Ειδήσεις από όλο τον κόσμο

Για εμάς στον δυτικό “πολιτισμό” που έχουμε καθαρό τρεχούμενο νερό, έχει σημασία η πίεση στο ντους… :stuck_out_tongue_closed_eyes:

1 Like

Στα καλά νέα της ημέρας:

Ρατσιστής προβοκάρει και αποκαλεί pets του μια παρέα 3 έγχρωμων στο μετρό του Λονδίνου

Όσο απολαυστικό είναι το θέαμα στο φινάλε (και το κράξιμο που τρώει από όλους μέχρι να φτάσουμε στην επίμαχη σκηνή -η οποία btw είναι μετά το 5.10 , αλλά το build up αξίζει!) άλλο τόσο είναι τα σχόλια:

Nope…even at 0.25 playback speed I still cant see where Billy’s glasses went…maybe they were knocked clean out into another dimension? (ισχύει!)

NASA have just reported that they have found his glasses near the International Space Station.

Man went in a trip through time and space in those minutes. Probably woke up with the solution to interstellar travel. :sob::sob::sob: Someone get Elon on the phone.

That guy got some serious damage to his head, and I bet that fall didn’t help much either.

wondering if his glasses have landed yet ?

Billy Steele has now changed his name to Billy stay Still.

Please dont throw garbage on the floor. Pick them up throw them in a bin.

Punched back to his African ancestors

Billy Steele gave his sermon, Got baptised and woke up a hashtag.

Gonna have to change the spelling of his name to Billy Still

No facemask! Nevermind…he now has an oxygen mask.

He even tries the nazi salute whilst dead

There go his last 2 brain cells.

5:07… the moment when Billy Steele turns into Billuminum…

Last time I saw a punch like that, it was on pay per view. (κλαίω)

Legend has it he still laying on the central line

10 Likes

Ελα ρε, στην απεναντι γωνια της πορτας ειναι, φαινονται και σε κανονικη ταχυτητα (δεν εννοω οτι φαινεται η πτηση τους, το που κατεληξαν μονο)

Σε 0.25 ταχυτητα ομως η γυναικεια φωνη ακουγεται λες και τελειωσε (!)

Ειδα το επιμαχο σημειο στο βιντεο καμια δεκαρια φορες.

Δεν τον χαλασε. Ολη δικη του.

Summary

3 Likes

Ταξίδεψαν στο χρόνο, όταν το έβλεπα δεν ήταν εκεί!

2 Likes

χαχαχα epic

1 Like

Ψόφησε τελικα;

Το είδα στο twitter, ας πούμε ότι έχει φάει καλό γλέντι κι εκεί αυτός ο συγκεκριμένος βλάκας.

Εν τω μεταξύ το δεξί κροσέ είναι to the point, αυτό που λέμε ότι διδάσκεται στα σεμινάρια :laughing: δλδ στην κάτω γνάθο που “σβήνει τα φώτα” ακαριαία. Με τέτοιο precision σε τόσο σύντομα χρονικό διάστημα και με μία προσπάθεια μόνο, δε νομίζω ο συγκεκριμένος πιτσιρικάς να ανέλαβε αυτός το χτύπημα, τυχαία.

2 Likes

«Το πετύχαμε μαζί και είναι ένα οικονομικό θαύμα. Και τώρα το ξανακάνουμε. Το καταφέραμε. Δημιουργήσαμε την ισχυρότερη οικονομία και τώρα πρέπει να το ξακανάνουμε. Ξέρετε τι είναι αυτό; Είναι ένας τρόπος του Θεού να μας δοκιμάσει. Είπε το καταφέρατε μια φορά. Και του είπα “έκανα καλή δουλειά Θέε μου; Είμαι ο μόνος που μπορεί να το κάνει ξανά”. Αυτός μου είπε ότι θα πρέπει να το κάνεις ξανά. Κι εγώ είπα “οκ, συμφωνώ”» είπε χαρακτηριστικά ο Τραμπ μιλώντας σε οπαδούς του Ρεπουμπλικανικού κόμματος.

Κατά τ’ άλλα όλοι καλά ;;;;;;

1 Like

Eμένα το βίντεο μου θύμισε αυτό: :sweat_smile:

Απ’ το playbook Σαμαρά είναι αυτό.

1 Like

Να κάνω μια ερώτηση ψιλό άσχετη. Πως είναι δυνατόν να κρατάμε ξέρω γω παγκοσμίως 2 μέτρα απόσταση σε κλειστούς χώρους, τα ΜΜΜ να είναι ανά μια θέση με κενό ανάμεσα κλπ κλπ, αλλά στα ΑΕΡΟΠΛΑΝΑ να κάθονται όλοι κανονικά, χωρίς κενές θέσεις; Μια λογική εξήγηση ψάχνω.

Η Aegean και η Swiss που με αφορούσαν για να επιστρέψω έχουν αυστηρή πολιτική: “όλοι μάσκες”, αλλιώς δε θα έμπαινα στην πτήση. Τα αεροπλάνα έχουν υποτίθεται πολύ δυνατά φίλτρα για τον αέρα, οπότε ακόμη και χωρίς ανανέωση αέρα από έξω, ο αέρας φιλτράρεται και επιστρέφει σαν να ήταν από έξω. Σε κάθε περίπτωση εγώ αγόρασα μια μάσκα Ν95 για εμένα (η οποία προστατεύει τόσο εμένα όσο και τους δίπλα μου) και την έβγαλα μόνο για να φάω και αφού όλοι υπόλοιποι γύρω μου είχαν φάει και είχε περάσει λίγη ώρα (ώστε να μην έχω overlapping δίχως μάσκα).

Νομίζω το bail out για αεροπορικές δε θα το γλιτώσουν πολλές χώρες, αλλά στην περίπτωση των αεροπλάνων με πείθει πως με μάσκα είναι ασφαλές το γεγονός πως δεν έχουν ακουστεί κρούσματα σε αεροσυνοδούς-πιλότους. Θα έπρεπε όλοι οι αεροσυνοδοί και οι πιλότοι να βήχουν πλέον, αν το φιλτράρισμα δεν ήταν καλό.

1 Like

Περίεργο, οι πτήσεις που είδα εγώ κρατούσαν θέσεις κενές ανάμεσα στους επιβάτες.

Ίσως αυτές οι αεροπορικές να μη χρηματοδότησαν αυτούς που έπρεπε.

Το μετρο με τις κενες θεσεις το εκαναν γαργαρα πολυ γρηγορα και ξεχαστηκε. Βεβαια απο την αλλη, αυτο μπορει και να κατεστρεφε
ολοσχερως τις αεροπορικες.
Οχι ομως οτι τους πολυ λυπαμαι, μιας και τοσα χρονια εχουν ξεζουμισει ολους τους ταξιδιωτες πολυ καλα, αλλα μπορει να τους δουμε να αυξανουν τα εισιτηρια λογω κρισης.

Παντως τα ανθρωπινα απο κοσμο αεροδρομια δε με εχουν χαλασει καθολου.

3 νέα που διάβασα σήμερα:

  • Η ηγέτης της αντιπολίτευσης στη Λευκορωσία απήχθη σήμερα το πρωί στο Μινσκ στη μέση του δρόμου από “κουκουλοφόρους” που την έβαλαν μέσα σε ένα βαν.

  • Ο ηγέτης της αντιπολίτευσης της Ρωσίας βγήκε από το κώμα μετά τη δηλητηρίαση του.

  • Οι Σαουδάραβες πράκτορες που δολοφόνησαν τον δημοσιογράφο Τζαμάλ Κασόγκι μέσα στην πρεσβεία της Σαουδικής Αραβίας στην Άγκυρα κέρδισαν την έφεση και “έπεσαν στα μαλακά” με ποινές φυλάκισης (φαντάζομαι σε κανένα Marriott στο Ριάντ) αντί για τις αρχικές ποινές (εις θάνατο) που τους είχαν επιβληθεί.

Γίνονται πραγματάκια στον κόσμο μας…

4 Likes

Για τα πρώτα 2 να επισημανθούν τα εξής:

Στη Λευκορωσία μιλάμε για μία συνεργάτιδα της άλλης “ηγέτιδας”-νοικοκυράς του 10% (που κάνει αγώνα από το… εξωτερικό). Μάλλον για να σταματήσουν τις (εκ δύσεως χρηματοδοτούμενες) διαδηλώσεις. Αν και δεν επικροτώ πολλές από τις ενέργειες του προέδρου τους, αλλά για να μην καταντήσει η Λευκορωσία σαν την Ουκρανία, καλά κάνουν.

Για τον “ηγέτη” της αντιπολίτευσης στη Ρωσία… αυτό το ηγέτης του 0% δεν στέκει. Όσο για την υποτιθέμενη δηλητηρίασή του, πολύ σκηνοθετημένα μοιάζουν όλα για να βρουν αφορμή για νέες κυρώσεις. Εξηγήσεις έχουν δώσει ρώσοι γιατροί για το τι μπορεί να του συνέβει, αλλά δεν συμφέρει να το αποδεχτούν. Θυμίζει την υποτιθέμενη δηλητηρίαση με ραδιενεργό πολώνιο στην Αγγλία ενός πρώην πράκτορά τους πριν αρκετά χρόνια, που τελικά αποδείχτηκε (άσχετα αν δεν το δέχονται στην Αγγλία για πολιτικούς λόγους) ότι ο ίδιος το μετέφερε και μολύνθηκε στα πλαίσια κάποιου λαθρεμπορίου ραδιενεργών υλικών.

1 Like

Αν αναφέρεσαι στο δηλητηριασμό με Novichok agent, δεν έχω διαβάσει κάπου ότι οι Skripal και 2 Άγγλοι που ήταν “παράπλευρες απώλειες” ήταν κάτι τέτοιο.

Εγώ πάντως ούτε σαν τη Ρωσία θα ευχόμουν να καταντήσει η Λευκορωσία. Ξες, τη χώρα που μπορούν να δολοφονούνται LGBT, αριστεροί, αντιφρονούντες, να έχει εμπλακεί σε όσους ιμπεριαλιστικούς πολέμους έχει εμπλακεί και η Δύση (και περισσότερους, εσχάτως, με εγκλήματα πολέμου στη Συρία και από την πλευρά τους) και τελευταία να έχει ρίξει και μια -όχι και τόσο συγκεκαλυμμένη- απειλή στην Ελλάδα για να ναυτικά μίλια. Το “καλά κάνουν” το προσπερνάω, φαντάζομαι πως το εννοείς με όχι κυριολεκτική έννοια.

3 Likes

Όχι, δεν αναφερόμουν στους Σκριπάλ (τους είχα ξεχάσει, ύποπτη υπόθεση και αυτή… μα όλα στην Αγγλία να συμβαίνουν πια :grinning: ), αλλά για την υπόθεση Λιτβινένκο. Είναι πιο παλιά.

Κοίτα, όσον αφορά τη Λευκορωσία, δεν θα με ικανοποιούσε και η τωρινή κατάσταση, αλλά στην παρούσα φάση θα κοιτούσα αν θέλω να διατηρηθώ προσωρινά σε μια κατάσταση επιβίωσης, ή θα καταντήσω διαλυμένος, αλλά… με “δημοκρατία” πάνω από όλα! Δυστυχώς, σε όλες αυτές τις πρώην δημοκρατίες της ΕΣΣΔ, όποτε την ΕΕ και τις ΗΠΑ δεν βολεύει κάποιος αρχηγός κράτους, δημιουργούν “επαναστάσεις”. Αυτό με βρίσκει αντίθετο.

Η Ρωσία είναι ένα μεγάλο καπιταλιστικό κράτος, με συγκεντρωμένη εξουσία σε λίγους, όπως σε όλα τα ανάλογα κράτη, ίσως λίγο περισσότερο συγκεντρωμένη εδώ, και μάλιστα με επίκεντρο ένα και μόνο πρόσωπο, τον γνωστό τσάρο Βλαδίμηρο. Η κατάσταση στη χώρα έχει τα συν και τα πλην, με περισσσότερα αρνητικά στοιχεία σε πολλούς τομείς (οικονομία, κοινωνία, ελευθερία λόγου). Η εξωκοινοβουλευτική αντιπολίτευση όμως δεν έχει κανένα έρισμα στον λαό και ο λόγος είναι ότι ασκούν προδοτική πολιτική, λαμβάνοντας χρήματα ακόμα και απευθείας από την πρεσβεία των ΗΠΑ. Ο Ναβάλνι είναι ένας από αυτούς.
Για τη Συρία, όμως, θα διαφωνίσω, μιας και τυπικά και πραγματικά τους κάλεσε η επίσημη κυβέρνηση της Συρίας, όσο κι αν αυτό δεν αρέσει σε ΕΕ και ΝΑΤΟ/ΗΠΑ. Όσο για τα λεγόμενα εγκλήματα πολέμου εκεί, φαντάζομαι αναφέρεσαι στις σκηνοθετημένες από τα “λευκά κράνη” επιθέσεις με χημικά. Ψάξε το λίγο, να δεις πόση σκηνοθεσία είχε παίξει εκεί.

Για τα ναυτικά μίλια στην Ελλάδα τι έχει παιχτεί ακριβώς από πλευράς Ρωσίας; Δεν παρακολούθησα τελευταία και θα έχασα κάτι. Στείλε κάποιο λινκ αν μπορείς. Θα φαίνεται και περίεργο να αντιδράσει για κάτι τέτοιο η Ρωσία, που ήταν από τις πρώτες χώρες που εφάρμοσε τα 12 ν.μ.

2 Likes