Ειδήσεις από όλο τον κόσμο

1 Like

ή θα μπορουσαν απλα να αυξησουν τους φορους στους πλουσιους που εχουν λεφτα για 10 ζωες και στο καθε μουνοπανο που εχει περιουσια επειδη την κληρονομησε χωρις να εχει δουλεψει σοβαρα στην ζωη του, λεω γω τωρα

7 Likes

:nauseated_face:
:face_vomiting: :face_vomiting:
4 Likes

Ξερναω πραγματικα και απλα νευριαζω.

Ολως τυχαιως ακουω το Peruvian Skies (ναι ξανα) αυτην την στιγμη.

Σε τι κοσμο ζουμε ρε πστ.

4 Likes

Να και κάτι ενδιαφέρον μες στη μαυρίλα:

EDIT: Ρε μαλάκες, κανένας δε μου την είπε που το δεύτερο link είναι από είδηση 4 χρόνια πριν;;; Sorry, τώρα το πρόσεξα, το πρώτο link προφανώς ισχύει κανονικά για τα πρόσφατα τεκταινόμενα, το δεύτερο είναι παλιό.

Το αφήνω για να θυμάμαι τι μπούφος είμαι εγώ, αλλά κι εσείς που πρέπει να κοιτάτε τα ψιλά γράμματα.

9 Likes

Πολυ κακο νεο , τωρα μπορει να μην γεννηθουν ζωες που θα γεννιονταν με το νομο αυτο

2 Likes

2 Likes

:rofl: ελα σε πειραζω (δικαιολογημενα)

1 Like

Μόλις έκανε project το CNN 306 εκλέκτορες για τον Biden, αφού τέλειωσε η υπόθεση και στην Georgia. :cowboy_hat_face:

1 Like

Εγώ πάντως πληρώνω λιγότερο φόρο. 6 λίρες τη βδομάδα αφαιρούνται από το φορολογήσιμο εισόδημα για να καλύψουν τα επιπλέον έξοδα (ρεύμα κλπ).

Όσο για αυτά που λέγατε παραπάνω για το εμβόλιο της Pfizer, αυτή είναι η συνηθισμένη διαδικασία.
Εδώ για όποιον ενδιαφέρεται. Πρώτα ένα φάρμακο / εμβόλιο κλπ φτάνει στο 3ο στάδιο / Phase 3 (όπερ σημαίνει δοκιμές σε μεγάλο δείγμα πληθυσμού της τάξης των δεκάδων χιλιάδων). Εφόσον φτάσει στο Phase 3 και να κάνει αίτηση για κατοχύρωση πνευματικών δικαιωμάτων (IP) πριν το peer review. Και επειδή η μέθοδος της Pfizer (mRNA) δεν είναι μοναδική (και η Moderna την ίδια μέθοδο ακολουθεί) το peer review είναι λιγότερο κομβικό από το να περάσει τα προηγούμενα στάδια. Και μην ξεχνάμε ότι το peer review είναι ακόμη λιγότερο κομβικό από την έγκριση από τις αρχές (FDA κλπ) οι οποίες είναι μέρος της όλης διαδικασίας. Από το πολύ αρχικό στάδιο.

κανένας σκιώδης κανονισμός δεν υπάρχει σε εισηγμένες εταιρείες, ειδικά στο χρηματιστήριο της ΝΥ. Ίσα-ίσα που δεν μπορούν insiders να πουλήσουν μετοχές σε συγκεκριμένες περιόδους (πχ πριν ανακοινώσουν τα αποτελέσματα τους κάθε τρίμηνο, όταν είναι να δημοσιεύσουν πληροφορίες που θα έχουν επίδραση στην τιμή της μετοχής κοκ). Το ότι της πούλησε τώρα σημαίνει κατά πάσα πιθανότητα ότι βρίσκονταν σε “blackout period”, ΑΚΡΙΒΩΣ γιατί τα αποτελέσματα της έρευνας ήταν γνωστά μόνο στην εταιρεία και όχι στο ευρύ κοινό.

Δεν είχε άλλωστε και καμία τρελή άνοδο η τιμή της μετοχής της - για να βάζουμε τα πράγματα σε μια βάση. Κι αυτό γιατί το κέρδος θα είναι μικρό (γενικά το κέρδος για τα εμβόλια είναι μικρό - δε θεωρείται κερδοφόρος τομέας για τις φαρμακευτικές).

image

Γιατί τα γράφω όλα αυτά; Γιατί δε χρειάζεται να ψάχνουμε θεωρίες συνωμοσίας. Ναι το εμβόλιο θα βγει (ακόμα κι αν δεν είναι αυτό της Pfizer) σε χρόνο ρεκόρ.
Γιατί; Πρώτον γιατί φαρμακευτικές και κυβερνήσεις έριξαν τρελά χρήματα σε έρευνα. Η Pfizer λέει πως ξόδεψε 2 δισ. σε R&D. Τόσο είναι κατά μέσο όρο το κόστος για κάθε εμβόλιο / φάρμακο που κυκλοφορεί (ή που δεν κυκλοφορεί αλλά έχει φτάσει σε ένα προχωρημένο στάδιο). Δεν έκαναν καμία έκπτωση. Απλά τα ξόδεψαν (αυτοι και όλοι οι άλλοι) σε μήνες αντί για χρόνια.
Το δεύτερο είναι η τεχνολογία. Πλέον ο χρόνος από την έρευνα στην κυκλοφορία έχει μικρύνει αφενός λόγο εξέλιξης της ιατρικής: η mRNA μέθοδος που χρησιμοποιεί η Pfizer είναι καινούργια εξέλιξη - χρησιμοποιεί γενετικές οδηγίες για να “ξεγελάσει” τον οργανισμό να παράγει αντισώματα. Αντίστοιχα η CRISPR/Cas9 τεχνική -χάρη στην οποία πήραν φέτος το Νόμπελ οι ερευνητές που την ανακάλυψαν επίσης χρησιμοποιεί RNA για να διορθώνει γενετικές δυσλειτουργίες στο DNA. Όλα αυτά δεν ήταν γνωστά πριν 5 και 10 χρόνια. Αφετέρου λόγο AI, big data κοκ. Πριν 10 και 20 χρόνια οι ερευνητές δούλευαν με βάση τη στατιστική / δειγματοληψία κοκ. Το ότι μπορούν πλέον να αναλύουν τεράστιες βάσεις δεδομένων και να ανακαλύπτουν πράγματα μέσω ΑΙ έχει επιταχύνει όλα τα στάδια από την έρευνα μέχρι τη διάθεση.

10 Likes

Εγω δεν αμφεβαλα ποτε οτι θα βγει το εμβολιο αρχες του 2021, ολες οι προβλεψεις αυτο ελεγαν και εχω μιλησει με νοσοκομες και γιατρους εδω περα που ολοι ελεγαν το ιδιο πραγμα. Ο @pantelis79 μπορει να ειναι λιγο πιο καχυποπτος αν θελει :stuck_out_tongue_closed_eyes:

Το μονο που φοβαμαι ειναι πιθανες μακροπροθεσμες παρενεργειες, οι οποιες δεν υπαρχει τροπος να ελεγχθουν 100% οσα λεφτα και να επεσαν στην ερευνα. Το μονο θετικο ειναι πως ο συγκεκριμενος ιος ανηκει σε οικογενεια ιων που εχουν μελετησει στο παρελθον, αλλα αυτο δεν εξασφαλιζει 100% το οτι δεν θα εχουμε σοβαρες παρενεργειες σε βαθος χρονου.

Εννοειται θα το κανω οταν θα ειναι ευρεως διαθεσιμο.

6 Likes

Ναι προφανώς. Άλλωστε ακόμα και μετά την κυκλοφορία ενός φαρμάκου υπάρχει το “post-market safety monitoring”. Κι αυτό γιατί ακόμα και αν έχουν τεστάρει το εμβόλιο σε 30 χιλιάδες κόσμο (π.χ.) ασθενείς και μη, κόσμο με διάφορες παθήσεις κοκ, ΔΕΝ καλύπτει, εκ των πραγμάτων, όλες τις πιθανότητες.

Αλλά αυτό ισχύει για όλα τα φάρμακα / εμβόλια που κυκλοφορούν.

Το πότε θα βγει το εμβόλιο ήταν και λίγο θέμα στατιστικής. Όταν για ένα κοινό ιό ασχολούνται 5-10 φαρμακευτικές (γιατί όπως προείπα δεν είναι ιδιαίτερα κερδοφόρα) και εδώ έπεσαν με τα μούτρα εκατοντάδες, ήταν επόμενο να μειωθεί ο χρόνος. Είναι και μέρος της αυτοεκπληρούμενης προφητείας των anti-vaxxers.

4 Likes

Εχει ηδη βγει εμβολιο, το ρωσικο. Κανε αυτο :joy:

2 Likes

Αλλά όπως θα θυμάσαι, για SARS και MERS δεν είχαν καταφέρει να βγάλουν εμβόλιο τότε… οκ δεν έριξαν τόσα κονδύλια τότε, όσο τώρα.

Θα εμπιστευόμουν περισσότερο το ρωσικό στην παρούσα φάση, που έχουν δεκαετίες παράδοση και ακολούθησαν την κλασική μέθοδο, παρά το πειραματικό της pfizer :roll_eyes:

Όλες οι πρωτοποριακές ανακαλύψεις είναι “πειραματικές” στην αρχή.

Η διαφορά του messenger RNA (mRNA) είναι πως δεν χρησιμοποιεί έναν εξασθενημένο ή αδρανοποιημένο ιό για να προκαλέσει ανοσοαπόκριση. Αντ 'αυτού, κάνει injection γενετικές οδηγίες στο σώμα.

Εδώ ένα απλοποιημένο διάγραμμα που μάλλον εξηγεί καλύτερα απ’ όσο εγώ:

Δεν έχει χρησιμοποιηθεί ως τώρα σε “licenced pharmaceuticals” (πληροφορίες εδώ όσον αφορά το γιατί ήταν σκεπτικοί οι επιστήμονες). Αλλά δεν είναι “unproven” μέθοδος - λ.χ. χρησιμοποιείται για εξατομικευμένα αντικαρκινικά εμβόλια.

Ο λόγος πάντως που οι επιστήμονες ήταν σκεπτικοί, δεν είναι για παρενέργειες, αλλά γιατί σε αρχικά πειράματα με θεραπείες mRNA, το σώμα το αντιμετώπιζε ως “εισβολέα” και το εμπόδισε να φτάσει στα κύτταρα. Αυτό λίγο-πολύ αποδείχτηκε λάθος στις έρευνες στα 3 στάδια (το τρίτο μάλιστα με 43 χιλιάδες συμμετέχοντες σε 6 χώρες).

Αυτό που λέει ο @QuintomScenario περί SARS είναι σωστό. Κατά τη διάρκεια της επιδημίας του Sars το 2003, ανακάλυψαν την ύπαρξη «ακίδων» πρωτεϊνών σε ιούς (βλ. spike protein στο διάγραμμα) και πάνω σε αυτό μελέτησαν το εμβόλιο mRNA που αυτό που κάνει ουσιαστικά είναι να δημιουργεί αντισώματα που αποτρέπουν την τον ιό να αγκιστρωθεί (και κατά συνέπεια να εισχωρήσει στα κύτταρα), ενώ ταυτόχρονα “προκαλεί” φαγοκύτταρα να “απορροφήσουν” τον ιό.

Για τους επιστήμονες είναι λίγο “black box” με την έννοια ότι δεν ξέρουν ακριβώς ποια από τις γενετικές οδηγίες προκαλεί την ανταπόκριση. Αλλά αυτό είναι “by design” που λένε και στο χωριό μου.

ΑΛΛΑ σαν μέθοδος δεν είναι νέα και γι’ αυτό έγραψα παραπάνω πως το peer review δεν είναι σημαντικό. Δεν ξεκίνησαν τώρα τα εμβόλια με mRNA, είναι 25 χρόνια υπό έρευνα.

8 Likes

Προφανώς αυτά τα ευρήματα πρέπει να γίνουν φύλλο και φτερό αλλά μιλάμε για έπος αν ισχύει ότι πάει τόσο πίσω η μετάδοση, έτσι; Είχα περάσει κι εγώ μια βαριά γρίπη μετά την Πρωτοχρονιά όταν είχα έρθει Αθήνα, μου πήρε καμμιά δεκαριά μέρες να συνέλθω εντελώς. Μωρέ λες;

Κανε τεστ για αντισωματα, αν και μπορει να εχουν εξασθενησει μεχρι τωρα.

Σεπτεμβριος του 2019 μου φαινεται ακραιο, αλλα γενικα υπαρχει η αντιληψη πως ο ιος κυκλοφορουσε πολυ νωριτερα απο οτι νομιζαμε, αλλωστε στην Κινα αρχισαν τα μετρα απο τον Νοεμβριο-Δεκεμβριο 2019.

Μηνγουαιλ

garylineker

12 Likes

Πιο μετά ξεκίνησαν, μέσα στον Ιανουάριο.

The first official confirmation for COVID-19 came on December 31, 2019, when the WHO China Country Office was informed about a cluster of 27 pneumonia cases of unknown etiology detected in Wuhan, Hubei province, China (https://www.karger.com/Article/FullText/508448).

Προφανως κυκλοφορούσε κάποιο διάστημα πριν ο ιος, αλλα χωρίς επίσημη ανακοίνωση για αυτόν, άρα και χωρίς μέτρα. Fun fact: τέλη Οκτωβρίου '19 ήμουνα Κίνα και ο κόσμος εκεί δεν είχε ιδέα τι είναι ο covid-19, ακόμα δεν είχε ακουστεί τίποτα

1 Like