Ειδήσεις από όλο τον κόσμο

Με ενα τηλεφωνημα διαρκειας 2 λεπτων μπορεις να γλιτωσεις καμια 50αρια μηνυματα back and forth. Η επιχειρηματολογια σου νομιζω ειναι biased. Μου φαινεται σχεδον αυταποδεικτο το οτι η direct επικοινωνια με τον πιο γρηγορο τροπο (δηλαδη φωνη) ειναι δεκαδες φορες πιο παραγωγικη και efficient. Τα γραπτα μηνυματα και τα emails δεν εχουν τονο, δεν εχουν χροια, και εχουν και πολυ μικροτερο ογκο πληροφοριας ανα χρονικη μοναδα που ξοδευεις για να γραψεις. Το μονο πλεονεκτημα ειναι η προσβαση στο μελλον σε καποιον διαλογο, αλλα δε νομιζω πως το θεμα ηταν να μιλαμε ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ χωρις μηνυματα, ποσο μαλλον σε χωρο εργασιας.

Το επιχειρημα ηταν να μην τρωει φρικες καποιος συνεργατης, φιλος, συγγενης, αν τον παρεις τηλεφωνο να συνεννοηθεις για κατι πολυ γρηγορα και εποικοδομητικα. Αυτο, κατ’εμε ειναι αρρωστο. Αν δεν μπορεις να μιλησεις στο τηλεφωνο για 1 λεπτο για να λυσεις κατι πολυ γρηγορα, ειναι προβλημα που πρεπει να το λυσεις εσυ (οχι εσυ, ο καθε εσυ).

Btw, κανω μαθηματα Online αυτους τους μηνες, και καθε session καταγραφεται ηλεκτρονικα, και καθε φοιτητης εχει προσβαση σε αυτο αμεσως με το που τελειωνει το μαθημα. Εχουμε 2020, υπαρχει απειρο bandwidth για τα παντα.

4 Likes

Αφού συμφωνούμε, τι άλλο να με προβλημάτιζε? :stuck_out_tongue:

Αυτό είναι άποψη, όχι fact.

Όχι πάντα, καθώς για να μεταδοθεί το μήνυμα απ’το τηλέφωνο προυποθέτει και ο πομπός και ο δέκτης να είναι συγχρονισμένοι. Με ένα γραπτό μήνυμα αρκεί να υπάρχουν οι συσκευές ώστε να μεταδοθεί το μήνυμα. Επίσης μπορείς να στείλεις και ηχητικά μηνύματα, αν το πρόβλημα είναι ο ήχος.

Τα πρώτα δύο νομίζω δεν ισχύουν απόλυτα! Πιστεύω ο γραπτός λόγος μπορεί μια χαρά να έχει και τόνο και χροιά ( όμως είναι πιο δύσκολο να το πετύχεις για πολλούς λόγους, ικανότητα, βαρεμάρα, χρόνο κλπ ). Το τρίτο που λες δε μου μοιάζει για κάποια μετρήσιμη μονάδα ( τεστ/κρούσματα :stuck_out_tongue: ). Ένα ηχητικό μήνυμα ( μιλάμε για τηλέφωνο έτσι? Όχι από κοντά ) πάντα καταλαμβάνει περισσότερο χώρο ( δεδομένα ) από ότι να το γράψεις.

Ναι δε διαφωνώ σε αυτό, το πρώτο μου σχόλιο ήταν για το πλαίσιο λειτουργίας της τεχνολογίας αυτής. Δεν υπάρχει σωστό/λάθος, επικοινώνησε όπως σε βολεύει καλύτερα εσένα. Έχω γράψει και τα κατά, γιατί δεν τα βλέπει κανείς? Ίσως πρέπει να τα πούμε απ΄το τηλέφωνο, γιατί δεν μπορώ να τα γράψω καλά εδώ :stuck_out_tongue:

Λιιιιιιιγο overstretch αυτό που θα πω, αλλά άπειρο bandwidth για τα πάντα είναι ανάλογο του υπάρχει αφθονία φαγητού. Δεν υπάρχει άπειρο bandwidth και σίγουρα αυτό το bandwidth που υπάρχει δημιουργεί και προβλήματα πέρα απ’το να λύνει.

2 Likes

Εκει σταματαει καθε διαλογος ομως. Αν εσυ θεωρεις οτι μπορεις να μεταδωσεις περισσοτερη πληροφορια στον ιδιο χρονο με γραπτα μηνυματα απο οτι μιλωντας με εναν ανθρωπο, δεν εχουμε κατι αλλο να πουμε. Διαφωνω και σε πολλα απο αυτα που εγραψες πιο κατω, αλλα βαριεμαι να το συζητησω με αλλεπαλληλα ανουσια ποστς. Αν θελεις παρε με τηλεφωνο (!)

1 Like

Το “προβλημα” ειναι η live επικοινωνια :stuck_out_tongue:. Δηλαδη, αυτη που εμπεριεχει και περισσοτερη εκθεση.

1 Like

Νομίζω πως το να προσπαθούμε να φτάσουμε στα όρια της την παραγωγικότητα μας τόσο στον επαγγελματικό όσο και στον προσωπικό μας χώρο, δεν θα έπρεπε να είναι το μόνο κριτήριο τέτοιων επιλογών. Καλό είναι να πέφτουν και οι ρυθμοί, να καθαρίζει ο εγκέφαλος, κ.α… Οπότε μια στο τόσο κάντε και το ανάποδο από ότι θεωρείτε το πιο αποδοτικό (είτε βρίσκετε τα μηνύματα πιο γρήγορα είτε το τηλέφωνο). Ακόμη και η post-card μια στο τόσο, έχει την αξία της.

Από εκεί και πέρα, εγώ προτιμώ την face to face επικοινωνία για θέματα που κρίνω σημαντικά στη δουλειά (και όταν δεν είχαμε covid19) γιατί αναγκάζεις τον άλλον να σου αφιερώσει την προσοχή του. Με τρελαίνει το να στείλω σεντόνι e-mail σε αυτόν που είναι στον από κάτω όροφο ή να κάνω όλη μέρα chat για να συνεννοηθούμε. Προτιμώ να πάω στο γραφείο του και να τον “αναγκάσω” να βγάλει τα ακουστικά του που ακούει μουσική, να κλείσει τους browser και τα 2-3 internal chat στα οποία ίσως μλάει, να μην κάνει refresh τα e-mails ή να διαβάζει κάτι άλλο όσο εσύ του γράφεις την επόμενη πρόταση στο θέμα που σε ενδιαφέρει κ.α. Η επικοινωνία εξάλλου είναι two-ways. Αν έχεις στείλει εσύ ένα e-mail με όσα έπρεπε να πεις, δε σημαίνει πως τελείωσες και έκανες τη δουλειά σου.

7 Likes

Σίγουρα μπορώ. Σκέψου να κάνουμε αυτή την κουβέντα απ΄το τηλέφωνο. Θα χάλαγα σίγουρα περισσότερο χρόνο, με το να τα λέω κάθε φορά σε κάθε τωρινό ή μελλοντικό χρήστη που θα τα δει ( υποθέτοντας πως θα έλεγα ακριβώς τα ίδια πράγματα κάθε φορά, και δε θα είχαμε απώλεια πληροφορίας ). Γενικά το είπα αρκετές φορές, ο κάθε τρόπος επικοινωνίας είναι αποδεκτός αν κάνει τη δουλειά του, δεν υπάρχει σωστό και λάθος.

Θα σε πάρω αύριο, θα πάω για ποτό σε λίγο να μιλήσω με κανά άνθρωπο.

2 Likes

@karvou προφανώς δεν θέλω άμεση επαφή με τον συνάδελφο/συνεργάτη μου για κάθε θέμα της καθημερινότητας. Φυσικά ακούω μουσική, όπως ακούει κι εκείνος. Και γράφω στο internal chat ή διαβάζω καμία είδηση από τον κόσμο (no pun intended, μόλις θυμήθηκα σε ποιο ακριβώς νήμα συζητάμε :man_facepalming:)

Εννοείται ότι όλοι χρειάζονται τον χώρο τους και όλα τα πράγματα που “πρέπει” να γίνουν έχουν κάποια σειρά προτεραιότητας. Ωστόσο, η δεύτερη παράγραφός σου είναι ακριβώς αυτό που σκέφτομαι και ζω (+ έγραψα παραπάνω διάσπαρτα σε αυτήν τη δημόσια συζήτηση).

Btw, αν τραβήξει κι άλλο το off topic, feel free να μεταφέρεις τα μνμ σε κανένα νέο νήμα.

3 Likes

Εγώ πάλι θεωρώ ότι είναι γεγονός και όχι απλά άποψη. Το έχω ζήσει αμέτρητες φορές στην πράξη, για αυτό τις περισσότερες φορές προτιμώ να κάνω τηλεφώνημα να λύσω ένα ζήτημα παρά να ανταλλάσω δεκάδες μηνύματα και να μην βγαίνει άκρη.

1 Like

Εγω απλα δεν πιστευω κανεναν που λεει οτι λυνει προβλημα ή συνεννοειται πιο γρηγορα και ευκολα με μηνυματα απο οτι με ενα τηλεφωνο. Για οποιοδηποτε θεμα.

Η έκρηξη στο Λίβανο καταγράφηκε ως σεισμός μεγέθους Μ3.5 στο Βερολίνο.
http://geofon.gfz-potsdam.de/eqinfo/event.php?id=gfz2020pfuq

Την αποτυχημένη πυρηνική δοκιμή της Β.Κορέας την είχαμε καταγράψει ως Μ5.5, δηλαδή 1000 φορές πιο ισχυρή. Ούτε που μπορώ να φανταστώ τι είναι 1000 φορές πιο ισχυρό από τα βίντεο που έρχονται από Βυρηττό. Κρίμα οι άνθρωποι. Όπου φτωχός κι η μοίρα του

Τραγωδία…
Απ’οτι φαινεται προκειται για ατυχημα με εκρηκτικες ύλες, μόνο το σιχαμα απο US βλεπω οτι μιλάει για “επιθεση”.

Μιλάμε για ισοπεδωτικό πανίβλακα/σκουπίδι. Αφιερωμένο @QuintomScenario:

2 Likes

Δεν ξέρω γιατί το είδα. Σε 38 λεπτά, ακούω το Reign In Blood, φτάνω σε παρόμοια επίπεδα οργής και έχω και 10 λεπτά μετά να χαλαρώσω.

7 Likes

Ναι μωρε το ειδα. Ακομα απορω με οποιονδηποτε θεωρει οτι εχει το παραμικρο ιχνος εξυπναδας, με την λογικη “ε για να ειναι εκει που ειναι, πρεπει να ειναι πανουργος”. Μια αμοιβαδα ειναι. Ενα σκατο. Ενας μονοκυτταρος πανηλιθιος οργανισμος. Ενα σκουπιδι.

Δεν του αξιζει τιποτα αλλο παρα μονο πεταμα στα σκουπιδια και φωτια στον καδο.

Σε αλλα νεα, το καλυτερο καναλι που θα βρειτε γενικα εκει εξω στα ιντερνετς:

1 Like

Γίγαντας. Ένας μοντέρνος Τιτάνας:

2 Likes

Σε τι σουρεαλισμο ζούμε πια

Τώρα αν σου πω ότι το θέμα της πίεσης του νερού στο τηλέφωνο όταν κάνεις μπάνιο με είχε απασχολήσει ένα διάστημα κι εμένα στο παρελθόν τι θα πεις;

Φταίει το καλώδιο, φταίνε οι τρύπες που δεν είναι αρκετές, φταίει η ποσότητα του νερού που δεν είναι αρκετή; Φταίει ότι σε κάποιες περιοχές τρέχει πιο πολύ το νερό στο μπάνιο σε σχέση με άλλες; Τι ακριβώς φταίει;

Δηλαδή δεν είναι δυνατόν στο τάδε σπίτι που έμενα να πέφτει πολύ νερό από το τηλέφωνο και με ιδανική πίεση και στο άλλο να σου σπάει τα νεύρα.

Ευτυχώς όλα καλά τώρα ε :stuck_out_tongue:

Παγκόσμια ερωτήματα και ανησυχίες…

Αλλά στο θέμα αυτό να προσφέρω τη γνώση μου (αν διάβαζε ο Ντόναλντ το ροκιν, θα έλυνε το πρόβλημά του). Με αλλαγή τηλεφώνου ντους σε ένα καλό που αυξάνει λίγο την πίεση, λύνεται αρκετά απλά το πρόβλημα χαμηλής πίεσης στην ντουζιέρα. Εκτός αν η πίεση στο δίκτυο είναι υπερβολικά χαμηλή γενικά.
Στον αντίποδα, σε κάποιες περιοχές υπάρχει υπερβολική πίεση στο δίκτυο (ειδικά σε τουριστικά μέρη τα καλοκαίρια), που οφείλεται μάλλον στην εταιρεία ύδρευσης, οπότε εκεί θέλεις να ελαττώσεις. Εκεί χρειάζεται να μπει κάπου σε κεντρικό σωλήνα μειωτήρας πίεσης.

3 Likes

Θα σου πω οτι χανεις το δασος και εστιαζεις στο δεντρο.

Μη ρε μλκς, δεν το εβαλα για να πιασετε κουβεντα για την πιεση στο ντους, αν ειναι δυνατον

4 Likes

:rofl: :joy: :rofl: :joy:

4 Likes