Ειδήσεις από όλο τον κόσμο

Srecan put

5 Likes

Οι batushka ειναι?

6 Likes

Μακαρι να ηταν οι batushka

1 Like

Σας πάω λίγο πίσω στη συζήτηση, αλλά ο Ομπάμα δεν είπε πως ο Βαρουφάκης είχε δίκιο το 2015. Ας μη τα μπερδεύουμε. Όλος ο κόσμος ήξερε τα κίνητρα Γερμανών και Γάλλων. Μέχρι και ο ΓΑΠ έπεσε για αυτό. Άλλο το να λες “το τραπεζικό σύστημα της Ε.Ε. έχει συστημικά προβλήματα και αν ήμουν Μέρκελ θα έκανα το ίδιο ως ο ισχυρός” και άλλο το να λες “αν ήμουν Βαρουφάκης θα έκανα το ίδιο και θα τύπωνα δραχμή εφόσον η πτωχευμένη Ελλάδα δεν έπειθε τους ισχυρούς να πάνε κόντρα στα συμφέροντα τους”. Πολλά πράγματα που λέει ο Βαρουφάκης είναι σωστά, αλλά από την άλλη ο Βαρουφάκης λέει και πολλά πράγματα γενικότερα. Τα ευρωομόλογα που μας είχε πρήξει τα συκώτια τον Μάρτιο-Απρίλη πως θα μας καταστρέψουν τα έχει ξεχάσει πλέον.

Φεβρουάριο είχα γυρίσει από μία εβδομάδα σε ένα χωριό στην Αυστρία (1μιση ώρα μακριά από το Ischgl είχαμε πάει, από το οποίο Ischgl διαδόθηκε στη μισή Ευρώπη μετά) και επέστρεψα με συμπτώματα γρίππης. Μόνο που δε βρίστηκα με τη γιατρό μου που δεν ήθελε 1) να ακυρώσω το ραντεβού που είχαμε για τη γενική εξέταση αίματος, 2) ήθελε να πάω χωρίς μάσκα γιατί δε θα έπρεπε να φοβάμαι και είμαι υπερβολικός, 3) στο ραντεβού μου είπε “μοιάζεις άρρωστος - κάτι γριπποειδές πρέπει να έχεις”.

Σε άλλο τόπικ το συζητάγαμε ρε βαμμένε :stuck_out_tongue:

Δηλαδή αν ρωτήσουμε τώρα τον πολιτικό κόσμο της Ελλάδας και της ΕΕ, θα απαντήσουν πως έγινε ό,τι έγινε για να σωθούν οι τράπεζες? Και αν όχι τον πολιτικό κόσμο, έστω το Σαμαρά, o Obama είναι πρώην Πρωθυπουργός ή κάτι παρόμοιο.

Είναι τα ίδια χρήματα για τα οποία η Ουγγαρία και η Πολωνία λένε βέτο?

Νόμιζα ότι ήταν αρχικά μέχρι που το googlara :stuck_out_tongue:

1 Like

Ωχ, δίκιο έχεις :sweat_smile:

Φαντάζομαι για αυτό την αιτία όσων πάθαμε την αποκαλούμε Διεθνή χρηματοπιστωτική κρίση του 2008 :yum:

1 Like

And yet, ο κάθε βαμμενος και μη, θεωρεί ότι ο Βαρουφακης μας έβαλε τα capital controls, μας κόστισε 60 φορές την περιουσία του Μπεζου, και μας έκανε διεθνώς ρεζίλι κτλ κτλ

2 Likes

ξέρω και βαμμένους που πιστεύουν το ανάποδο

1 Like

Κι εγώ ξέρω ανθρώπους που είχαν κοβηντακι και δεν πιστεύουν ό,τι υπάρχει, και τι να λέει

2 Likes

Δηλαδή αν όχι ανθρώπους, τι άλλο θα μπορούσες να ήξερες που είχε κοβηντάκι και δεν πίστευε οτι υπάρχει; (σε εκνευρίζει που δε συμφωνώ μαζί σου ε; Δεν ξέρω γιατί σου είναι τόσο σημαντικό)

Βιζόν; :stuck_out_tongue:

2 Likes

Γιατί να με ενδιαφέρει που δεν συμφωνείς μαζί μου? Δεν μπορώ να κάνω αντίλογο? Τι απάντηση είναι αυτή? Σημασία έχει ότι με τον Βαρουφακη συμφωνεί ο Ομπαμα.

Ναι το θέμα είναι πως παραποιείτε αυτό στο οποίο συμφωνούν, που δεν είναι καν θέμα γνώμης. Το ότι το 1ο bailout έγινε για να κερδηθεί χρόνος ώστε να εξαγοραστεί το ιδιωτικό χρέος είναι κάτι που το ξέρουν ή θα έπρεπε να ξέρουν όλοι οπότε το να το παίρνετε αυτό και να το παρουσιάζετε ως βάση για όλα τα bailouts, όταν μέχρι και το PSI το ιδιωτικό χρέος είχε ουσιαστικά αλλάξει χέρια, απλά δείχνει ότι δεν έχετε καταλάβει καλά πώς εξελίχθηκε η κρίση ή τα έχετε ξεχάσει.

Ο Βαρουφάκης το '15 ζήταγε πατέντες με ομόλογα στο διηνεκές (τα περίφημα “perpetual bonds”) και δε συμμαζεύεται. Μόνο δύο ενδεχόμενα υπάρχουν, είτε νόμιζε ότι είναι σε θέση να διαπραγματεύεται επειδή η ΕΚΤ ήταν και καλά εκτεθειμένη σε ελληνικά ομόλογα που θα σκάγανε είτε ήξερε ότι δεν υπάρχει κανένα σημείο διαπραγμάτευσης και απλά ροκάνιζε χρόνο για άλλες πατέντες (αυτά με τα IOUs ίσως), δεν υπάρχει τρίτο.

Επομένως, άσχετα με το αν η νεοδημοκράτικη ρητορική για τα 100 δις κλπ. είναι αστεία, το να λέμε ότι δεν φέρει ευθύνες για το φέσι απ’ τον ακριβό δανεισμό μέσω ELA, τις καθυστερήσεις και εν τέλει το κλείσιμο των τραπεζών το πάει στο άλλο άκρο. Όπως δεν είναι η Τρόικα άμοιρη ευθυνών για τη διαχείριση της κρίσης συνολικά, έτσι δεν είναι και ο ΓΑΠ, οι Σαμαροβενιζέλοι, ο Τσίπρας και όποιος διετέλεσε υπουργός οικονομικών αυτό το διάστημα, για να μη νομίζει κανείς ότι έχω πρόβλημα μόνο με τον συγκεκριμένο.

Και τέλος πάντων, το ότι έχει πέραση σε κύκλους ομοϊδεατών του (Κεϋνσιανιστών δηλαδή) δε σημαίνει κάτι απαραίτητα, υπάρχουν τέτοιοι, ακόμα και νομπελίστες σαν τον Stiglitz και τον Krugman που μπορεί να έχουν προσφέρει στο αντικείμενο ως θεωρητικοί αλλά όταν αναλαμβάνεις καθήκοντα στη δημόσια διοίκηση έχεις πρακτικά προβλήματα να λύσεις. Τον Νανόπουλο να βάλεις υπουργό παιδείας (τυχαίο παράδειγμα), δε σημαίνει απαραίτητα ότι θα δεις και καλά αποτελέσματα, υπάρχουν πολλές παράμετροι.

Τώρα αυτοί είναι καλύτεροι ή χειρότεροι απ’ όσους γράφανε στο άλλο thread λέγοντας ότι δεν πτωχεύσαμε λόγω δημόσιων δαπανών και ότι δεν έπρεπε να γίνουν περικοπές (το πώς και πού έγιναν βέβαια είναι μια άλλη, θλιβερή ιστορία) το '09; Ακριβώς η ίδια (έλλειψη) λογική(ς) είναι.

Η αφορμή ήταν, όχι η αιτία. Όπως “ανακαλύψανε” ότι υπήρχε πρόβλημα όταν έσκασε η Lehman, έτσι “ανακάλυψαν” ότι υπήρχε πρόβλημα εδώ όταν είδαν το έλλειμμα του 2009, λες και τα προηγούμενα χρόνια ήταν σε φυσιολογικά επίπεδα :stuck_out_tongue:

7 Likes

Περιεγραφε πολυ καλα τους λογους των bailouts σε καποιο βιβλιο του (γαμωτο ξεχναω) και σιγουρα κανενα δεν εγινε για κανενα λαο, ποσο μαλλον τον ελληνικο. Οσα εγιναν εγιναν για πολιτικους (γερμανικες εκλογες) και τραπεζικους λογους, εξ’ ου και το παραμυθι περι pigs, οι κηφηνες Ελληνες και ολα αυτα τα χαριτωμενα και προτεσταντικα.

Διεκδικουσε το καλυτερο και ταυτοχρονα προετοιμαζε την εναλλακτικη (παραλληλο νομισμα) αν αυτο δεν λειτουργουσε. Εκ των υστερων μπορουμε να πουμε πως απετυχε σε αυτη την παρα πολυ δυσκολη διαπραγματευση, οχι ομως πως δεν τη χειριστηκε σωστα. Δεν ειναι μονο τα ελληνικα ομολογα, αλλα και η γνωμη των λαων, οτι και αλλες χωρες βρισκονταν σε παρομοια (αλλα καλυτερη) με εμας θεση και πολλα αλλα που θα μπορουσαν να βοηθησουν

Σε σχεση με την κευνσιανη (και επικρατουσα ε) σχολη στην οικονομικη σκεψη, θα ηθελες να κανει αυτο που ηταν αντιθετο με τα πιστευω του, επανατροφοδοτουμενη λιτοτητα δηλαδη? Αυτο που ζηταγε η Ευρωπη και η Τροικα ηταν καταδικασμενο να αποτυχει απο τη στιγμη της συλληψης του. Η’ να διαφυλασσει σαν κορη οφθαλμου μια νομισματικη ενωση στην οποια εχει κανει (δικαιως) δριμεια κριτικη? Θα συμφωνησω μαζι σου πως σαν πολιτικα στερειτο εμπειριας.

Το να μετραει καποιος το κοστος μιας χαμενης διαπραγματευσης ειναι σαν να μετραει τις απωλειες μιας χαμενης μαχης, παντα θα υπαρχουν, αλλα δεν σημαινει πως δεν πρεπει να αγωνιζομαστε.

2 Likes

Τον Βαρουφάκη και τον κάθε Βαρουφάκη ως τι τον κρίνουμε? Σαν πολιτικό ή με το αν οι ιδέες του είναι εφαρμόσιμες? Ο Βαρουφάκης και ο ΣΥΡΙΖΑ βασικά, εκλέχθηκε με ένα πρόγραμμα. Αν δε θυμάμαι σωστά γιατί έχουν περάσει και 5 χρόνια, αυτοί οι πρώτοι 6 μήνες δε συμβάδιζαν κατά ένα μεγάλο ποσοστό με το πρόγραμμα που εκλέχθηκαν? Μόλις είδαν ότι δε γίνεται αυτό δεν είχαμε παραιτήσεις και εκλογές ξανά? Που είναι το λάθος εδώ από τη μεριά του πολιτικού? Και να το πάω ένα βήμα παραπέρα, πόσες φορές έχουμε δει στην Ελλάδα, οι εκλεγμένοι να εφαρμόζουν το πρόγραμμα με το οποίο εκλέχθηκαν?

8 Likes

Δεν θα χωνεψω ποτε εκεινο το οχι που εγινε ναι και μαλιστα λιγους μηνες πριν τις νεες εκλογες, προς τιμην του ο Βαρουφακης τοτε παραιτηθηκε βεβαια (με ενα πολυ ωραιο κειμενο, καποιοι ισως το θυμαστε), ο Αλεκσησ για μενα εχασε καθε αξιοπιστια, σε ολο το υπολοιπο ποστ συμφωνω 100%

5 Likes

Όντως το πρόγραμμα για το οποίο ψηφίστηκε ο Σύριζα από τον λαό αποδείχτηκε όχι και τόσο ρεαλιστικό. Έγιναν όμως εκλογές το Σεπτέμβριο του 2015. Συμφωνώ με τον @nnnkkk. Και ο λαός ψήφισε πάλι Σύριζα.

To να λέμε ότι εξαιτίας του δημοψηφίσματος ο Τσίπρας έχασε κάθε αξιοπιστία, αυτό είναι βούτυρο στο ψωμί των οπαδών του Κούλη και της ΝΔ. Μην ψηφίσετε τον Τσίπρα επειδή είναι αναξιόπιστος, φάτε στη μάπα τώρα 4 χρόνια τον Κούλη.

Μια αριστερή προοδευτική κυβέρνηση (όσο μπορεί να είναι γιατί καπιταλισμό έχουμε) είναι απείρως ανώτερη και καλύτερη και ανθρώπινη από μια δεξιά θατσερική κυβέρνηση στην οποία κάνει κουμάντο ο γόνος. Τώρα περαστικά μας.

2 Likes

Ο Αλέξης είχε χάσει κάθε αξιοπιστία από πριν, όταν δεν εφάρμοσε καμία από τις προεκλογικές του υποσχέσεις (με εξαίρεση το άνοιγμα της ερτ), το μνημόνιο ήταν το κερασάκι στην τούρτα μετά. Αλλά έτσι είναι με τις “ευρωαριστερές”.

2 Likes