Ειδήσεις από όλο τον κόσμο

'Ελα ρε, αλήθεια; Μπροστά στη δημοκρατία δεν αξίζουν μια θυσία; :smiley:
Πάντως και σε άλλες εκλογικές αναμετρήσεις δεν ίσχυε η διαδικασία με τις επιστολικές;
Κουιντομ τώρα που σε πέτυχα, ήθελα να σε ρωτήσω καιρό τώρα (ή και όποιος άλλος ζει στο αμερικα και ξέρει) για κάτι άλλο άσχετο… το επίδομα ανεργία στις ΗΠΑ σε τι ποσό κυμαίνεται και με τι κριτήρια δίνεται, για πόσο χρονικό διάστημα κλπ; Επειδή είχα μια διαφωνία με κάποιον για το θέμα αυτό και δεν ήξερα τι ακριβώς ισχύει εκεί.

Ιδέα είναι μόνο το metal :stuck_out_tongue:

5 Likes

fixed :laughing:

2 Likes

Ok βγήκε στο Mίσιγκαν τέλος. :sunglasses:
Και για να σου φτιάξω την διάθεση αυτή τη φορά, στην Πενσυλβάνια η διαφορά πέφτει συνεχώς, αργά αλλά σταθερά. Στο 84% είναι στο 5,1.

1 Like

Ισχυε, απλα στις συγκεκριμενες εκλογες που εχουν ηδη πεθανει 230 χιλιαδες Αμερικανοι απο κοβηντακι, ε νομιζω πως αρκετος κοσμος δεν ψηθηκε ιδιαιτερα να παει σε μερη με αλλα 40-50-100 ατομα επειδη ο πορτοκαλι εμετος δεν μπορει να παραδεχθει την ηττα του. Τα ειπε χρυσα ο @akefaloskavalaris για το γιατι ειναι δυσκολο να γινει νοθεια, και προσωπικα τασσομαι παρα πολυ υπερ της ηλεκτρονικης ψηφου στο μελλον. Ασε που αν φοβομασταν νοθεια απο ανηθικους που θα εκλεβαν την ψηφο της γιαγιας τους, το πιο πιθανο ειναι να το εκαναν περισσοτεροι Ρεπουμπλικανοι απο Δημοκρατες κατι τετοιο.

Στο αλλο που με ρωτας εχω ψιλοαπαντησει πιο πανω, αλλα τα πραγματα εχουν ως εξης, γιατι τα ειχα ψαξει παρα πολυ:

  • Καθε Αμερικανος που ειχε εισοδημα περυσι (2019) εως $100.000 τον χρονο ελαβε μια επιταγη η οποια ηταν απο $900 εως $1200, αναλογα με το εισοδημα του (μεχρι $75.000 πηραν ολοκληρο το ποσο των $1200), την λεγομενη και ως stimulus check (την εχω σε φωτογραφια, αργησαν να σταλουν οι επιταγες γιατι ο εμετος ηθελε να εχουν την υπογραφη του πανω, να ξερει ο κοσμος οτι αυτος τις ενεκρινε)
  • Οποιος εχασε την δουλεια του λογω Covid19, τοτε δικαιουται να παιρνει ενα μπονους στο επιδομα ανεργιας, το οποιο μπονους ανερχεται στα $600 την εβδομαδα ανεξαρτητως πολιτειας (αν δεν κανω λαθος), για ενα μαξιμουμ χρονικο διαστημα των 4 μηνων.
  • Το κανονικο επιδομα ανεργιας ειναι ενα ποσοστο επι του τελευταιου σου εισοδηματος, το οποιο εχει ως μαξιμουμ $500 την εβδομαδα.
  • Αυτο ειχε ως αποτελεσμα το μαξιμουμ “εισοδημα” καποιου που δηλωσε ανεργια και πως εχασε την δουλεια του (ή που δεν εχει βρει) λογω Covid19 στα $1100 την εβδομαδα, δηλαδη στα $4400 τον μηνα, το οποιο ειναι σιγουρα αρκετα παραπανω απο τον βασικο μισθο, και γενικα ενα αρκετα τιμιο εισοδημα.
  • Γνωριζω ζευγαρι απο Ελληνες που δουλευαν σε uber και εστιατορια, που παραιτηθηκαν επιτηδες απο τις δουλειες τους (χωρις να ειναι υποχρεωμενοι), για να βγαζουν ως ζευγαρι $9000 τον μηνα, δεν πληρωσαν ενοικιο για αυτους τους 4 μηνες, και τελικα πηγαν Ελλαδα μονιμα το καλοκαιρι μετα απο 4 μηνες που δεν εκαναν τιποτα και εβγαλαν $30000, ενω επελεξαν και να μην πληρωσουν φορους σε αυτο το εισοδημα. Κατι τετοια λαμογια ειναι που μας βγαζουν το ονομα να ξερετε ε.

Εγω προσωπικα επελεξα να μην παραιτηθω απο την δουλεια μου αν και μου μειωσαν τις ωρες τωρα το φθινοπωρο και θα εβγαζα περισσοτερα χρηματα, γιατι πρωτον δεν θελω να χασω τα connections, δευτερον δεν μπορω να με φανταστω να μην δουλευω (ηδη εκνευριζομαι που δουλευω λιγοτερο απο οσο θα ηθελα), και τριτον γιατι ειμαι ενας ηλιθιος ρομαντικος που το θεωρω υποχρεωση μου να διδαξω τους φοιτητες μου και να προσπαθησω να τους κανω καλυτερους ανθρωπους. Δεν το μετανιωνω ουτε δευτερολεπτο, κι ας μπορουσα να εχω βγαλει μαλλον κανα πεντοχιλιαρο παραπανω συνολικα και να καθομαι.

13 Likes

Θενξ, αν και περισσότερο αναφέρεσαι στα επιδόματα λόγω κοβιντ. Για τα κλασικά επιδόματα ανεργίας, που λες κάπου ότι ειναι μαξιμουμ 500/βδομάδα, για πόσο χρονικό διάστημα μπορεί να το παίρνει κάποιος όντας άνεργος; Π.χ. Ελλάδα είναι 12 μήνες (το μέγιστο, αν θυμάμαι καλά, γενικά λιγότερο, ανάλογα τα ένσημα κλπ), στις ΗΠΑ πόσο;

Αυτο δεν το γνωριζω και ελπιζω και να μην το μαθω ποτε :stuck_out_tongue_closed_eyes:
Αυτο που ξερω ειναι πως αν εισαι στο επιδομα ανεργιας υπο κανονικες συνθηκες (χωρις κοβηντ) τοτε ειναι αυστηρη η διαδικασια. Πρεπει να πηγαινεις κυριολεκτικα ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ στο ταμειο ανεργιας και να δεχθεις δουλεια αν σου βρουν. Ενω με κοβηντ απλα εμπαινες ηλεκτρονικα και ελεγες “ναι μωρε δεν βρηκα δουλεια” και απαντουσες σε ενα ερωτηματολογιο κι ολα καλα.

1 Like

Η Αριζονα βγηκε, το Μισιγκαν οχι ακομα αλλα οσονουπω. Με Νεβαδα εχει τελειωσει το θεμα και να μην γυρισει καμια αλλη. Παει καλα η Πεννσυλβανια ναι.

Έχει τελειώσει και το Μίσιγκαν.

1 Like

Σόρυ που σας το χαλάω, αλλά στο 02:54 τα λέει όλα:

3 Likes

Μακαρι. Στο Facebook και στο Associated Press δεν το εχει ως τελειωμενο το Michigan ακομα. Αλλωστε απο οτι βλεπω μονο 70 χιλιαδες ψηφοι διαφορα ειναι και μενουν ακομα 200 χιλιαδες ψηφοι προς καταμετρηση. Αλλα κατι θα ξερει και το NY times.

Untitledasdsadadasd

Να ξερετε οτι απο αυτο το 18% που πηρε ο Trump στο Queens, ενα σημαντικο ποσοστο θα ειναι απο Greek Americans. Ντροπη του εθνους ε. Εγω παντως ειμαι στους 770 χιλιαδες.

7 Likes

Εντελως προχειρα σκεπτομενος, ξερω τουλαχιστον 2-3 ατομα εδω Ελλαδα που πηραν το 1200αρι του Τραμπ επειδη εχουν αμερικανικη υπηκοοτητα. Ζουνε και δουλευουνε εδω κανονικα ε.

4 Likes

Μεγαλη κομπινα πρεπει να εκαναν. Και να υποσχεθηκαν ψηφο σε Τραμπ. Το εψαξε η αδερφη μου που εχει την υπηκοοτητα και της ειπαν να δηλωσει οτι θα ψηφισει Τραμπ για να το παρει ουσιαστικα. Χωρις φυσικα να ξερουν οτι δε θα ψηφισει καν (δεν το πηρε)

Πάντως ρε παιδια όντως όλοι παρακολουθούμε με αγωνία την έκβαση των εκλογών στο USA, και προφανώς ο Trump είναι ένα βδέλυγμα, αλλά ας μην ξεχνάμε ιστορικά τι έχει γίνει επι δημοκρατικών.

Μακάρι φυσικά να είναι καλύτερα τα πράγματα για τους αμερικανους πολίτες, αλλά ας μην ξεχνάμε το military industrial complex, που επι της ουσίας κόβει και ράβει στην Αμερική. Και πόσοι άλλοι λαοί υπέφεραν επί “δημοκρατικών” κυβερνήσεων , ας μην τα ξεχνάμε γιατι ήταν και στη γειτονιά μας.

Οπότε ναι μεν χαίρομαι να μη βγει ενα βρωμορατσιστικό, σεξιστικό κατακάθι που προωθεί τέτοιου είδους λόγo, αλλά όχι πως έχω ελπίδες για την επόμενη μέρα.

Απ’όσο έχω παρακολουθήσει μόνο απο τον Sanders είχα ακούσει πιο φιλολαϊκές ιδέες και προτάσεις, αλλά εκεί τον βλέπουν σαν τον δεύτερο Λένιν οπότε και πάλι δεν ελπίζω οτι θα μπορέσει να προωθήσει πολλές από αυτές (πχ φορολόγηση δισεκατομμυριούχων).

Επίσης η στάση Biden σε θέματα κλιματικής αλλαγής, σε πρακτικό επίπεδο δεν μου είναι ξεκάθαρη, και νιώθω πως είναι το πλέον μείζον θέμα των ημερών, μετά τη διαχείριση της πανδημίας.

Σίγουρα πάντως θα απολαύσω την πτώση του Trump, ίσως από τα πιο εμετικά άτομα που θυμάμαι στην πολιτική μετά τα δικά μας κατακάθια (Αδώνι, Βορίδη, Μπογδάνο και πολλούς άλλους εμετούς)

16 Likes

Καλημέρα με μια σχετική-άσχετη σκέψη μου :stuck_out_tongue:

2 Likes

Δεν διαφωνει κανεις με τα παραπανω, αλλα τι να γινει τωρα σε αυτον τον κοσμο ζουμε και γενικοτερα κανουμε οτι καλυτερο μπορουμε και χαιρομαστε με τα θετικα που συμβαινουν.

Μακαρι να σταθεροποιηθει το αποτελεσμα και να παρουμε Νεβαδα, και ισως φλιπαρουν και Τζορτζια και Πεννσυλβανια παντως. Η Τζορτζια ειναι στις 23 χιλιαδες ψηφους διαφορα.

Το σιχαμα εχει προκαλεσει ενοπλους να τραμπουκιζουν εκλογικα κεντρα, δεν δεχεται την ηττα, και θα απαιτησει να ξαναμετρηθουν οι ψηφοι στις κοντινες πολιτειες.

Οι Ελληνες ειναι παραδοσιακα αντιαμερικανοι, οποτε την καταλαβαινω αυτην την σταση, αλλα απο τοτε που εχω μεταφερθει εδω που ειμαι τα βλεπω λιγο πιο σφαιρικα (ή νομιζω εστω) τα πραγματα. Η πολιτικη της Αμερικης ειναι υπο την προστασια του ΝΑΤΟ, εμεις ειμαστε συμμαχοι, και οσα εγκληματα πολεμικης φυσεως γινονται στον κοσμο δεν ειναι μονο εξαιτιας τους. Προσωπικα πλεον τον διαχωρισμο δεν τον κανω μεταξυ λαων, αλλα μεταξυ κυβερνησεων και εξουσιαστων, και του κοινου πολιτη της οποιαδηποτε χωρας. Και ως εκ τουτου συμπονω και τον Ελληνα και τον Κινεζο και τον Κογκολεζο και τον Αμερικανο πολιτη, και κατακρινω οσο περισσοτερο μπορω στα κακως κειμενα τις κυβερνησεις τους, οταν το αξιζουν τελος παντων.

3 Likes

Ο Μπαιντεν κερδίζει σχεδόν σίγουρα και μπορεί να το πάρει και χαλαρά τελικά με Τζωρτζια και Πενσυλβάνια, το σίχαμα θα ξεσηκώσει τον κόσμο με δικαστήρια κτλ, οπότε εθνικός διχασμός και ακυβερνησία στις ΗΠΑ τουλάχιστον για ενα διάστημα;…

1 Like

Ειναι τρομακτικο αυτο που προσπαθουν να κανουν απο χτες, νομιζω εινια ο,τι πιο κοντα σε πραξικοπημα χωρις επεμβαση στρατου.

5 Likes

Δεν είμαι και πολύ σίγουρος γι αυτό. Ο τύπος έφτασε στο τσακ να ξαναβγεί, δεν χάνει με τα χέρια κάτω κι ο τραμπισμός θα μείνει για καιρό στις ΗΠΑ. Τον λες και κερδισμένο

1 Like

Μόνο αυτό που σωστά επισήμανε ο @Ian_Metalhead δεν πέτυχα: πως οι Ρεπουμπλικάνοι έκαναν 3 σερί νίκες με Reagan και Bush Senior. Ίσως κι εσύ αυτό να εννοείς, αλλά σε κάθε περίπτωση δεν αναφερόμουν σε πρόσωπα που δεν εκλέχτηκαν 2 σερί φορές, αλλά για κόμμα που δεν προέδρευσε 2 σερί φορές :wink: Εύχομαι στους Ρεπουμπλικάνους και χάρη στον Trump να το καταφέρουν ξανά και να μην κυβερνήσουν 2 σερί φορές