1 Like

Δε μου φαινεται πως διαβασες το προηγουμενο μου ποστ. Κανω σαφη διαχωρισμο του online.

Σου εξηγω πως τα ΚΑΝΩ ολα αυτα, και παλι μου φαινεται πως εχει αλλαξει ο κοσμος και η αλληλεπιδραση μεταξυ των ανθρωπων. Ολοι πλεον φοβουνται να παρουν ενα τηλεφωνο για παραδειγμα, αντι να ανταλλαξουν μηνυματα. Σιγουρα δεν βοηθαει η πολη στην οποια βρισκομαι, και η οποια ευνοει απειρα τις σχεσεις επιπεδου 1 και 2 μεταξυ ανθρωπων, αλλα ειναι σχεδον απαγορευτικη για σχεσεις επιπεδων 3 εως 5 (η κλιμακα δικια μου, ειναι αρκετα απλη), ομως και οταν ερχομαι Ελλαδα, αν εξαιρεσεις την αλληλεπιδραση με τους ηδη φιλους και κολλητους, βλεπω κι εκει διαφορες, αν και οχι οσο χαοτικες οσο εδω που ειμαι.

Αν επρεπε να συνοψισω τις σκεψεις μου με μια φραση, θα ελεγα πως ειναι αποξενωση σε ολα τα επιπεδα. Και επαναλαμβανω, πως το βλεπω αυτο γυρω μου ανεξαρτητα απο την επιδραση της online ζωης σε ολους μας. Και ναι, μπορει να περναω mid life Generation X κριση. Δηλαδη οχι μπορει. Σιγουρα περναω. Boomer να πεις τον πατερα σου!

1 Like

Τώρα το είδα αυτο και απλά θέλω να σχολιάσω το εξπερ στη ρομποτική. Άνθρωποι που έχουν διδακτορικά και αφιερώνουν τη ζωή τους στο πεδίο δεν αυτοπροσδιορίζονται ως εξπερ στη ρομποτική. Ο τομέας είναι υπερβολικά βαθύς και τα μαθηματικά/φυσική/μηχανική που χρειάζονται σε αυτο το επίπεδο είναι δυσθεώρητα. Και επειδή αποτι διαβάζω πολλοί από εδώ μέσα είστε πατεράδες, η μπιζνα στην Ελλάδα αλλά και παγκόσμια με τη ρομποτική στα μικρα παιδιά με διαγωνισμους και τα συναφή είναι μεγάλη, κάντε μια χάρη στον εαυτό σας και μην πιστεύετε με τίποτα αυτά που σας πλασάρουν για να μάθουν στα παιδιά μερικά if statements για ένα 50ρικο. Ρομποτική δεν είναι έχω 3 αισθητήρες και ανάλογα την ένδειξη θα κάνει κάτι το «ρομπότ». Δωστε τα καλύτερα σε έναν μαθηματικό αν θέλετε να ασχοληθεί κάποια στιγμή με τη ρομποτική το παιδί.

1 Like
1 Like

Για να καταλάβω, σύμφωνα με την ιντερνετική… ιντελιγκέντσια, αυτοί εδώ χαρακτηρίζονται ως “ψεκασμένοι” ή οι άλλοι που δέχονται και υπακούν στους περιορισμούς;
Ή μήπως αμφότερες οι πλευρές; :stuck_out_tongue:

Διάβασα τα μνμ σου, αντιλαμβάνομαι τι εννοείς: δεν είναι μόνο η δική σου πλευρά (αν δλδ είσαι online 24/7 ή όχι, όπως είπε ο nnnkkk σε δικό του μνμ) αλλά και των ανθρώπων που συναναστρέφεσαι/συνανταστρεφόμαστε.
Εν μέρει το έχω σκεφτεί κι εγώ, αλλά πρέπει να πω ότι πρώτος εγώ παρασύρομαι στην ίδια κατάσταση. Πιθανώς με τον χρόνο που ξοδεύω online, αλλά παρατηρώ άλλους να ειναι στην ίδια θέση αλλά με διαφορετικούς τρόπους: χρήση κινητού, σόσιαλ, τηλεόρασης, you name it.

Αυτό δεν το συζητώ καν. Μόνο “παλιακοί” τύποι (ήμεθα και κάποιας ηλικίας πια) με παίρνουν τηλ ή απαντούν στις κλήσεις μου. Πλέον, ακόμα και 40αρηδες σε/με/μας ψάχνουν στα σόσιαλ. Στο γραφείο υπάρχουν συνάδελφοι που δεν αντέχουν την εμμονή μου να πηγαίνει στο workstation τους για να (συ)ζητήσω κάτι που αφορά τη δουλειά, μου στέλνουν μνμ στο teams/skype. Στα δύσκολα με καλούν στο εσωτερικό τηλ. Δράμα!

4 Likes

Διαφωνώ με αυτό. Ένα audio file υστερεί σε αρκετά πράγματα από ένα text. Μικρότερο μέγεθος αρχείου, μηδενική απώλεια πληροφορίας στη μετάδοση, αποθήκευση για αναφορά σε μελλοντικό χρόνο και παράλληλη επικοινωνία με πολλούς. Επίσης ο χρόνος απόκρισης και απάντησης είναι υπέρ, καθώς η τηλεφωνική επικοινωνία χρειάζεται χρόνο και αφοσίωση και από τους δύο, άρα πολλά “ανούσια μηνύματα” που δε χρειάζονται και τον πομπό και το δέκτη δεσμευμένους ταυτόχρονα, προκαλούν bottlenecks στο δίκτυο ( σκέψου Πρωτοχρονιά και Πάσχα ), και “χάσιμο χρόνου” για αυτούς που επικοινωνούν.
Τα κατά είναι πως αρκετοί άνθρωποι δεν μπορούν να εκφράσουν αυτό που θέλουν εύκολα με λόγια ή το γραπτό λόγο, άρα η απ’το τηλέφωνο ή από κοντά επικοινωνία βοηθάει αρκετά σε αυτό, όπως επίσης και η ταχύτητα που μεταδίδεται το μήνυμα απ’την άποψη πως αν έχεις ένα μήνυμα το να το πεις με λόγια είναι πιο γρήγορο απ΄το να το γράψεις ( αν και υπάρχουν υπερβολικά αξιόπιστα και γρήγορα speech to text softwares ).

Ουφ, θα ξεφύγουμε τώρα και κάνουμε hijacking στο νήμα. Όμως περιέγραψες σε δύο παραγράφους ακριβώς αυτό που εννοώ: έλλειψη επικοινωνίας.

“Ανούσια μνμ” και “χάσιμο χρόνου” η συνομιλία (δια ζώσης ή από το τηλ); Οκ, ευχαριστώ που με επιβεβαιώνεις. Αδυναμία να εκφράσεις αυτό που θέλεις με λόγια; Τέλεια, μην προσπαθήσεις βρε κουτό, γιατί να κουράζεσαι;

Καλύτερα γράψε το (αν το θυμάσαι/ξέρεις, αυτή η ατάκα ήταν πριν δεκαετίες “ειρωνεία” για κάποιον που έχανε τα λόγια του) λοιπόν. Και ναι, έρχομαι πάνω από το κεφάλι σου διότι θέλω την προσοχή σου εκείνη τη στιγμή, όχι όποτε σε βολεύει εσένα. Αν περιμένω να βρεις διάθεση να διαβάσεις το μνμ μου, να μου απαντήσεις και να λύσουμε το πρόβλημα, χάσαμε το τρένο.

Ευχαριστώ για την συνδρομή σου στο νήμα @nnnkkk. Δεν θέλω να αλλάξω την άποψή σου φυσικά, αλλά ευχαριστώ που επιβεβαίωσες τη δική μου.

1 Like

Επικοινωνία είναι και στις δύο περιπτώσεις, ο τρόπος επικοινωνίας είναι διαφορετικός.

Δεν είπα κάτι τέτοιο. Είπα πως αν πάρεις τηλέφωνο, για ανούσια μηνύματα ( “Ισχύει το βράδυ τελικά?” ) το δίκτυο φορτώνεται παραπάνω και είναι χάσιμο χρόνου σε σχέση με το να στείλεις ένα text. Αν έχεις αδυναμία να εκφράσεις αυτό που θέλεις με λόγια, πιθανότατα έχεις αδυναμία να το εκφράσεις και γραπτά ( ή θα καταναλώσεις αρκετό χρόνο ).

Για το τηλέφωνο μιλάγαμε βέβαια αλλά και στη διαπροσωπική επαφή ισχύει. Αν εσύ θέλεις να μιλήσεις με κάποιον πάνω απ’το κεφάλι του δεν το κάνει αυτόματα και σωστό ή αποδεκτό, αν και προσωπικά συμφωνώ, γιατί ξαναγυρνάω στο πρόβλημα ότι η πλειοψηφία των ανθρώπων δεν μπορεί να συζητήσει και να πει αυτό που θέλει από κοντά, πόσο μάλλον από ένα μήνυμα ή ένα τηλέφωνο.

Η άποψη μου είναι πολύ κοντά στη δική σου, όσο και να σου φαίνεται περίεργο, αλλά ειδικά στο θέμα της επικοινωνίας έχουμε να κάνουμε με ένα σχεδόν κλασσικό θέμα του πως του χρησιμοποιούμε την τεχνολογία. Το σχόλιο που έκανα, ήταν για να σου δείξω τα υπέρ και τα κατά, και πως η τεχνολογία είναι μια χαρά και βοηθάει απείρως την επικοινωνία. Το πρόβλημα είναι ως συνήθως η εφαρμογή της από εμάς και του πως την αντιλαμβανόμαστε.

1 Like

Στο 1 συμφωνούμε, αλλά δεν αναφέρομαι στην αυστηρά ετυμολογική έννοια της “επικοινωνίας”, αλλά στην ανθρώπινη επαφή. Ωστόσο, γούστα είναι αυτά, αν κάποιος δεν θέλει ανθρώπινη επαφή, δεν θα μαλώσουμε κιόλας. Εμένα δεν μου αρέσει.

Στο 2 συμφωνούμε, όμως πάντα με βάση τι είναι “ανούσιο”. Το “Ισχύει το βράδυ τελικά;” δεν είναι ανούσιο αν θέλω να σε ακούσω και χέστηκα για το bottleneck :slight_smile: Ας φτιάξουν υποδομές. Αν θέλω να σε διαβάσω, γράψε βιβλίο.

Στο 3 συμφωνούμε, τώρα κατάλαβα τι εννοούσες με το προηγούμενο μνμ σου. Όμως επειδή το παράδειγμα ήταν “εργασιακού περιβάλλοντος”, σόρι αλλά θέλω να λύσω το πρόβλημά μου. Σωστό κι αποδεκτό είναι, αν έρθει ο εργοδότης πάνω από το κεφάλι σου, δοκίμασε να τον ρωτήσεις σχετικά. Δεν κάνουμε παρέα, κάνουμε δουλειά. Στην παρέα σαφέστατα ΔΕΝ το κάνω, προσπαθώ να είμαι διακριτικός.

Όσον αφορά στο ότι οι άνθρωποι ξέχασαν να συζητούν (δεν γνωρίζω για “την πλειοψηφία”), κοντινοί μου άνθρωποι γράφουν μία σειρά σε ένα μνμ που εγώ διαβάζω στο κινητό και δυσανασχετούν αν τους απαντήσω με τέσσερις. Οπότε ναι, έχω παραδείγματα. Μπορεί να μιλάω/γράφω πολύ, αλλά κι εκείνοι πήγαν στο άλλο άκρο: επικοινωνούν ελάχιστα. Πρόβλημα για όλους.

Στο 4 νταξ… Σωστός, τι να προσθέσω.

Btw αυτό ήταν τρομακτικά spot on. Το βλέπω/ακούω σχεδόν καθημερινά με συναδέλφους ή γνωστούς μου.

/end of off topic/ - το παρατραβήξαμε νομίζω

4 Likes

Ένα τελευταίο σχόλιο.

Είναι αρκετά λάθος κατά την άποψη μου το χέστηκα ας φτιάξουν υποδομές. Ότι όλα αυτά τα χρόνια είμαστε στην άνοδο της καμπύλης στην τεχνολογία από την άποψη υποδομών, δε σημαίνει πως πρέπει να κάνουμε ό,τι θέλουμε. Η αλόγιστη παραγωγή περιεχομένου έχει επιπτώσεις, γιατί το δίκτυο φτιάχνεται από resources. Αυτό σημαίνει μέταλλα, ρεύμα, χώροι αποθήκευσης, καλώδια, ρύπους και γενικότερα είναι αυτό που λέμε περιβαλλοντική μόλυνση. Δεν είμαι τρελός να σου πω στέλνε μηνύματα αντί για τηλ για να σώσεις το περιβάλλον, αλλά έχει κάποιο κόστος και το ας φτιάξουν υποδομές είναι μια καλή βάση για να συνεχίζεται αυτό. Με ένα απλό παράδειγμα, το 5g θα κάνει φοβερά πράγματα, αλλά πρέπει να σκεφτόμαστε και τις επιπτώσεις. Περισσότερη κατανάλωση ρεύματος άρα μεγαλύτερη ζήτηση καυσίμου ( οκ εναλλακτικές πηγές ενέργειας, αλλά είναι άλλο τεράστιο θέμα ), καλύτερες μπαταρίες άρα μεταλλεύματα, νέες συσκευές άρα ηλεκτρονικά απορρίματα, αυξανόμενα δεδομένα άρα data centres και ένας μεγάλος κύκλος, όπου ο τρόπος ζωής μας συντηρεί αυτή την κατάσταση.

2 Likes

Ποιος παίρνει τηλέφωνο για να πει “ισχύει για το βράδυ” μωρέ :stuck_out_tongue:;

Εγώ καταλαβαίνω τον @jonkyr πάντως και συμφωνώ ότι πολλοί προτιμάνε πλέον να μη μιλάνε με φωνή, αλλά γραπτώς. Ίσως γιατί η φωνή είναι πιο άμεση και οι άνθρωποι γενικώς έχουν γίνει λιγότερο φίλοι της αμεσότητας τα τελευταία χρόνια.

Από τα κακά του internet αυτό :stuck_out_tongue:.

4 Likes

Αν από όλες τις παραπάνω παρατηρήσεις μου, αυτό σε πείραξε, τότε είμαι πολύ χαρούμενος. Διότι το “ας φτιάξουν υποδομές” ήταν ειρωνικό. Εξ’ ου και η φατσούλα. Αλλά ήταν ειλικρινές κι αληθινό το “θέλω να σε ακούσω και χέστηκα για όλα τα άλλα” :slight_smile:

Ο Παντελής μας έπιασε το νόημα. Ευχαριστώ μεγάλε.

1 Like