Ειδήσεις από όλο τον κόσμο

Γενικα σε Reddit κτλ που διαβαζω κυκλοφορει πολυ η αποψη οτι μολις σταματησει να ειναι POTUS θα παει φυλακη. Επειδη δεν το εχω ψαξει το θεμα, τι παιζει ακριβως, ειναι καθολου βασιμο η ειναι wishful thinking?

1 Like

Ρε τι γίνεται εκεί πέρα; Έχουμε καταλάβει πόσο post-apocalyptic είναι όλο αυτό; Αν δεν ήταν ήδη post-apocalyptic ότι πήρε ψήφους ο τύπος που έλεγε θα χτίσω τείχος με το Μεξικό και θα τους βάλω να το πληρώσουν, τώρα λέει οι εκλογές τελείωσαν ξημερώματα Τρίτης και οι οπαδοί του πάνε σε εκλογικά τμήματα με αίτημα “stop counting”? Ρε είμαστε καλά; STOP COUNTING? Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω!

4 Likes

Απλά η τεράστια πλειοψηφία των αμερικάνων είναι παντελώς ηλίθιοι όπως άλλωστε είναι και το μοντέλο της ανθρωπότητας γενικότερα, μη τρώς τον πρόλογο ότι είναι 1st world country, τριτοκοσμικοί με λεφτά είναι. Οπότε φυσιολογικά όλα αυτά που συμβαίνουν :slight_smile: Υπομονή μερικές δεκαετίες ακόμη και ίσως η παγκόσμια βλακεία μειωθεί αρκετά ώστε να φαίνεται στο βάθος φώς…

5 Likes

Γιατί περίμενε κανείς οι φανατικοί υποστηρικτές του Τραμπ να πιστεύουν και στη δημοκρατία;

2 Likes

EmGD5-9WMAguBn-

12 Likes

Μπορεί και να.μη χρειάζεται η αναμονή για Νεβάδα, η Πενσυλβάνια πάει Μπάιντεν όπως όλα δείχνουν.

Υ.γ Τζωρτζια…

2 Likes

Ο άλλος συνεχίζει, κάνει διάγγελμα και λέει ότι του κλέβουν τις εκλογές, οοοοκκ

2 Likes

Η φάση είναι “μου φάγαν το μπιφτέκι μου! ΟΥ ΟΥ ΟΥ”

2 Likes

Δεν γραφεις ολες τις λεπτομερειες! Χααχαχ δες εδω φαση:

Εχθες το βραδυ εσκασαν 150 ΕΝΟΠΛΟΙ σε εκλογικο κεντρο στην Αριζονα, ενα απο πιο δημοκρατικα κεντρα στο Φοινιξ, και στην πραγματικοτητα σχεδον αναγκασαν τους καταμετρητες να πανε σπιτια τους, οπερ και εγενετο, αλλα συνεχισαν σημερα το πρωι την καταγραφη. Προφανως μιλαμε για κομματια πληθυσμου της Αμερικης, τα οποια ανηκουν στους πρωτογονους αμορφωτους rednecks, και αυτοι ειναι ψιλο-κατευθυνομενοι εννοειται. Ο αλλος εκανε retweet σε ενα απο τις δεκαδες των tweets κλαψας του Trump, και του ειπε οτι αν χρειαστει υπαρχουν 10 εκατομμυρια ετοιμοι να κατεβουν με τα οπλα, σε φαση ο τυπος φανταζοταν νεο εμφυλιο μαλλον. Εχω πολλες σκεψεις για το θεμα, αλλα it’s a story for another time. Ας πουμε εν συντομια, πως η Αμερικη ειναι η χωρα των τεραστιων αντιθεσεων, και αν δεν εχει ζησει καποιος εδω περα δυσκολα μπορει να καταλαβει πως γινονται αυτα τα πραγματα, ειδικα οταν σε συγκεκριμενες περιοχες ο κοσμος ειναι φυσιολογικος οπως σε καθε αλλη χωρα. Επισης:

Ο Τραμπ βγηκε δημοσια για πρωτη φορα μετα απο 2 μερες και εχει αρχισει την κλαψα, και ουσιαστικα εμμεσως παραδεχεται την επερχομενη ηττα του. Ξιδακι. Θα εχει πολυ γελιο η φαση με τα memes στους επομενους μηνες.

Στα πιο σημαντικα:

  • Η Pennsylvania μαλλον κλειδωνει απο σημερα, ο ρυθμος με τον οποιον πιανει ο Biden τον Trump ειναι πιο υψηλος απο οτι περιμενα, και ετσι μαλλον δε θα ειναι καν derby, αφου ο Biden θελει ενα 55-57% των ψηφων που απομενουν για μετρηση για να παρει την Πολιτεια, και το πιο πιθανο ειναι να αποκτησει κι ενα μαξιλαρακι μερικων δεκαδων χιλιαδων ψηφων τελικα, ωστε να αποκρουσει και οποιαδηποτε διαδικασια για επανακαταμετρηση (η οποια εχει νοημα μονο αν η διαφορα ειναι στις λιγες εκατονταδες ψηφους)

  • Η Τζορτζια μπορει να κανει τεραστια εκπληξη σε buzzer beater, αφου εχει μεινει ενας νομος προς ολικη καταμετρηση ακομα, και σε αυτον τον νομο (Clayton county) ο Biden μαζευει το 85% των ψηφων. Αυτην την στιγμη ο Biden υπολειπεται 3500 ψηφων του Trump, αλλα μενουν ακομα περιπου 5-6 χιλιαδες ψηφοι προς καταμετρηση. Θα κανω μια τολμηρη προβλεψη και θα πω οτι ο Biden θα παρει την πολιτεια αυτη με 300 ψηφους διαφορα, και ετσι θα παει προς επανακαταμετρηση (ουτως ή αλλως)

  • Η Νεβαδα ξυνει παπαρια δεν ξερω τι κανουν, αλλα εχου βγει πολλα memes και γελαω με ολα

  • Την Αριζονα την φοβαμαι ακομα αφου ναι μεν εχουν μεινει μπλε νομοι προς καταμετρηση, αλλα η ψαλιδα εχει κλεισει στις 59 χιλιαδες ψηφους ενω ηταν 75 χθες βραδυ.

  • Αλασκα ειναι σιγουρα κοκκινη

  • Η Βορεια Καρολαηνα ειναι ενδιαφερουσα περιπτωση, αφου περιμενουν το υπολοιπο 5% των ψηφων, οι οποιες ειναι οι επιστολικες. Η διαφορα ειναι μεν σημαντικη (75 χιλιαδες ψηφοι υπερ του Trump) αλλα οχι κατι που δεν μπορει να ανατραπει, και ενα καλο σεναριο θα ηταν ο Biden να τις παρει ολες τελικα στο derby.

Βαζω το λινκ που παρακολουθω τον χαρτη, γιατι εχει τεραστιο ογκο πληροφοριας, και σε οσους αρεσκονται σε μαθηματικα, στατιστικη, μοντελα κτλ, μπορει να ειναι ενδιαφερον. Μπορει κανεις να κανει κλικ σε καθε νομο καθε πολιτειας και να δει λεπτομερειες.

123589730_1226088941098533_6006692165362630860_n

φσφδφσδ

6 Likes

4 Likes

Stephanie Saul, in New York 1m ago

In Georgia, where Trump’s lead over Biden has shrunk to 3,486, only 18,936 ballots remain uncounted, according to Jordan Fuchs, the deputy secretary of state.

Θελουμε 11211 ψηφους απο τις εναπομεινασες 18936 για Georgia, δηλαδη 59% , και εχω καει πληρως με τα νουμερα :joy: :joy: :joy:

1 Like

Ο τύπος είναι εντελώς ψυχοπαθής ετσι; εκανε διάγγελμα και αναγκάστηκαν κάποια αμερικανικά μεσα να τον κόψουν με αυτά που έλεγε, Ρεπουμπλικάνοι τον εκραξαν, αδιανόητος ξεφτίλας.

1 Like

Βλέπω μέρη σαν το Wyoming που ψήφισαν 70% υπέρ Τραμπ και σκέφτομαι πως πραγματικά δεν ξέρω τίποτα για πολιτείες σαν αυτή. Αν με ρωτήσει κανείς “πες μου κάτι για το Wyoming”, δεν έχω τίποτα να πω. Έχεις μεγάλο δίκιο όταν λες πως δεν ξέρουμε την Αμερική τόσο καλά και για αυτό εκπλησσόμαστε από φαινόμενα Τραμπ. Ούτε σε ταινία δεν πρέπει να έχω δει κάτι από το Wyoming.

YΓ. Βρίσκω πως ξέρω μόνο το Yellowstone Park κι έχω δει το unforgiven με τον Clint Eastwood. Επιτυχία δε το λες

3 Likes

Λεω οτι δεν ξερετε τιποτα για την Αμερικη, γιατι εδω ΕΓΩ που εχω ζησει και 11 χρονια εδω, και θεωρω πως ξερω απιστευτα λιγα. Δεν εχω ταξιδεψει παρα μονο σε 15 πολιτειες συνολικα, εκ των οποιων μονο οι δυο Καρολαηνες ειναι κοκκινες. Αντε να ξερω για το Wyoming ισως 1-2 πραγματα περισσοτερα απο σενα.

Εχω δει απιστευτα πραγματα εδω 11 χρονια, εχω μιλησει με απιθανους ανθρωπους (βοηθαει το που ειμαι) και εχω ανοιξει το μυαλο μου στο να καταλαβω την νοοτροπια, την ανατροφη, το lifestyle και οσα περισσοτερα μπορω για τους Αμερικανους, και το συμπερασμα που βγαζω ειναι παντοτε το ιδιο που βγαζω και σχεδον για καθε αλλη χωρα του δυτικου κοσμου.

Υπαρχει μια μεγαλη μαζα με πολυ δυνατες φωνες που τα γαμαει για τους αλλους, και εχουν μεσα τους επιθετικοτητα, κακια, εχθρα, εγωισμο, πες το οπως θελεις. Δεν ειναι η πλειονοτητα θαρρω. Υπαρχει μια μαζα εξυπνων και σκεπτομενων ανθρωπων με ιδεαλισμο και αποψεις και ενδιαφερον για τα κοινα και για τα φιλοσοφικα και για τα παντα ολα, που ειναι η μειονοτητα σιγουρα. Και υπαρχει και η πλειονοτητα, που ειναι απλοι ανθρωποι που θελουν να ζησουν την ζωη τους χωρις να ενοχλουν κανεναν και χωρις να τους ενοχλει κανενας. Την πρωτη μαζα μπορω να την χαρακτηρισω, κατηγορησω, απαξιωσω, βρισω κτλ. Την τριτη μαζα ΔΕΝ μπορω. Προτιμω να καταλαβαινω τους ανθρωπους.

Δινω προτεραιοτητα στο να εχει ενσυναισθηση ενας ανθρωπος και να μην θελει να κανει κακο σε καποιον αλλον, ακομα κι αν ειναι flat earther, climate change denier και ουτω καθ εξης. Ακομα κι αν ειναι antivaxxer. Εχω βγει ραντεβου με antivaxxer κοπελα. Δεν φταιει η κοπελα ολοκληρωτικα για αυτο. Μεγαλωσε σε περιβαλλον “καλλιτεχνικο” με εναλλακτικες ιδεες για την ιατρικη. Το εχει φαει πλυση εγκεφαλου απο μικρο παιδι. Δεν σωζεται η κατασταση της, αλλα δεν μπορω και να την χαρακτηρισω πολυ χοντρα και να την ακυρωσω ως ανθρωπο, οσο και αν με εκνευριζει η οπτικη της. Ειναι ηλιθια που δεν εκατσε να το ψαξει παραπανω? Ε ναι μαλλον ειναι. Αλλα… με ελαφρυντικα.

10 Likes

Τρελό ντέρμπι στην Τζόρτζια!

1 Like

Σου αρεσε ο χαρτης ε? Ή τον ειχες βρει απο πριν? 665 ψηφοι διαφορα και μενουν κανα 2-3 χιλιαδες στο Clayton County!

Εχω βεβαια καποια πιθανως ασχημα νεα. Με ενημερωσε φιλος μου οτι στην Georgia περιμενουν και τις ψηφους απο τις στρατιωτικες βασεις, οι οποιες μπορει να ειναι υπερ του Trump , αλλα οχι απαραιτητα αφου ο γελοιος καταφερε να προσβαλει και τους βετερανους λεγοντας τους δειλους πολλακις στους τελευταιους μηνες. Θα δουμε.

Τον είχα βρει από πριν τυχαία και μόλις το είπες και εσύ επιβαιβεώθηκα ότι ήταν όντως καλός. Έχω καεί και γω από χτες… τον έχω κάνει homepage τον χάρτη :sweat_smile:

1 Like

Παντως η αληθεια ειναι οτι θεωρουσα πως το επιπεδο του πολιτικου διαλογου αλλα και των ανθρωπων στην Ελλαδα ειναι κακιστο, αλλα βλεποντας το τι γινεται στην Αμερικη αυτο το τριημερο αρχιζω να ανακαλω, σοκαριστικα πραγματα πραγματικα.

Κατι που μου κανει εντυπωση ειναι το οτι ακομα και στις πιο κοκκινες πολιτειες, τα αστικα κεντρα ειναι βαθυ μπλε, τρομερα εντονη η ταξικη διαφοροποιηση.

1 Like

https://www.instagram.com/tv/CHMHj6uCrh5

Τίμιο rant από λατρεμένο Michael Rapaport

2 Likes