Ειδήσεις από όλο τον κόσμο

I did no such thing βεβαια. Επισης, η μεγαλη πλειονοτητα των ανθρωπων που εκφραζουν αποψαρες για τον Βαρουφακη δεν εχει πιθανοτατα ουτε το 10% των γνωσεων που εχεις εσυ για τα οικονομικα, και λενε ακριβως αυτο που λες εσυ πως δεν λενε, δηλαδη οτι ειναι υπευθυνος για χρεος 100 δις ευρω και αλλα τετοια ομορφα. Εγω σε αυτα απανταω, και ουδεποτε υπερασπιστηκα καθε θεση και πραξη του Βαρουφακη (!) Το οτι οταν ελεγε πραγματα που ειπε ο Ομπαμα ετρωγε χλευη, ειναι αντικειμενικη αληθεια, και αυτο σχολιασα.

Ειναι σιγουρα χειροτεροι. Γιατι το να μην καταλαβαινεις το γιατι πτωχευσε η Ελλαδα και τον βαθμο στον οποιον ευθυνεται καθε παραγοντας και αιτια πτωχευσης, εγω προσωπικα το συγχωρω στον Γιωργο που εχει ενα χασαπικο στο Παγκρατι και την Δημητρα που εχει 3 παιδια και 2 δουλειες και δεν προλαβαινει να κοιμηθει πανω απο 6 ωρες την ημερα. Την αρνηση περι Covid19 δεν την συγχωρω σε κανεναν.

Να κατι που συμφωνουμε. Εζησα ολα τα 2000ς στην Ελλαδα και ημουν σε ηλικια που θεωρω οτι μπορουσα να δω εστω τι συμβαινει γυρω μου. Ειναι τυχαιο που ολοι οι φιλοι μου φυγανε για εξωτερικο μεταξυ 2006 και 2009? Και που ηδη απο το 2004 για να μην πω πιο παλια βλεπαμε πως τα πραγματα δεν ειναι και τοσο καλα στην αγορα και την οικονομια? Καταρχας, με το που αλλαξαμε στο ευρω ξεκινησε αμεσα ενα προβλημα που δεν χρειαζεται καποιος πτυχιο σε οικονομικα για να το δει (@nnnkkk ελα σου δινω breadcrumps για να με βγαλεις ασυνεπη :stuck_out_tongue: )

3 Likes

Είσαι συνεπής στην ασυνέπεια από μόνος σου πρώτον, δεύτερον τα οικονομικά είναι εφαρμοσμένα μαθηματικά, άρα ήσουν μια επιλογή μακρυά από το να έχεις πτυχίο στα οικονομικά :stuck_out_tongue:

Δεν ισχυει κανενα απο τα δυο, γιατι:

  1. Δεν ισχυριστηκα οτι ειμαι οικονομολογος, και οντως δεν ειμαι, αφου δεν εχω πτυχιο στα οικονομικα :stuck_out_tongue:
  2. Δε νομιζω οτι γνωριζεις τι σημαινει εφαρμοσμενα μαθηματικα με βαση αυτο που εγραψες.
1 Like

Σου πετάω breadcrumps για να μου απαριθμείς που κάνω λάθος.

1 Like

Γελασα δυνατα

Εγώ τα θυμάμαι αλλιώς. Το παρακάτω απόσπασμα είναι από συνέντευξη του Βαρουφάκη χειμώνα του 2013. Τον Λαπαβίτσα και τον Λαφαζάνη θυμάμαι εγώ να υποστηρίζουν δραχμή μέχρι και παραμονές των εκλογών που ο ΣΥΡΙΖΑ εκλέχτηκε και να διαφωνούν με την είσοδο του Βαρουφάκη στο κόμμα (καθότι κατά της δραχμής). Το επιχείρημα του ΣΥΡΙΖΑ τότε ήταν πως το δίλλημα “ευρώ ή δραχμή” θα βγάλει ξανά Σαμαρά και για αυτό θα πρέπει να σταματήσει να “αποπροσανατολίζει” και με Βαρουφάκη υπέρ € θα βγουν κυβέρνηση (Πηγή)

«Είχα γράψει τον Ιούνιο ότι θα ψηφίσω ΣΥΡΙΖΑ, με τη λογική που ψηφίσαμε οι περισσότεροι Έλληνες μπροστά στην κάλπη: ποιο είναι εκείνο το κόμμα που αν βρισκόταν στην κυβέρνηση θα έδινε περισσότερες ελπίδες. Από τη στιγμή που ο Τσίπρας δεσμεύθηκε ότι θα μείνουμε στο ευρώ αλλά παράλληλα δεν θα έριχνε νερό στον μύλο της κατάρρευσης, αποφάσισα να τον ψηφίσω. Έχω παρακολουθήσει τις ομιλίες του στο εξωτερικό, κυρίως αυτή στο Brookings Institute και πιστεύω ότι ο… Τσίπρας Εξωτερικού με καλύπτει απόλυτα. Η ελληνική σκηνή του ΣΥΡΙΖΑ είναι προβληματική. Έχει πολύ δρόμο να διανύσει έως ότου φτάσει σε κάποιο σημείο πολιτικής ωριμότητας που θα του επιτρέψει να ελαχιστοποιήσει την κακοφωνία του».
Πηγή: iefimerida.gr - https://www.iefimerida.gr/news/89099/βαρουφάκης-στο-iefimeridagr-είμαι-απαισιόδοξος-για-την-πορεία-της-ελλάδας-τα-χειρότερα-έρ

2 Likes

Δεν καταλαβαίνω την απάντηση, αλήθεια. Που πρέπει να εστιάσω? Αλλιώς κυβερνούσαν σε σχέση με το πρόγραμμά τους? Και αυτό από κάποιες συνεντέυξεις 1 και 2 χρόνια πριν τις εκλογές?

1 Like

Δεν υπήρξε ποτέ όχι που έγινε ναι γιατί εξαρχής το “δημοψήφισμα” του Αλέξη και της παρέας του ήταν μια απάτη.
Ένα δημοψήφισμα χωρίς περιεχόμενο ουσιαστικά, χωρίς ένα συγκεκριμένο και απολύτως ξεκάθαρο ερώτημα. Ένα πολιτικό παιχνίδι του Τσίπρα και τίποτα άλλο.
Θυμόμαστε τι έχει πει ο Βαρουφάκης για τις φάτσες που έβλεπε στο Μαξίμου όταν βγήκε το “όχι”…

2 Likes

Διαφωνώ εν μέρει. Θεωρώ ότι εκείνο το δημοψήφισμα έχει ιστορική αξία, αφού 1ον έδειξε ξεκάθαρα τον ταξικό χάρτη της χώρας, 2ον έδειξε ότι υπάρχει λίγη ελπίδα ακόμα σε αυτή τη χώρα, αφού με κλειστές τράπεζες και απειλές για έξοδο, η πλειοψηφία των ψηφισάντων δεν μάσησε (για διάφορους λόγους κλπ οκ) και 3ον έδειξε στη συνέχεια την απόλυτη πολιτική ένδεια του Τσίπρα και του συριζα.

10 Likes

Ο Τσίπρας με εκλογές ξαναβγήκε, μετά την κωλοτούμπα του. Κι αυτές οι εκλογές έδειξαν διάφορα πράγματα, και για τον Τσίπρα, και για τον Σαμαρά, και για τους ψηφοφόρους.

4 Likes

Γιατί θα πρέπει να είναι ο ένας ή ο άλλος όμως? Εννοώ, δεν μπορούμε να κάνουμε κριτική στον Τσίπρα επειδή ευνοείται ο Κούλης? Στην τελική και στον Κούλη και τη νέα δικτατορία δεν κάνουμε κριτική και μάλιστα εντονότατη, ακόμα και εδώ στο φόρουμ? Δηλαδή να τον στηρίζουμε σώνει και καλά επειδή είναι πιο αριστερός από τον Κούλη, κι ας μην πιστεύουμε σε αυτόν? Καταλαβαίνω τι λες και έχει μια συγκεκριμένη λογική βάση, αλλά προσωπικά…δεν μου βγαίνει . Προτιμάω να ψηφίζω κάποιον που με πείθει περισσότερο για την ακεραιότητα του, ακόμα κι αν μένω εκτός Βουλής καμιά φορά

Αν το πάρουμε το θέμα λίγο πιο εξελικτικά, στην Ελλάδα πάντα θα υπάρχει κάποιο πολύ μεγαλο κόμμα που θα εκφραζει (ιδεολογικα) την μη κομμουνιστικη αριστερά, αν ο Τσίπρας πέσει από το 15 και 20% και γυρίσει πάλι στα μικρά μονοψήφια σίγουρα κάποιος θα καλύψει τη θεση. Ε και παίζει να είναι καλύτερος (μπορεί και όχι, προχωράμε)

2 Likes

Οχι φίλε μου δυστυχώς.αυτο ήταν το μεγαλύτερο λάθος του τσίπρα και για εμάς που δεν ψηφίσαμε σύριζα αλλα μας ενέπνευσε το οχι.και γι αυτό το λόγο μας έχασε για παντα

4 Likes

Δεν πειράζει, βρήκε το ΠΑΣΟΚ :wink:

1 Like

:joy: :joy:

Ακόμα και το 2020, κάποιοι σε υψηλότατες θέσεις δεν έχουν ιδέα από ΙΤ security.

Edit για επεξήγηση: Χθες η Ολλανδή υπ.Άμυνας Ank Bijleveld πόσταρε φωτογραφία από την τηλεδιάσκεψη των υπ.Άμυνας της ΕΕ. Στην εικόνα ήταν εμφανές το meeting ID και 5 από τα 6 ψηφία του PIN. Ο δημοσιογράφος Daniël Verlaan δοκίμασε τα ψηφία που έλλειπαν και κατάφερε να συνδεθεί.

5 Likes

Χαχαχα ηρθα για να ποσταρω αυτο. Εχει τρομερο γελιο, τα ανυπαρκτα υποκειμενα της ΕΕ αντι να στειλουν απευθειας την “φρουρα” στην Ολλανδη υπουργο, απειλησαν τον δημοσιογραφο.

Το ολο στορι (στα ολλανδικα) ειναι εδω, το πρωτο βιντεο ειναι λιγο πιο διαφωτιστικο απο τη μερια του θεατη. Το βιντεο του τουιτερ προφανως εχει μεγαλυτερη πλακα απο την POV πλευρα του.

2 Likes

Σε άλλα νέα. Συνεχίστε

10 Likes

Παντού τα ίδια θα γίνουν αδερφέ!! Μη νομίζουμε ότι μόνο εδώ γίνονται αυτά με τους μπάτσους. Θα τα ξαναπώ ότι κυρίως τα ματ σε κάθε χώρα είναι οι μπράβοι του συστηματος

6 Likes

Είναι τρελό να σκεφτείς σύμφωνα με το γράφημα μέσα στο άρθρο, πως την τελευταία πενταετία κάθε μέρα αυτοκτονούν τουλάχιστον 45-50 άνθρωποι. Και αυτό σε μια από τις πιο ανεπτυγμένες χώρες στον κόσμο

Και στα δικά μας :heart:

8 Likes

Αυτοι οι ακροδεξιοι…ο,τι χειροτερο

2 Likes